WP File Manager - en to tr_TR translation catalogue (447 entries)

en: Missing Table Name in the form!
tr_TR: Formda Tablo Adı Eksik!

en: Missing value in the form!
tr_TR: Formda eksik değer!

en: DB Manager
tr_TR: Veritabanı Yöneticisi

en: Are you sure want to empty Table? Table may not be recovered. So please delete carefully.
tr_TR: Tabloyu boşaltmak istediğinizden emin misiniz? Tablo kurtarılamayabilir. Bu yüzden lütfen dikkatlice silin.

en: Are you sure want to delete Table? Deleted Table may not be recovered. So please delete carefully.
tr_TR: Tabloyu silmek istediğinizden emin misiniz? Silinen Tablo kurtarılamayabilir. Bu yüzden lütfen dikkatlice silin.

en: Tables
tr_TR: Tablolar

en: Create New Table
tr_TR: Yeni Tablo Oluştur

en: Browse
tr_TR: Araştır

en: Insert
tr_TR: Sokmak

en: Delete Table
tr_TR: Tabloyu Sil

en: Drop
tr_TR: Düşürmek

en: Empty Table
tr_TR: boş masa

en: Empty
tr_TR: Boş

en: ADD
tr_TR: EKLE

en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

en: Are you sure want to update? It will redirect you to updation form.
tr_TR: Güncellemek istediğinizden emin misiniz? Sizi güncelleme formuna yönlendirecektir.

en: Are you sure want to delete? Deleted data may not be recovered. So please delete carefully.
tr_TR: Silmek istediğinizden emin misiniz? Silinen veriler kurtarılamayabilir. Bu yüzden lütfen dikkatlice silin.

en: Edit
tr_TR: Düzenlemek

en: Delete
tr_TR: Sil

en: No Records Found!
tr_TR: Kayıt bulunamadı!

en: First
tr_TR: Birinci

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Last
tr_TR: Geçen

en: You don't have permission to access this area.
tr_TR: Bu alana erişim izniniz yok.

en: Column
tr_TR: Kolon

en: Value
tr_TR: Değer

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Add
tr_TR: Ekle

en: New Record Created
tr_TR: Yeni Kayıt Oluşturuldu

en: Unable to create new record
tr_TR: Yeni kayıt oluşturulamıyor

en: Oops! Some thing went wrong! Please try again.
tr_TR: Hata! Bir şeyler yanlış gitti! Lütfen tekrar deneyin.

en: &larr; Back
tr_TR: &larr; Geri

en: Update
tr_TR: Güncelleme

en: Record.
tr_TR: Kayıt.

en: Updated Successfully.
tr_TR: Başarıyla güncellendi.

en: Unable to Update record
tr_TR: Kayıt güncellenemiyor

en: Security token mismatch
tr_TR: Güvenlik belirteci uyuşmazlığı

en: Record
tr_TR: Kayıt

en: Deleted successfully
tr_TR: Başarıyla silindi

en: Error occured while deleting a record.
tr_TR: Bir kayıt silinirken hata oluştu.

en: Table Created Successfully !
tr_TR: Tablo Başarıyla Oluşturuldu!

en: Table Not Created !
tr_TR: Tablo Oluşturulmadı!

en: Table
tr_TR: Tablo

en: Deleted Successfully!
tr_TR: Başarıyla silindi!

en: Not Deleted!
tr_TR: Silinmedi!

en: Table records of
tr_TR: Tablo kayıtları

en: Table name:&nbsp;
tr_TR: Tablo adı:&nbsp;

en: Name
tr_TR: İsim

en: Type
tr_TR: Tip

en: Length/Values
tr_TR: Uzunluk/Değerler

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Collation
tr_TR: harmanlama

en: Attributes
tr_TR: Öznitellikler

en: Null
tr_TR: Boş

en: Index
tr_TR: dizin

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Remove
tr_TR: Kaldırmak

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Add Row
tr_TR: Satır ekle

en: Save
tr_TR: Kayıt etmek

en: Export Database
tr_TR: Veritabanını Dışa Aktar

en: Host:
tr_TR: Ev sahibi:

en: Database:
tr_TR: Veri tabanı:

en: Table:
tr_TR: Tablo:

en: Success
tr_TR: Başarı

en: Error
tr_TR: Hata

en: You don't have permission to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: This shortcode has been expired. Please contact with the site admin.
tr_TR: Bu kısa kodun süresi doldu. Lütfen site yöneticisi ile iletişime geçin.

en: Themes backup restored successfully.
tr_TR: Tema yedeği başarıyla geri yüklendi.

en: Unable to restore themes.
tr_TR: Temalar geri yüklenemiyor.

en: Uploads backup restored successfully.
tr_TR: Yüklemeler yedekleme başarıyla geri yüklendi.

en: Unable to restore uploads.
tr_TR: Yüklemeler geri yüklenemiyor.

en: Others backup restored successfully.
tr_TR: Diğerleri yedekleme başarıyla geri yüklendi.

en: Unable to restore others.
tr_TR: Diğerleri geri yüklenemiyor.

en: Plugins backup restored successfully.
tr_TR: Eklenti yedeklemesi başarıyla geri yüklendi.

en: Unable to restore plugins.
tr_TR: Eklentiler geri yüklenemiyor.

en: Database backup restored successfully.
tr_TR: Veritabanı yedeklemesi başarıyla geri yüklendi.

en: All Done
tr_TR: Hepsi tamam

en: Unable to restore DB backup.
tr_TR: DB yedeklemesi geri yüklenemiyor.

