WP File Manager - en to it_IT translation catalogue (442 entries)

en:  WP File Manager PRO -
it_IT: Gestore file WP PRO -

en:  is working.
it_IT: sta lavorando.

en: &larr; Back
it_IT: &larr; Di ritorno

en: &nbsp; Warning: Please don't share these details with anyone.
it_IT: &nbsp; Avvertenza: non condividere questi dettagli con nessuno.

en: (Today)
it_IT: (In data odierna)

en: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>Documentation</a>
it_IT: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>Documentazione</a>

en: <strong>Note:</strong> It will not work if already using any File Manager shortcode in selected page editor.
it_IT: <strong>Nota:</strong> non funzionerà se utilizzi già uno shortcode di Gestore di file nell'editor di pagine selezionato.

en: <strong>Note:</strong> This feature is using wp_mail(), Make sure
it_IT: <strong>Nota:</strong> questa funzione utilizza wp_mail(), assicurati

en: <strong>Saving Please wait...</strong>
it_IT: <strong>Salvataggio Attendere prego...</strong>

en: ADD
it_IT: INSERISCI

en: A_I
it_IT: AI

en: Access Folder
it_IT: Accedi alla cartella Access

en: Action
it_IT: Azione

en: Actions upon selected backup(s)
it_IT: Azioni sui backup selezionati

en: Activate
it_IT: Attivare

en: Add
it_IT: Aggiungere

en: Add More <strong>+</strong>
it_IT: Aggiungi altro <strong>+</strong>

en: Add New
it_IT: Aggiungere nuova

en: Add Row
it_IT: Aggiungi riga

en: Add rule for User Roles
it_IT: Aggiungi regola per i ruoli utente

en: Add rule for Users
it_IT: Aggiungi regola per gli utenti

en: Add-ons
it_IT: Componenti aggiuntivi

en: Addons
it_IT: Componenti aggiuntivi

en: After Content
it_IT: Dopo il contenuto

en: After enabling this, uploaded images, pdfs and zip files will go to media library too.
it_IT: Abilitare il caricamento dei file nella libreria multimediale?

en: After enabling trash, your files will go to trash folder.
it_IT: Dopo aver abilitato il cestino, i tuoi file andranno nella cartella cestino.

en: All
it_IT: Tutto

en: All Done
it_IT: Tutto fatto

en: All Shortcodes
it_IT: Tutti i codici brevi

en: All added email fields needs to filled and should have valid email address.
it_IT: Tutti i campi e-mail aggiunti devono essere compilati e devono avere un indirizzo e-mail valido.

en: All done
it_IT: Tutto fatto

en: Allow user roles to access DB Manager.
it_IT: Consenti ai ruoli utente di accedere a DB Manager.

en: Allow user roles to access WP File Manager.
it_IT: Consenti ai ruoli utente di accedere a Gestore di file WP.

en: Allow users to upload file of maximum.
it_IT: Consenti agli utenti di caricare file di massimo.

en: Allowed Operations
it_IT: Operazioni consentite

en: Allowed Roles
it_IT: Ruoli consentiti

en: Apply
it_IT: Applicare

en: Archive
it_IT: Archivio

en: Are you sure want to delete Table? Deleted Table may not be recovered. So please delete carefully.
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare la tabella? La tabella eliminata potrebbe non essere recuperata. Quindi per favore cancella con attenzione.

en: Are you sure want to delete?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare?

en: Are you sure want to delete? Deleted data may not be recovered. So please delete carefully.
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare? I dati cancellati potrebbero non essere recuperati. Quindi per favore cancella con attenzione.

en: Are you sure want to empty Table? Table may not be recovered. So please delete carefully.
it_IT: Sei sicuro di voler svuotare la tabella? La tabella potrebbe non essere recuperata. Quindi per favore cancella con attenzione.

en: Are you sure want to remove selected backup(s)?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere i backup selezionati?

en: Are you sure want to remove selected log(s)?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere i log selezionati?

en: Are you sure want to update? It will redirect you to updation form.
it_IT: Sei sicuro di voler aggiornare? Ti reindirizzerà al modulo di aggiornamento.

en: Are you sure you want to delete selected shortcode(s)?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare gli shortcode selezionati?

en: Are you sure you want to delete this backup?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo backup?

