WP File Manager - en to da_DK translation catalogue (434 entries)

en:  WP File Manager PRO -
da_DK: WP Filhåndtering PRO -

en:  is working.
da_DK: virker.

en: &larr; Back
da_DK: & larr; Tilbage

en: &nbsp; Warning: Please don't share these details with anyone.
da_DK: & nbsp; Advarsel: Del venligst ikke disse detaljer med nogen.

en: (Today)
da_DK: (I dag)

en: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'>Documentation</a>
da_DK: <a href='https://filemanagerpro.io/shortcodes/' target='_blank'> Dokumentation </a>

en: <strong>Note:</strong> It will not work if already using any File Manager shortcode in selected page editor.
da_DK: <strong> Bemærk: </strong> Det fungerer ikke, hvis du allerede bruger en filhåndteringskortkode i den valgte sideditor.

en: <strong>Note:</strong> This feature is using wp_mail(), Make sure
da_DK: <strong>Bemærk:</strong> Denne funktion bruger wp_mail(), sørg for

en: <strong>Saving Please wait...</strong>
da_DK: <strong> Gemmer Vent venligst ... </strong>

en: ADD
da_DK: TILFØJE

en: Access Folder
da_DK: Adgang til mappe

en: Action
da_DK: Handling

en: Actions upon selected backup(s)
da_DK: Handlinger efter valgt (e) sikkerhedskopi (er)

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Add
da_DK: Tilføje

en: Add More <strong>+</strong>
da_DK: Tilføj mere <strong> + </strong>

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add Row
da_DK: Tilføj række

en: Add rule for User Roles
da_DK: Tilføj regel for brugerroller

en: Add rule for Users
da_DK: Tilføj regel til brugere

en: Add-ons
da_DK: Tilføjelser

en: Addons
da_DK: Tilføjelser

en: After Content
da_DK: Efter indhold

en: After enabling this, uploaded images, pdfs and zip files will go to media library too.
da_DK: Efter at have aktiveret dette, overføres billeder, pdfs og zip-filer også til mediebiblioteket.

en: After enabling trash, your files will go to trash folder.
da_DK: Når du har aktiveret papirkurven, går dine filer til papirkurven.

en: All
da_DK: Alle

en: All Done
da_DK: Helt færdig

en: All Shortcodes
da_DK: Alle kortkoder

en: All added email fields needs to filled and should have valid email address.
da_DK: Alle tilføjede e-mail-felter skal udfyldes og skal have en gyldig e-mail-adresse.

en: All done
da_DK: Helt færdig

en: Allow user roles to access DB Manager.
da_DK: Tillad brugerroller at få adgang til DB-leder.

en: Allow user roles to access WP File Manager.
da_DK: Giv brugerroller adgang til WP Filhåndtering.

en: Allow users to upload file of maximum.
da_DK: Tillad brugere at uploade en fil på maksimalt.

en: Allowed Operations
da_DK: Tilladte operationer

en: Allowed Roles
da_DK: Tilladte roller

en: Apply
da_DK: ansøge

en: Archive
da_DK: Arkiv

en: Are you sure want to delete Table? Deleted Table may not be recovered. So please delete carefully.
da_DK: Vil du helt sikkert slette Table? Slettet tabel gendannes muligvis ikke. Så slet venligst forsigtigt.

en: Are you sure want to delete?
da_DK: Vil du helt sikkert slette?

en: Are you sure want to delete? Deleted data may not be recovered. So please delete carefully.
da_DK: Vil du helt sikkert slette? Slettede data kan ikke gendannes. Så slet venligst forsigtigt.

en: Are you sure want to empty Table? Table may not be recovered. So please delete carefully.
da_DK: Vil du helt sikkert tømme bordet? Tabellen kan ikke gendannes. Så slet venligst forsigtigt.

en: Are you sure want to remove selected backup(s)?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne udvalgte sikkerhedskopier?

en: Are you sure want to remove selected log(s)?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne udvalgte logfiler?

en: Are you sure want to update? It will redirect you to updation form.
da_DK: Vil du helt sikkert opdatere? Det omdirigerer dig til opdateringsformularen.

en: Are you sure you want to delete selected shortcode(s)?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette valgte kortkoder?

en: Are you sure you want to delete this backup?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne sikkerhedskopi?