en: Backup(s) removed successfully!
tr_TR: Yedekleme(ler) başarıyla kaldırıldı!

en: Unable to remove backup(s)!
tr_TR: Yedek(ler) kaldırılamıyor!

en: Database backup done on date
tr_TR: Tarihte veritabanı yedeklemesi yapıldı

en: Plugins backup done on date
tr_TR: Tarihte eklenti yedeklemesi yapıldı

en: Themes backup done on date
tr_TR: Tarihte yapılan tema yedeklemesi

en: Uploads backup done on date
tr_TR: Yedeklemenin yapıldığı tarihte yüklenir

en: Others backup done on date
tr_TR: Diğerleri yedekleme tarihinde yapıldı

en: Logs
tr_TR: Kütükler

en: No logs found!
tr_TR: Günlük bulunamadı!

en: Backup removed successfully!
tr_TR: Yedekleme başarıyla kaldırıldı!

en: Unable to removed backup!
tr_TR: Yedekleme kaldırılamıyor!

en: Nothing selected for backup
tr_TR: Yedekleme için hiçbir şey seçilmedi

en: Security Issue.
tr_TR: Güvenlik sorunu.

en: Database backup done.
tr_TR: Veritabanı yedeklemesi yapıldı.

en: Unable to create database backup.
tr_TR: Veritabanı yedeği oluşturulamıyor.

en: Plugins backup done.
tr_TR: Eklenti yedeklemesi yapıldı.

en: Plugins backup failed.
tr_TR: Eklentiler yedekleme başarısız oldu.

en: Themes backup done.
tr_TR: Tema yedeklemesi yapıldı.

en: Themes backup failed.
tr_TR: Temalar yedekleme başarısız oldu.

en: Uploads backup done.
tr_TR: Yüklemeler yedekleme tamamlandı.

en: Uploads backup failed.
tr_TR: Yüklemeler yedekleme başarısız oldu.

en: Others backup done.
tr_TR: Diğerleri yedekleme yapıldı.

en: Others backup failed.
tr_TR: Diğerleri yedekleme başarısız oldu.

en: All done
tr_TR: Hepsi tamam

en: Log(s) removed successfully!
tr_TR: Günlük(ler) başarıyla kaldırıldı!

en: Unable to removed log(s)!
tr_TR: Günlükler kaldırılamıyor!

en: Invalid security key!
tr_TR: Geçersiz güvenlik anahtarı!

en: Couldn't write to file.
tr_TR: Dosyaya yazılamadı.

en: Required libraries installed successfully.
tr_TR: Gerekli kitaplıklar başarıyla kuruldu.

en: Unable to install Required libraries.
tr_TR: Gerekli kitaplıklar yüklenemiyor.

en: WP File Manager
tr_TR: WP Dosya Yöneticisi

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Preferences
tr_TR: Tercihler

en: Email Notifications
tr_TR: E-posta Bildirimleri

en: Shortcode Generator
tr_TR: Kısa Kod Üreticisi

en: Google Drive
tr_TR: Google sürücü

en: Mobile
tr_TR: Mobil

en: Addons
tr_TR: Eklentiler

en: Backup/Restore
tr_TR: Yedekle/Geri Yükle

en: Existing Shortcode
tr_TR: Mevcut Kısa Kod

en: Type here to search list...
tr_TR: Liste aramak için buraya yazın...

en: Check all
tr_TR: Tümünü kontrol et

en: Uncheck all
tr_TR: Tümünü işaretleme

en: Invert select
tr_TR: Seçimi ters çevir

en: You don't have permission to access file manager.
tr_TR: Dosya yöneticisine erişim izniniz yok.

en: Invalid shortcode!
tr_TR: Geçersiz kısa kod!

en: Invalid security token!
tr_TR: Geçersiz güvenlik belirteci!

en: Congratulations. License Verified Successfully.
tr_TR: Tebrikler. Lisans Başarıyla Doğrulandı.

en: Some thing went wrong.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti.

en: Your File Manager PRO Order Details
tr_TR: Dosya Yöneticiniz PRO Sipariş Ayrıntılarınız

en: Order Details
tr_TR: sipariş detayları

en: Order ID:
tr_TR: Sipariş Kimliği:

en: License Key:
tr_TR: Lisans anahtarı:

en: &nbsp; Warning: Please don't share these details with anyone.
tr_TR: &nbsp; Uyarı: Lütfen bu detayları kimseyle paylaşmayınız.

en: Unable to execute php syntax checker due to server permissions.
tr_TR: Sunucu izinleri nedeniyle php sözdizimi denetleyicisi yürütülemiyor.

en: File
tr_TR: Dosya

en: not saved.
tr_TR: kaydedilmedi.

en: File doesn't exist to download.
tr_TR: İndirilecek dosya yok.

en: Invalid Security Code.
tr_TR: Geçersiz Güvenlik Kodu.

en: Missing backup id.
tr_TR: Yedek kimliği eksik.

en: Missing parameter type.
tr_TR: Parametre türü eksik.

en: Missing required parameters.
tr_TR: Gerekli parametreler eksik.

en: Error: Unable to restore backup because database backup is heavy in size. Please try to increase Maximum allowed size  from Preferences settings.
tr_TR: Hata: Veritabanı yedeklemesinin boyutu ağır olduğundan yedekleme geri yüklenemiyor. Lütfen Tercihler ayarlarından izin verilen maksimum boyutu artırmayı deneyin.