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo shortcode?

en: Are you sure you want to restore this backup?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare questo backup?

en: Attributes
it_IT: attributi

en: Backup Date
it_IT: Data di backup

en: Backup Now
it_IT: Esegui il backup adesso

en: Backup Options:
it_IT: Opzioni di backup:

en: Backup data (click to download)
it_IT: Dati di backup (clicca per scaricare)

en: Backup files will be under
it_IT: I file di backup saranno sotto

en: Backup is running, please wait
it_IT: Il backup è in esecuzione, per favore aspetta

en: Backup removed successfully!
it_IT: Backup rimosso con successo!

en: Backup successfully deleted.
it_IT: Backup eliminato con successo.

en: Backup(s) removed successfully!
it_IT: Backup rimossi con successo!

en: Backup/Restore
it_IT: Ripristinare il backup

en: Ban User IDs
it_IT: Escludi ID utente

en: Before Content
it_IT: Prima del contenuto

en: Body
it_IT: Corpo

en: Box
it_IT: Scatola

en: Browse
it_IT: Navigare

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni in blocco

en: Buy Now
it_IT: Acquista ora

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Check all
it_IT: Seleziona tutto

en: Check for updates
it_IT: Controlla gli aggiornamenti

en: Check to allow file download notifications. Mail will be sent to admin. Click
it_IT: Selezionare per consentire le notifiche di download dei file. La posta verrà inviata all'amministratore. Clic

en: Check to allow file edit notifications. Mail will be sent to admin.  Click
it_IT: Selezionare per consentire le notifiche di modifica dei file. La posta verrà inviata all'amministratore. Clic

en: Check to allow file upload notifications. Mail will be sent to admin. Click
it_IT: Selezionare per consentire le notifiche di caricamento file. La posta verrà inviata all'amministratore. Clic

en: Check to allow fullscreen code editor
it_IT: Seleziona per consentire l'editor di codice a schermo intero

en: Check to disable Database Manager.
it_IT: Seleziona per disabilitare Gestione database.

en: Check to disable Local File System in File Manager.
it_IT: Selezionare per disabilitare il file system locale in Gestore di file.

en: Check to disable welcome message on frontend shortcodes.
it_IT: Seleziona per disabilitare il messaggio di benvenuto sugli shortcode frontend.

en: Choose Shortcode
it_IT: Scegli shortcode

en: Click here to purchase now
it_IT: Clicca qui per acquistare ora

en: Click here to verify
it_IT: Clicca qui per verificare

en: Click to Add Rules
it_IT: Fai clic per aggiungere regole

en: Click to create new shortcode
it_IT: Fai clic per creare un nuovo shortcode

en: Click to get list of all shortcodes
it_IT: Fare clic per ottenere l'elenco di tutti gli shortcode

en: Click to go back to the shortcode generator
it_IT: Fare clic per tornare al generatore di shortcode

en: Code Editor
it_IT: Editor di codice

en: Code editor allow fullscreen?
it_IT: L'editor di codice consente lo schermo intero?

en: Collation
it_IT: Collazione

en: Column
it_IT: Colonna

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Confirm
it_IT: Confermare

en: Congratulations. License Verified Successfully.
it_IT: Congratulazioni. Licenza verificata con successo.

en: Copied
it_IT: copiato

en: Copied to clipboard
it_IT: Copiato negli appunti

en: Copy
it_IT: copia

en: Copy above filter code and paste it in your theme's functions.php file or in your plugin file to customize shortcode values as per your requirement.
it_IT: Copia il codice del filtro sopra e incollalo nel file functions.php del tuo tema o nel file del tuo plugin per personalizzare i valori dello shortcode secondo le tue esigenze.

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Couldn't write to file.
it_IT: Impossibile scrivere su file.

en: Create New Table
it_IT: Crea nuova tabella

en: Currently no backup(s) found.
it_IT: Attualmente nessun backup trovato.

en: Customize Shortcode
it_IT: Personalizza shortcode

en: Cut
it_IT: Tagliare

en: DB Manager
it_IT: Gestore DB

en: DELETE FILES
it_IT: CANCELLA FILE

en: Database Backup
it_IT: Backup del database

en: Database backup done on date
it_IT: Backup del database eseguito in data

en: Database backup done.
it_IT: Backup del database eseguito.

en: Database backup restored successfully.
it_IT: Backup del database ripristinato con successo.

en: Database:
it_IT: Banca dati:

en: Date
it_IT: Data

en: Date Format
it_IT: Formato data

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default:
it_IT: Predefinito:

en: Default: After Content
it_IT: Predefinito: Dopo il contenuto

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete All Selected
it_IT: Elimina tutto selezionato

en: Delete Table
it_IT: Elimina tabella

en: Deleted Successfully!
it_IT: Eliminato con successo!

en: Deleted successfully
it_IT: Eliminato con successo

en: Deselect
it_IT: Deseleziona

en: Digital Ocean
it_IT: Oceano Digitale

en: Disable Context Menu
it_IT: Disattiva menu contestuale

en: Disable Database Manager ?
it_IT: Disabilitare il Gestore Database?

en: Disable Local File System ?
it_IT: Disabilitare il file system locale?

en: Disable Operations
it_IT: Disattiva operazioni

en: Disable Toolbar
it_IT: Disattiva la barra degli strumenti

en: Disable Toolbar and Context Menu
it_IT: Disabilita barra degli strumenti e menu contestualetext

en: Disable Welcome Message?
it_IT: Disabilitare il messaggio di benvenuto?

