Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (25 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (Classic Editor)
vi_VN: Sửa (Cổ điển)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (Block Editor)
vi_VN: Sửa (Block)

en: Default Editor
vi_VN: Trình sửa mặc định

en: Change settings
vi_VN: Đổi cài đặt

en: Default editor for all sites
vi_VN: Trình sửa mặc định cho toàn trang

en: Editor Settings
vi_VN: Cài đặt trình sửa

[ctx: Editor Name]
en: Block Editor
vi_VN: Trình sửa Block

[ctx: Editor Name]
en: Classic Editor
vi_VN: Trình sửa cổ điển

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
vi_VN: Sửa &#8220;%s&#8221; trong trình soạn thảo Block

en: Switch to Block Editor
vi_VN: Chuyển sang soạn thảo Block

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
vi_VN: https://vi.wordpress.org/plugins/classic-editor/

en: Allow site admins to change settings
vi_VN: Cho phép quản trị viên thay đổi thiết lập

en: Switch to Classic Editor
vi_VN: Chuyển sang soạn thảo cũ

en: Editor
vi_VN: Trình biên tập

en: No
vi_VN: Không

en: Yes
vi_VN: Có

en: Allow users to switch editors
vi_VN: Cho phép người dùng chuyển trình soạn thảo

en: Default editor for all users
vi_VN: Trình soạn thảo mặc định cho tất cả người dùng

en: Change the %1$sClassic Editor settings%2$s.
vi_VN: Đổi %1$scài đặt Classic Editor%2$s.

en: The Classic Editor plugin prevents use of the new Block Editor.
vi_VN: Plugin Class Editor ngăn việc sử dụng của trình soạn thảo block mới.

en: By default the Block Editor is replaced with the Classic Editor and users cannot switch editors.
vi_VN: Mặc định trình soạn thảo dạng Block sẽ thay thế bởi Classic Editor và người dùng không thể chuyển lại.

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
vi_VN: Cộng tác viên WordPress

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
vi_VN: Bật trình soạn thảo cổ điển của WordPress và bố cục màn hình Chỉnh sửa bài đăng kiểu cũ (TinyMCE, các hộp meta, v.v.). Hỗ trợ các plugin cũ mở rộng màn hình này.

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
vi_VN: Sửa &#8220;%s&#8221;  trong Trình soạn thảo cơ bản
