WP File Manager - en to id_ID translation catalogue (444 entries)

en:  WP File Manager PRO -
id_ID: Manajer File WP PRO -

en:  is working.
id_ID: sedang kerja.

en: &larr; Back
id_ID: &larr; Kembali

en: &nbsp; Warning: Please don't share these details with anyone.
id_ID: &nbsp; Peringatan: Tolong jangan bagikan detail ini dengan siapa pun.

en: (Today)
id_ID: (Hari ini)

en: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>Documentation</a>
id_ID: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>Dokumentasi</a>

en: <strong>Note:</strong> It will not work if already using any File Manager shortcode in selected page editor.
id_ID: <strong>Catatan:</strong> Ini tidak akan berfungsi jika sudah menggunakan kode pendek Pengelola File apa pun di editor halaman yang dipilih.

en: <strong>Note:</strong> This feature is using wp_mail(), Make sure
id_ID: <strong>Catatan:</strong> Fitur ini menggunakan wp_mail(), Pastikan

en: <strong>Saving Please wait...</strong>
id_ID: <strong>Menyimpan Harap tunggu...</strong>

en: ADD
id_ID: MENAMBAHKAN

en: Access Folder
id_ID: Akses Folder

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Actions upon selected backup(s)
id_ID: Tindakan pada cadangan yang dipilih

en: Activate
id_ID: Mengaktifkan

en: Add
id_ID: Menambahkan

en: Add More <strong>+</strong>
id_ID: Tambahkan Lainnya <strong>+</strong>

en: Add New
id_ID: Tambah baru

en: Add Row
id_ID: Menambahkan baris

en: Add rule for User Roles
id_ID: Tambahkan aturan untuk Peran Pengguna

en: Add rule for Users
id_ID: Tambahkan aturan untuk Pengguna

en: Add-ons
id_ID: Pengaya

en: Addons
id_ID: tambahan

en: After Content
id_ID: Setelah Konten

en: After enabling this, uploaded images, pdfs and zip files will go to media library too.
id_ID: Setelah mengaktifkan ini, gambar yang diunggah, pdf, dan file zip akan masuk ke perpustakaan media juga.

en: After enabling trash, your files will go to trash folder.
id_ID: Setelah mengaktifkan sampah, file Anda akan masuk ke folder sampah.

en: All
id_ID: Semua

en: All Done
id_ID: Semua selesai

en: All Shortcodes
id_ID: Semua Kode Pendek

en: All added email fields needs to filled and should have valid email address.
id_ID: Semua bidang email yang ditambahkan harus diisi dan harus memiliki alamat email yang valid.

en: All done
id_ID: Sve gotovo

en: Allow user roles to access DB Manager.
id_ID: Izinkan peran pengguna untuk mengakses DB Manager.

en: Allow user roles to access WP File Manager.
id_ID: Izinkan peran pengguna untuk mengakses WP File Manager.

en: Allow users to upload file of maximum.
id_ID: Izinkan pengguna untuk mengunggah file maksimum.

en: Allowed Operations
id_ID: Operasi yang Diizinkan

en: Allowed Roles
id_ID: Peran yang Diizinkan

en: Apply
id_ID: Aksi besar

en: Archive
id_ID: Arsip

en: Are you sure want to delete Table? Deleted Table may not be recovered. So please delete carefully.
id_ID: Anda yakin ingin menghapus Tabel? Tabel yang Dihapus mungkin tidak dapat dipulihkan. Jadi tolong hapus dengan hati-hati.

en: Are you sure want to delete?
id_ID: Yakin ingin menghapus?

en: Are you sure want to delete? Deleted data may not be recovered. So please delete carefully.
id_ID: Yakin ingin menghapus? Data yang dihapus mungkin tidak dapat dipulihkan. Jadi tolong hapus dengan hati-hati.

en: Are you sure want to empty Table? Table may not be recovered. So please delete carefully.
id_ID: Anda yakin ingin mengosongkan Tabel? Tabel mungkin tidak dapat dipulihkan. Jadi tolong hapus dengan hati-hati.

en: Are you sure want to remove selected backup(s)?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus cadangan yang dipilih?

en: Are you sure want to remove selected log(s)?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus log yang dipilih?

en: Are you sure want to update? It will redirect you to updation form.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin memperbarui? Ini akan mengarahkan Anda ke formulir pembaruan.

en: Are you sure you want to delete selected shortcode(s)?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus kode pendek yang dipilih?

en: Are you sure you want to delete this backup?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus cadangan ini?

