Storefront - en to fr translation catalogue (106 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups&nbsp;! Cette page est introuvable.

en: Product Categories
fr: Catégories de produit

en: Popular Products
fr: Produits populaires

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaires plus anciens

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Nothing Found
fr: Rien de trouvé

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre premier article&nbsp;? <a href="%1$s">Lancez-vous</a>&nbsp;!

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lançant une recherche.

en: Suggest a feature
fr: Suggérer une fonctionnalité

en: An %s project
fr: Un projet %s

en: Enhance %s
fr: Améliorer %s

en: View all %s extensions &rarr;
fr: Voir toutes %s extensions &rarr;

en: Install free plugins
fr: Installer les extensions gratuites

en: Child themes
fr: Thèmes enfants

en: Free!
fr: Gratuit !

en: %s is activated
fr: %s est activé

en: Install %s
fr: %s installé

en: Latest %s news
fr: Dernières %s nouvelles

en: Recent News
fr: Nouvelles récentes

en: Installation &amp; configuration
fr: Installation et configuration

en: Thanks for choosing Storefront! You can read hints and tips on how get the most out of your new theme on the %swelcome screen%s.
fr: Merci d&rsquo;avoir choisi Storefront&nbsp;! Vous pouvez lire des trucs et astuces sur la façon de tirer le meilleur parti de votre nouveau thème sur sl&rsquo;%écran de bienvenue%s.

en: Get started with Storefront
fr: Démarrez avec Storefront

en: Enjoying %s?
fr: Bénéficiant %s?

en: Why not leave us a review on %sWordPress.org%s?  We'd really appreciate it!
fr: Pourquoi ne pas nous laisser un commentaire sur %sWordPress.org%s&nbsp;? Nous apprécierions vraiment&nbsp;!

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Header
fr: En-tête

en: Typography
fr: Typographie

en: Heading color
fr: Couleur Ent&ecirc;te&nbsp;:

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Link / accent color
fr: Lien / couleur décorative

en: Looking to add a logo? Install the %sJetpack%s plugin! %sRead more%s.
fr: Vous cherchez à ajouter un logo? Installez le %s Jetpack% plugin%! %s Lit plus %s.

en: Header background image
fr: Image de fond d'en-tête

en: Background color
fr: Couleur d&rsquo;arrière-plan

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Footer
fr: Pied de page

en: Customise the look & feel of your web site footer.
fr: Personnalisez l'apparence du pied de page de votre site web.

en: Buttons
fr: Boutons

en: Customise the look & feel of your web site buttons.
fr: Personnalisez l'apparence des boutons de votre site web.

en: Alternate button background color
fr: Couleur alternative du fond des boutons

en: Alternate button text color
fr: Couleur alternative de la texte dans les boutons

en: Layout
fr: Mise en page

en: General Layout
fr: Mise en page générale

en: More
fr: Plus

en: Looking for more options?
fr: À la recherche de plus d'options&nbsp;?

en: Primary Menu
fr: Menu principal

en: Secondary Menu
fr: Menu secondaire

en: Handheld Menu
fr: Menu manuel

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Below Header
fr: En-dessous de l'en-tête

en: Footer %d
fr: Pied de page %d

en: Widgetized Footer Region %d.
fr: Région %d de pied de page widgetizée.

en: <cite class="fn">%s</cite>
fr: <cite class=“fn”>%s</cite>

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération

en: Edit
fr: Modifier

en: %1$s designed by %2$s.
fr: %1$s design par %2$s.

en: Primary Navigation
fr: Navigation principale

en: Secondary Navigation
fr: Navigation secondaire

en: Skip to navigation
fr: Aller à la navigation

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Continue reading %s
fr: Continuer la lecture de %s

en: Categories:
fr: Catégories:

en: Tags:
fr: Mots-clés:

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: % Comments
fr: % commentaires

en: Recent Products
fr: Produits récents

en: Featured Products
fr: Produits mis en avant

en: Top Rated Products
fr: Produits les mieux notés

en: On Sale
fr: En promo

en: View your shopping cart
fr: Afficher votre panier

en: %d item | %d items
fr[0]: %d article
fr[1]: %d articles

en: On Sale Now
fr: En vente maintenant

en: New In Store
fr: Nouveau en magasin

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche : %s

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Storefront
fr: Printshop

note: Author of the plugin/theme
en: WooThemes
fr: Print Science

note: Author URI of the plugin/theme
en: http://www.woothemes.com
fr: http://printscience.com

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full width
fr: Pleine largeur

note: Template Name of the plugin/theme
en: Homepage
fr: Page d'accueil

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: Une réflexion au sujet de &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;
fr[1]: %1$s réflexions au sujet de &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;

[ctx: Next post]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Previous post]
en: Previous
fr: Précédent

[ctx: post date]
en: Posted on %s
fr: Publié le %s

[ctx: post author]
en: by %s
fr: par %s [ post author ]

en: Price calculator
fr: Calculateur de prix

en: Shop
fr: Boutique

en: Cart
fr: Panier

en: Checkout
fr: Valider votre panier

en: My Account
fr: Mon Compte

en: Optional Text
fr: Texte optionnel

en: My Social Profile
fr: Profil social

en: Order Online or Call
fr: Commande en ligne ou appelez

en: Footer Menu
fr: Menu de pied-de-page

en: Home
fr: Accueil

en: About us
fr: À propos de nous

en: Products
fr: Catalogue

en: Contact
fr: Contacte

en: Privacy policy
fr: Politique de confidentialité

en: Conditions of sale
fr: Conditions de vente

en: Log In
fr: Connection

en: Search
fr: Recherche

en: Search Products
fr: Recherche de produits
