Storefront - en to pt translation catalogue (105 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ops! Essa página não pode ser encontrada.

en: Nothing was found at this location. Try searching, or check out the links below.
pt: Não encontramos nada nesse local. Tente utilizar a busca ou confira os links abaixo.

en: Product Categories
pt: Categorias de Produto

en: Popular Products
pt: Produtos populares

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários antigos

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários recentes &rarr;

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que você está buscando. Talvez fazer uma pesquisa possa ajudar.

en: Contribute to Storefront
pt: Contribua com o Storefront

en: Found a bug? Want to contribute a patch or create a new feature? %sGitHub is the place to go!%s Or would you like to translate %s into your language? %sGet involved on WordPress.org%s.
pt: Encontrou algum bug? Gostaria de contribuir com um patch ou criar um novo recurso? %sGitHub é o lugar ideal!%s Ou deseja traduzir o %s para seu idioma? %sEnvolva-se no WordPress.org%s.

en: Suggest a feature
pt: Sugerir um recurso

en: Please suggest and vote on ideas at the %s%s Ideas board%s. The most popular ideas will see prioritised development.
pt: Sugira ideias e vote no %s%s Ideas board%s. As ideias mais populares terão o desenvolvimento priorizado.

en: An %s project
pt: Um projeto %s

en: Enhance %s
pt: Melhore o %s

en: View all %s extensions &rarr;
pt: Ver todas as extensões do %s &rarr;

en: Install free plugins
pt: Instalar plugins gratuitos

en: Child themes
pt: Temas filhos

en: Take a look at our range of child themes for %s that allow you to easily change the look of your store to suit a specific industry.
pt: Dê uma olhada nos temas filhos para o %s que permitem que você mude facilmente o visual de sua loja para combinar com uma indústria específica.

en: Free!
pt: Grátis!

en: View all %s child themes &rarr;
pt: Ver todos os temas filhos do %s &rarr;

en: %sEnjoying %s?%s Why not %sleave a review%s on WordPress.org? We'd really appreciate it!
pt: %sGostando do %s?%s Por que não %sdeixar uma avaliação%s no WordPress.org? Realmente iremos apreciar isso!

en: Built to enrich your %s store
pt: Feito para aperfeiçoar sua loja %s

en: Although %s works fine as a regular WordPress theme, it really shines when used for an online store. Install %s and start selling now.
pt: Embora o %s funcione bem como um tema padrão para WordPress, ele realmente se destaca quando é usado para uma loja online. Instale o %s e comece a vender agora.

en: %s is activated
pt: %s está ativado

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Latest %s news
pt: Últimas notícias do %s

en: Recent News
pt: Notícias recentes

en: Featured Docs
pt: Documentação em destaque

en: Installation &amp; configuration
pt: Instalação &amp; configuração

en: Customizer settings
pt: Configurações do menu personalizar

en: Thanks for choosing Storefront! You can read hints and tips on how get the most out of your new theme on the %swelcome screen%s.
pt: Obrigado por escolher Storefront! Você pode ler as dicas sobre como tirar o máximo proveito de seu novo tema na tela de %sboas-vindas%s.

en: Get started with Storefront
pt: Começa agora com Storefront

en: There's a range of %s extensions available to put additional power in your hands. Check out the %s%s%s page in your dashboard for more information.
pt: Há várias extensões do %s disponíveis para adicionar mais poder em suas mãos. Confira a página do %s%s%s em seu painel de controle para obter mais informações.

en: Enjoying %s?
pt: Gostando do %s?

en: Why not leave us a review on %sWordPress.org%s?  We'd really appreciate it!
pt: Por que não fazer um review sobre o Storefront no %sWordPress.org%s? Iremos realmente apreciar isso!

en: Background
pt: Fundo

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Typography
pt: Tipografia

en: Heading color
pt: Cor dos títulos

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Link / accent color
pt: Cores de links e destaques

en: Header background image
pt: Imagem de fundo do cabeçalho

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Link color
pt: Cor de link

en: Footer
pt: Rodapé

en: Customise the look & feel of your web site footer.
pt: Personalize a aparência do rodapé do seu website.

en: Buttons
pt: Botões

en: Customise the look & feel of your web site buttons.
pt: Personalize a aparência dos botões de seu webite.

en: Alternate button background color
pt: Alternar a cor de fundo dos botões

en: Alternate button text color
pt: Alternar cor de texto dos botões

en: General Layout
pt: Disposição geral

en: More
pt: Mais

en: Looking for more options?
pt: Procurando mais opções?

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: Secondary Menu
pt: Menu Secundário

en: Handheld Menu
pt: Menu handheld

en: Sidebar
pt: Lateral

en: Below Header
pt: Abaixo do cabeçalho

en: Footer %d
pt: Rodapé %d

en: Widgetized Footer Region %d.
pt: Área de Widgets do Rodapé

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Seu comentário está aguardando moderação.

en: Edit
pt: Editar

en: %1$s designed by %2$s.
pt: %1$s desenvolvido por %2$s.

en: Primary Navigation
pt: Navegação primária

en: Secondary Navigation
pt: Navegação Secundária

en: Skip to navigation
pt: Pular para navegação

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Continue reading %s
pt: Continuar lendo %s

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: 1 Comment
pt: 1 comentário

en: % Comments
pt: % comentários

en: Featured Products
pt: Produtos Destacados

en: On Sale
pt: Oferta

en: View your shopping cart
pt: Ver seu Carrinho

en: %d item | %d items
pt[0]: %d item
pt[1]: %d itens

en: On Sale Now
pt: Em oferta agora

en: New In Store
pt: Novo na loja

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da busca por: %s

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full width
pt: Página sem sidebar

note: Template Name of the plugin/theme
en: Homepage
pt: Página Inicial (Homepage)

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: Um comentário sobre &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários sobre &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: Next post]
en: Next
pt: Próximo

[ctx: Previous post]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: post date]
en: Posted on %s
pt: Publicado em %s

en: Cart
pt: Carrinho

en: Checkout
pt: Finalizar compra

en: My Account
pt: Minha conta

en: Optional Text
pt: Texto opcional

en: My Social Profile
pt: Perfil Social

en: Order Online or Call
pt: Encomenda online ou por telefone

en: Footer Menu
pt: Menu do rodapé

en: Home
pt: Inicial

en: About us
pt: Sobre nós

en: Products
pt: Produtos

en: Contact
pt: Contatosss

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Conditions of sale
pt: Condições de venda

en: Log In
pt: Conecte-se

en: Search
pt: Procurar

en: Search Products
pt: Procurar produtos