en: Select backup(s) to delete!
tr_TR: Silinecek yedekleri seçin!

en: Are you sure want to remove selected backup(s)?
tr_TR: Seçili yedekleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Backup is running, please wait
tr_TR: Yedekleme çalışıyor, lütfen bekleyin

en: Restore is running, please wait
tr_TR: Geri yükleme çalışıyor, lütfen bekleyin

en: Nothing selected for backup.
tr_TR: Yedekleme için hiçbir şey seçilmedi.

en: WP File Manager - Backup/Restore
tr_TR: WP Dosya Yöneticisi - Yedekleme/Geri Yükleme

en: Backup Options:
tr_TR: Yedekleme Seçenekleri:

en: Database Backup
tr_TR: Veritabanı Yedekleme

en: Files Backup
tr_TR: Veritabanı Yedekleme

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: Uploads
tr_TR: Yüklemeler

en: Others (Any other directories found inside wp-content)
tr_TR: Diğerleri (wp içeriğinde bulunan diğer dizinler)

en: Backup Now
tr_TR: Şimdi yedekle

en: Time now
tr_TR: Şimdi zamanı

en: SUCCESS
tr_TR: BAŞARI

en: Backup successfully deleted.
tr_TR: Yedekleme başarıyla silindi.

en: Ok
tr_TR: Tamam mı

en: DELETE FILES
tr_TR: DOSYALARI SİL

en: Are you sure you want to delete this backup?
tr_TR: Bu yedeği silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Cancel
tr_TR: İptal etmek

en: Confirm
tr_TR: Onaylamak

en: RESTORE FILES
tr_TR: DOSYALARI GERİ YÜKLE

en: Are you sure you want to restore this backup?
tr_TR: Bu yedeği geri yüklemek istediğinizden emin misiniz?

en: Last Log Message
tr_TR: Son Günlük Mesajı

en: The backup apparently succeeded and is now complete.
tr_TR: Görünüşe göre yedekleme başarılı oldu ve şimdi tamamlandı.

en: No log message
tr_TR: Günlük mesajı yok

en: Existing Backup(s)
tr_TR: Mevcut Yedek(ler)

en: Backup Date
tr_TR: Yedekleme Tarihi

en: Backup data (click to download)
tr_TR: Yedekleme verileri (indirmek için tıklayın)

en: Action
tr_TR: Aksiyon

en: (Today)
tr_TR: (Bugün)

en: Download All
tr_TR: Hepsini indir

en: Restore
tr_TR: Onarmak

en: View Log
tr_TR: Günlüğü Görüntüle

en: Currently no backup(s) found.
tr_TR: Şu anda yedek(ler) bulunamadı.

en: Actions upon selected backup(s)
tr_TR: Seçilen yedekleme(ler)deki işlemler

en: Select All
tr_TR: Hepsini seç

en: Deselect
tr_TR: Seçimi kaldır

en: Note:
tr_TR: not

en: Backup files will be under
tr_TR: Yedekleme dosyaları altında olacak

en: Saving please wait...
tr_TR: Kaydediliyor, lütfen bekleyin...

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Dismiss this notice.
tr_TR: Bu bildirimi reddedin.

en: Settings not saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedilmedi.

en: Enable?
tr_TR: Olanak vermek?

en: Email Addresses
tr_TR: E-mail adresleri

en: Add More <strong>+</strong>
tr_TR: Daha ekle <strong>+</strong>

en: This address is used for notification purposes, like theme/plugin notification.
tr_TR: Bu adres, tema/eklenti bildirimi gibi bildirim amaçları için kullanılır.

en: Files Upload Notifications
tr_TR: Dosya Yükleme Bildirimleri

en: Subject
tr_TR: Ders

en: Files Uploaded
tr_TR: Dosyalar Yüklendi

en: Body
tr_TR: Vücut

en: Example:
tr_TR: Örnek:

en: Files Download Notifications
tr_TR: Dosya İndirme Bildirimleri

en: Files Downloaded
tr_TR: İndirilen Dosyalar

en: Files Edit Notifications
tr_TR: Dosya Düzenleme Bildirimleri

en: Files Modified or Edited
tr_TR: Değiştirilen veya Düzenlenen Dosyalar

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: All added email fields needs to filled and should have valid email address.
tr_TR: Eklenen tüm e-posta alanlarının doldurulması ve geçerli bir e-posta adresine sahip olması gerekir.

en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

en: Google Cloud
tr_TR: Google Bulut

en: Installed
tr_TR: Kurulmuş

en: Activate
tr_TR: etkinleştir

en: Buy Now
tr_TR: Şimdi satın al

en: Box
tr_TR: Kutu

en: Digital Ocean
tr_TR: Dijital Okyanus

en: Git Hub
tr_TR: Git Merkezi

en: Insert File Manager Shortcode
tr_TR: Dosya Yöneticisi Kısa Kodunu Ekle

en: Select Shortcode
tr_TR: Kısa Kod Seç

en: Choose Shortcode
tr_TR: Kısa Kod Seçin

en: File Manager Pro Update
tr_TR: Dosya Yöneticisi Pro Güncellemesi

en: File Manager Pro
tr_TR: Dosya Yöneticisi Profesyonel

en: FileManager
tr_TR: Dosya Yöneticisi

en: is now compatible with Digital Ocean Add-on.
tr_TR: artık Digital Ocean Add-on ile uyumludur.