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to User Roles
it_IT: Disabilitare o vietare le operazioni di Gestore di file WP ai ruoli utente

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to Users
it_IT: Disabilitare o vietare le operazioni di Gestore di file WP agli utenti

en: Dismiss this notice.
it_IT: Rimuovi questa notifica.

en: Display File Manager ?
it_IT: Visualizza Gestore di file ?

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download All
it_IT: Scarica tutto

en: Downloaded Files
it_IT: File scaricati

en: Drop
it_IT: Far cadere

en: Duplicate
it_IT: Duplicare

en: Edit
it_IT: Modificare

en: Edited Files
it_IT: File modificati

en: Email Addresses
it_IT: Indirizzi email

en: Email Notifications
it_IT: notifiche di posta elettronica

en: Empty
it_IT: Vuoto

en: Empty Table
it_IT: Tavolo vuoto

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" Button with Content Editor ?
it_IT: Abilita il pulsante "Inserisci lo shortcode di Gestore di file" con l'editor di contenuti?

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" button in edit page screen with classic editor.
it_IT: Abilita il pulsante "Inserisci Gestore di file shortcode" nella schermata di modifica della pagina con l'editor classico.

en: Enable Files Upload to Media Library?
it_IT: Abilitare il caricamento dei file nella libreria multimediale?

en: Enable Syntax Checker?
it_IT: Abilita il controllo della sintassi?

en: Enable Trash?
it_IT: Abilita cestino?

en: Enable?
it_IT: Abilitare?

en: English
it_IT: inglese

en: Enter Folder or Files Paths That You want to <strong>Hide</strong> e.g wp-content/themes|wp-content/plugins.
it_IT: Inserisci i percorsi delle cartelle o dei file che desideri <strong>Nascondere</strong>, ad esempio wp-content/themes|wp-content/plugins.

en: Enter file extensions which you want to Lock. <strong>e.g .php|.png|.css</strong> etc
it_IT: Inserisci le estensioni dei file che vuoi bloccare. <strong>ad es. .php|.png|.css</strong> ecc

en: Enter shortcode title
it_IT: Inserisci il titolo dello shortcode

en: Error
it_IT: Errore

en: Error in creating shortcode. Invalid shortcode.
it_IT: Errore nella creazione dello shortcode. Codice funzione non valido.

en: Error occured while deleting a record.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di un record.

en: Error: Unable to restore backup because database backup is heavy in size. Please try to increase Maximum allowed size  from Preferences settings.
it_IT: Errore: impossibile ripristinare il backup perché il backup del database è di grandi dimensioni. Prova ad aumentare la dimensione massima consentita dalle impostazioni delle Preferenze.

en: Example:
it_IT: Esempio:

en: Existing Backup(s)
it_IT: Backup esistenti

en: Existing Shortcode
it_IT: Shortcode esistente

en: Existing Shortcode(s)
it_IT: Shortcode esistenti

en: Export Database
it_IT: Esporta database

en: Extract
it_IT: Estratto

en: File Manager PRO - Please enter your order details below. If Not
it_IT: Gestore di file PRO - Inserisci i dettagli dell'ordine di seguito. Altrimenti

en: File Manager Pro
it_IT: Gestore di file Pro

en: File Manager Pro Update
it_IT: Aggiornamento Gestore di file Pro

en: File Manager Root Path, you can change according to your choice.
it_IT: Gestore di file Root Path, puoi cambiare in base alla tua scelta.

en: File Manager will access this folder path. Else, will access root directory. <strong>e.g wp-content/plugins</strong>. <br><strong>Note:</strong> Will be valid for all user roles.
it_IT: Gestore di file accederà a questo percorso della cartella. Altrimenti, accederà alla directory principale. <strong>ad es. wp-content/plugins</strong>. <br><strong>Nota:</strong> sarà valido per tutti i ruoli utente.

en: File doesn't exist to download.
it_IT: Il file non esiste da scaricare.

en: FileManager
it_IT: Gestore di file

en: Files
it_IT: File

en: Files Backup
it_IT: Backup dei file

en: Files Download Notifications
it_IT: Notifiche di download di file

en: Files Downloaded
it_IT: File scaricati

en: Files Edit Notifications
it_IT: Notifiche di modifica dei file

en: Files Modified or Edited
it_IT: File modificati o modificati

en: Files Upload Notifications
it_IT: Notifiche caricamento file

en: Files Uploaded
it_IT: File caricati

en: Files View
it_IT: Visualizzazione file

en: First
it_IT: Primo

en: For all operations and to allow some operation you can choose operations name from the list.
it_IT: Per tutte le operazioni e per consentire alcune operazioni è possibile scegliere il nome delle operazioni dall'elenco.

