Themes - Twenty Twenty - en to vi_VN translation catalogue (105 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
vi_VN: Giao diện mặc định 2020 được thiết kế để tận dụng tối đa sự linh hoạt của trình soạn thảo khối. Các tổ chức và doanh nghiệp có khả năng tạo các trang đích với bố cục vô tận bằng cách sử dụng các nhóm và cột. Cột nội dung cân giữa và kiểu chữ tinh chỉnh cũng làm cho nó hoàn hảo dành cho các blog truyền thống. Phong cách biên tập hoàn chỉnh cung cấp cho bạn một công cụ tốt để xây dựng ý tưởng về nội dung của bạn sẽ trông như thế nào, ngay cả trước khi bạn xuất bản. Bạn có thể tạo bản sắc riêng cho trang web của bạn bằng cách thay đổi màu nền và màu nhấn trong Tùy chỉnh. Màu sắc của tất cả các yếu tố trên trang web của bạn được tự động tính toán dựa trên màu sắc bạn chọn, đảm bảo độ tương phản màu cao, dễ tiếp cận cho khách truy cập của bạn.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty
vi_VN: 2020

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
vi_VN: Xem lưu trữ <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
vi_VN: Trang chủ mới của bạn đã sẵn sàng

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
vi_VN: Trong

en: Join the Club
vi_VN: Đăng ký

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
vi_VN: Trở thành thành viên của chúng tôi và nhận những thông tin hữu ích về khởi nghiệp.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
vi_VN: Hãy bắt đầu từ ngay hôm nay!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
vi_VN: Khi các thế hệ khởi nghiệp đầu tiên tại Việt Nam như VietnamWorks, VNG, Tiki và ngày càng có nhiều công ty khởi nghiệp ra đời, họ liên tục đổi mới và mang lại sự thịnh vượng cho những người sáng lập, những thành viên cùng đồng hành, nhà đầu tư, họ tạo ra nhiều giá trị cho khách hàng thì chúng ta sẽ còn thấy nhiều câu chuyện thành công được viết tiếp ở Việt Nam!

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
vi_VN: Tuổi trẻ chính là thời điểm thích hợp nhất để biến ước mơ thành hiện thực. Chúng ta có sức khỏe, trí lực, và quan trọng nhất là đủ đam mê để theo đuổi ước mơ của mình. Một trong những lỗi lầm lớn nhất của con người là họ cứ ép mình phải hứng thú với thứ gì đó. Bạn không chọn đam mê của mình; chính đam mê lựa chọn bạn.

en: From Signac to Matisse
vi_VN: Vì sao

en: The Life I Deserve
vi_VN: Đây mùa thu tới

en: October 1 -- December 1
vi_VN: Người ta khổ vì thương không phải cách; Yêu sai duyên, và mến chẳng nhằm người.

en: Theatre of Operations
vi_VN: Dại khờ

en: Read More
vi_VN: Đọc tiếp

en: August 1 -- December 1
vi_VN: Tôi muốn tắt nắng đi; Cho màu đừng nhạt mất;

en: Works and Days
vi_VN: Vội vàng

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
vi_VN: Hãy cùng thử tìm hiểu cách bày trí mới trong trình soạn thảo. Các ví dụ dưới đây là tên một vài bài thơ của Xuân Diệu.

en: The New UMoMA Opens its Doors
vi_VN: Trang chủ mới của bạn đã sẵn sàng

en: Overlay Opacity
vi_VN: Độ trong suốt lớp phủ

en: The color used for the text in the overlay.
vi_VN: Màu của chữ trên nền phủ.

en: Overlay Text Color
vi_VN: Màu chữ nền phủ

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
vi_VN: Màu nền phủ. Mặc định sử dụng màu phụ.

en: Overlay Background Color
vi_VN: Màu nền lớp phủ

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Primary Color
vi_VN: Màu chính

en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm cho:

en: search again
vi_VN: tìm lại

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
vi_VN[0]: Chúng tôi đã tìm thấy %s kết quả tìm kiếm.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
vi_VN: Lên  trên %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
vi_VN: Lên trên cùng %s

en: 404 not found
vi_VN: 404 không có

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
vi_VN: Giao diện tràn màn hình

