WP File Manager - en to th translation catalogue (447 entries)

en:  WP File Manager PRO -
th: ตัวจัดการไฟล์ WP PRO -

en:  is working.
th: กำลังทำงาน

en: &larr; Back
th: &larr; กลับ

en: &nbsp; Warning: Please don't share these details with anyone.
th: &nbsp; คำเตือน: โปรดอย่าเปิดเผยรายละเอียดเหล่านี้กับใคร

en: (Today)
th: (วันนี้)

en: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>Documentation</a>
th: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>เอกสารประกอบ</a>

en: <strong>Note:</strong> It will not work if already using any File Manager shortcode in selected page editor.
th: <strong>หมายเหตุ:</strong> จะใช้ไม่ได้หากใช้รหัสย่อของตัวจัดการไฟล์ในตัวแก้ไขหน้าที่เลือกอยู่แล้ว

en: <strong>Note:</strong> This feature is using wp_mail(), Make sure
th: <strong>หมายเหตุ:</strong> คุณลักษณะนี้ใช้ wp_mail() ตรวจสอบให้แน่ใจ

en: <strong>Saving Please wait...</strong>
th: <strong>กำลังบันทึก โปรดรอสักครู่...</strong>

en: ADD
th: เพิ่ม

en: Access Folder
th: เข้าถึงโฟลเดอร์

en: Action
th: หนังบู๊

en: Actions upon selected backup(s)
th: การดำเนินการกับข้อมูลสำรองที่เลือก

en: Activate
th: เปิดใช้งาน

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add More <strong>+</strong>
th: เพิ่ม <strong>+</strong>

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add Row
th: เพิ่มแถว

en: Add rule for User Roles
th: เพิ่มกฎสำหรับบทบาทของผู้ใช้

en: Add rule for Users
th: เพิ่มกฎสำหรับผู้ใช้

en: Add-ons
th: ส่วนเสริม

en: Addons
th: ส่วนเสริม

en: After Content
th: หลังเนื้อหา

en: After enabling this, uploaded images, pdfs and zip files will go to media library too.
th: หลังจากเปิดใช้งานสิ่งนี้ รูปภาพที่อัปโหลด ไฟล์ PDF และ zip จะไปที่ไลบรารีสื่อด้วย

en: After enabling trash, your files will go to trash folder.
th: หลังจากเปิดใช้งานถังขยะ ไฟล์ของคุณจะไปที่โฟลเดอร์ถังขยะ

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Done
th: ทุกอย่างเสร็จเรียบร้อย

en: All Shortcodes
th: รหัสย่อทั้งหมด

en: All added email fields needs to filled and should have valid email address.
th: ต้องกรอกข้อมูลในฟิลด์อีเมลที่เพิ่มทั้งหมดและควรมีที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง

en: All done
th: เสร็จเรียบร้อย

en: Allow user roles to access DB Manager.
th: อนุญาตให้บทบาทของผู้ใช้เข้าถึง DB Manager

en: Allow user roles to access WP File Manager.
th: อนุญาตให้บทบาทผู้ใช้เข้าถึง ตัวจัดการไฟล์ WP

en: Allow users to upload file of maximum.
th: อนุญาตให้ผู้ใช้อัปโหลดไฟล์สูงสุด

en: Allowed Operations
th: อนุญาตให้ดำเนินการ

en: Allowed Roles
th: บทบาทที่อนุญาต

en: Apply
th: นำมาใช้

en: Archive
th: คลังเก็บเอกสารสำคัญ

en: Are you sure want to delete Table? Deleted Table may not be recovered. So please delete carefully.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบตาราง ไม่สามารถกู้คืนตารางที่ถูกลบได้ ดังนั้นโปรดลบอย่างระมัดระวัง

en: Are you sure want to delete?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ

en: Are you sure want to delete? Deleted data may not be recovered. So please delete carefully.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ ข้อมูลที่ถูกลบไม่สามารถกู้คืนได้ ดังนั้นโปรดลบอย่างระมัดระวัง

en: Are you sure want to empty Table? Table may not be recovered. So please delete carefully.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการล้างตาราง ไม่สามารถกู้คืนตารางได้ ดังนั้นโปรดลบอย่างระมัดระวัง

en: Are you sure want to remove selected backup(s)?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบข้อมูลสำรองที่เลือก

en: Are you sure want to remove selected log(s)?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบบันทึกที่เลือก

en: Are you sure want to update? It will redirect you to updation form.
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการอัปเดต มันจะเปลี่ยนเส้นทางคุณไปยังแบบฟอร์มการอัพเดท

en: Are you sure you want to delete selected shortcode(s)?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบรหัสย่อที่เลือก

en: Are you sure you want to delete this backup?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบข้อมูลสำรองนี้

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบรหัสย่อนี้

en: Are you sure you want to restore this backup?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการคืนค่าข้อมูลสำรองนี้

en: Attributes
th: คุณลักษณะ

en: Backup Date
th: วันที่สำรอง

en: Backup Now
th: การสำรองข้อมูลในขณะนี้

en: Backup Options:
th: ตัวเลือกการสำรองข้อมูล:

en: Backup data (click to download)
th: สำรองข้อมูล (คลิกเพื่อดาวน์โหลด)

en: Backup files will be under
th: ไฟล์สำรองจะอยู่ภายใต้

en: Backup is running, please wait
th: กำลังสำรองข้อมูล โปรดรอสักครู่

en: Backup removed successfully!
th: ลบข้อมูลสำรองเรียบร้อยแล้ว!

en: Backup successfully deleted.
th: ลบข้อมูลสำรองเรียบร้อยแล้ว

en: Backup(s) removed successfully!
th: ลบข้อมูลสำรองเรียบร้อยแล้ว!