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus kode pendek ini?

en: Are you sure you want to restore this backup?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin memulihkan cadangan ini?

en: Attributes
id_ID: Atribut

en: Backup Date
id_ID: Tanggal Cadangan

en: Backup Now
id_ID: Cadangkan Sekarang

en: Backup Options:
id_ID: Opsi Cadangan:

en: Backup data (click to download)
id_ID: Cadangan data (klik untuk mengunduh)

en: Backup files will be under
id_ID: File cadangan akan berada di bawah

en: Backup is running, please wait
id_ID: Pencadangan sedang berjalan, harap tunggu

en: Backup removed successfully!
id_ID: Cadangan berhasil dihapus!

en: Backup successfully deleted.
id_ID: Cadangan berhasil dihapus.

en: Backup(s) removed successfully!
id_ID: Cadangan berhasil dihapus!

en: Backup/Restore
id_ID: Cadangkan/Pulihkan

en: Ban User IDs
id_ID: Larangan ID Pengguna

en: Before Content
id_ID: Sebelum Konten

en: Body
id_ID: Tubuh

en: Box
id_ID: Kotak

en: Browse
id_ID: Jelajahi

en: Bulk Actions
id_ID: Aksi besar

en: Buy Now
id_ID: Beli sekarang

en: Cancel
id_ID: Membatalkan

en: Check all
id_ID: Periksa semua

en: Check for updates
id_ID: Periksa pembaruan

en: Check to allow file download notifications. Mail will be sent to admin. Click
id_ID: Centang untuk mengizinkan pemberitahuan unduhan file. Surat akan dikirim ke admin. Klik

en: Check to allow file edit notifications. Mail will be sent to admin.  Click
id_ID: Centang untuk mengizinkan pemberitahuan edit file. Surat akan dikirim ke admin. Klik

en: Check to allow file upload notifications. Mail will be sent to admin. Click
id_ID: Centang untuk mengizinkan pemberitahuan unggah file. Surat akan dikirim ke admin. Klik

en: Check to allow fullscreen code editor
id_ID: Centang untuk mengizinkan editor kode fullscreen

en: Check to disable Database Manager.
id_ID: Centang untuk menonaktifkan Pengelola Basis Data.

en: Check to disable Local File System in File Manager.
id_ID: Centang untuk menonaktifkan Sistem File Lokal di Manajer File.

en: Check to disable welcome message on frontend shortcodes.
id_ID: Centang untuk menonaktifkan pesan selamat datang pada shortcode frontend.

en: Choose Shortcode
id_ID: Pilih Kode Pendek

en: Click here to purchase now
id_ID: Klik di sini untuk membeli sekarang

en: Click here to verify
id_ID: Klik di sini untuk memverifikasi

en: Click to Add Rules
id_ID: Klik untuk menambahkan aturan

en: Click to create new shortcode
id_ID: Klik untuk membuat kode pendek baru

en: Click to get list of all shortcodes
id_ID: Klik untuk mendapatkan daftar semua shortcode

en: Click to go back to the shortcode generator
id_ID: Klik untuk kembali ke pembuat kode pendek

en: Code Editor
id_ID: Editor Kode

en: Code editor allow fullscreen?
id_ID: Code editor mengizinkan fullscreen?

en: Collation
id_ID: Pemeriksaan

en: Column
id_ID: Kolom

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Confirm
id_ID: Mengonfirmasi

en: Congratulations. License Verified Successfully.
id_ID: Selamat. Lisensi Berhasil Diverifikasi.

en: Copied
id_ID: disalin

en: Copied to clipboard
id_ID: Disalin ke papan klip

en: Copy
id_ID: Salinan

en: Copy above filter code and paste it in your theme's functions.php file or in your plugin file to customize shortcode values as per your requirement.
id_ID: Salin kode filter di atas dan tempel di file functions.php tema Anda atau di file plugin Anda untuk menyesuaikan nilai kode pendek sesuai kebutuhan Anda.

en: Copy to clipboard
id_ID: Menyalin ke clipboard

en: Couldn't write to file.
id_ID: Tidak dapat menulis ke file.

en: Create New Table
id_ID: Buat Tabel Baru

en: Currently no backup(s) found.
id_ID: Saat ini tidak ada cadangan yang ditemukan.

en: Customize Shortcode
id_ID: Sesuaikan Kode Pendek

en: Cut
id_ID: Memotong

en: DB Manager
id_ID: Manajer DB

en: DELETE FILES
id_ID: HAPUS FILE

en: Database Backup
id_ID: Cadangan Basis Data

en: Database backup done on date
id_ID: Pencadangan basis data dilakukan pada tanggal

en: Database backup done.
id_ID: Sigurnosno kopiranje baze podataka učinjeno.

en: Database backup restored successfully.
id_ID: Cadangan basis data berhasil dipulihkan.

en: Database:
id_ID: Basis Data:

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date Format
id_ID: Format tanggal

en: Default
id_ID: Bawaan

en: Default:
id_ID: Bawaan:

en: Default: After Content
id_ID: Default: Setelah Konten

en: Delete
id_ID: Menghapus

en: Delete All Selected
id_ID: Hapus Semua yang Dipilih

en: Delete Table
id_ID: Hapus Tabel

en: Deleted Successfully!
id_ID: Berhasil Dihapus!

en: Deleted successfully
id_ID: Berhasil dihapus

en: Deselect
id_ID: Batalkan pilihan

en: Disable Context Menu
id_ID: Nonaktifkan Menu Konteks

en: Disable Database Manager ?
id_ID: Nonaktifkan Pengelola Basis Data?

en: Disable Local File System ?
id_ID: Nonaktifkan Sistem File Lokal?

en: Disable Operations
id_ID: Nonaktifkan Operasi

en: Disable Toolbar
id_ID: Nonaktifkan Bilah Alat

en: Disable Toolbar and Context Menu
id_ID: Nonaktifkan Bilah Alat dan Menu Konteks

en: Disable Welcome Message?
id_ID: Nonaktifkan Pesan Selamat Datang?