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne korte kode?

en: Are you sure you want to restore this backup?
da_DK: Er du sikker på, at du vil gendanne denne sikkerhedskopi?

en: Attributes
da_DK: Egenskaber

en: Backup Date
da_DK: Sikkerhedskopieringsdato

en: Backup Now
da_DK: Sikkerhedskopier nu

en: Backup Options:
da_DK: Backupmuligheder:

en: Backup data (click to download)
da_DK: Backup data (klik for at downloade)

en: Backup files will be under
da_DK: Sikkerhedskopier filer vil være under

en: Backup is running, please wait
da_DK: Backup kører. Vent venligst

en: Backup removed successfully!
da_DK: Backup fjernet med succes!

en: Backup successfully deleted.
da_DK: Backup blev slettet.

en: Backup(s) removed successfully!
da_DK: Backup (r) blev fjernet med succes!

en: Backup/Restore
da_DK: Sikkerhedskopiering/gendannelse

en: Ban User IDs
da_DK: Forbud bruger-id'er

en: Before Content
da_DK: Før indhold

en: Box
da_DK: Boks

en: Browse
da_DK: Gennemse

en: Bulk Actions
da_DK: Massehandlinger

en: Buy Now
da_DK: Køb nu

en: Cancel
da_DK: Afbestille

en: Check for updates
da_DK: Søg efter opdateringer

en: Check to allow file download notifications. Mail will be sent to admin. Click
da_DK: Marker for at tillade notifikationer om fildownload. Mail vil blive sendt til admin. Klik

en: Check to allow file edit notifications. Mail will be sent to admin.  Click
da_DK: Marker for at tillade underretninger om filredigering. Mail vil blive sendt til admin. Klik

en: Check to allow file upload notifications. Mail will be sent to admin. Click
da_DK: Marker for at tillade meddelelser om filupload. Mail vil blive sendt til admin. Klik

en: Check to allow fullscreen code editor
da_DK: Tjek for at tillade fuldskærmskodeditor

en: Check to disable Database Manager.
da_DK: Marker for at deaktivere Database Manager.

en: Check to disable Local File System in File Manager.
da_DK: Marker for at deaktivere lokalt filsystem i File Manager.

en: Check to disable welcome message on frontend shortcodes.
da_DK: Marker for at deaktivere velkomstbesked på frontend-shortkoder.

en: Choose Shortcode
da_DK: Vælg Shortcode

en: Click here to purchase now
da_DK: Klik her for at købe nu

en: Click here to verify
da_DK: Klik her for at bekræfte

en: Click to Add Rules
da_DK: Klik for at tilføje regler

en: Click to create new shortcode
da_DK: Klik for at oprette ny kortkode

en: Click to get list of all shortcodes
da_DK: Klik for at få en liste over alle kortkoder

en: Click to go back to the shortcode generator
da_DK: Klik for at gå tilbage til kortkodegeneratoren

en: Code Editor
da_DK: Kode Editor

en: Code editor allow fullscreen?
da_DK: Kode editor tillade fuldskærm?

en: Collation
da_DK: Sortering

en: Column
da_DK: Kolonne

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Confirm
da_DK: Bekræfte

en: Congratulations. License Verified Successfully.
da_DK: Tillykke. Licens bekræftet.

en: Copied
da_DK: Kopieret

en: Copied to clipboard
da_DK: Kopieret til udklipsholderen

en: Copy
da_DK: Kopi

en: Copy above filter code and paste it in your theme's functions.php file or in your plugin file to customize shortcode values as per your requirement.
da_DK: Kopier over filterkoden, og indsæt den i dit temas funktioner.php-fil eller i din plugin-fil for at tilpasse kortkodeværdier efter dit behov.

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopier til udklipsholder

en: Couldn't write to file.
da_DK: Kunne ikke skrive til filen.

en: Create New Table
da_DK: Opret ny tabel

en: Currently no backup(s) found.
da_DK: Der findes i øjeblikket ingen sikkerhedskopier.

en: Customize Shortcode
da_DK: Tilpas Shortcode

en: Cut
da_DK: Skære

en: DB Manager
da_DK: DB-leder

en: DELETE FILES
da_DK: SLET FILER

en: Database Backup
da_DK: Backup af database

en: Database backup done on date
da_DK: Database backup udført på dato

en: Database backup done.
da_DK: Database backup udført.

en: Database backup restored successfully.
da_DK: Databasesikkerhedskopiering blev gendannet.

en: Date
da_DK: Dato

en: Date Format
da_DK: Datoformat

en: Default
da_DK: Standard

en: Default:
da_DK: Standard:

en: Default: After Content
da_DK: Standard: Efter indhold

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete All Selected
da_DK: Slet alt valgt

en: Delete Table
da_DK: Slet tabel

en: Deleted Successfully!
da_DK: Slettet med succes!

en: Deleted successfully
da_DK: Slettet med succes

en: Deselect
da_DK: Fravælg

en: Disable Context Menu
da_DK: Deaktiver kontekstmenu

en: Disable Database Manager ?
da_DK: Deaktiver Database Manager?

en: Disable Local File System ?
da_DK: Deaktiver lokalt filsystem?

en: Disable Operations
da_DK: Deaktiver operationer

en: Disable Toolbar
da_DK: Deaktiver værktøjslinje

en: Disable Toolbar and Context Menu
da_DK: Deaktiver værktøjslinje og kontekstmenu

en: Disable Welcome Message?
da_DK: Deaktiver velkomstbesked?