en: Backup/Restore
th: สำรอง/กู้คืน

en: Ban User IDs
th: แบน ID ผู้ใช้

en: Before Content
th: ก่อนเนื้อหา

en: Body
th: ร่างกาย

en: Box
th: กล่อง

en: Browse
th: เรียกดู

en: Bulk Actions
th: การดำเนินการเป็นกลุ่ม

en: Buy Now
th: ซื้อเลย

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Check all
th: ตรวจสอบทั้งหมด

en: Check for updates
th: ตรวจสอบสำหรับการอัพเดต

en: Check to allow file download notifications. Mail will be sent to admin. Click
th: เลือกเพื่ออนุญาตการแจ้งเตือนการดาวน์โหลดไฟล์ จดหมายจะถูกส่งไปยังผู้ดูแลระบบ คลิก

en: Check to allow file edit notifications. Mail will be sent to admin.  Click
th: เลือกเพื่ออนุญาตการแจ้งเตือนการแก้ไขไฟล์ จดหมายจะถูกส่งไปยังผู้ดูแลระบบ คลิก

en: Check to allow file upload notifications. Mail will be sent to admin. Click
th: เลือกเพื่ออนุญาตการแจ้งเตือนการอัปโหลดไฟล์ จดหมายจะถูกส่งไปยังผู้ดูแลระบบ คลิก

en: Check to allow fullscreen code editor
th: เลือกเพื่ออนุญาตโปรแกรมแก้ไขโค้ดแบบเต็มหน้าจอ

en: Check to disable Database Manager.
th: เลือกเพื่อปิดใช้งานตัวจัดการฐานข้อมูล

en: Check to disable Local File System in File Manager.
th: เลือกเพื่อปิดใช้งาน Local File System ในตัวจัดการไฟล์

en: Check to disable welcome message on frontend shortcodes.
th: เลือกเพื่อปิดใช้งานข้อความต้อนรับในรหัสย่อส่วนหน้า

en: Choose Shortcode
th: เลือกรหัสย่อ

en: Click here to purchase now
th: คลิกที่นี่เพื่อซื้อตอนนี้

en: Click here to verify
th: คลิกที่นี่เพื่อตรวจสอบ

en: Click to Add Rules
th: คลิกเพื่อเพิ่มกฎ

en: Click to create new shortcode
th: คลิกเพื่อสร้างรหัสย่อใหม่

en: Click to get list of all shortcodes
th: คลิกเพื่อรับรายการรหัสย่อทั้งหมด

en: Click to go back to the shortcode generator
th: คลิกเพื่อกลับไปยังโปรแกรมสร้างรหัสย่อ

en: Code Editor
th: ตัวแก้ไขโค้ด

en: Code editor allow fullscreen?
th: ตัวแก้ไขโค้ดอนุญาตให้แสดงเต็มหน้าจอหรือไม่

en: Collation
th: การเรียง

en: Column
th: คอลัมน์

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Congratulations. License Verified Successfully.
th: ยินดีด้วย. ตรวจสอบใบอนุญาตเรียบร้อยแล้ว

en: Copied
th: คัดลอกแล้ว

en: Copied to clipboard
th: คัดลอกไปยังคลิปบอร์ดแล้ว

en: Copy
th: สำเนา

en: Copy above filter code and paste it in your theme's functions.php file or in your plugin file to customize shortcode values as per your requirement.
th: คัดลอกโค้ดตัวกรองด้านบนแล้ววางลงในไฟล์ functions.php ของธีมของคุณหรือในไฟล์ปลั๊กอินของคุณเพื่อปรับแต่งค่ารหัสย่อตามความต้องการของคุณ

en: Copy to clipboard
th: คัดลอกไปที่คลิปบอร์ด

en: Couldn't write to file.
th: ไม่สามารถเขียนไปยังไฟล์

en: Create New Table
th: สร้างตารางใหม่

en: Currently no backup(s) found.
th: ไม่พบข้อมูลสำรองในขณะนี้

en: Customize Shortcode
th: ปรับแต่งรหัสย่อ

en: Cut
th: ตัด

en: DB Manager
th: ตัวจัดการฐานข้อมูล

en: DELETE FILES
th: ลบไฟล์

en: Database Backup
th: สำรองฐานข้อมูล

en: Database backup done on date
th: สำรองข้อมูลฐานข้อมูลเสร็จในวันที่

en: Database backup done.
th: สำรองข้อมูลฐานข้อมูลเรียบร้อยแล้ว

en: Database backup restored successfully.
th: กู้คืนการสำรองฐานข้อมูลเรียบร้อยแล้ว

en: Database:
th: ฐานข้อมูล:

en: Date
th: วันที่

en: Date Format
th: รูปแบบวันที่

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default:
th: ค่าเริ่มต้น:

en: Default: After Content
th: ค่าเริ่มต้น: หลังเนื้อหา

en: Delete
th: ลบ

en: Delete All Selected
th: ลบที่เลือกทั้งหมด

en: Delete Table
th: ลบตาราง

en: Deleted Successfully!
th: ลบสำเร็จ!

en: Deleted successfully
th: ลบเรียบร้อยแล้ว

en: Deselect
th: ยกเลิกการเลือก

en: Digital Ocean
th: มหาสมุทรดิจิทัล

en: Disable Context Menu
th: ปิดการใช้งานเมนูบริบท

en: Disable Database Manager ?
th: ปิดการใช้งานตัวจัดการฐานข้อมูล ?

en: Disable Local File System ?
th: ปิดการใช้งานระบบไฟล์ในเครื่อง ?

en: Disable Operations
th: ปิดการทำงาน Operation

en: Disable Toolbar
th: ปิดการใช้งานแถบเครื่องมือ

en: Disable Toolbar and Context Menu
th: ปิดการใช้งานแถบเครื่องมือและเมนูบริบท

en: Disable Welcome Message?
th: ปิดการใช้งานข้อความต้อนรับ?