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
vi_VN: Cũ hơn <span class="nav-short">Bài viết</span>

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
vi_VN: Mới hơn <span class="nav-short">Bài viết</span>

en: Post
vi_VN: Bài viết

en: Close search
vi_VN: Tắt tìm kiếm

en: Expanded Social links
vi_VN: Liên kết mạng xã hội đã mở rộng

en: Mobile
vi_VN: Di động

en: Expanded
vi_VN: Đã mở rộng

en: Close Menu
vi_VN: Đóng menu

en: Social links
vi_VN: Mạng xã hội

en: Footer
vi_VN: Cuối trang

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
vi_VN: Bởi %s

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Page
vi_VN: Trang

en: Scroll Down
vi_VN: Kéo xuống

[ctx: submit button]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
vi_VN: Tìm &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
vi_VN: Chúng tôi không tìm thấy bất kỳ kết quả nào. Bạn có thể tìm kiếm lại với form tìm kiếm bên dưới.

en: Search:
vi_VN: Tìm kiếm:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
vi_VN: Sửa <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
vi_VN: Bài đính lên

en: Tags
vi_VN: Thẻ

en: Categories
vi_VN: Chuyên mục

en: Post date
vi_VN: Ngày đăng

en: Post author
vi_VN: Tác giả

en: Social Links Menu
vi_VN: Menu mạng xã hội

en: Primary
vi_VN: Chính

en: Horizontal
vi_VN: Ngang

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Continue reading
vi_VN: Chi tiết

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
vi_VN: Lớn hơn

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
vi_VN: Lớn

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
vi_VN: Bình thường

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Subtle Background
vi_VN: Nền tùy chọn

en: Secondary
vi_VN: Phụ

en: Accent Color
vi_VN: Màu phụ

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
vi_VN: Widget ở vị trí này sẽ hiển thị ở cột thứ hai ở footer.

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
vi_VN: Widget tại vị trí này sẽ hiển thị ở cột đầu tiên ở footer.

en: Skip to the content
vi_VN: Chuyển đến nội dung

en: Footer Menu
vi_VN: Menu cuối trang

en: Mobile Menu
vi_VN: Menu di động

en: Desktop Expanded Menu
vi_VN: Menu mở rộng trên màn hình máy tính

en: Powered by WordPress
vi_VN: Xây dựng bằng WordPress

en: Comments are closed.
vi_VN: Không cho phép bình luận.

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Older Comments
vi_VN: Các bình luận trước

en: Newer Comments
vi_VN: Các bình luận mới hơn

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s trả lời trong &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một bình luận trong &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
vi_VN: Gửi bình luận

en: Show sub menu
vi_VN: Hiển thị menu con

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
vi_VN: #%d (không đề)

en: By Post Author
vi_VN: Bởi tác giả

en: Your comment is awaiting moderation.
vi_VN: Bình luận của bạn cần chờ duyệt.

en: Edit
vi_VN: Sửa

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
vi_VN: %1$s vào lúc %2$s

en: says:
vi_VN: nói:

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
vi_VN: Tạo hiệu ứng chuyển động khi người dùng kéo xuống.

en: Fixed Background Image
vi_VN: Ảnh nền cố định

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
vi_VN: Giao diện Cover

en: Summary
vi_VN: Tóm tắt

en: Full text
vi_VN: Chữ đầy đủ

en: On archive pages, posts show:
vi_VN: Trong các trang lưu trữ, bài viết hiển thị:

en: Show search in header
vi_VN: Hiển thị tìm kiếm ở header

en: Theme Options
vi_VN: Tùy chọn giao diện

en: Header &amp; Footer Background Color
vi_VN: Màu nền Đầu trang &amp; Cuối trang

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
vi_VN: Không tìm thấy trang. Nó có thể đã bị xóa, đổi tên hoặc không tồn tại ở vị trí này.

en: Page Not Found
vi_VN: Không tìm thấy trang

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
vi_VN: https://vi.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
vi_VN: Nhóm Phát Triển WordPress