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to User Roles
da_DK: Deaktiver eller forbud WP Filhåndtering Operations til brugerroller

en: Disable or Ban WP File Manager Operations to Users
da_DK: Deaktiver eller forbud WP Filhåndtering Operations til brugere

en: Dismiss this notice.
da_DK: Afvis denne meddelelse.

en: Display File Manager ?
da_DK: Vis filhåndtering?

en: Download
da_DK: Hent

en: Download All
da_DK: Download alle

en: Downloaded Files
da_DK: Downloadede filer

en: Drop
da_DK: Dråbe

en: Duplicate
da_DK: Duplikere

en: Edit
da_DK: Redigere

en: Edited Files
da_DK: Redigerede filer

en: Email Addresses
da_DK: Email adresse

en: Email Notifications
da_DK: E-mail-underretninger

en: Empty
da_DK: Tom

en: Empty Table
da_DK: Tomt bord

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" Button with Content Editor ?
da_DK: Aktivér knappen "Indsæt File Manager Shortcode" med Content Editor?

en: Enable "Insert File Manager Shortcode" button in edit page screen with classic editor.
da_DK: Aktivér knappen "Indsæt File Manager Shortcode" på redigeringsskærmen med klassisk editor.

en: Enable Files Upload to Media Library?
da_DK: Aktivere filer, der uploades til mediebiblioteket?

en: Enable Syntax Checker?
da_DK: Aktivere Syntax Checker?

en: Enable Trash?
da_DK: Aktivere papirkurven?

en: Enable?
da_DK: Aktivere?

en: English
da_DK: engelsk

en: Enter Folder or Files Paths That You want to <strong>Hide</strong> e.g wp-content/themes|wp-content/plugins.
da_DK: Indtast mappe- eller filstier, som du vil <strong> skjule </strong> f.eks. wp-content/themes|wp-content/plugins.

en: Enter file extensions which you want to Lock. <strong>e.g .php|.png|.css</strong> etc
da_DK: Indtast filtypenavne, som du vil låse. <strong> f.eks. php | .png | .css </strong> osv

en: Enter shortcode title
da_DK: Indtast kortkodetitel

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error in creating shortcode. Invalid shortcode.
da_DK: Fejl ved oprettelse af kortkode. Ugyldig kortkode.

en: Error occured while deleting a record.
da_DK: Der opstod en fejl under sletning af en post.

en: Error: Unable to restore backup because database backup is heavy in size. Please try to increase Maximum allowed size  from Preferences settings.
da_DK: Fejl: Kan ikke gendanne sikkerhedskopien, fordi databasesikkerhedskopieringen er stor. Prøv at øge den maksimalt tilladte størrelse fra indstillingerne for præferencer.

en: Example:
da_DK: Eksempel:

en: Existing Backup(s)
da_DK: Eksisterende sikkerhedskopi (er)

en: Existing Shortcode
da_DK: Eksisterende kortkode

en: Existing Shortcode(s)
da_DK: Eksisterende kortkode (r)

en: Export Database
da_DK: Eksportér database

en: Extract
da_DK: Uddrag

en: File
da_DK: Fil

en: File Manager PRO - Please enter your order details below. If Not
da_DK: File Manager PRO - Indtast venligst dine ordreoplysninger nedenfor. Hvis ikke

en: File Manager Pro Update
da_DK: File Manager Pro-opdatering

en: File Manager Root Path, you can change according to your choice.
da_DK: File Manager-rodsti, du kan ændre alt efter dit valg.

en: File Manager will access this folder path. Else, will access root directory. <strong>e.g wp-content/plugins</strong>. <br><strong>Note:</strong> Will be valid for all user roles.
da_DK: File Manager får adgang til denne mappesti. Ellers får adgang til rodmappen. <strong> f.eks. wp-content/plugins </strong>. <br> <strong> Bemærk: </strong> Gælder for alle brugerroller.

en: File doesn't exist to download.
da_DK: Fil findes ikke til download.

en: Files
da_DK: Filer

en: Files Backup
da_DK: Backup af filer

en: Files Download Notifications
da_DK: Meddelelser om download af filer

en: Files Downloaded
da_DK: Filer downloadet

en: Files Edit Notifications
da_DK: Meddelelser om filer Rediger

en: Files Modified or Edited
da_DK: Filer ændret eller redigeret

en: Files Upload Notifications
da_DK: Notifikationer om upload af filer

en: Files Uploaded
da_DK: Filer uploadet

en: Files View
da_DK: Visning af filer

en: First
da_DK: Først

en: For all operations and to allow some operation you can choose operations name from the list.
da_DK: For alle operationer og for at tillade nogle operationer kan du vælge operationsnavn fra listen.