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to User Roles
id_ID: Nonaktifkan atau Ban Operasi File Manager WP ke Peran Pengguna

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to Users
id_ID: Nonaktifkan atau Larang Operasi Pengelola File WP ke Pengguna

en: Dismiss this notice.
id_ID: Tutup pemberitahuan ini.

en: Display File Manager ?
id_ID: Tampilkan Manajer File?

en: Download
id_ID: Unduh

en: Download All
id_ID: Unduh Semua

en: Downloaded Files
id_ID: File yang Diunduh

en: Drop
id_ID: Menjatuhkan

en: DropBox
id_ID: kotak drop

en: Duplicate
id_ID: Duplikat

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Edited Files
id_ID: File yang Diedit

en: Email Addresses
id_ID: Alamat email

en: Email Notifications
id_ID: notifikasi email

en: Empty
id_ID: Kosong

en: Empty Table
id_ID: Meja Kosong

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" Button with Content Editor ?
id_ID: Aktifkan Tombol "Sisipkan File Manager Shortcode" dengan Editor Konten?

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" button in edit page screen with classic editor.
id_ID: Aktifkan tombol "Sisipkan File Manager Shortcode" di layar halaman edit dengan editor klasik.

en: Enable Files Upload to Media Library?
id_ID: Aktifkan Unggah File ke Pustaka Media?

en: Enable Syntax Checker?
id_ID: Aktifkan Pemeriksa Sintaks?

en: Enable Trash?
id_ID: Aktifkan Sampah?

en: Enable?
id_ID: Memungkinkan?

en: English
id_ID: bahasa Inggris

en: Enter Folder or Files Paths That You want to <strong>Hide</strong> e.g wp-content/themes|wp-content/plugins.
id_ID: Masukkan Jalur Folder atau File yang ingin Anda <strong>Sembunyikan</strong> misalnya wp-content/themes|wp-content/plugins.

en: Enter file extensions which you want to Lock. <strong>e.g .php|.png|.css</strong> etc
id_ID: Masukkan ekstensi file yang ingin Anda Kunci. <strong>misalnya .php|.png|.css</strong> dll

en: Enter shortcode title
id_ID: Masukkan judul kode pendek

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error in creating shortcode. Invalid shortcode.
id_ID: Kesalahan dalam membuat kode pendek. Kode pendek tidak valid.

en: Error occured while deleting a record.
id_ID: Terjadi kesalahan saat menghapus catatan.

en: Error: Unable to restore backup because database backup is heavy in size. Please try to increase Maximum allowed size  from Preferences settings.
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memulihkan cadangan karena cadangan basis data berukuran besar. Silakan coba untuk meningkatkan Ukuran maksimum yang diizinkan dari pengaturan Preferensi.

en: Example:
id_ID: Contoh:

en: Existing Backup(s)
id_ID: Cadangan yang Ada

en: Existing Shortcode
id_ID: Kode Pendek yang ada

en: Existing Shortcode(s)
id_ID: Kode Pendek yang Ada

en: Export Database
id_ID: Ekspor Basis Data

en: Extract
id_ID: Ekstrak

en: File
id_ID: Mengajukan

en: File Manager PRO - Please enter your order details below. If Not
id_ID: File Manager PRO - Silakan masukkan detail pesanan Anda di bawah ini. Jika tidak

en: File Manager Pro
id_ID: Manajer File Pro

en: File Manager Pro Update
id_ID: Pembaruan Pro Manajer File

en: File Manager Root Path, you can change according to your choice.
id_ID: File Manager Root Path, bisa anda ubah sesuai pilihan anda.

en: File Manager will access this folder path. Else, will access root directory. <strong>e.g wp-content/plugins</strong>. <br><strong>Note:</strong> Will be valid for all user roles.
id_ID: File Manager akan mengakses jalur folder ini. Lain, akan mengakses direktori root. <strong>misalnya wp-content/plugins</strong>. <br><strong>Catatan:</strong> Akan valid untuk semua peran pengguna.

en: File doesn't exist to download.
id_ID: File tidak ada untuk diunduh.

en: FileManager
id_ID: Manajer File

en: Files
id_ID: File

en: Files Backup
id_ID: Pencadangan File

en: Files Download Notifications
id_ID: Pemberitahuan Unduhan File

en: Files Downloaded
id_ID: File Diunduh

en: Files Edit Notifications
id_ID: File Edit Pemberitahuan

en: Files Modified or Edited
id_ID: File Dimodifikasi atau Diedit

en: Files Upload Notifications
id_ID: Pemberitahuan Unggah File

en: Files Uploaded
id_ID: File Diunggah

en: Files View
id_ID: Tampilan File

en: First
id_ID: Pertama

en: For all operations and to allow some operation you can choose operations name from the list.
id_ID: Untuk semua operasi dan untuk mengizinkan beberapa operasi, Anda dapat memilih nama operasi dari daftar.