en: Users can now display Digital Ocean files and folders in FileManager in just 1-Click!
tr_TR: Kullanıcılar artık Digital Ocean dosyalarını ve klasörlerini FileManager'da sadece 1 Tıklama ile görüntüleyebilir!

en: Click here to purchase now
tr_TR: Şimdi satın almak için buraya tıklayın

en: You have not made any changes to be saved.
tr_TR: Kaydedilecek herhangi bir değişiklik yapmadınız.

en: Preferences - File Manager
tr_TR: Tercihler - Dosya Yöneticisi

en: Public Root Path
tr_TR: Genel Kök Yolu

en: File Manager Root Path, you can change according to your choice.
tr_TR: Dosya Yöneticisi Kök Yolu, tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

en: Please change this carefully, Wrong path can lead file manager plugin to go down.
tr_TR: Lütfen bunu dikkatli bir şekilde değiştirin, Yanlış yol dosya yöneticisi eklentisinin çökmesine neden olabilir.

en: Enable Syntax Checker?
tr_TR: Sözdizimi Denetleyicisi Etkinleştirilsin mi?

en: When the Syntax Checker is enabled, the code updates being made to PHP files will be checked for syntax errors. If a syntax error is found, the updates will not be saved and a message box will appear which will define the error found. This checker will help prevent website downtime issues due to syntax errors.
tr_TR: Sözdizimi Denetleyicisi etkinleştirildiğinde, PHP dosyalarına yapılan kod güncellemeleri sözdizimi hatalarına karşı kontrol edilecektir. Bir sözdizimi hatası bulunursa, güncellemeler kaydedilmez ve bulunan hatayı tanımlayan bir mesaj kutusu görünür. Bu denetleyici, sözdizimi hatalarından kaynaklanan web sitesi kesinti sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

en: Enable Trash?
tr_TR: Çöp Kutusu Etkinleştirilsin mi?

en: After enabling trash, your files will go to trash folder.
tr_TR: Çöp kutusunu etkinleştirdikten sonra dosyalarınız çöp klasörüne gidecektir.

en: Enable Files Upload to Media Library?
tr_TR: Dosyaların Medya Kitaplığına Yüklenmesi Etkinleştirilsin mi?

en: After enabling this, uploaded images, pdfs and zip files will go to media library too.
tr_TR: Bunu etkinleştirdikten sonra, yüklenen resimler, pdf'ler ve zip dosyaları da medya kitaplığına gidecektir.

en: Maximum allowed size at the time of database backup restore.
tr_TR: Veritabanı yedekleme geri yüklemesi sırasında izin verilen maksimum boyut.

en: Please increase field value if you are getting error message at the time of backup restore.
tr_TR: Yedekleme geri yükleme sırasında hata mesajı alıyorsanız lütfen alan değerini artırın.

en: Settings - File Manager
tr_TR: Ayarlar - Dosya Yöneticisi

en: Settings will apply on
tr_TR: Ayarlar geçerli olacak

en: shortcode.
tr_TR: kısa kod.

en: Make Directory
tr_TR: Dizin Yap

en: Make File
tr_TR: Dosya Yap

en: Rename
tr_TR: Yeniden isimlendirmek

en: Duplicate
tr_TR: Kopyalamak

en: Paste
tr_TR: Yapıştırmak

en: Archive
tr_TR: Arşiv

en: Extract
tr_TR: Çıkarmak

en: Copy
tr_TR: kopyala

en: Cut
tr_TR: Kesmek

en: Download
tr_TR: İndirmek

en: Upload
tr_TR: Yüklemek

en: Search
tr_TR: Arama

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Resize
tr_TR: yeniden boyutlandır

en: <strong>Saving Please wait...</strong>
tr_TR: <strong>Kaydediliyor Lütfen bekleyin...</strong>

en: General
tr_TR: Genel

en: Code Editor
tr_TR: Kod Düzenleyici

en: User Restrictions
tr_TR: Kullanıcı Kısıtlamaları

en: User Role Restrictions
tr_TR: Kullanıcı Rolü Kısıtlamaları

en: Frontend Access
tr_TR: Ön Uç Erişimi

en: Select User Roles to access WP File Manager
tr_TR: WP Dosya Yöneticisine erişmek için Kullanıcı Rolleri'ni seçin

en: Allow user roles to access WP File Manager.
tr_TR: Kullanıcı rollerinin WP Dosya Yöneticisine erişmesine izin verin.

en: Select User Roles to access DB Manager
tr_TR: DB Manager'a erişmek için Kullanıcı Rolleri'ni seçin

en: Allow user roles to access DB Manager.
tr_TR: Kullanıcı rollerinin DB Manager'a erişmesine izin verin.

en: Separate or Private Folder Access
tr_TR: Ayrı veya Özel Klasör Erişimi

en: File Manager will access this folder path. Else, will access root directory. <strong>e.g wp-content/plugins</strong>. <br><strong>Note:</strong> Will be valid for all user roles.
tr_TR: Dosya Yöneticisi bu klasör yoluna erişecektir. Aksi takdirde, kök dizine erişecektir. <strong>ör. wp-içeriği/eklentileri</strong>. <br><strong>Not:</strong> Tüm kullanıcı rolleri için geçerli olacaktır.

en: Maximum Upload Size
tr_TR: Maksimum Yükleme Boyutu

en: Allow users to upload file of maximum.
tr_TR: Kullanıcıların maksimum dosya yüklemesine izin verin.