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to User Roles
th: ปิดใช้งานหรือห้ามการทำงานของตัวจัดการไฟล์ WP ให้กับบทบาทผู้ใช้

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to Users
th: ปิดการใช้งานหรือห้ามการทำงานของตัวจัดการไฟล์ WP ให้กับผู้ใช้

en: Dismiss this notice.
th: ปิดประกาศนี้

en: Display File Manager ?
th: ตัวจัดการไฟล์แสดง ?

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Download All
th: ดาวน์โหลดทั้งหมด

en: Downloaded Files
th: ไฟล์ที่ดาวน์โหลด

en: Drop
th: หยด

en: Duplicate
th: ทำซ้ำ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edited Files
th: ไฟล์ที่แก้ไข

en: Email Addresses
th: ที่อยู่อีเมล

en: Email Notifications
th: การแจ้งเตือนทางอีเมล

en: Empty
th: ว่างเปล่า

en: Empty Table
th: โต๊ะว่าง

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" Button with Content Editor ?
th: เปิดใช้งานปุ่ม "แทรกรหัสย่อตัวจัดการไฟล์" ด้วยตัวแก้ไขเนื้อหา ?

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" button in edit page screen with classic editor.
th: เปิดใช้งานปุ่ม "แทรกรหัสย่อของตัวจัดการไฟล์" ในหน้าจอแก้ไขหน้าด้วยตัวแก้ไขแบบคลาสสิก

en: Enable Files Upload to Media Library?
th: เปิดใช้งานการอัปโหลดไฟล์ไปยัง Media Library หรือไม่

en: Enable Syntax Checker?
th: เปิดใช้งานตัวตรวจสอบไวยากรณ์หรือไม่

en: Enable Trash?
th: เปิดใช้งานถังขยะหรือไม่

en: Enable?
th: เปิดใช้งาน?

en: English
th: ภาษาอังกฤษ

en: Enter Folder or Files Paths That You want to <strong>Hide</strong> e.g wp-content/themes|wp-content/plugins.
th: ป้อนเส้นทางโฟลเดอร์หรือไฟล์ที่คุณต้องการ <strong>ซ่อน</strong> เช่น wp-content/themes|wp-content/plugins

en: Enter file extensions which you want to Lock. <strong>e.g .php|.png|.css</strong> etc
th: ป้อนนามสกุลไฟล์ที่คุณต้องการล็อก <strong>เช่น .php|.png|.css</strong> เป็นต้น

en: Enter shortcode title
th: ใส่ชื่อย่อ

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Error in creating shortcode. Invalid shortcode.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการสร้างรหัสย่อ รหัสย่อไม่ถูกต้อง

en: Error occured while deleting a record.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบเรกคอร์ด

en: Error: Unable to restore backup because database backup is heavy in size. Please try to increase Maximum allowed size  from Preferences settings.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถกู้คืนข้อมูลสำรองได้เนื่องจากการสำรองข้อมูลฐานข้อมูลมีขนาดใหญ่ โปรดลองเพิ่มขนาดสูงสุดที่อนุญาตจากการตั้งค่าการตั้งค่า

en: Example:
th: ตัวอย่าง:

en: Existing Backup(s)
th: ข้อมูลสำรองที่มีอยู่

en: Existing Shortcode
th: รหัสย่อที่มีอยู่

en: Existing Shortcode(s)
th: รหัสย่อที่มีอยู่

en: Export Database
th: ส่งออกฐานข้อมูล

en: Extract
th: สารสกัด

en: File
th: ไฟล์

en: File Manager PRO - Please enter your order details below. If Not
th: File Manager PRO - โปรดป้อนรายละเอียดการสั่งซื้อของคุณด้านล่าง ถ้าไม่

en: File Manager Pro
th: ตัวจัดการไฟล์ Pro

en: File Manager Pro Update
th: ตัวจัดการไฟล์ Pro อัปเดต

en: File Manager Root Path, you can change according to your choice.
th: File Manager Root Path คุณสามารถเปลี่ยนได้ตามต้องการ

en: File Manager will access this folder path. Else, will access root directory. <strong>e.g wp-content/plugins</strong>. <br><strong>Note:</strong> Will be valid for all user roles.
th: ตัวจัดการไฟล์จะเข้าถึงเส้นทางโฟลเดอร์นี้ มิฉะนั้นจะเข้าถึงไดเรกทอรีราก <strong>เช่น wp-content/plugins</strong> <br><strong>หมายเหตุ:</strong> จะใช้ได้กับทุกบทบาทของผู้ใช้

en: File doesn't exist to download.
th: ไม่มีไฟล์ให้ดาวน์โหลด

en: FileManager
th: ตัวจัดการไฟล์

en: Files
th: ไฟล์

en: Files Backup
th: ไฟล์สำรอง

en: Files Download Notifications
th: ดาวน์โหลดไฟล์ การแจ้งเตือน

en: Files Downloaded
th: ไฟล์ที่ดาวน์โหลด

en: Files Edit Notifications
th: การแจ้งเตือนการแก้ไขไฟล์

en: Files Modified or Edited
th: ไฟล์ที่ถูกดัดแปลงหรือแก้ไข

en: Files Upload Notifications
th: การแจ้งเตือนการอัพโหลดไฟล์

en: Files Uploaded
th: ไฟล์ที่อัพโหลด

en: Files View
th: ดูไฟล์

en: First
th: อันดับแรก

en: For all operations and to allow some operation you can choose operations name from the list.
th: สำหรับการดำเนินการทั้งหมดและเพื่ออนุญาตให้ดำเนินการบางอย่าง คุณสามารถเลือกชื่อการดำเนินการจากรายการได้