en: From existing shortcode
it_IT: Da shortcode esistente

en: Frontend Access
it_IT: Accesso frontend

en: General
it_IT: Generale

en: Generate New Shortcode
it_IT: Genera nuovo shortcode

en: Generate New Shortcode from existing one
it_IT: Genera nuovo shortcode da uno esistente

en: Generate Shortcode
it_IT: Genera shortcode

en: Hide Files
it_IT: Nascondi file

en: Hide files from access folder e.g. test1,folder/test2 etc
it_IT: Nascondi i file dalla cartella di accesso, ad es. test1,cartella/test2 ecc

en: Hide files from access folder e.g. wp-content/plugins,wp-config.php etc
it_IT: Nascondi i file dalla cartella di accesso, ad es. wp-content/plugins,wp-config.php ecc

en: Host:
it_IT: Ospite:

en: Icon
it_IT: Icona

en: If User is
it_IT: Se l'utente è

en: If User role is
it_IT: Se il ruolo utente è

en: Index
it_IT: Indice

en: Info
it_IT: Informazioni

en: Insert
it_IT: Inserire

en: Insert File Manager Shortcode
it_IT: Inserisci lo shortcode di Gestore di file

en: Installed
it_IT: Installato

en: Invalid Licence Key
it_IT: Chiave di licenza non valida

en: Invalid Security Code.
it_IT: Codice di sicurezza non valido.

en: Invalid security key!
it_IT: Chiave di sicurezza non valida!

en: Invalid security token!
it_IT: Token di sicurezza non valido!

en: Invalid shortcode!
it_IT: Shortcode non valido!

en: Invert select
it_IT: Inverti selezione

en: It is required to identify the shortcode you are going to use.
it_IT: È necessario identificare lo shortcode che utilizzerai.

en: It will allow all roles to access file manager on front end. All will apply for all available user roles.
it_IT: Consentirà a tutti i ruoli di accedere al Gestore di file sul front-end. Tutto verrà applicato a tutti i ruoli utente disponibili.

en: It will hide the files and folder mentioned here. <br><strong>Note:</strong> This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
it_IT: Nasconderà i file e la cartella menzionati qui. <br><strong>Nota:</strong> questa opzione fa distinzione tra maiuscole e minuscole e deve essere separata da virgole(,) senza avere spazi bianchi tra di loro.

en: It will hide the files and folder mentioned here. Note: This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
it_IT: Nasconderà i file e la cartella menzionati qui. Nota: questa opzione fa distinzione tra maiuscole e minuscole e deve essere separata da virgole (,) senza avere spazi bianchi tra di loro.

en: It will lock files mentioned in commas without white space between them. You can lock more as like ".php,.css,.js" etc.<br><span class="highlighted"><strong>Note:</strong> The extensions in the option are case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them. e.g. php,PHP</span>
it_IT: Bloccherà i file menzionati tra virgole senza spazi bianchi tra di loro. Puoi bloccarne altri come ".php,.css,.js" ecc.<br><span class="highlighted"><strong>Nota:</strong> le estensioni nell'opzione fanno distinzione tra maiuscole e minuscole e devono essere virgole (,) separati senza avere uno spazio bianco tra di loro. per esempio. php,PHP</span>

en: It will overide "Private Folder Access" settings
it_IT: Sovrascriverà le impostazioni di "Accesso alle cartelle private"

en: LICENCE KEY *
it_IT: CHIAVE DI LICENZA *

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Last Log Message
it_IT: Ultimo messaggio di registro

en: Length/Values
it_IT: Lunghezza/Valori

en: License Key:
it_IT: Chiave di licenza:

en: List
it_IT: Elenco

en: Lock Extensions
it_IT: Estensioni di blocco

en: Log(s) removed successfully!
it_IT: Log rimossi con successo!

en: Logged in users
it_IT: Utenti che hanno effettuato l'accesso

en: Logs
it_IT: Registri

en: Make Directory
it_IT: Crea directory

en: Make File
it_IT: Crea file

en: Maximum Upload Size
it_IT: Dimensione massima di caricamento

en: Maximum allowed size at the time of database backup restore.
it_IT: Dimensione massima consentita al momento del ripristino del backup del database.

en: Missing Table Name in the form!
it_IT: Nome del tavolo mancante nel modulo!

en: Missing backup id.
it_IT: ID di backup mancante.

en: Missing parameter type.
it_IT: Tipo di parametro mancante.

en: Missing required parameters.
it_IT: Parametri obbligatori mancanti.

en: Missing value in the form!
it_IT: Valore mancante nel modulo!