en: From existing shortcode
da_DK: Fra eksisterende kortkode

en: Frontend Access
da_DK: Frontend adgang

en: General
da_DK: Generel

en: Generate New Shortcode
da_DK: Generer ny kortkode

en: Generate New Shortcode from existing one
da_DK: Generer ny kortkode fra eksisterende

en: Generate Shortcode
da_DK: Generer Shortcode

en: Google Drive
da_DK: Google Drev

en: Hide Files
da_DK: Skjul filer

en: Hide files from access folder e.g. test1,folder/test2 etc
da_DK: Skjul filer fra adgangsmappen f.eks. test1, mappe / test2 osv

en: Hide files from access folder e.g. wp-content/plugins,wp-config.php etc
da_DK: Skjul filer fra adgangsmappen f.eks. wp-content/plugins, wp-config.php osv

en: Host:
da_DK: Vært:

en: Icon
da_DK: Ikon

en: If User is
da_DK: Hvis brugeren er

en: If User role is
da_DK: Hvis brugerrolle er

en: Index
da_DK: Indeks

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Insert File Manager Shortcode
da_DK: Indsæt File Manager Shortcode

en: Installed
da_DK: Installeret

en: Invalid Licence Key
da_DK: Ugyldig licensnøgle

en: Invalid Security Code.
da_DK: Ugyldig sikkerhedskode.

en: Invalid security key!
da_DK: Ugyldig sikkerhedsnøgle!

en: Invalid security token!
da_DK: Ugyldigt sikkerhedstoken!

en: Invalid shortcode!
da_DK: Ugyldig kortkode!

en: Invert select
da_DK: Inverter vælg

en: It is required to identify the shortcode you are going to use.
da_DK: Det er nødvendigt at identificere den kortkode, du vil bruge.

en: It will allow all roles to access file manager on front end. All will apply for all available user roles.
da_DK: Det giver alle roller adgang til filhåndtering på frontend. Alle gælder for alle tilgængelige brugerroller.

en: It will hide the files and folder mentioned here. <br><strong>Note:</strong> This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
da_DK: Det skjuler de filer og mapper, der er nævnt her. <br> <strong> Bemærk: </strong> Denne indstilling er store og små bogstaver og skal adskilles med komma (,) uden at have hvidt mellemrum mellem dem.

en: It will hide the files and folder mentioned here. Note: This option is case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them.
da_DK: Det skjuler de filer og mapper, der er nævnt her. Bemærk: Denne indstilling er store og små bogstaver og skal adskilles med komma (,) uden at have hvidt mellemrum mellem dem.

en: It will lock files mentioned in commas without white space between them. You can lock more as like ".php,.css,.js" etc.<br><span class="highlighted"><strong>Note:</strong> The extensions in the option are case sensitive and should be comma(,) separated without having white space between them. e.g. php,PHP</span>
da_DK: Det låser filer, der er nævnt i kommaer, uden at der er hvidt mellemrum. Du kan låse mere som ".php, .css, .js" osv. <br><span class="highlighted"><strong> Bemærk: </strong> Udvidelserne i indstillingen er store og små bogstaver og skal være komma (,) adskilt uden at have hvidt mellemrum mellem dem. f.eks. php, PHP </span>

en: It will overide "Private Folder Access" settings
da_DK: Det overstiger indstillingerne for "Privat mappeadgang"

en: LICENCE KEY *
da_DK: LICENSNØGLE *

en: Last
da_DK: Sidst

en: Last Log Message
da_DK: Sidste logmeddelelse

en: Length/Values
da_DK: Længde / værdier

en: License Key:
da_DK: Licensnøgle:

en: List
da_DK: Liste

en: Lock Extensions
da_DK: Lås udvidelser

en: Log(s) removed successfully!
da_DK: Log (r) blev fjernet med succes!

en: Logged in users
da_DK: Loggede brugere

en: Logs
da_DK: Logfiler

en: Make Directory
da_DK: Lav bibliotek

en: Make File
da_DK: Lav fil

en: Maximum Upload Size
da_DK: Maksimal uploadstørrelse

en: Maximum allowed size at the time of database backup restore.
da_DK: Maksimal tilladt størrelse på tidspunktet for gendannelse af databasesikkerhedskopi.

en: Missing Table Name in the form!
da_DK: Mangler tabelnavn i formularen!

en: Missing backup id.
da_DK: Manglende backup-id.

en: Missing parameter type.
da_DK: Manglende parametertype.

en: Missing required parameters.
da_DK: Manglende krævede parametre.

en: Missing value in the form!
da_DK: Manglende værdi i formen!