en: From existing shortcode
th: จากรหัสย่อที่มีอยู่

en: Frontend Access
th: การเข้าถึงส่วนหน้า

en: General
th: ทั่วไป

en: Generate New Shortcode
th: สร้างรหัสย่อใหม่

en: Generate New Shortcode from existing one
th: สร้างรหัสย่อใหม่จากรหัสที่มีอยู่

en: Generate Shortcode
th: สร้างรหัสย่อ

en: Google Drive
th: Google ไดรฟ์

en: Hide Files
th: ซ่อนไฟล์

en: Hide files from access folder e.g. test1,folder/test2 etc
th: ซ่อนไฟล์จากโฟลเดอร์การเข้าถึงเช่น test1,folder/test2 เป็นต้น

en: Hide files from access folder e.g. wp-content/plugins,wp-config.php etc
th: ซ่อนไฟล์จากโฟลเดอร์การเข้าถึงเช่น wp-content/plugins,wp-config.php เป็นต้น

en: Host:
th: เจ้าภาพ:

en: Icon
th: ไอคอน

en: If User is
th: เพิ่มกฎสำหรับผู้ใช้

en: If User role is
th: หากบทบาทของผู้ใช้คือ

en: Index
th: ดัชนี

en: Info
th: ข้อมูล

en: Insert
th: แทรก

en: Insert File Manager Shortcode
th: แทรกรหัสย่อตัวจัดการไฟล์

en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: Invalid Licence Key
th: รหัสใบอนุญาตไม่ถูกต้อง

en: Invalid Security Code.
th: รหัสความปลอดภัยไม่ถูกต้อง.

en: Invalid security key!
th: คีย์ความปลอดภัยไม่ถูกต้อง!

en: Invalid security token!
th: รหัสความปลอดภัยไม่ถูกต้อง.

en: Invalid shortcode!
th: รหัสย่อไม่ถูกต้อง!

en: Invert select
th: สลับการเลือก

en: It is required to identify the shortcode you are going to use.
th: จำเป็นต้องระบุรหัสย่อที่คุณจะใช้

en: It will allow all roles to access file manager on front end. All will apply for all available user roles.
th: จะอนุญาตให้ทุกบทบาทเข้าถึงตัวจัดการไฟล์ที่ส่วนหน้า ทั้งหมดจะนำไปใช้กับบทบาทของผู้ใช้ที่มีอยู่ทั้งหมด

en: It will hide the files and folder mentioned here. <br><strong>Note:</strong> This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
th: มันจะซ่อนไฟล์และโฟลเดอร์ที่กล่าวถึงที่นี่ <br><strong>หมายเหตุ:</strong> ตัวเลือกนี้คำนึงถึงขนาดตัวพิมพ์และควรคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค (,) โดยไม่มีช่องว่างระหว่างตัวเลือก

en: It will hide the files and folder mentioned here. Note: This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
th: มันจะซ่อนไฟล์และโฟลเดอร์ที่กล่าวถึงที่นี่ หมายเหตุ: ตัวเลือกนี้คำนึงถึงขนาดตัวพิมพ์และควรคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค (,) โดยไม่มีช่องว่างระหว่างตัวเลือก

en: It will lock files mentioned in commas without white space between them. You can lock more as like ".php,.css,.js" etc.<br><span class="highlighted"><strong>Note:</strong> The extensions in the option are case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them. e.g. php,PHP</span>
th: มันจะล็อกไฟล์ที่กล่าวถึงในเครื่องหมายจุลภาคโดยไม่มีช่องว่างระหว่างกัน คุณสามารถล็อกได้มากขึ้นเช่น ".php,.css,.js" เป็นต้น<br><span class="highlighted"><strong>หมายเหตุ:</strong> ส่วนขยายในตัวเลือกจะคำนึงถึงขนาดตัวพิมพ์และควรเป็นเครื่องหมายจุลภาค (,) แยกออกจากกันโดยไม่มีช่องว่างระหว่างกัน เช่น. php,PHP</span>

en: It will overide "Private Folder Access" settings
th: มันจะแทนที่การตั้งค่า "การเข้าถึงโฟลเดอร์ส่วนตัว"

en: LICENCE KEY *
th: คีย์ใบอนุญาต *

en: Last
th: ล่าสุด

en: Last Log Message
th: ข้อความบันทึกล่าสุด

en: Length/Values
th: ความยาว/ค่า

en: License Key:
th: รหัสใบอนุญาต:

en: List
th: รายการ

en: Lock Extensions
th: ล็อคส่วนขยาย

en: Log(s) removed successfully!
th: ลบบันทึกสำเร็จแล้ว!

en: Logged in users
th: ผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบ

en: Logs
th: บันทึก

en: Make Directory
th: สร้างไดเรกทอรี

en: Make File
th: สร้างไฟล์

en: Maximum Upload Size
th: ขนาดอัพโหลดสูงสุด

en: Maximum allowed size at the time of database backup restore.
th: ขนาดสูงสุดที่อนุญาตในขณะที่กู้คืนการสำรองฐานข้อมูล

en: Missing Table Name in the form!
th: ไม่มีชื่อตารางในแบบฟอร์ม!

en: Missing backup id.
th: ไม่มีรหัสสำรอง

en: Missing parameter type.
th: ไม่มีประเภทพารามิเตอร์

en: Missing required parameters.
th: ไม่มีพารามิเตอร์ที่จำเป็น

en: Missing value in the form!
th: ขาดค่าในฟอร์ม!

en: Mobile
th: มือถือ

en: More information about %s
th: ข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับ %s

en: Multiple separated by Vertical Bar (|).
th: หลายรายการคั่นด้วยแถบแนวตั้ง (|)

en: Name
th: ชื่อ

en: New Record Created
th: เร็กคอร์ดใหม่ สร้างแล้ว

en: Next
th: ถัดไป

en: No Records Found!
th: ไม่พบบันทึก!

en: No log message
th: ไม่มีข้อความบันทึก

en: No log(s) found!
th: ไม่พบบันทึก!