en: More information about %s
it_IT: Maggiori informazioni su %s

en: Multiple separated by Vertical Bar (|).
it_IT: Multiplo separato da Barra verticale (|).

en: Name
it_IT: Nome

en: New Record Created
it_IT: Nuovo record creato

en: Next
it_IT: Prossimo

en: No Records Found!
it_IT: Nessun record trovato!

en: No log message
it_IT: Nessun messaggio di registro

en: No log(s) found!
it_IT: Nessun registro trovato!

en: No logs found!
it_IT: Nessun registro trovato!

en: No shortcode found
it_IT: Nessun shortcode trovato

en: Non logged in users
it_IT: Utenti non registrati

en: None
it_IT: Nessuno

en: Not Deleted!
it_IT: Non cancellato!

en: Note:
it_IT: Nota:

en: Note: If you have already purchased this plugin then please check your email. You must have got an Email with orders details in your email, if you didn't get any Email. Please contact us at <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>
it_IT: Nota: se hai già acquistato questo plugin, controlla la tua email. Devi avere un'e-mail con i dettagli degli ordini nella tua e-mail, se non hai ricevuto alcuna e-mail. Contattaci a <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>

en: Nothing selected for backup
it_IT: Niente selezionato per il backup

en: Nothing selected for backup.
it_IT: Niente selezionato per il backup.

en: Notification Email
it_IT: E-mail di notifica

en: Null
it_IT: Nullo

en: ORDER ID (#) *
it_IT: ID ORDINE (#) *

en: Oops! Some thing went wrong! Please try again.
it_IT: Ops! Qualcosa è andato storto! Per favore riprova.

en: Order Details
it_IT: Dettagli dell'ordine

en: Order ID:
it_IT: ID ordine:

en: Others (Any other directories found inside wp-content)
it_IT: Altri (qualsiasi altra directory trovata all'interno di wp-content)

en: Others backup done on date
it_IT: Altri backup eseguiti in data

en: Others backup done.
it_IT: Altri backup eseguiti.

en: Others backup failed.
it_IT: Il backup di altri non è riuscito.

en: Others backup restored successfully.
it_IT: Altri backup ripristinati con successo.

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Paste the shortcode here
it_IT: Incolla qui lo shortcode

en: Paste the shortcode which you are using in your page/post
it_IT: Incolla lo shortcode che stai utilizzando nella tua pagina/post

en: Path of the folder to display e.g wp-content/uploads
it_IT: Percorso della cartella da visualizzare, ad esempio wp-content/uploads

en: Please change this carefully, Wrong path can lead file manager plugin to go down.
it_IT: Si prega di cambiarlo con attenzione, il percorso sbagliato può portare il plug-in del gestore di file a non funzionare.

en: Please check your email for Licence Key.
it_IT: Controlla la tua e-mail per la chiave di licenza.

en: Please check your email for Order ID.
it_IT: Controlla la tua e-mail per l'ID ordine.

en: Please choose at least one user role.
it_IT: Scegli almeno un ruolo utente.

en: Please increase field value if you are getting error message at the time of backup restore.
it_IT: Aumentare il valore del campo se viene visualizzato un messaggio di errore al momento del ripristino del backup.

en: Please login to access file manager.
it_IT: Effettua il login per accedere al Gestore di file.

en: Please select atleast one shortcode from the list.
it_IT: Seleziona almeno uno shortcode dall'elenco.

en: Please select delete action!
it_IT: Si prega di selezionare l'azione di eliminazione!

en: Please select log(s) to delete!
it_IT: Seleziona i log da eliminare!

en: Please select user from the previously added rule before adding new!
it_IT: Seleziona l'utente dalla regola aggiunta in precedenza prima di aggiungerne una nuova!

en: Please select user in the added user restriction rule before saving.
it_IT: Seleziona l'utente nella regola di restrizione utente aggiunta prima di salvare.

en: Please select user role from previously added rule before adding new!
it_IT: Seleziona il ruolo utente dalla regola aggiunta in precedenza prima di aggiungerne di nuovi!

en: Please select user role in the added user role restriction rule before saving.
it_IT: Seleziona il ruolo utente nella regola di restrizione del ruolo utente aggiunta prima di salvare.

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Plugins backup done on date
it_IT: Backup dei plugin eseguito alla data

en: Plugins backup done.
it_IT: Backup dei plugin eseguito.

en: Plugins backup failed.
it_IT: Backup dei plugin non riuscito.

en: Plugins backup restored successfully.
it_IT: Backup dei plugin ripristinato con successo.

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: Preferences - File Manager
it_IT: Preferenze - Gestore di file

en: Prev
it_IT: Precedente

en: Public Root Path
it_IT: Percorso radice pubblico

en: RESTORE FILES
it_IT: RIPRISTINA FILE

en: Read More
it_IT: Per saperne di più

en: Record
it_IT: Disco

en: Record.
it_IT: Disco.