en: From existing shortcode
id_ID: Dari kode pendek yang ada

en: Frontend Access
id_ID: Akses Frontend

en: General
id_ID: Umum

en: Generate New Shortcode
id_ID: Hasilkan Kode Pendek Baru

en: Generate New Shortcode from existing one
id_ID: Hasilkan Kode Pendek Baru dari yang sudah ada

en: Generate Shortcode
id_ID: Hasilkan Kode Pendek

en: Google Drive
id_ID: google Drive

en: Hide Files
id_ID: Sembunyikan File

en: Hide files from access folder e.g. test1,folder/test2 etc
id_ID: Sembunyikan file dari folder akses mis. test1, folder/test2 dll

en: Hide files from access folder e.g. wp-content/plugins,wp-config.php etc
id_ID: Sembunyikan file dari folder akses mis. wp-content/plugins, wp-config.php dll

en: Host:
id_ID: Tuan rumah:

en: Icon
id_ID: ikon

en: If User is
id_ID: Jika pengguna

en: If User role is
id_ID: Jika peran Pengguna adalah

en: Index
id_ID: Indeks

en: Insert
id_ID: Memasukkan

en: Insert File Manager Shortcode
id_ID: Masukkan Kode Pendek Pengelola File

en: Installed
id_ID: Terpasang

en: Invalid Licence Key
id_ID: Kunci Lisensi Tidak Valid

en: Invalid Security Code.
id_ID: Kode keamanan salah.

en: Invalid security key!
id_ID: Kunci keamanan tidak valid!

en: Invalid security token!
id_ID: Token keamanan tidak valid!

en: Invalid shortcode!
id_ID: Kode pendek tidak valid!

en: Invert select
id_ID: Balik pilih

en: It is required to identify the shortcode you are going to use.
id_ID: Diperlukan untuk mengidentifikasi kode pendek yang akan Anda gunakan.

en: It will allow all roles to access file manager on front end. All will apply for all available user roles.
id_ID: Ini akan memungkinkan semua peran untuk mengakses pengelola file di ujung depan. Semua akan berlaku untuk semua peran pengguna yang tersedia.

en: It will hide the files and folder mentioned here. <br><strong>Note:</strong> This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
id_ID: Ini akan menyembunyikan file dan folder yang disebutkan di sini. <br><strong>Catatan:</strong> Opsi ini peka huruf besar-kecil dan harus dipisahkan dengan koma(,) tanpa spasi putih di antaranya.

en: It will hide the files and folder mentioned here. Note: This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
id_ID: Ini akan menyembunyikan file dan folder yang disebutkan di sini. Catatan: Opsi ini peka terhadap huruf besar-kecil dan harus dipisahkan koma (,) tanpa spasi putih di antara keduanya.

en: It will lock files mentioned in commas without white space between them. You can lock more as like ".php,.css,.js" etc.<br><span class="highlighted"><strong>Note:</strong> The extensions in the option are case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them. e.g. php,PHP</span>
id_ID: Ini akan mengunci file yang disebutkan dalam koma tanpa spasi di antara mereka. Anda dapat mengunci lebih banyak seperti ".php,.css,.js" dll.<br><span class="highlighted"><strong>Catatan:</strong> Ekstensi dalam opsi peka huruf besar-kecil dan harus koma (,) dipisahkan tanpa spasi putih di antaranya. misalnya php,PHP</span>

en: It will overide "Private Folder Access" settings
id_ID: Ini akan mengesampingkan pengaturan "Akses Folder Pribadi"

en: LICENCE KEY *
id_ID: KUNCI LISENSI *

en: Last
id_ID: Terakhir

en: Last Log Message
id_ID: Pesan Log Terakhir

en: Length/Values
id_ID: Panjang/Nilai

en: License Key:
id_ID: Kunci lisensi:

en: List
id_ID: Daftar

en: Lock Extensions
id_ID: Ekstensi Kunci

en: Log(s) removed successfully!
id_ID: Log berhasil dihapus!

en: Logged in users
id_ID: Pengguna yang masuk

en: Logs
id_ID: Log

en: Make Directory
id_ID: Buat Direktori

en: Make File
id_ID: Buat File

en: Maximum Upload Size
id_ID: Ukuran Unggahan Maksimum

en: Maximum allowed size at the time of database backup restore.
id_ID: Ukuran maksimum yang diizinkan pada saat pemulihan cadangan basis data.

en: Missing Table Name in the form!
id_ID: Nama Tabel hilang dalam formulir!

en: Missing backup id.
id_ID: ID cadangan tidak ada.

en: Missing parameter type.
id_ID: Jenis parameter tidak ada.

en: Missing required parameters.
id_ID: Parameter yang diperlukan tidak ada.

en: Missing value in the form!
id_ID: Nilai yang hilang dalam formulir!

en: Mobile
id_ID: Seluler

en: More information about %s
id_ID: Informasi lebih lanjut tentang %s

en: Multiple separated by Vertical Bar (|).
id_ID: Beberapa dipisahkan oleh Bilah Vertikal (|).