en: Notification Email
tr_TR: Bildirim e-postası

en: Sends Notifications to this email. <strong>Note:</strong> This will take admin email by default if kept empty.
tr_TR: Bildirimleri bu e-postaya gönderir. <strong>Not:</strong> Bu, boş bırakılırsa varsayılan olarak yönetici e-postasını alır.

en: Send Notifications to admin and save logs on file upload ?
tr_TR: Yöneticiye Bildirimler gönderilsin ve dosya yüklemede günlükler kaydedilsin mi?

en: Check to allow file upload notifications. Mail will be sent to admin. Click
tr_TR: Dosya yükleme bildirimlerine izin vermek için işaretleyin. Mail yöneticiye gönderilecektir. Tıklamak

en: here
tr_TR: Burada

en: to set notification email.
tr_TR: Bildirim e-postasını ayarlamak için

en: <strong>Note:</strong> This feature is using wp_mail(), Make sure
tr_TR: <strong>Not:</strong> Bu özellik wp_mail() kullanıyor, Emin olun

en: Read More
tr_TR: Daha fazla oku

en: is working.
tr_TR: çalışıyor.

en: Send Notifications to admin and save logs on file download ?
tr_TR: Yöneticiye Bildirimler gönderilsin ve dosya indirilirken günlükler kaydedilsin mi?

en: Check to allow file download notifications. Mail will be sent to admin. Click
tr_TR: Dosya indirme bildirimlerine izin vermek için işaretleyin. Mail yöneticiye gönderilecektir. Tıklamak

en: Send Notifications to admin and save logs on file edit ?
tr_TR: Bildirimleri yöneticiye gönder ve günlükleri dosya düzenlemeye kaydet?

en: Check to allow file edit notifications. Mail will be sent to admin.  Click
tr_TR: Dosya düzenleme bildirimlerine izin vermek için işaretleyin. Mail yöneticiye gönderilecektir. Tıklamak

en:  is working.
tr_TR: çalışıyor.

en: Select File Manager Language
tr_TR: Dosya Yöneticisi Dilini Seçin

en: Default:
tr_TR: Varsayılan:

en: English
tr_TR: ingilizce

en: You can select any language for File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticisi için herhangi bir dili seçebilirsiniz.

en: Select File Manager Theme
tr_TR: Dosya Yöneticisi Temasını Seçin

en: You can select any theme for File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticisi için herhangi bir tema seçebilirsiniz.

en: Files View
tr_TR: Dosya Görünümü

en: List
tr_TR: Liste

en: Icon
tr_TR: Simge

en: You can select any view for File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticisi için herhangi bir görünümü seçebilirsiniz.

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" Button with Content Editor ?
tr_TR: İçerik Düzenleyici ile "Dosya Yöneticisi Kısa Kodu Ekle" Düğmesini Etkinleştir?

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" button in edit page screen with classic editor.
tr_TR: Klasik düzenleyici ile düzenleme sayfası ekranında "Dosya Yöneticisi Kısa Kodunu Ekle" düğmesini etkinleştirin.

en: Disable Local File System ?
tr_TR: Yerel Dosya Sistemi Devre Dışı Bırakılsın mı?

en: Check to disable Local File System in File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticisinde Yerel Dosya Sistemini devre dışı bırakmak için işaretleyin.

en: Disable Database Manager ?
tr_TR: Veritabanı Yöneticisi devre dışı bırakılsın mı?

en: Check to disable Database Manager.
tr_TR: Veritabanı Yöneticisini devre dışı bırakmak için işaretleyin.

en: Disable Welcome Message?
tr_TR: Hoş Geldiniz Mesajı Devre Dışı Bırakılsın mı?

en: Check to disable welcome message on frontend shortcodes.
tr_TR: Ön uç kısa kodlarında karşılama mesajını devre dışı bırakmak için işaretleyin.

en: Welcome Message
tr_TR: Karşılama mesajı

en: Welcome:
tr_TR: Hoş geldin:

en: Welcome message will appear on frontend shortcode.
tr_TR: Karşılama mesajı ön uç kısa kodunda görünecektir.

en: will show loggedIn user name on frontend.
tr_TR: ön uçta oturum açmış kullanıcı adını gösterecektir.

en: Check to allow fullscreen code editor
tr_TR: Tam ekran kod düzenleyicisine izin vermek için işaretleyin

en: Select theme for Code Editor.
tr_TR: Kod Düzenleyici için tema seçin.

en: Select theme for Code Editor. For more information please visit <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">this link</a>.
tr_TR: Kod Düzenleyici için tema seçin. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">bu bağlantıyı</a> ziyaret edin.

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to User Roles
tr_TR: WP Dosya Yöneticisi İşlemlerini Kullanıcı Rolleri için Devre Dışı Bırakın veya Yasaklayın

en: Select user role and disable operation.
tr_TR: Kullanıcı rolünü seçin ve işlemi devre dışı bırakın.

en: Click to Add Rules
tr_TR: Kural Eklemek İçin Tıklayın

en: Add rule for User Roles
tr_TR: Kullanıcı Rolleri için kural ekle

en: If User role is
tr_TR: Kullanıcı rolü ise

en: Select User Role
tr_TR: Kullanıcı Rolünü Seç

en: Then
tr_TR: Sonra

en: Disable Operations
tr_TR: İşlemleri Devre Dışı Bırak

en: Separate or private folder access <strong>e.g wp-content/themes</strong> etc.
tr_TR: Ayrı veya özel klasör erişimi <strong>ör. wp-content/themes</strong> vb.