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Rename
it_IT: Rinominare

en: Required libraries installed successfully.
it_IT: Librerie richieste installate correttamente.

en: Reset
it_IT: Ripristina

en: Resize
it_IT: Ridimensiona

en: Restore
it_IT: Ristabilire

en: Restore is running, please wait
it_IT: Il ripristino è in esecuzione, attendere

en: Restrict extensions e.g. .php,.css OR php,css
it_IT: Limita le estensioni, ad es. .php,.css OPPURE php,css

en: SUCCESS
it_IT: SUCCESSO

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Changes
it_IT: Salvare le modifiche

en: Saving please wait...
it_IT: Salvataggio attendere...

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Security Issue.
it_IT: Problema di sicurezza.

en: Security token mismatch
it_IT: Mancata corrispondenza del token di sicurezza

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select File Manager Language
it_IT: Seleziona la lingua del Gestore di file

en: Select File Manager Theme
it_IT: Seleziona il tema del Gestore di file

en: Select Filemanager Language
it_IT: Seleziona la lingua del Gestore di file

en: Select Filemanager Theme
it_IT: Puoi selezionare qualsiasi lingua per il Gestore di file

en: Select Pages
it_IT: Seleziona pagine

en: Select Shortcode
it_IT: Seleziona shortcode

en: Select User
it_IT: Seleziona utente

en: Select User Role
it_IT: Seleziona ruolo utente User

en: Select User Roles to access DB Manager
it_IT: Seleziona Ruoli utente per accedere a DB Manager

en: Select User Roles to access WP File Manager
it_IT: Seleziona i ruoli utente per accedere a Gestore di file WP

en: Select backup(s) to delete!
it_IT: Seleziona i backup da eliminare!

en: Select the pages where you want to show the File Manager on Frontend
it_IT: Seleziona le pagine in cui vuoi mostrare il Gestore di file sul Frontend

en: Select theme for Code Editor.
it_IT: Seleziona il tema per l'editor del codice.

en: Select theme for Code Editor. For more information please visit <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">this link</a>.
it_IT: Seleziona il tema per l'editor del codice. Per ulteriori informazioni, visitare <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">questo link</a>.

en: Select user role and disable operation.
it_IT: Seleziona il ruolo utente e disabilita l'operazione.

en: Select users and disable operation.
it_IT: Seleziona gli utenti e disabilita il funzionamento.

en: Send Notifications to admin and save logs on file download ?
it_IT: Invia notifiche all'amministratore e salva i log durante il download del file?

en: Send Notifications to admin and save logs on file edit ?
it_IT: Invia notifiche all'amministratore e salva i registri sulla modifica del file?

en: Send Notifications to admin and save logs on file upload ?
it_IT: Invia notifiche all'amministratore e salva i log sul caricamento dei file?

en: Sends Notifications to this email. <strong>Note:</strong> This will take admin email by default if kept empty.
it_IT: Invia notifiche a questa email. <strong>Nota:</strong> questo richiederà l'email dell'amministratore per impostazione predefinita se mantenuto vuoto.

en: Separate or Private Folder Access
it_IT: Accesso a cartelle separate o private

en: Separate or private folder access <strong>e.g wp-content/themes</strong> etc.
it_IT: Accesso separato o privato alla cartella <strong>ad es. wp-content/themes</strong> ecc.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings - File Manager
it_IT: Impostazioni - Gestore di file

en: Settings not saved.
it_IT: Impostazioni non salvate.

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Settings will apply on
it_IT: Le impostazioni verranno applicate su

en: Shortcode
it_IT: Codice corto

en: Shortcode Generator
it_IT: Generatore di codici brevi

en: Shortcode Help:
it_IT: Aiuto shortcode:

en: Shortcode Title
it_IT: Titolo shortcode

en: Shortcode has been deleted successfully.
it_IT: Lo shortcode è stato eliminato con successo.

en: Shortcode will work on selected pages. Help is given below to edit parameters:
it_IT: Lo shortcode funzionerà sulle pagine selezionate. Di seguito viene fornita una guida per modificare i parametri:

en: Shortcode(s) has been deleted successfully.
it_IT: Gli shortcode sono stati eliminati con successo.

en: Shortcodes
it_IT: Shortcode

en: Showing
it_IT: Mostrando

en: Showing
it_IT: Mostrando

en: Some thing went wrong.
it_IT: Qualcosa è andato storto.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
it_IT: Spiacenti, non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: Sr No.
it_IT: sr n.

en: Subject
it_IT: Argomento

en: Success
it_IT: Successo

en: Table
it_IT: Tavolo

en: Table Created Successfully !
it_IT: Tabella creata con successo!

en: Table Not Created !
it_IT: Tabella non creata!