en: No logs found!
th: ไม่พบบันทึก!

en: No shortcode found
th: ไม่พบรหัสย่อ

en: Non logged in users
th: ผู้ใช้ที่ไม่ได้เข้าสู่ระบบ

en: None
th: ไม่มี

en: Not Deleted!
th: ไม่ถูกลบ!

en: Note:
th: บันทึก:

en: Note: If you have already purchased this plugin then please check your email. You must have got an Email with orders details in your email, if you didn't get any Email. Please contact us at <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>
th: หมายเหตุ: หากคุณซื้อปลั๊กอินนี้แล้ว โปรดตรวจสอบอีเมลของคุณ คุณต้องมีอีเมลพร้อมรายละเอียดคำสั่งซื้อในอีเมลของคุณ หากคุณไม่ได้รับอีเมลใดๆ โปรดติดต่อเราที่ <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>

en: Nothing selected for backup
th: ไม่ได้เลือกไว้สำหรับการสำรองข้อมูล

en: Nothing selected for backup.
th: ไม่ได้เลือกอะไรไว้สำหรับการสำรองข้อมูล

en: Notification Email
th: อีเมลแจ้งเตือน

en: Null
th: โมฆะ

en: ORDER ID (#) *
th: รหัสคำสั่งซื้อ (#) *

en: Ok
th: ตกลง

en: OneDrive
th: วันไดรฟ์

en: Oops! Some thing went wrong! Please try again.
th: อ๊ะ! อะไรบางอย่างผิดปกติ! กรุณาลองอีกครั้ง.

en: Order Details
th: รายละเอียดการสั่งซื้อ

en: Order ID:
th: รหัสคำสั่งซื้อ:

en: Others (Any other directories found inside wp-content)
th: อื่น ๆ (ไดเร็กทอรีอื่น ๆ ที่พบใน wp-content)

en: Others backup done on date
th: การสำรองข้อมูลอื่น ๆ เสร็จสิ้นในวันที่

en: Others backup done.
th: สำรองข้อมูลอื่นเสร็จแล้ว

en: Others backup failed.
th: การสำรองข้อมูลอื่นล้มเหลว

en: Others backup restored successfully.
th: กู้คืนข้อมูลสำรองอื่นสำเร็จแล้ว

en: Paste
th: แปะ

en: Paste the shortcode here
th: วางรหัสย่อที่นี่

en: Paste the shortcode which you are using in your page/post
th: วางรหัสย่อที่คุณใช้ในหน้า/โพสต์ของคุณ

en: Path of the folder to display e.g wp-content/uploads
th: เส้นทางของโฟลเดอร์ที่จะแสดง เช่น wp-content/uploads

en: Please change this carefully, Wrong path can lead file manager plugin to go down.
th: โปรดเปลี่ยนอย่างระมัดระวัง เส้นทางที่ไม่ถูกต้องอาจทำให้ปลั๊กอินตัวจัดการไฟล์ลงไปได้

en: Please check your email for Licence Key.
th: โปรดตรวจสอบอีเมลของคุณสำหรับรหัสใบอนุญาต

en: Please check your email for Order ID.
th: โปรดตรวจสอบอีเมลของคุณสำหรับรหัสคำสั่งซื้อ

en: Please choose at least one user role.
th: โปรดเลือกบทบาทของผู้ใช้อย่างน้อยหนึ่งบทบาท

en: Please increase field value if you are getting error message at the time of backup restore.
th: โปรดเพิ่มค่าฟิลด์หากคุณได้รับข้อความแสดงข้อผิดพลาดในขณะที่กู้คืนข้อมูลสำรอง

en: Please login to access file manager.
th: กรุณาเข้าสู่ระบบเพื่อเข้าถึงตัวจัดการไฟล์

en: Please select atleast one shortcode from the list.
th: โปรดเลือกรหัสย่ออย่างน้อยหนึ่งรายการจากรายการ

en: Please select delete action!
th: โปรดเลือกการดำเนินการลบ!

en: Please select log(s) to delete!
th: โปรดเลือกบันทึกที่จะลบ!

en: Please select user from the previously added rule before adding new!
th: โปรดเลือกผู้ใช้จากกฎที่เพิ่มไว้ก่อนหน้านี้ก่อนที่จะเพิ่มใหม่!

en: Please select user in the added user restriction rule before saving.
th: โปรดเลือกผู้ใช้ในกฎการจำกัดผู้ใช้ที่เพิ่มก่อนบันทึก

en: Please select user role from previously added rule before adding new!
th: โปรดเลือกบทบาทของผู้ใช้จากกฎที่เพิ่มไว้ก่อนหน้านี้ก่อนที่จะเพิ่มใหม่!

en: Please select user role in the added user role restriction rule before saving.
th: โปรดเลือกบทบาทของผู้ใช้ในกฎการจำกัดบทบาทของผู้ใช้ที่เพิ่มไว้ก่อนที่จะบันทึก

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Plugins backup done on date
th: สำรองข้อมูลปลั๊กอินเสร็จสิ้นในวันที่

en: Plugins backup done.
th: สำรองข้อมูลปลั๊กอินเสร็จแล้ว

en: Plugins backup failed.
th: การสำรองข้อมูลปลั๊กอินล้มเหลว

en: Plugins backup restored successfully.
th: สำรองข้อมูลปลั๊กอินสำเร็จแล้ว

en: Preferences
th: การตั้งค่า

en: Preferences - File Manager
th: ค่ากำหนด - ตัวจัดการไฟล์

en: Prev
th: ก่อนหน้า

en: Public Root Path
th: เส้นทางรูตสาธารณะ

en: RESTORE FILES
th: กู้คืนไฟล์

en: Read More
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Record
th: บันทึก

en: Record.
th: บันทึก.