en: Name
id_ID: Nama

en: New Record Created
id_ID: Rekor Baru Dibuat

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: No Records Found!
id_ID: Tidak Ada Catatan yang Ditemukan!

en: No log message
id_ID: Tidak ada pesan log

en: No log(s) found!
id_ID: Tidak ada log yang ditemukan!

en: No logs found!
id_ID: Tidak ada log yang ditemukan!

en: No shortcode found
id_ID: Tidak ada kode pendek yang ditemukan

en: Non logged in users
id_ID: Pengguna yang tidak masuk

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Not Deleted!
id_ID: Tidak Dihapus!

en: Note:
id_ID: Catatan:

en: Note: If you have already purchased this plugin then please check your email. You must have got an Email with orders details in your email, if you didn't get any Email. Please contact us at <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>
id_ID: Catatan: Jika Anda sudah membeli plugin ini, silakan periksa email Anda. Anda harus sudah mendapat Email dengan detail pesanan di email Anda, jika Anda tidak mendapatkan Email apa pun. Silakan hubungi kami di <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>

en: Nothing selected for backup
id_ID: Ništa nije odabrano za sigurnosnu kopiju

en: Nothing selected for backup.
id_ID: Tidak ada yang dipilih untuk cadangan.

en: Notification Email
id_ID: Email Pemberitahuan

en: Null
id_ID: Batal

en: ORDER ID (#) *
id_ID: ID PEMESANAN (#) *

en: Ok
id_ID: Oke

en: Oops! Some thing went wrong! Please try again.
id_ID: Ups! Ada yang salah! Silakan coba lagi.

en: Order Details
id_ID: Detail pesanan

en: Order ID:
id_ID: Id pemesanan:

en: Others (Any other directories found inside wp-content)
id_ID: Lainnya (Direktori lain yang ditemukan di dalam wp-content)

en: Others backup done on date
id_ID: Pencadangan lainnya dilakukan pada tanggal

en: Others backup done.
id_ID: Ostale sigurnosne kopije učinjene.

en: Others backup failed.
id_ID: Ostalo sigurnosno kopiranje nije uspjelo.

en: Others backup restored successfully.
id_ID: Cadangan lainnya berhasil dipulihkan.

en: Paste
id_ID: Tempel

en: Paste the shortcode here
id_ID: Tempelkan kode pendek di sini

en: Paste the shortcode which you are using in your page/post
id_ID: Tempelkan kode pendek yang Anda gunakan di halaman/posting Anda

en: Path of the folder to display e.g wp-content/uploads
id_ID: Jalur folder untuk ditampilkan, mis. wp-content/uploads

en: Please change this carefully, Wrong path can lead file manager plugin to go down.
id_ID: Harap ubah ini dengan hati-hati, Jalur yang salah dapat menyebabkan plugin pengelola file turun.

en: Please check your email for Licence Key.
id_ID: Silakan periksa email Anda untuk Kunci Lisensi.

en: Please check your email for Order ID.
id_ID: Silakan periksa email Anda untuk ID Pesanan.

en: Please choose at least one user role.
id_ID: Harap pilih setidaknya satu peran pengguna.

en: Please increase field value if you are getting error message at the time of backup restore.
id_ID: Harap tingkatkan nilai bidang jika Anda mendapatkan pesan kesalahan pada saat pemulihan cadangan.

en: Please login to access file manager.
id_ID: Silahkan login untuk mengakses file manager.

en: Please select atleast one shortcode from the list.
id_ID: Silakan pilih setidaknya satu kode pendek dari daftar.

en: Please select delete action!
id_ID: Silakan pilih tindakan hapus!

en: Please select log(s) to delete!
id_ID: Silakan pilih log yang akan dihapus!

en: Please select user from the previously added rule before adding new!
id_ID: Silakan pilih pengguna dari aturan yang ditambahkan sebelumnya sebelum menambahkan yang baru!

en: Please select user in the added user restriction rule before saving.
id_ID: Harap pilih pengguna di aturan pembatasan pengguna yang ditambahkan sebelum menyimpan.

en: Please select user role from previously added rule before adding new!
id_ID: Silakan pilih peran pengguna dari aturan yang ditambahkan sebelumnya sebelum menambahkan yang baru!

en: Please select user role in the added user role restriction rule before saving.
id_ID: Harap pilih peran pengguna di aturan pembatasan peran pengguna yang ditambahkan sebelum menyimpan.

en: Plugins
id_ID: Plugin

en: Plugins backup done on date
id_ID: Pencadangan plugin dilakukan pada tanggal

en: Plugins backup done.
id_ID: Izrada sigurnosne kopije dodataka.

en: Plugins backup failed.
id_ID: Sigurnosno kopiranje dodataka nije uspjelo.

en: Plugins backup restored successfully.
id_ID: Pencadangan plugin berhasil dipulihkan.

