personalize - en to pt translation catalogue (53 entries)

en: Product Personalization Settings
pt: Definições de Print Science Designer

en: API Username
pt: Nome de Usuário API

en: API Key
pt: Chave API

en: API Version
pt: Versão API

en: API URL
pt: URL API

en: API Image URL
pt: URL de Imagem API

en: Window type for launch of Designer
pt: Tipo de janela para abrir Designer

en: Background color of margin surrounding the modal window
pt: Cor de fundo da margem em torno da janela modal

en: * Specify the background color
pt: * Especificar a cor de fundo

en: Opacity of modal window
pt: Opacidade da janela modal

en: Width of margin surrounding the modal window
pt: Largura da margem em torno da janela modal

en: Save Settings
pt: Guardar Definições

en: Personalization
pt: Personalização

en: Enable Personalization
pt: Ativar Personalização

en: Enable personalization via Print Science Designer.
pt: Ativar personalização através do Print Science Designer.

en: Product ID
pt: ID de Produto

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Personalize
pt: Personalizar

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Re-edit
pt: Re-editar

en: Available on backorder
pt: Disponível para encomenda pendente

en: Order Items
pt: Encomendar Itens

en: Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually update stock levels.
pt: Nota: se você editar quantidades ou remover itens da encomenda, você terá que atualizar manualmente os níveis de estoque.

en: Tax Class
pt: Categoria de Imposto

en: Tax class for the line item
pt: Categoria de imposto para o item da linha

en: Qty
pt: Qtd

en: Totals
pt: Totais

en: Line subtotals are before pre-tax discounts, totals are after.
pt: Os subtotais da linha antecedem os descontos pré-impostos, os totais são depois.

en: Tax
pt: Imposto

en: Actions
pt: Ações

en: Edit
pt: Editar

en: Delete Lines
pt: Eliminar Linhas

en: Stock Actions
pt: Ações de Estoque

en: Reduce Line Stock
pt: Reduzir Estoque de Linha

en: Increase Line Stock
pt: Aumentar Estoque de Linha

en: Apply
pt: Aplicar

en: Search for a product&hellip;
pt: Buscar produto&hellip;

en: Add item(s)
pt: Adicionar item(s)

en: Add fee
pt: Adicionar taxa

en: Fee Name
pt: Nome da Taxa

en: Tax class
pt: Categoria de imposto

en: Taxable
pt: Com imposto aplicável

en: Standard
pt: Padrão

en: Product ID:
pt: ID de Produto:

en: Variation ID:
pt: ID de Template:

en: Product SKU:
pt: COD do Produto:

en: Add&nbsp;meta
pt: Adicionar&nbsp;meta

en: No file upload required
pt: Carregamento de ficheiro não necessário

en: Design online
pt: Fazer design online

en: Customer uploads file
pt: Cliente carrega ficheiro

en: Customer uploads file OR Design online
pt: Cliente carrega ficheiro OU Faz design online

en: File source
pt: Fonte do ficheiro

en: Designer configuration
pt: Dados de Designer