en: Remove
th: ลบ

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Required libraries installed successfully.
th: ติดตั้งไลบรารีที่จำเป็นสำเร็จแล้ว

en: Reset
th: รีเซ็ต

en: Resize
th: ปรับขนาด

en: Restore
th: คืนค่า

en: Restore is running, please wait
th: กำลังดำเนินการกู้คืน โปรดรอสักครู่

en: Restrict extensions e.g. .php,.css OR php,css
th: จำกัดส่วนขยายเช่น .php,.css หรือ php,css

en: Root directory
th: ไดเรกทอรีราก

en: SUCCESS
th: ความสำเร็จ

en: Save
th: บันทึก

en: Save Changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Saving please wait...
th: กำลังบันทึก โปรดรอสักครู่...

en: Search
th: ค้นหา

en: Security Issue.
th: ปัญหาด้านความปลอดภัย

en: Security token mismatch
th: โทเค็นความปลอดภัยไม่ตรงกัน

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select File Manager Language
th: เลือกภาษาของตัวจัดการไฟล์

en: Select File Manager Theme
th: เลือกธีมตัวจัดการไฟล์

en: Select Filemanager Language
th: เลือกภาษาของตัวจัดการไฟล์

en: Select Filemanager Theme
th: เลือกธีมตัวจัดการไฟล์

en: Select Pages
th: เลือกหน้า

en: Select Shortcode
th: เลือกรหัสย่อ

en: Select User
th: เลือกผู้ใช้

en: Select User Role
th: เลือกบทบาทของผู้ใช้

en: Select User Roles to access DB Manager
th: เลือกบทบาทของผู้ใช้เพื่อเข้าถึง DB Manager

en: Select User Roles to access WP File Manager
th: เลือกบทบาทผู้ใช้เพื่อเข้าถึง ตัวจัดการไฟล์ WP

en: Select backup(s) to delete!
th: เลือกข้อมูลสำรองที่จะลบ!

en: Select the pages where you want to show the File Manager on Frontend
th: เลือกหน้าที่คุณต้องการแสดง File Manager บน Frontend

en: Select theme for Code Editor.
th: เลือกธีมสำหรับตัวแก้ไขโค้ด

en: Select theme for Code Editor. For more information please visit <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">this link</a>.
th: เลือกธีมสำหรับตัวแก้ไขโค้ด สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม โปรดไปที่<a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">ลิงก์นี้</a>

en: Select user role and disable operation.
th: เลือกบทบาทของผู้ใช้และปิดใช้งานการดำเนินการ

en: Select users and disable operation.
th: เลือกผู้ใช้และปิดการทำงาน

en: Send Notifications to admin and save logs on file download ?
th: ส่งการแจ้งเตือนไปยังผู้ดูแลระบบและบันทึกล็อกในการดาวน์โหลดไฟล์ ?

en: Send Notifications to admin and save logs on file edit ?
th: ส่งการแจ้งเตือนไปยังผู้ดูแลระบบและบันทึกบันทึกในการแก้ไขไฟล์ ?

en: Send Notifications to admin and save logs on file upload ?
th: ส่งการแจ้งเตือนไปยังผู้ดูแลระบบและบันทึกล็อกในการอัปโหลดไฟล์ ?

en: Sends Notifications to this email. <strong>Note:</strong> This will take admin email by default if kept empty.
th: ส่งการแจ้งเตือนไปยังอีเมลนี้ <strong>หมายเหตุ:</strong> การดำเนินการนี้จะใช้อีเมลของผู้ดูแลระบบโดยค่าเริ่มต้นหากเว้นว่างไว้

en: Separate or Private Folder Access
th: การเข้าถึงโฟลเดอร์แยกหรือส่วนตัว

en: Separate or private folder access <strong>e.g wp-content/themes</strong> etc.
th: การเข้าถึงโฟลเดอร์แยกหรือส่วนตัว <strong>เช่น wp-content/themes</strong> เป็นต้น

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings - File Manager
th: การตั้งค่า - ตัวจัดการไฟล์

en: Settings not saved.
th: ไม่ได้บันทึกการตั้งค่า

en: Settings saved.
th: การตั้งค่าที่บันทึกไว้.

en: Settings will apply on
th: การตั้งค่าจะมีผลกับ

en: Shortcode
th: รหัสย่อ

en: Shortcode Generator
th: ตัวสร้างรหัสย่อ

en: Shortcode Help:
th: ความช่วยเหลือเกี่ยวกับรหัสย่อ:

en: Shortcode Title
th: ชื่อย่อ

en: Shortcode has been deleted successfully.
th: ลบรหัสย่อเรียบร้อยแล้ว

en: Shortcode will work on selected pages. Help is given below to edit parameters:
th: รหัสย่อจะทำงานบนหน้าที่เลือก ความช่วยเหลือได้รับด้านล่างเพื่อแก้ไขพารามิเตอร์:

en: Shortcode(s) has been deleted successfully.
th: ลบรหัสย่อสำเร็จแล้ว

en: Shortcodes
th: รหัสย่อ

en: Showing
th: กำลังแสดง

en: Showing
th: กำลังแสดง

en: Some thing went wrong.
th: อะไรบางอย่างผิดปกติ.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
th: ขออภัย คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงหน้านี้

en: Sr No.
th: นายเลขที่

en: Subject
th: เรื่อง

en: Success
th: ความสำเร็จ

en: Table
th: โต๊ะ

en: Table Created Successfully !
th: สร้างตารางสำเร็จแล้ว !

en: Table Not Created !
th: ไม่ได้สร้างตาราง !