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: More information about %s
da_DK: Flere oplysninger om %s

en: Multiple separated by Vertical Bar (|).
da_DK: Flere adskilt af lodret bjælke (|).

en: Name
da_DK: Navn

en: New Record Created
da_DK: Ny rekord oprettet

en: Next
da_DK: Næste

en: No Records Found!
da_DK: Ingen registreringer fundet!

en: No log message
da_DK: Ingen logmeddelelse

en: No log(s) found!
da_DK: Ingen log (er) fundet!

en: No logs found!
da_DK: Ingen logfiler fundet!

en: No shortcode found
da_DK: Ingen kortkode fundet

en: Non logged in users
da_DK: Ikke logget ind brugere

en: None
da_DK: Ingen

en: Not Deleted!
da_DK: Ikke slettet!

en: Note:
da_DK: Bemærk:

en: Note: If you have already purchased this plugin then please check your email. You must have got an Email with orders details in your email, if you didn't get any Email. Please contact us at <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>
da_DK: Bemærk: Hvis du allerede har købt dette plugin, så tjek venligst din e-mail. Du skal have modtaget en e-mail med ordreoplysninger i din e-mail, hvis du ikke har modtaget nogen e-mail. Kontakt os venligst på <a href="https://filemanagerpro.io/contact/">https://filemanagerpro.io/contact/</a>

en: Nothing selected for backup
da_DK: Intet valgt til backup

en: Nothing selected for backup.
da_DK: Der er ikke valgt noget til backup.

en: Notification Email
da_DK: Meddelelses-e-mail

en: Null
da_DK: Nul

en: Ok
da_DK: Okay

en: Oops! Some thing went wrong! Please try again.
da_DK: Ups! Noget gik galt! Prøv igen.

en: Order Details
da_DK: Ordre detaljer

en: Order ID:
da_DK: Ordre ID:

en: Others (Any other directories found inside wp-content)
da_DK: Andre (Andre mapper, der findes indeni wp-content)

en: Others backup done on date
da_DK: Andre sikkerhedskopiering udført på dato

en: Others backup done.
da_DK: Andre backup udført.

en: Others backup failed.
da_DK: Anden sikkerhedskopiering mislykkedes.

en: Others backup restored successfully.
da_DK: Andre sikkerhedskopier blev gendannet.

en: Paste
da_DK: sæt ind

en: Paste the shortcode here
da_DK: Indsæt kortkoden her

en: Paste the shortcode which you are using in your page/post
da_DK: Indsæt den korte kode, du bruger på din side / indlæg

en: Path of the folder to display e.g wp-content/uploads
da_DK: Sti til mappen, der skal vises, fx wp-indhold / uploads

en: Please change this carefully, Wrong path can lead file manager plugin to go down.
da_DK: Skift dette omhyggeligt. Forkert sti kan få filhåndterings-plugin til at gå ned.

en: Please check your email for Licence Key.
da_DK: Tjek venligst din e-mail for licensnøgle.

en: Please check your email for Order ID.
da_DK: Tjek venligst din e-mail for ordre-id.

en: Please choose at least one user role.
da_DK: Vælg mindst en brugerrolle.

en: Please increase field value if you are getting error message at the time of backup restore.
da_DK: Forøg venligst feltværdien, hvis du får fejlmeddelelse på tidspunktet for gendannelse af sikkerhedskopien.

en: Please login to access file manager.
da_DK: Log ind for at få adgang til filhåndtering.

en: Please select atleast one shortcode from the list.
da_DK: Vælg mindst en kort kode fra listen.

en: Please select delete action!
da_DK: Vælg venligst slet handling!

en: Please select log(s) to delete!
da_DK: Vælg venligst log(er) for at slette!

en: Please select user from the previously added rule before adding new!
da_DK: Vælg bruger fra den tidligere tilføjede regel, før du tilføjer ny!

en: Please select user in the added user restriction rule before saving.
da_DK: Vælg bruger i den tilføjede brugerbegrænsningsregel, før du gemmer.

en: Please select user role from previously added rule before adding new!
da_DK: Vælg venligst brugerrolle fra tidligere tilføjede regel, før du tilføjer ny!

en: Please select user role in the added user role restriction rule before saving.
da_DK: Vælg brugerrolle i den tilføjede brugerrollebegrænsningsregel, før du gemmer.

en: Plugins backup done on date
da_DK: Plugins backup udført på dato

en: Plugins backup done.
da_DK: Backup af plugins udført.

en: Plugins backup failed.
da_DK: Backup af plugins mislykkedes.

en: Plugins backup restored successfully.
da_DK: Plugins-sikkerhedskopi blev gendannet.

en: Preferences
da_DK: Præferencer

en: Preferences - File Manager
da_DK: Præferencer - Filhåndtering

en: Prev
da_DK: Forrige

en: Public Root Path
da_DK: Offentlig rodsti

en: RESTORE FILES
da_DK: GENDAN FILER

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: Record
da_DK: Optage

en: Record.
da_DK: Optage.

en: Remove
da_DK: Fjerne

en: Rename
da_DK: Omdøb

en: Required libraries installed successfully.
da_DK: Nødvendige biblioteker installeret med succes.