en: Preferences
id_ID: Preferensi

en: Preferences - File Manager
id_ID: Preferensi - Manajer File

en: Prev
id_ID: Sebelumnya

en: Public Root Path
id_ID: Jalur Akar Publik

en: RESTORE FILES
id_ID: KEMBALIKAN FILE

en: Read More
id_ID: Baca selengkapnya

en: Record
id_ID: Catatan

en: Record.
id_ID: Catatan.

en: Remove
id_ID: Menghapus

en: Rename
id_ID: Ganti nama

en: Required libraries installed successfully.
id_ID: Pustaka yang diperlukan berhasil diinstal.

en: Reset
id_ID: Mengatur ulang

en: Resize
id_ID: Ubah ukuran

en: Restore
id_ID: Memulihkan

en: Restore is running, please wait
id_ID: Pemulihan sedang berjalan, harap tunggu

en: Restrict extensions e.g. .php,.css OR php,css
id_ID: Batasi ekstensi mis. .php,.css ATAU php,css

en: Root directory
id_ID: Direktori akar

en: SUCCESS
id_ID: KESUKSESAN

en: Save
id_ID: Menyimpan

en: Save Changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Saving please wait...
id_ID: Menyimpan harap tunggu...

en: Search
id_ID: Mencari

en: Security Issue.
id_ID: Masalah Keamanan.

en: Security token mismatch
id_ID: Ketidakcocokan token keamanan

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Select File Manager Language
id_ID: Pilih Bahasa Manajer File

en: Select File Manager Theme
id_ID: Pilih Tema Manajer File

en: Select Filemanager Language
id_ID: Pilih Bahasa Filemanager

en: Select Filemanager Theme
id_ID: Pilih Tema Manajer File

en: Select Pages
id_ID: Pilih Halaman

en: Select Shortcode
id_ID: Pilih Kode Pendek

en: Select User
id_ID: Pilih Pengguna

en: Select User Role
id_ID: Pilih Peran Pengguna

en: Select User Roles to access DB Manager
id_ID: Pilih Peran Pengguna untuk mengakses DB Manager

en: Select User Roles to access WP File Manager
id_ID: Pilih Peran Pengguna untuk mengakses WP File Manager

en: Select backup(s) to delete!
id_ID: Pilih cadangan untuk dihapus!

en: Select the pages where you want to show the File Manager on Frontend
id_ID: Pilih halaman di mana Anda ingin menampilkan File Manager di Frontend

en: Select theme for Code Editor.
id_ID: Pilih tema untuk Editor Kode.

en: Select theme for Code Editor. For more information please visit <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">this link</a>.
id_ID: Pilih tema untuk Editor Kode. Untuk informasi lebih lanjut, kunjungi <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">tautan ini</a>.

en: Select user role and disable operation.
id_ID: Pilih peran pengguna dan nonaktifkan operasi.

en: Select users and disable operation.
id_ID: Pilih pengguna dan nonaktifkan operasi.

en: Send Notifications to admin and save logs on file download ?
id_ID: Kirim Pemberitahuan ke admin dan simpan log pada unduhan file?

en: Send Notifications to admin and save logs on file edit ?
id_ID: Kirim Pemberitahuan ke admin dan simpan log pada edit file?

en: Send Notifications to admin and save logs on file upload ?
id_ID: Kirim Pemberitahuan ke admin dan simpan log pada unggahan file?

en: Sends Notifications to this email. <strong>Note:</strong> This will take admin email by default if kept empty.
id_ID: Mengirim Pemberitahuan ke email ini. <strong>Catatan:</strong> Ini akan mengambil email admin secara default jika dibiarkan kosong.

en: Separate or Private Folder Access
id_ID: Akses Folder Terpisah atau Pribadi

en: Separate or private folder access <strong>e.g wp-content/themes</strong> etc.
id_ID: Akses folder terpisah atau pribadi <strong>misalnya wp-content/themes</strong> dll.

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings - File Manager
id_ID: Pengaturan - Pengatur file

en: Settings not saved.
id_ID: Pengaturan tidak disimpan.

en: Settings saved.
id_ID: Pengaturan disimpan.

en: Settings will apply on
id_ID: Pengaturan akan diterapkan pada

en: Shortcode
id_ID: Kode pendek

en: Shortcode Generator
id_ID: Pembuat Kode Pendek

en: Shortcode Help:
id_ID: Bantuan Kode Pendek:

en: Shortcode Title
id_ID: Judul Kode Pendek

en: Shortcode has been deleted successfully.
id_ID: Kode pendek telah berhasil dihapus.

en: Shortcode will work on selected pages. Help is given below to edit parameters:
id_ID: Kode pendek akan berfungsi pada halaman yang dipilih. Bantuan diberikan di bawah ini untuk mengedit parameter:

en: Shortcode(s) has been deleted successfully.
id_ID: Kode pendek telah berhasil dihapus.

en: Shortcodes
id_ID: Kode pendek

en: Showing
id_ID: Menampilkan

en: Showing
id_ID: Menampilkan

en: Some thing went wrong.
id_ID: Ada yang salah.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
id_ID: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk mengakses halaman ini.

en: Sr No.
id_ID: Tuan No.