en: Table name:&nbsp;
th: ชื่อตาราง:&nbsp;

en: Table records of
th: บันทึกตารางของ

en: Table:
th: โต๊ะ:

en: Tables
th: โต๊ะ

en: The backup apparently succeeded and is now complete.
th: เห็นได้ชัดว่าการสำรองข้อมูลสำเร็จและตอนนี้เสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: The extensions in the option are case sensitive and should be separated by vertical bar (|) without having white space between them. e.g. php,PHP
th: ส่วนขยายในตัวเลือกต้องคำนึงถึงตัวพิมพ์เล็กและตัวพิมพ์ใหญ่และควรคั่นด้วยแถบแนวตั้ง (|) โดยไม่มีช่องว่างระหว่างกัน เช่น. php,PHP

en: Themes
th: ธีม

en: Themes backup done on date
th: การสำรองข้อมูลธีมเสร็จสิ้นในวันที่

en: Themes backup done.
th: สำรองข้อมูลธีมเสร็จแล้ว

en: Themes backup failed.
th: การสำรองข้อมูลธีมล้มเหลว

en: Themes backup restored successfully.
th: สำรองข้อมูลธีมสำเร็จแล้ว

en: Then
th: แล้ว

en: There is no changelog available.
th: ไม่มีบันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: This address is used for notification purposes, like theme/plugin notification.
th: ที่อยู่นี้ใช้เพื่อวัตถุประสงค์ในการแจ้งเตือน เช่น การแจ้งเตือนเกี่ยวกับธีม/ปลั๊กอิน

en: This field can not be empty.
th: ฟิลด์นี้ไม่สามารถเว้นว่างได้

en: This shortcode has been expired. Please contact with the site admin.
th: รหัสย่อนี้หมดอายุแล้ว โปรดติดต่อผู้ดูแลเว็บไซต์

en: This will convert the existing shortcode to the new shortcode format.
th: การดำเนินการนี้จะแปลงรหัสย่อที่มีอยู่เป็นรูปแบบรหัสย่อใหม่

en: Time now
th: เวลาในขณะนี้

en: Title
th: ชื่อ

en: Title with this name already exists. Please choose another title.
th: มีชื่อที่ใช้ชื่อนี้แล้ว โปรดเลือกชื่ออื่น

en: To ban specific user from accessing file manager on frontend then you can choose the users from the list.
th: หากต้องการแบนผู้ใช้บางรายไม่ให้เข้าถึงตัวจัดการไฟล์ที่ส่วนหน้า คุณสามารถเลือกผู้ใช้จากรายการได้

en: To enable logs, go to <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">General Settings Tab</a> -> Check "Send Notifications to admin on file upload " , "Send Notifications to admin on file download" and "Send Notifications to admin on file edit" options.
th: หากต้องการเปิดใช้งานบันทึก ให้ไปที่ <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">แท็บการตั้งค่าทั่วไป</a> -> เลือก "ส่งการแจ้งเตือนไปยังผู้ดูแลระบบในการอัปโหลดไฟล์ " , "ส่งการแจ้งเตือนไปยังผู้ดูแลระบบเมื่อดาวน์โหลดไฟล์" และ ตัวเลือก "ส่งการแจ้งเตือนไปยังผู้ดูแลระบบในการแก้ไขไฟล์"

en: To unlock updates, please enter your order id and license key below. If you don't have a licence key
th: หากต้องการปลดล็อกการอัปเดต โปรดป้อนรหัสคำสั่งซื้อและรหัสใบอนุญาตด้านล่าง หากคุณไม่มีรหัสใบอนุญาต

en: Type
th: พิมพ์

en: Type here to search list...
th: พิมพ์ที่นี่เพื่อค้นหารายการ...

en: Unable to Update record
th: ไม่สามารถอัปเดตบันทึก

en: Unable to create database backup.
th: ไม่สามารถสร้างการสำรองฐานข้อมูล

en: Unable to create new record
th: สร้างบันทึกใหม่ไม่ได้

en: Unable to execute php syntax checker due to server permissions.
th: ไม่สามารถเรียกใช้ตัวตรวจสอบไวยากรณ์ php เนื่องจากได้รับอนุญาตจากเซิร์ฟเวอร์

en: Unable to install Required libraries.
th: ไม่สามารถติดตั้งไลบรารีที่จำเป็น

en: Unable to remove backup(s)!
th: ไม่สามารถลบข้อมูลสำรองได้!

en: Unable to removed backup!
th: ลบข้อมูลสำรองไม่ได้!

en: Unable to removed log(s)!
th: ไม่สามารถลบบันทึกได้!

en: Unable to restore DB backup.
th: ไม่สามารถกู้คืนข้อมูลสำรอง DB

en: Unable to restore others.
th: ไม่สามารถกู้คืนผู้อื่นได้

en: Unable to restore plugins.
th: ไม่สามารถกู้คืนปลั๊กอินได้

en: Unable to restore themes.
th: ไม่สามารถกู้คืนธีมได้

en: Unable to restore uploads.
th: ไม่สามารถกู้คืนการอัปโหลด

en: Uncheck all
th: ยกเลิกการเลือกทั้งหมด

en: Unknown update checker status "%s"
th: สถานะตัวตรวจสอบการอัปเดตที่ไม่รู้จัก "%s"

en: Update
th: อัปเดต

en: Update Shortcode
th: อัปเดตรหัสย่อ

en: Updated Successfully.
th: อัปเดตสำเร็จแล้ว

en: Upload
th: ที่อัพโหลด

en: Uploaded File
th: ไฟล์ที่อัพโหลด

en: Uploaded Files
th: ไฟล์ที่อัพโหลด

en: Uploads
th: อัพโหลด

en: Uploads backup done on date
th: อัปโหลดการสำรองข้อมูลเสร็จสิ้นในวันที่

en: Uploads backup done.
th: อัปโหลดสำรองข้อมูลเสร็จแล้ว

en: Uploads backup failed.
th: การสำรองข้อมูลการอัปโหลดล้มเหลว

en: Uploads backup restored successfully.
th: กู้คืนข้อมูลสำรองการอัปโหลดสำเร็จแล้ว

en: User ID
th: ID ผู้ใช้

en: User Name
th: ชื่อผู้ใช้

en: User Restrictions
th: ข้อจำกัดของผู้ใช้

en: User Role Restrictions
th: การจำกัดบทบาทของผู้ใช้

en: Users can now display Digital Ocean files and folders in FileManager in just 1-Click!
th: ผู้ใช้สามารถแสดงไฟล์และโฟลเดอร์ Digital Ocean ใน FileManager ได้ในคลิกเดียว!