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Resize
da_DK: Ændre størrelsen

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Restore is running, please wait
da_DK: Gendannelse kører, vent venligst

en: Restrict extensions e.g. .php,.css OR php,css
da_DK: Begræns udvidelser f.eks. .php, .css ELLER php, css

en: Root directory
da_DK: Rodmappe

en: SUCCESS
da_DK: SUCCES

en: Save
da_DK: Gemme

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Saving please wait...
da_DK: Gemmer, vent venligst ...

en: Search
da_DK: Søg

en: Security Issue.
da_DK: Sikkerhedsproblem.

en: Security token mismatch
da_DK: Sikkerhedstoken uoverensstemmelse

en: Select All
da_DK: Vælg alle

en: Select File Manager Language
da_DK: Vælg File Manager Language

en: Select File Manager Theme
da_DK: Vælg File Manager Theme

en: Select Filemanager Language
da_DK: Vælg Filemanager Sprog

en: Select Filemanager Theme
da_DK: Vælg Filemanager Theme

en: Select Pages
da_DK: Vælg Sider

en: Select Shortcode
da_DK: Vælg Shortcode

en: Select User
da_DK: Vælg bruger

en: Select User Role
da_DK: Vælg brugerrolle

en: Select User Roles to access DB Manager
da_DK: Vælg brugerroller for at få adgang til DB-leder

en: Select User Roles to access WP File Manager
da_DK: Vælg brugerroller for at få adgang til WP Filhåndtering

en: Select backup(s) to delete!
da_DK: Vælg backup (er) for at slette!

en: Select the pages where you want to show the File Manager on Frontend
da_DK: Vælg de sider, hvor du vil vise File Manager på Frontend

en: Select theme for Code Editor.
da_DK: Vælg tema for Code Editor.

en: Select theme for Code Editor. For more information please visit <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank">this link</a>.
da_DK: Vælg tema til Code Editor. For flere oplysninger, besøg <a href="http://codemirror.net/demo/theme.html" target="_blank"> dette link </a>.

en: Select user role and disable operation.
da_DK: Vælg brugerrolle og deaktiver drift.

en: Select users and disable operation.
da_DK: Vælg brugere og deaktiver driften.

en: Send Notifications to admin and save logs on file download ?
da_DK: Vil du sende underretninger til administratoren og gemme logfiler ved download af filer?

en: Send Notifications to admin and save logs on file edit ?
da_DK: Vil du sende underretninger til admin og gemme logfiler i filredigering?

en: Send Notifications to admin and save logs on file upload ?
da_DK: Vil du sende underretninger til admin og gemme logfiler ved upload af fil?

en: Sends Notifications to this email. <strong>Note:</strong> This will take admin email by default if kept empty.
da_DK: Sender meddelelser til denne e-mail. <strong> Bemærk: </strong> Dette tager administrator-e-mail som standard, hvis den holdes tom.

en: Separate or Private Folder Access
da_DK: Separat eller privat mappeadgang

en: Separate or private folder access <strong>e.g wp-content/themes</strong> etc.
da_DK: Adgang til separat eller privat mappe <strong> f.eks. wp-content/themes</strong> osv.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings - File Manager
da_DK: Indstillinger - Filhåndtering

en: Settings not saved.
da_DK: Indstillinger ikke gemt.

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Settings will apply on
da_DK: Indstillinger gælder den

en: Shortcode
da_DK: Kort kode

en: Shortcode Generator
da_DK: Kortkodegenerator

en: Shortcode Help:
da_DK: Shortcode Hjælp:

en: Shortcode Title
da_DK: Kortkodetitel

en: Shortcode has been deleted successfully.
da_DK: Kortkoden er slettet med succes.

en: Shortcode will work on selected pages. Help is given below to edit parameters:
da_DK: Shortcode fungerer på udvalgte sider. Hjælp gives nedenfor til at redigere parametre:

en: Shortcode(s) has been deleted successfully.
da_DK: Shortcode (s) er blevet slettet med succes.

en: Shortcodes
da_DK: Kortkoder

en: Showing
da_DK: Viser

en: Showing
da_DK: Viser

en: Some thing went wrong.
da_DK: Noget gik galt.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
da_DK: Beklager, du har ikke adgang til denne side.

en: Sr No.
da_DK: Sr nr.

en: Subject
da_DK: Emne

en: Success
da_DK: Succes

en: Table
da_DK: Bord

en: Table Created Successfully !
da_DK: Bordet blev oprettet med succes!

en: Table Not Created !
da_DK: Bord ikke oprettet!