en: Table name:&nbsp;
it_IT: Nome tabella:&nbsp;

en: Table records of
it_IT: Record tabella di

en: Table:
it_IT: Tavolo:

en: Tables
it_IT: Tabelle

en: The backup apparently succeeded and is now complete.
it_IT: Il backup apparentemente è riuscito e ora è completo.

en: The extensions in the option are case sensitive and should be separated by vertical bar (|) without having white space between them. e.g. php,PHP
it_IT: Le estensioni nell'opzione fanno distinzione tra maiuscole e minuscole e devono essere separate da una barra verticale (|) senza avere spazi bianchi tra di loro. per esempio. php, PHP

en: Themes
it_IT: Temi

en: Themes backup done on date
it_IT: Backup dei temi eseguito alla data

en: Themes backup done.
it_IT: Backup dei temi eseguito.

en: Themes backup failed.
it_IT: Backup dei temi non riuscito.

en: Themes backup restored successfully.
it_IT: Backup dei temi ripristinato correttamente.

en: Then
it_IT: Quindi

en: There is no changelog available.
it_IT: Non è disponibile alcun registro delle modifiche.

en: This address is used for notification purposes, like theme/plugin notification.
it_IT: Questo indirizzo viene utilizzato per scopi di notifica, come la notifica di temi/plugin.

en: This field can not be empty.
it_IT: Questo campo non può essere vuoto.

en: This shortcode has been expired. Please contact with the site admin.
it_IT: Questo shortcode è scaduto. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: This will convert the existing shortcode to the new shortcode format.
it_IT: Questo convertirà lo shortcode esistente nel nuovo formato shortcode.

en: Time now
it_IT: Momento attuale

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title with this name already exists. Please choose another title.
it_IT: Il titolo con questo nome esiste già. Scegli un altro titolo.

en: To ban specific user from accessing file manager on frontend then you can choose the users from the list.
it_IT: Per vietare a un utente specifico di accedere al Gestore di file sul frontend, puoi scegliere gli utenti dall'elenco.

en: To enable logs, go to <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">General Settings Tab</a> -> Check "Send Notifications to admin on file upload " , "Send Notifications to admin on file download" and "Send Notifications to admin on file edit" options.
it_IT: Per abilitare i log, vai a <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">scheda Impostazioni generali</a> -> seleziona "Invia notifiche all'amministratore al caricamento del file", "Invia notifiche all'amministratore al download del file" e Opzioni "Invia notifiche all'amministratore in caso di modifica del file".

en: To unlock updates, please enter your order id and license key below. If you don't have a licence key
it_IT: Per sbloccare gli aggiornamenti, inserisci l'ID ordine e il codice di licenza di seguito. Se non hai una chiave di licenza

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type here to search list...
it_IT: Digita qui per cercare nell'elenco...

en: Unable to Update record
it_IT: Impossibile aggiornare il record

en: Unable to create database backup.
it_IT: Impossibile creare il backup del database.

en: Unable to create new record
it_IT: Impossibile creare un nuovo record

en: Unable to execute php syntax checker due to server permissions.
it_IT: Impossibile eseguire il controllo della sintassi php a causa delle autorizzazioni del server.

en: Unable to install Required libraries.
it_IT: Impossibile installare le librerie richieste.

en: Unable to remove backup(s)!
it_IT: Impossibile rimuovere i backup!

en: Unable to removed backup!
it_IT: Impossibile rimuovere il backup!

en: Unable to removed log(s)!
it_IT: Impossibile rimuovere i log!

en: Unable to restore DB backup.
it_IT: Impossibile ripristinare il backup del database.

en: Unable to restore others.
it_IT: Impossibile ripristinare gli altri.

en: Unable to restore plugins.
it_IT: Impossibile ripristinare i plugin.

en: Unable to restore themes.
it_IT: Impossibile ripristinare i temi.

en: Unable to restore uploads.
it_IT: Impossibile ripristinare i caricamenti.

en: Uncheck all
it_IT: Deseleziona tutto

en: Unknown update checker status "%s"
it_IT: Stato di controllo degli aggiornamenti sconosciuto "%s"

en: Update
it_IT: Aggiornare

en: Update Shortcode
it_IT: Aggiorna shortcode

en: Updated Successfully.
it_IT: Aggiornato con successo.

en: Upload
it_IT: Caricamento

en: Uploaded File
it_IT: File caricato

en: Uploaded Files
it_IT: File caricati

en: Uploads
it_IT: Caricamenti

en: Uploads backup done on date
it_IT: Carica il backup eseguito in data

en: Uploads backup done.
it_IT: Backup dei caricamenti eseguito.

en: Uploads backup failed.
it_IT: Backup dei caricamenti non riuscito.