en: It will overide "Private Folder Access" settings
tr_TR: "Özel Klasör Erişimi" ayarlarını geçersiz kılar

en: Enter Folder or Files Paths That You want to <strong>Hide</strong> e.g wp-content/themes|wp-content/plugins.
tr_TR: <strong>Gizlemek</strong> İstediğiniz Klasör veya Dosya Yollarını Girin ör. wp-content/themes|wp-content/plugins.

en: Multiple separated by Vertical Bar (|).
tr_TR: Dikey Çubuk (|) ile ayrılmış çoklu.

en: Enter file extensions which you want to Lock. <strong>e.g .php|.png|.css</strong> etc
tr_TR: Kilitlemek istediğiniz dosya uzantılarını girin. <strong>ör. .php|.png|.css</strong> vb.

en: The extensions in the option are case sensitive and should be separated by vertical bar (|) without having white space between them. e.g. php,PHP
tr_TR: Seçenekteki uzantılar büyük/küçük harf duyarlıdır ve aralarında boşluk bırakılmadan dikey çubuk (|) ile ayrılmalıdır. Örneğin. php,PHP

en: Disable Toolbar and Context Menu
tr_TR: Araç Çubuğu ve Bağlam Menüsünü Devre Dışı Bırak

en: Disable Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğunu Devre Dışı Bırak

en: Disable Context Menu
tr_TR: Bağlam Menüsünü Devre Dışı Bırak

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to Users
tr_TR: Kullanıcılara WP Dosya Yöneticisi İşlemlerini Devre Dışı Bırakın veya Yasaklayın

en: Select users and disable operation.
tr_TR: Kullanıcıları seçin ve işlemi devre dışı bırakın.

en: Add rule for Users
tr_TR: Kullanıcılar için kural ekle

en: If User is
tr_TR: Kullanıcı ise

en: Select User
tr_TR: Kullanıcı seç

en: Select the pages where you want to show the File Manager on Frontend
tr_TR: Ön Uçta Dosya Yöneticisini göstermek istediğiniz sayfaları seçin

en: Select Pages
tr_TR: Sayfaları Seç

en: <strong>Note:</strong> It will not work if already using any File Manager shortcode in selected page editor.
tr_TR: <strong>Not:</strong> Seçili sayfa düzenleyicide zaten herhangi bir Dosya Yöneticisi kısa kodu kullanılıyorsa çalışmaz.

en: Display File Manager ?
tr_TR: Dosya Yöneticisini Görüntüle?

en: After Content
tr_TR: İçerikten Sonra

en: Before Content
tr_TR: İçerikten Önce

en: Default: After Content
tr_TR: Varsayılan: İçerikten Sonra

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Paste the shortcode here
tr_TR: Kısa kodu buraya yapıştırın

en: You can generate new shortcode from the <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>Shortcode Generator</a> of File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticisinin <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>Kısa Kod Üreticisinden</a> yeni kısa kod oluşturabilirsiniz.

en: Shortcode will work on selected pages. Help is given below to edit parameters:
tr_TR: Kısa kod seçilen sayfalarda çalışacaktır. Parametreleri düzenlemek için yardım aşağıda verilmiştir:

en: Shortcode Help:
tr_TR: Kısa Kod Yardımı:

en: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>Documentation</a>
tr_TR: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>Belgeler</a>

en: Invalid Licence Key
tr_TR: Geçersiz Lisans Anahtarı

en: Please select user role from previously added rule before adding new!
tr_TR: Yeni eklemeden önce lütfen önceden eklenen kuraldan kullanıcı rolünü seçin!

en: Please select user from the previously added rule before adding new!
tr_TR: Lütfen yeni eklemeden önce önceden eklenen kuraldan kullanıcı seçin!

en: Please select user in the added user restriction rule before saving.
tr_TR: Lütfen kaydetmeden önce eklenen kullanıcı kısıtlama kuralında kullanıcıyı seçin.

en: Please select user role in the added user role restriction rule before saving.
tr_TR: Lütfen kaydetmeden önce eklenen kullanıcı rolü kısıtlama kuralında kullanıcı rolünü seçin.

en: Welcome
tr_TR: Hoş geldin

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
tr_TR: Üzgünüz, bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Please login to access file manager.
tr_TR: Dosya yöneticisine erişmek için lütfen oturum açın.

en: Shortcodes
tr_TR: Kısa kodlar

en: Error in creating shortcode. Invalid shortcode.
tr_TR: Kısa kod oluşturma hatası. Geçersiz kısa kod.

en: Click to get list of all shortcodes
tr_TR: Tüm kısa kodların listesini almak için tıklayın

en: All Shortcodes
tr_TR: Tüm Kısa Kodlar

en: Click to create new shortcode
tr_TR: Yeni kısa kod oluşturmak için tıklayın

en: Generate New Shortcode
tr_TR: Yeni Kısa Kod Oluştur

en: Logged in users
tr_TR: Oturum açmış kullanıcılar

en: Non logged in users
tr_TR: Oturum açmamış kullanıcılar

en: From existing shortcode
tr_TR: Mevcut kısa koddan

en: Your shortcode <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> has been generated successfully. Copy this shortcode and paste it in your pages.
tr_TR: Kısa kodunuz <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> başarıyla oluşturuldu. Bu kısa kodu kopyalayın ve sayfalarınıza yapıştırın.

en: Your shortcode settings has been updated successfully.
tr_TR: Kısa kod ayarlarınız başarıyla güncellendi.