en: Table name:&nbsp;
da_DK: Tabelnavn:&nbsp;

en: Table records of
da_DK: Tabel optegnelser af

en: Table:
da_DK: Bord:

en: Tables
da_DK: Tabeller

en: The backup apparently succeeded and is now complete.
da_DK: Sikkerhedskopieringen lykkedes tilsyneladende og er nu afsluttet.

en: The extensions in the option are case sensitive and should be separated by vertical bar (|) without having white space between them. e.g. php,PHP
da_DK: Udvidelserne i indstillingen er store og små bogstaver og skal adskilles med lodret bjælke (|) uden at have hvidt mellemrum mellem dem. f.eks. php, PHP

en: Themes
da_DK: Temaer

en: Themes backup done on date
da_DK: Sikkerhedskopiering af temaer udført på dato

en: Themes backup done.
da_DK: Tema backup blev udført.

en: Themes backup failed.
da_DK: Backup af temaer mislykkedes.

en: Themes backup restored successfully.
da_DK: Sikkerhedskopiering af temaer blev gendannet.

en: Then
da_DK: Derefter

en: There is no changelog available.
da_DK: Der er ingen ændringslog tilgængelig.

en: This address is used for notification purposes, like theme/plugin notification.
da_DK: Denne adresse bruges til notifikationsformål, f.eks. theme/plugin notifikation.

en: This field can not be empty.
da_DK: Dette felt kan ikke være tomt.

en: This shortcode has been expired. Please contact with the site admin.
da_DK: Denne kortkode er udløbet. Kontakt venligst webadministratoren.

en: This will convert the existing shortcode to the new shortcode format.
da_DK: Dette konverterer den eksisterende kortkode til det nye kortkodeformat.

en: Time now
da_DK: Tid nu

en: Title
da_DK: Titel

en: Title with this name already exists. Please choose another title.
da_DK: Titel med dette navn findes allerede. Vælg en anden titel.

en: To ban specific user from accessing file manager on frontend then you can choose the users from the list.
da_DK: For at forbyde specifik bruger at få adgang til filhåndtering på frontend kan du vælge brugerne fra listen.

en: To enable logs, go to <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">General Settings Tab</a> -> Check "Send Notifications to admin on file upload " , "Send Notifications to admin on file download" and "Send Notifications to admin on file edit" options.
da_DK: Gå til for at aktivere logfiler <a href="admin.php?page=wp_file_manager_settings">Fanen Generelle indstillinger</a>-> Marker "Send underretninger til administrator ved upload af fil", "Send underretninger til administrator ved download af filer" og "Send underretninger til administrator ved filredigering".

en: To unlock updates, please enter your order id and license key below. If you don't have a licence key
da_DK: For at låse op for opdateringer skal du indtaste dit ordre-id og din licensnøgle nedenfor. Hvis du ikke har en licensnøgle

en: Type here to search list...
da_DK: Skriv her for at søge på listen ...

en: Unable to Update record
da_DK: Optagelse kunne ikke opdateres

en: Unable to create database backup.
da_DK: Kan ikke oprette database backup.

en: Unable to create new record
da_DK: Kan ikke oprette ny rekord

en: Unable to execute php syntax checker due to server permissions.
da_DK: Kan ikke udføre php-syntakskontrol på grund af servertilladelser.

en: Unable to install Required libraries.
da_DK: Kan ikke installere påkrævede biblioteker.

en: Unable to remove backup(s)!
da_DK: Kunne ikke fjerne sikkerhedskopi (er)!

en: Unable to removed backup!
da_DK: Kunne ikke fjerne sikkerhedskopien!

en: Unable to removed log(s)!
da_DK: Kan ikke fjerne log (e)!

en: Unable to restore DB backup.
da_DK: Kan ikke gendanne DB-sikkerhedskopi.

en: Unable to restore others.
da_DK: Kan ikke gendanne andre.

en: Unable to restore plugins.
da_DK: Kunne ikke gendanne plugins.

en: Unable to restore themes.
da_DK: Kunne ikke gendanne temaer.

en: Unable to restore uploads.
da_DK: Kunne ikke gendanne uploads.

en: Uncheck all
da_DK: Fjern markeringen af ​​alle

en: Unknown update checker status "%s"
da_DK: Ukendt opdateringskontrolstatus "%s"

en: Update
da_DK: Opdatering

en: Update Shortcode
da_DK: Opdater Shortcode

en: Updated Successfully.
da_DK: Opdateret med succes.

en: Uploaded File
da_DK: Uploadet fil

en: Uploaded Files
da_DK: Uploadede filer

en: Uploads backup done on date
da_DK: Uploader backup udført på dato

en: Uploads backup done.
da_DK: Uploads -sikkerhedskopiering udført.