en: Subject
id_ID: Subjek

en: Success
id_ID: Kesuksesan

en: Table
id_ID: Meja

en: Table Created Successfully !
id_ID: Tabel Berhasil Dibuat!

en: Table Not Created !
id_ID: Tabel Tidak Dibuat!

en: Table name:&nbsp;
id_ID: Nama tabel:&nbsp;

en: Table records of
id_ID: Catatan tabel dari

en: Table:
id_ID: Meja:

en: Tables
id_ID: Tabel

en: The backup apparently succeeded and is now complete.
id_ID: Pencadangan tampaknya berhasil dan sekarang selesai.

en: The extensions in the option are case sensitive and should be separated by vertical bar (|) without having white space between them. e.g. php,PHP
id_ID: Ekstensi dalam opsi peka huruf besar-kecil dan harus dipisahkan oleh bilah vertikal (|) tanpa spasi putih di antaranya. misalnya php, PHP

en: Themes
id_ID: Tema

en: Themes backup done on date
id_ID: Pencadangan tema dilakukan pada tanggal

en: Themes backup done.
id_ID: Izrada sigurnosne kopije tema.

en: Themes backup failed.
id_ID: Sigurnosno kopiranje tema nije uspjelo.

en: Themes backup restored successfully.
id_ID: Pencadangan tema berhasil dipulihkan.

en: Then
id_ID: Kemudian

en: There is no changelog available.
id_ID: Tidak ada changelog yang tersedia.

en: This address is used for notification purposes, like theme/plugin notification.
id_ID: Alamat ini digunakan untuk tujuan pemberitahuan, seperti pemberitahuan tema/plugin.

en: This field can not be empty.
id_ID: Kolom ini tidak boleh kosong.

en: This shortcode has been expired. Please contact with the site admin.
id_ID: Kode pendek ini telah kedaluwarsa. Silahkan kontak dengan admin situs.

en: This will convert the existing shortcode to the new shortcode format.
id_ID: Ini akan mengonversi kode pendek yang ada ke format kode pendek baru.

en: Time now
id_ID: Waktu sekarang

en: Title
id_ID: Judul

en: Title with this name already exists. Please choose another title.
id_ID: Judul dengan nama ini sudah ada. Silakan pilih judul lain.

en: To ban specific user from accessing file manager on frontend then you can choose the users from the list.
id_ID: Untuk melarang pengguna tertentu mengakses pengelola file di frontend, Anda dapat memilih pengguna dari daftar.

en: To enable logs, go to <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">General Settings Tab</a> -> Check "Send Notifications to admin on file upload " , "Send Notifications to admin on file download" and "Send Notifications to admin on file edit" options.
id_ID: Untuk mengaktifkan log, buka <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">Tab Pengaturan Umum</a> -> Centang "Kirim Notifikasi ke admin pada unggahan file " , "Kirim Notifikasi ke admin pada unduhan file" dan Opsi "Kirim Pemberitahuan ke admin pada pengeditan file".

en: To unlock updates, please enter your order id and license key below. If you don't have a licence key
id_ID: Untuk membuka kunci pembaruan, masukkan id pesanan dan kunci lisensi Anda di bawah ini. Jika Anda tidak memiliki kunci lisensi

en: Type
id_ID: Jenis

en: Type here to search list...
id_ID: Ketik di sini untuk mencari daftar...

en: Unable to Update record
id_ID: Tidak dapat memperbarui catatan

en: Unable to create database backup.
id_ID: Nije moguće stvoriti sigurnosnu kopiju baze podataka.

en: Unable to create new record
id_ID: Tidak dapat membuat rekor baru

en: Unable to execute php syntax checker due to server permissions.
id_ID: Tidak dapat menjalankan pemeriksa sintaks php karena izin server.

en: Unable to install Required libraries.
id_ID: Tidak dapat menginstal Pustaka yang diperlukan.

en: Unable to remove backup(s)!
id_ID: Tidak dapat menghapus cadangan!

en: Unable to removed backup!
id_ID: Tidak dapat menghapus cadangan!

en: Unable to removed log(s)!
id_ID: Tidak dapat menghapus log!

en: Unable to restore DB backup.
id_ID: Tidak dapat memulihkan cadangan DB.

en: Unable to restore others.
id_ID: Tidak dapat memulihkan orang lain.

en: Unable to restore plugins.
id_ID: Tidak dapat memulihkan plugin.

en: Unable to restore themes.
id_ID: Tidak dapat memulihkan tema.

en: Unable to restore uploads.
id_ID: Tidak dapat memulihkan unggahan.

en: Uncheck all
id_ID: Jangan tandai semua

en: Unknown update checker status "%s"
id_ID: Status pemeriksa pembaruan tidak diketahui "%s"

en: Update
id_ID: Memperbarui

en: Update Shortcode
id_ID: Perbarui Kode Pendek

en: Updated Successfully.
id_ID: Berhasil Diperbarui.

en: Upload
id_ID: Mengunggah

en: Uploaded File
id_ID: File yang Diunggah

en: Uploaded Files
id_ID: File yang Diunggah

en: Uploads
id_ID: Unggah

en: Uploads backup done on date
id_ID: Upload backup dilakukan pada tanggal

en: Uploads backup done.
id_ID: Sigurnosno kopiranje učitavanja je dovršeno.

