Wp-Pro-Quiz - en to sv_SE translation catalogue (502 entries)

en: "Different points - mode 2" disable
sv_SE: ”Olika poäng - Läge 2” Ej aktiverat

en: "Different points - mode 2" enabled
sv_SE: ”Olika poäng - Läge 2” Aktiverat

en: "Different points for each answer" enabled
sv_SE: ”Olika poäng för olika svar” aktiverat

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
sv_SE: ”Olika poäng för varje svar” inte är möjligt i gratisversionen

en: "Free" choice
sv_SE: Kort textsvar

en: "Matrix Sorting" choice
sv_SE: Sortera 2 kolumner

en: "Sorting" choice
sv_SE: Lägg i ordning

en: %d points
sv_SE: %d poäng

en: %s Essay(s) Pending (Possible Points: %s)
sv_SE: %s ännu ej betygsatta essäfrågor (möjliga poäng: %s)

en: %s of %s questions answered correctly
sv_SE: %s frågor av %s besvarades korrekt

en: %s of %s questions completed
sv_SE: %s av %s frågor besvarade

en: (0 = All on one page)
sv_SE: (0 = Alla på en sida)

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
sv_SE: (Kommer visas när resultatprocenten är större än eller lika med <span class="resultProzent">%s</span>%%)

en: (optional)
sv_SE: (valfritt)

en: (required)
sv_SE: (obligatorisk)

en: *.wpq
sv_SE: .wpq

en: *.xml
sv_SE: .xml

en: 0 = Don't save answers. This option will save the user's answers into a browser cookie until the Quiz is submitted.
sv_SE: 0 = Spara inte svaren. Detta alternativ sparar användarens svar i en webbläsarkaka till dess provet skickats in.

en: 0 = no limit
sv_SE: Tvinga användaren att göra provet inom en viss tid. 0 = ingen tidsbegränsning.

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
sv_SE: 10,15% och 10.15% tillåtet (max två siffror efter decimalen)

en: A powerful and beautiful quiz plugin for WordPress.
sv_SE: Ett kraftfullt insticksprogram för kunskapstester och quiz för WordPress

en: Action
sv_SE: Åtgärder

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activate graduation
sv_SE: Aktivera gradering

en: Activate hint for this question?
sv_SE: Aktivera ledtråd för denna fråga

en: Activate statistics
sv_SE: Aktivera statistik

en: Add Media
sv_SE: Lägg till media

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
sv_SE: Över provet läggs en frågeöversikt som förenklar navigering. Svåra frågor kan märkas för senare granskning.  Se även ”Dölj sammanställning” nedan.

en: Add field
sv_SE: Lägg till fält

en: Add graduation
sv_SE: Lägg till gradering

en: Add new answer
sv_SE: Lägg till nytt svar

en: Add question
sv_SE: Lägg till fråga

en: Additional quiz overview will be displayed, before quiz is finished.
sv_SE: Innan provet slutförs kommer en sammanställning att visas.

en: Admin e-mail notification
sv_SE: Meddela admin

en: Admin e-mail settings
sv_SE: Admin e-postinställningar

en: Advanced Quiz
sv_SE: Avancerat prov

en: All fields have to be filled.
sv_SE: Alla fält måste vara ifyllda.

en: Allow HTML
sv_SE: Tillåt HTML

en: Allowed variables
sv_SE: Tillåtna variabler

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
sv_SE: Medger justering av den vänstra kolumnens bredd, och den högra kolumnen kommer automatiskt fylla resten av tillgängligt utrymme. Öka detta för att möjliggöra rymma längre texter för kriterierna. Standardvärde är 20%.

en: Allows to use the back button in a question.
sv_SE: Tillåt användning av tillbakaknappen i ett prov.

en: Also works in conjunction with the "display randomly question" option.
sv_SE: Fungerar även tillsammans med ”Visa frågor i blandad ordning”.

en: An error has occurred.
sv_SE: Ett fel inträffade.