en: Uploads backup failed.
da_DK: Backup af uploads mislykkedes.

en: Uploads backup restored successfully.
da_DK: Uploads backup gendannet.

en: User ID
da_DK: bruger ID

en: User Name
da_DK: Brugernavn

en: User Restrictions
da_DK: Brugerbegrænsninger

en: User Role Restrictions
da_DK: Brugerrollebegrænsninger

en: Users can now display Digital Ocean files and folders in FileManager in just 1-Click!
da_DK: Brugere kan nu vise Digital Ocean filer og mapper i FileManager med kun 1-klik!

en: Value
da_DK: Værdi

en: View Log
da_DK: Vis log

en: View details
da_DK: Se detaljer

en: WP File Manager
da_DK: WP Filhåndtering

en: WP File Manager - Backup/Restore
da_DK: WP Filhåndtering - Sikkerhedskopiering/gendannelse

en: Welcome
da_DK: Velkommen

en: Welcome Message
da_DK: Velkomstbesked

en: Welcome message will appear on frontend shortcode.
da_DK: Velkomstbesked vises på frontend-shortkoden.

en: Welcome:
da_DK: Velkommen:

en: When the Syntax Checker is enabled, the code updates being made to PHP files will be checked for syntax errors. If a syntax error is found, the updates will not be saved and a message box will appear which will define the error found. This checker will help prevent website downtime issues due to syntax errors.
da_DK: Når Syntax Checker er aktiveret, kontrolleres kodeopdateringerne til PHP-filer for syntaksfejl. Hvis der findes en syntaksfejl, gemmes opdateringerne ikke, og der vises et meddelelsesfelt, der definerer den fundne fejl. Denne kontrol hjælper med at forhindre problemer med nedetid på websteder på grund af syntaksfejl.

en: You can generate new shortcode from the <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'>Shortcode Generator</a> of File Manager.
da_DK: Du kan generere ny kortkode fra <a href='admin.php?page=wp_file_manager_existing_shortcodes'> Kortnummergenerator</a> i File Manager.

en: You can select any date format for filemanager modified date.
da_DK: Du kan vælge et hvilket som helst datoformat for filmanager-ændret dato.

en: You can select any language for File Manager.
da_DK: Du kan vælge ethvert sprog til File Manager.

en: You can select any language for filemanager.
da_DK: Du kan vælge et hvilket som helst sprog til filmanager.

en: You can select any theme for File Manager.
da_DK: Du kan vælge ethvert tema til File Manager.

en: You can select any theme for filemanager.
da_DK: Du kan vælge ethvert tema til filmanager.

en: You can select any view for File Manager.
da_DK: Du kan vælge en hvilken som helst visning til File Manager.

en: You can select any view for filemanager.
da_DK: Du kan vælge en hvilken som helst visning til filmanager.

en: You don't have permission to access file manager.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at få adgang til filhåndtering.

en: You don't have permission to access this area.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at få adgang til dette område.

en: You don't have permission to access this page.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at få adgang til denne side.

en: You have not made any changes to be saved.
da_DK: Du har ikke foretaget nogen ændringer, der skal gemmes.

en: Your File Manager PRO Order Details
da_DK: Din File Manager PRO Bestillingsoplysninger

en: Your shortcode <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> has been generated successfully. Copy this shortcode and paste it in your pages.
da_DK: Din korte kode <span style='background-color:#e5e5e5;'>%s</span> er genereret med succes. Kopier denne kortkode, og indsæt den på dine sider.

en: Your shortcode settings has been updated successfully.
da_DK: Dine kortkodeindstillinger er blevet opdateret.

en: click to buy Licence Key
da_DK: klik for at købe licensnøgle

en: eg. You can put "test" as a name of folder which is located on root directory, or you can give path for sub folders as like "wp-content/plugins". If leave blank or empty it will access all folders on root directory. If you put * then it will auto creates user folders with their username.
da_DK: f.eks. Du kan sætte "test" som et navn på mappen, der er placeret i rodmappen, eller du kan give sti til undermapper som "wp-content/plugins". Hvis det er tomt eller tomt, får det adgang til alle mapper i rodmappen. Hvis du sætter *, opretter den automatisk brugermapper med deres brugernavn.

en: entries
da_DK: poster

en: here
da_DK: her

en: is now compatible with Digital Ocean Add-on.
da_DK: er nu kompatibel med Digital Ocean Add-on.

en: is working.
da_DK: virker.

en: not saved.
da_DK: ikke gemt.

en: of
da_DK: af

en: please see details & pricing
da_DK: se venligst detaljer og priser

en: shortcode.
da_DK: kort kode.

en: to
da_DK: til

en: to set notification email.
da_DK: for at indstille notifikations-e-mail.

en: will show loggedIn user name on frontend.
da_DK: vil vise logget ind brugernavn på frontend.