en: Uploads backup failed.
id_ID: Sigurnosno kopiranje prijenosa nije uspjelo.

en: Uploads backup restored successfully.
id_ID: Unggahan cadangan berhasil dipulihkan.

en: User ID
id_ID: identitas pengguna

en: User Name
id_ID: Nama pengguna

en: User Restrictions
id_ID: Pembatasan Pengguna

en: User Role Restrictions
id_ID: Pembatasan Peran Pengguna

en: Users can now display Digital Ocean files and folders in FileManager in just 1-Click!
id_ID: Pengguna sekarang dapat menampilkan file dan folder Digital Ocean di FileManager hanya dalam 1-Klik!

en: Value
id_ID: Nilai

en: View Log
id_ID: Melihat log

en: View details
id_ID: Melihat rincian

en: WP File Manager
id_ID: Manajer File WP

en: WP File Manager - Backup/Restore
id_ID: Manajer File WP- Cadangkan/Pulihkan

en: Welcome
id_ID: Selamat datang

en: Welcome Message
id_ID: Pesan Selamat Datang

en: Welcome message will appear on frontend shortcode.
id_ID: Pesan selamat datang akan muncul di kode pendek frontend.

en: Welcome:
id_ID: Selamat datang:

en: When the Syntax Checker is enabled, the code updates being made to PHP files will be checked for syntax errors. If a syntax error is found, the updates will not be saved and a message box will appear which will define the error found. This checker will help prevent website downtime issues due to syntax errors.
id_ID: Ketika Pemeriksa Sintaks diaktifkan, pembaruan kode yang dibuat ke file PHP akan diperiksa untuk kesalahan sintaksis. Jika kesalahan sintaks ditemukan, pembaruan tidak akan disimpan dan kotak pesan akan muncul yang akan menentukan kesalahan yang ditemukan. Pemeriksa ini akan membantu mencegah masalah waktu henti situs web karena kesalahan sintaksis.

en: You can generate new shortcode from the <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>Shortcode Generator</a> of File Manager.
id_ID: Anda dapat membuat shortcode baru dari <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>Shortcode Generator</a> dari File Manager.

en: You can select any date format for filemanager modified date.
id_ID: Anda dapat memilih format tanggal apa pun untuk tanggal modifikasi pengelola file.

en: You can select any language for File Manager.
id_ID: Anda dapat memilih bahasa apa saja untuk Manajer File.

en: You can select any language for filemanager.
id_ID: Anda bisa memilih bahasa apa saja untuk filemanager.

en: You can select any theme for File Manager.
id_ID: Anda dapat memilih tema apa saja untuk Manajer File.

en: You can select any theme for filemanager.
id_ID: Anda dapat memilih tema apa saja untuk pengelola file.

en: You can select any view for File Manager.
id_ID: Anda dapat memilih tampilan apa saja untuk Manajer File.

en: You don't have permission to access file manager.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses pengelola file.

en: You don't have permission to access this area.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses area ini.

en: You don't have permission to access this page.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses halaman ini.

en: You have not made any changes to be saved.
id_ID: Anda belum membuat perubahan apa pun untuk disimpan.

en: Your File Manager PRO Order Details
id_ID: Detail Pemesanan Pesanan Pengelola File Anda

en: Your shortcode <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> has been generated successfully. Copy this shortcode and paste it in your pages.
id_ID: Kode pendek Anda <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> telah berhasil dibuat. Salin kode pendek ini dan tempel di halaman Anda.

en: Your shortcode settings has been updated successfully.
id_ID: Pengaturan kode pendek Anda telah berhasil diperbarui.

en: click to buy Licence Key
id_ID: klik untuk membeli Kunci Lisensi

en: eg. You can put "test" as a name of folder which is located on root directory, or you can give path for sub folders as like "wp-content/plugins". If leave blank or empty it will access all folders on root directory. If you put * then it will auto creates user folders with their username.
id_ID: misalnya. Anda dapat menempatkan "test" sebagai nama folder yang terletak di direktori root, atau Anda dapat memberikan path untuk sub folder seperti "wp-content/plugins". Jika dibiarkan kosong atau kosong itu akan mengakses semua folder di direktori root. Jika Anda memasukkan * maka itu akan secara otomatis membuat folder pengguna dengan nama pengguna mereka.

en: entries
id_ID: entri

en: here
id_ID: di sini

en: is now compatible with Digital Ocean Add-on.
id_ID: sekarang kompatibel dengan Digital Ocean Add-on.

en: is working.
id_ID: sedang kerja.

en: not saved.
id_ID: tidak disimpan.

en: of
id_ID: dari

en: please see details & pricing
id_ID: silakan lihat detail & harga

en: shortcode.
id_ID: Kode pendek.

en: to
id_ID: ke

en: to set notification email.
id_ID: untuk mengatur email notifikasi.

en: will show loggedIn user name on frontend.
id_ID: akan menampilkan nama pengguna yang masuk di frontend.