en: Shortcode Title
tr_TR: Kısa Kod Başlığı

en: Enter shortcode title
tr_TR: Kısa kod başlığı girin

en: It is required to identify the shortcode you are going to use.
tr_TR: Kullanacağınız kısa kodu tanımlamanız gerekir.

en: This field can not be empty.
tr_TR: Bu alan boş olamaz.

en: Title with this name already exists. Please choose another title.
tr_TR: Bu ada sahip başlık zaten var. Lütfen başka bir başlık seçin.

en: Allowed Roles
tr_TR: İzin Verilen Roller

en: All
tr_TR: Herşey

en: It will allow all roles to access file manager on front end. All will apply for all available user roles.
tr_TR: Tüm rollerin ön uçtaki dosya yöneticisine erişmesine izin verecektir. Tümü, mevcut tüm kullanıcı rolleri için geçerli olacaktır.

en: Please choose at least one user role.
tr_TR: Lütfen en az bir kullanıcı rolü seçin.

en: Access Folder
tr_TR: Erişim Klasörü

en: Path of the folder to display e.g wp-content/uploads
tr_TR: Görüntülenecek klasörün yolu, örneğin wp-content/uploads

en: Root directory
tr_TR: Kök dizini

en: eg. You can put "test" as a name of folder which is located on root directory, or you can give path for sub folders as like "wp-content/plugins". If leave blank or empty it will access all folders on root directory. If you put * then it will auto creates user folders with their username.
tr_TR: Örneğin. Kök dizinde bulunan klasörün adı olarak "test" yazabilir veya "wp-content/plugins" gibi alt klasörler için yol verebilirsiniz. Boş veya boş bırakılırsa, kök dizindeki tüm klasörlere erişecektir. * koyarsanız, kullanıcı adlarıyla otomatik olarak kullanıcı klasörleri oluşturur.

en: Allowed Operations
tr_TR: İzin Verilen İşlemler

en: For all operations and to allow some operation you can choose operations name from the list.
tr_TR: Tüm işlemler için ve bazı işlemlere izin vermek için listeden işlem adını seçebilirsiniz.

en: Ban User IDs
tr_TR: Kullanıcı Kimliklerini Yasaklayın

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı kimliği

en: To ban specific user from accessing file manager on frontend then you can choose the users from the list.
tr_TR: Belirli bir kullanıcının ön uçtaki dosya yöneticisine erişmesini yasaklamak için listeden kullanıcıları seçebilirsiniz.

en: Hide Files
tr_TR: Dosyaları Gizle

en: Hide files from access folder e.g. wp-content/plugins,wp-config.php etc
tr_TR: Dosyaları erişim klasöründen gizleyin, ör. wp-içerik/eklentiler, wp-config.php vb.

en: It will hide the files and folder mentioned here. <br><strong>Note:</strong> This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
tr_TR: Burada belirtilen dosya ve klasörü gizleyecektir. <br><strong>Not:</strong> Bu seçenek büyük/küçük harf duyarlıdır ve aralarında boşluk bırakılmadan virgül(,) ile ayrılmalıdır.

en: Lock Extensions
tr_TR: Uzantıları Kilitle

en: Restrict extensions e.g. .php,.css OR php,css
tr_TR: Uzantıları kısıtlayın, ör. .php,.css VEYA php,css

en: It will lock files mentioned in commas without white space between them. You can lock more as like ".php,.css,.js" etc.<br><span class="highlighted"><strong>Note:</strong> The extensions in the option are case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them. e.g. php,PHP</span>
tr_TR: Virgülle belirtilen dosyaları aralarında boşluk bırakmadan kilitler. ".php,.css,.js" vb. gibi daha fazlasını kilitleyebilirsiniz.<br><span class="highlighted"><strong>Not:</strong> Seçenekteki uzantılar büyük/küçük harf duyarlıdır ve virgül olmalıdır (,) aralarında boşluk bırakılmadan ayrılır. Örneğin. php,PHP</span>

en: Select Filemanager Language
tr_TR: Dosya Yöneticisi Dilini Seçin

en: You can select any language for filemanager.
tr_TR: Dosya yöneticisi için herhangi bir dili seçebilirsiniz.

en: Select Filemanager Theme
tr_TR: Dosya Yöneticisi Temasını Seçin

en: You can select any theme for filemanager.
tr_TR: Dosya yöneticisi için herhangi bir tema seçebilirsiniz.

en: You can select any view for filemanager.
tr_TR: Dosya yöneticisi için herhangi bir görünümü seçebilirsiniz.

en: Date Format
tr_TR: Tarih formatı

en: You can select any date format for filemanager modified date.
tr_TR: Dosya yöneticisinin değiştirilme tarihi için herhangi bir tarih biçimi seçebilirsiniz.

en: Update Shortcode
tr_TR: Kısa Kodu Güncelle

en: Generate Shortcode
tr_TR: Kısa Kod Oluştur

en: Hide files from access folder e.g. test1,folder/test2 etc
tr_TR: Dosyaları erişim klasöründen gizleyin, ör. test1, klasör/test2 vb.

en: It will hide the files and folder mentioned here. Note: This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
tr_TR: Burada belirtilen dosya ve klasörü gizleyecektir. Not: Bu seçenek büyük/küçük harf duyarlıdır ve aralarında boşluk bırakılmadan virgül(,) ile ayrılmalıdır.