en: Uploads backup restored successfully.
it_IT: Il backup dei caricamenti è stato ripristinato correttamente.

en: User ID
it_IT: ID utente

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: User Restrictions
it_IT: Restrizioni utente

en: User Role Restrictions
it_IT: Restrizioni del ruolo utente

en: Users can now display Digital Ocean files and folders in FileManager in just 1-Click!
it_IT: Gli utenti possono ora visualizzare i file e le cartelle di Digital Ocean in FileManager con un solo clic!

en: Value
it_IT: Valore

en: View Log
it_IT: Vista del registro

en: View details
it_IT: Visualizza dettagli

en: WP File Manager
it_IT: Gestore di file WP

en: WP File Manager - Backup/Restore
it_IT: Gestore di file WP - Backup/Ripristino

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: Welcome Message
it_IT: Messaggio di benvenuto

en: Welcome message will appear on frontend shortcode.
it_IT: Il messaggio di benvenuto apparirà sullo shortcode del frontend.

en: Welcome:
it_IT: Benvenuto:

en: When the Syntax Checker is enabled, the code updates being made to PHP files will be checked for syntax errors. If a syntax error is found, the updates will not be saved and a message box will appear which will define the error found. This checker will help prevent website downtime issues due to syntax errors.
it_IT: Quando il controllo della sintassi è abilitato, gli aggiornamenti del codice effettuati sui file PHP verranno controllati per errori di sintassi. Se viene rilevato un errore di sintassi, gli aggiornamenti non verranno salvati e verrà visualizzata una finestra di messaggio che definirà l'errore riscontrato. Questo controllo aiuterà a prevenire problemi di inattività del sito Web dovuti a errori di sintassi.

en: You can generate new shortcode from the <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>Shortcode Generator</a> of File Manager.
it_IT: Puoi generare un nuovo shortcode dallo <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>Generatore di shortcode</a> di Gestore di file.

en: You can select any date format for filemanager modified date.
it_IT: È possibile selezionare qualsiasi formato di data per la data di modifica del Gestore di file.

en: You can select any language for File Manager.
it_IT: Puoi selezionare qualsiasi lingua per Gestore di file.

en: You can select any language for filemanager.
it_IT: Puoi selezionare qualsiasi lingua per il Gestore di file.

en: You can select any theme for File Manager.
it_IT: Puoi selezionare qualsiasi tema per Gestore di file.

en: You can select any theme for filemanager.
it_IT: Puoi selezionare qualsiasi tema per il Gestore di file.

en: You can select any view for File Manager.
it_IT: È possibile selezionare qualsiasi visualizzazione per Gestore di file.

en: You can select any view for filemanager.
it_IT: Puoi selezionare qualsiasi vista per Filemanager.

en: You don't have permission to access file manager.
it_IT: Non hai l'autorizzazione per accedere al Gestore di file.

en: You don't have permission to access this area.
it_IT: Non hai i permessi per accedere a quest'area.

en: You don't have permission to access this page.
it_IT: Non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: You have not made any changes to be saved.
it_IT: Non hai apportato modifiche da salvare.

en: Your File Manager PRO Order Details
it_IT: Dettagli dell'ordine di Gestore di file PRO

en: Your shortcode <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> has been generated successfully. Copy this shortcode and paste it in your pages.
it_IT: Il tuo shortcode <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> è stato generato con successo. Copia questo shortcode e incollalo nelle tue pagine.

en: Your shortcode settings has been updated successfully.
it_IT: Le impostazioni dello shortcode sono state aggiornate con successo.

en: click to buy Licence Key
it_IT: fare clic per acquistare la chiave di licenza

en: eg. You can put "test" as a name of folder which is located on root directory, or you can give path for sub folders as like "wp-content/plugins". If leave blank or empty it will access all folders on root directory. If you put * then it will auto creates user folders with their username.
it_IT: per esempio. Puoi mettere "test" come nome della cartella che si trova nella directory principale, oppure puoi dare il percorso per le sottocartelle come "wp-content/plugins". Se lasciato vuoto o vuoto, accederà a tutte le cartelle nella directory principale. Se metti *, creerà automaticamente le cartelle utente con il loro nome utente.

en: entries
it_IT: inserimenti

en: here
it_IT: qui

en: is now compatible with Digital Ocean Add-on.
it_IT: è ora compatibile con il componente aggiuntivo Digital Ocean.

en: is working.
it_IT: sta lavorando.

en: not saved.
it_IT: non salvato.

en: of
it_IT: di

en: please see details & pricing
it_IT: si prega di vedere dettagli e prezzi

en: shortcode.
it_IT: codice corto.

en: to
it_IT: a

en: to set notification email.
it_IT: per impostare l'e-mail di notifica.

en: will show loggedIn user name on frontend.
it_IT: mostrerà il nome utente loggato sul frontend.