en: Value
th: ค่า

en: View Log
th: ดูบันทึก

en: View details
th: ดูรายละเอียด

en: WP File Manager
th: ตัวจัดการไฟล์ WP

en: WP File Manager - Backup/Restore
th: ตัวจัดการไฟล์ WP - สำรอง/กู้คืน

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Welcome Message
th: ข้อความต้อนรับ

en: Welcome message will appear on frontend shortcode.
th: ข้อความต้อนรับจะปรากฏบนรหัสย่อส่วนหน้า

en: Welcome:
th: ยินดีต้อนรับ:

en: When the Syntax Checker is enabled, the code updates being made to PHP files will be checked for syntax errors. If a syntax error is found, the updates will not be saved and a message box will appear which will define the error found. This checker will help prevent website downtime issues due to syntax errors.
th: เมื่อเปิดใช้งานตัวตรวจสอบไวยากรณ์ การอัปเดตโค้ดที่ทำกับไฟล์ PHP จะถูกตรวจสอบหาข้อผิดพลาดทางไวยากรณ์ หากพบข้อผิดพลาดทางไวยากรณ์ การอัปเดตจะไม่ถูกบันทึกและกล่องข้อความจะปรากฏขึ้นซึ่งจะกำหนดข้อผิดพลาดที่พบ ตัวตรวจสอบนี้จะช่วยป้องกันปัญหาการหยุดทำงานของเว็บไซต์เนื่องจากข้อผิดพลาดทางไวยากรณ์

en: You can generate new shortcode from the <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>Shortcode Generator</a> of File Manager.
th: คุณสามารถสร้างรหัสย่อใหม่ได้จาก <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>ตัวสร้างรหัสย่อ</a> ของตัวจัดการไฟล์

en: You can select any date format for filemanager modified date.
th: คุณสามารถเลือกรูปแบบวันที่ใดก็ได้สำหรับวันที่แก้ไขตัวจัดการไฟล์

en: You can select any language for File Manager.
th: คุณสามารถเลือกภาษาใดก็ได้สำหรับตัวจัดการไฟล์

en: You can select any language for filemanager.
th: คุณสามารถเลือกภาษาใดก็ได้สำหรับตัวจัดการไฟล์

en: You can select any theme for File Manager.
th: คุณสามารถเลือกธีมใดก็ได้สำหรับตัวจัดการไฟล์

en: You can select any theme for filemanager.
th: คุณสามารถเลือกธีมใดก็ได้สำหรับตัวจัดการไฟล์

en: You can select any view for File Manager.
th: คุณสามารถเลือกมุมมองใดก็ได้สำหรับตัวจัดการไฟล์

en: You can select any view for filemanager.
th: คุณสามารถเลือกมุมมองใดก็ได้สำหรับตัวจัดการไฟล์

en: You don't have permission to access file manager.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าถึงตัวจัดการไฟล์

en: You don't have permission to access this area.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงพื้นที่นี้

en: You don't have permission to access this page.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงหน้านี้

en: You have not made any changes to be saved.
th: คุณยังไม่ได้ทำการเปลี่ยนแปลงใด ๆ เพื่อบันทึก

en: Your File Manager PRO Order Details
th: รายละเอียดการสั่งซื้อตัวจัดการไฟล์ PRO ของคุณ

en: Your shortcode <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> has been generated successfully. Copy this shortcode and paste it in your pages.
th: รหัสย่อ <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> ของคุณถูกสร้างขึ้นเรียบร้อยแล้ว คัดลอกรหัสย่อนี้แล้ววางลงในหน้าเว็บของคุณ

en: Your shortcode settings has been updated successfully.
th: อัปเดตการตั้งค่ารหัสย่อของคุณเรียบร้อยแล้ว

en: click to buy Licence Key
th: คลิกเพื่อซื้อรหัสใบอนุญาต

en: eg. You can put "test" as a name of folder which is located on root directory, or you can give path for sub folders as like "wp-content/plugins". If leave blank or empty it will access all folders on root directory. If you put * then it will auto creates user folders with their username.
th: เช่น. คุณสามารถใส่ "test" เป็นชื่อโฟลเดอร์ที่อยู่บนไดเร็กทอรี root หรือคุณสามารถกำหนดเส้นทางสำหรับโฟลเดอร์ย่อยได้เช่น "wp-content/plugins" หากปล่อยว่างหรือว่างไว้ ระบบจะเข้าถึงโฟลเดอร์ทั้งหมดในไดเร็กทอรีราก หากคุณใส่ * มันจะสร้างโฟลเดอร์ผู้ใช้ด้วยชื่อผู้ใช้โดยอัตโนมัติ

en: entries
th: รายการ

en: here
th: ที่นี่

en: is now compatible with Digital Ocean Add-on.
th: ตอนนี้เข้ากันได้กับ Digital Ocean Add-on

en: is working.
th: กำลังทำงาน

en: not saved.
th: ไม่ได้บันทึก

en: of
th: ของ

en: please see details & pricing
th: โปรดดูรายละเอียดและราคา

en: shortcode.
th: รหัสย่อ

en: to
th: ถึง

en: to set notification email.
th: เพื่อตั้งค่าอีเมลแจ้งเตือน

en: will show loggedIn user name on frontend.
th: จะแสดงชื่อผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบในส่วนหน้า