en: Generate New Shortcode from existing one
tr_TR: Mevcut olandan Yeni Kısa Kod Oluştur

en: Paste the shortcode which you are using in your page/post
tr_TR: Kullanmakta olduğunuz kısa kodu sayfanıza/gönderinize yapıştırın

en: This will convert the existing shortcode to the new shortcode format.
tr_TR: Bu, mevcut kısa kodu yeni kısa kod biçimine dönüştürecektir.

en: Existing Shortcode(s)
tr_TR: Mevcut Kısa Kod(lar)

en: Click to go back to the shortcode generator
tr_TR: Kısa kod oluşturucuya geri dönmek için tıklayın

en: Shortcode has been deleted successfully.
tr_TR: Kısa kod başarıyla silindi.

en: Shortcode(s) has been deleted successfully.
tr_TR: Kısa kod(lar) başarıyla silindi.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Copy to clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
tr_TR: Bu kısa kodu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Customize Shortcode
tr_TR: Kısa Kodu Özelleştir

en: Copy above filter code and paste it in your theme's functions.php file or in your plugin file to customize shortcode values as per your requirement.
tr_TR: Yukarıdaki filtre kodunu kopyalayın ve kısa kod değerlerini ihtiyacınıza göre özelleştirmek için temanızın function.php dosyasına veya eklenti dosyanıza yapıştırın.

en: Showing
tr_TR: gösteriliyor

en: to
tr_TR: ile

en: of
tr_TR: ile ilgili

en: entries
tr_TR: girdileri

en: No shortcode found
tr_TR: Kısa kod bulunamadı

en: Delete All Selected
tr_TR: Tüm Seçilenleri Sil

en: Copied
tr_TR: kopyalandı

en: Copied to clipboard
tr_TR: Panoya kopyalandı

en: Are you sure you want to delete selected shortcode(s)?
tr_TR: Seçili kısa kodu/kodları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Please select atleast one shortcode from the list.
tr_TR: Lütfen listeden en az bir kısa kod seçin.

en: File Manager PRO - Please enter your order details below. If Not
tr_TR: Dosya Yöneticisi PRO - Lütfen sipariş detaylarınızı aşağıya girin. Değilse

en: To unlock updates, please enter your order id and license key below. If you don't have a licence key
tr_TR: Güncellemelerin kilidini açmak için lütfen aşağıya sipariş kimliğinizi ve lisans anahtarınızı girin. Lisans anahtarınız yoksa

en: click to buy Licence Key
tr_TR: Lisans Anahtarını satın almak için tıklayın

en: please see details & pricing
tr_TR: lütfen ayrıntılara ve fiyatlara bakın

en: ORDER ID (#) *
tr_TR: SİPARİŞ KİMLİĞİ (#) *

en: Please check your email for Order ID.
tr_TR: Lütfen Sipariş Kimliği için e-postanızı kontrol edin.

en: LICENCE KEY *
tr_TR: LİSANS ANAHTARI *

en: Please check your email for Licence Key.
tr_TR: Lütfen Lisans Anahtarı için e-postanızı kontrol edin.

en: Click here to verify
tr_TR: Doğrulamak için burayı tıklayın

en: Note: If you have already purchased this plugin then please check your email. You must have got an Email with orders details in your email, if you didn't get any Email. Please contact us at <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>
tr_TR: Not: Bu eklentiyi zaten satın aldıysanız, lütfen e-postanızı kontrol edin. E-posta almadıysanız, e-postanızda sipariş ayrıntılarını içeren bir E-posta almış olmalısınız. Lütfen <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a> adresinden bizimle iletişime geçin.

en: Are you sure want to delete?
tr_TR: Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: To enable logs, go to <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">General Settings Tab</a> -> Check "Send Notifications to admin on file upload " , "Send Notifications to admin on file download" and "Send Notifications to admin on file edit" options.
tr_TR: Günlükleri etkinleştirmek için, <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">Genel Ayarlar Sekmesine</a> gidin -> "Dosya yüklemede admine Bildirim Gönder" , "Dosya indirilirken admine Bildirim Gönder" seçeneğini işaretleyin ve "Dosya düzenlemede yöneticiye bildirim gönder" seçenekleri.

en: Edited Files
tr_TR: Düzenlenen Dosyalar

en: Downloaded Files
tr_TR: İndirilen Dosyalar

en: Uploaded Files
tr_TR: Yüklenmiş dosyalar

en: Bulk Actions
tr_TR: Toplu eylemler

en: Apply
tr_TR: Uygulamak

en: Sr No.
tr_TR: Bay Hayır.

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Date
tr_TR: Tarih

en: No log(s) found!
tr_TR: Günlük bulunamadı!

en: Showing
tr_TR: gösteriliyor

en: Uploaded File
tr_TR: Yüklenen Dosya

en: Please select log(s) to delete!
tr_TR: Lütfen silinecek günlükleri seçin!

en: Are you sure want to remove selected log(s)?
tr_TR: Seçili günlükleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Please select delete action!
tr_TR: Lütfen silme işlemini seçin!

en:  WP File Manager PRO -
tr_TR: WP Dosya Yöneticisi PRO -

en: View details
tr_TR: Detayları göster

en: More information about %s
tr_TR: %s hakkında daha fazla bilgi

en: Check for updates
tr_TR: Güncellemeleri kontrol et

en: Unknown update checker status "%s"
tr_TR: Bilinmeyen güncelleme denetleyicisi durumu "%s"

en: There is no changelog available.
tr_TR: Kullanılabilir değişiklik günlüğü yok.