en: Anonymous
sv_SE: Anonym

en: Anonymous user
sv_SE: Anonym användare

en: Answer
sv_SE: Svara

en: Answer type
sv_SE: Svarstyp

en: Answered
sv_SE: Besvarad

en: Answers
sv_SE: Svar

en: Apply
sv_SE: Utför

en: Assessment
sv_SE: Skattning

en: At the end of the quiz (before the quiz result)
sv_SE: Efter provet, före provresultatet.

en: Automatically add [raw] shortcode
sv_SE: Lägg automatiskt till [raw]-kortkod

en: Automatically display leaderboard in quiz result
sv_SE: Automatisk visning av topplista i resultatet

en: Average score
sv_SE: Rikssnitt

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Category-Overview
sv_SE: Kategoriöversikt

en: Category: %s
sv_SE: Frågekategori: <strong>%s</strong>

en: Check
sv_SE: Kontrollera

en: Check -> continue
sv_SE: Visa rätt svar innan användaren fortsätter

en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
sv_SE: Välj respektive fråga som du vill exportera och klicka på "Starta export"

en: Click here to add another question.
sv_SE: Skapa ny fråga

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Copy questions
sv_SE: Kopiera frågor

en: Copy questions from another Quiz
sv_SE: Kopiera frågor från ett annat prov

en: Correct
sv_SE: Rätt

en: Correct and incorrect answer mark
sv_SE: Rättningsmarkering

en: Correct answer was not selected!
sv_SE: Rätt svar var inte markerat!

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create new category
sv_SE: Skapa ny kategori

en: Create new template
sv_SE: Skapa ny mall

en: Create quiz
sv_SE: Skapa prov

en: Criterion
sv_SE: Kriterie

en: Custom
sv_SE: Egen:

en: Custom fields
sv_SE: Egna fält

en: Custom fields enable
sv_SE: Aktivera egna fält

en: Database repaired
sv_SE: Databasen reparerades

en: Date
sv_SE: Datum

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Deactivated in quiz settings.
sv_SE: Avaktiverad i inställningar för prov

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete all entries
sv_SE: Radera alla resultat

en: Delete answer
sv_SE: Radera svar

en: Delete graduation
sv_SE: Ta bort gradering

en: Delete selected Question Category
sv_SE: Radera markerad frågekategori

en: Delete selected Question template
sv_SE: Radera vald frågemall

en: Delete selected Quiz template
sv_SE: Radera vald provmall

en: Deleted user
sv_SE: Raderad användare

en: Different points - modus 2 activate
sv_SE: Aktivera olika poäng - Läge 2

en: Different points for each answer
sv_SE: Svaren har olika poäng

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
sv_SE: Stänger av skillnaden mellan rätt och fel.

en: Display answers randomly
sv_SE: Svaren i blandad ordning

en: Display category
sv_SE: Visa kategori

en: Display position
sv_SE: Visningsställe

en: Display question randomly
sv_SE: Frågor i blandad ordning

en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the quiz.
sv_SE: Visar alla frågor i en följd, ”rätt” eller ”fel” visas i slutet av provet.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
sv_SE: Ladda inte Javascript-filerna i footer

en: Do you really want to delete the quiz/question?
sv_SE: Vill du verkligen radera provet/frågan?

en: Do you really want to reset the statistic?
sv_SE: Vill du verkligen nollställa statistiken?

en: Documentation on date and time formatting
sv_SE: Instruktioner för datum- och tidsformatering

en: Drop-Down menu
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: E-Mail
sv_SE: E-post

en: E-Mail settings
sv_SE: E-postinställningar

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
sv_SE: E-postinställningarna kan ändras i de globala inställningarna

en: Earned Points: %s of %s, (%s)
sv_SE: Tilldelade poäng: %s av %s, (%s)

en: Edit
sv_SE: Ändra

en: Edit list
sv_SE: Ändra lista

en: Edit question
sv_SE: Ändra fråga

en: Edit quiz
sv_SE: Ändra prov

en: Email
sv_SE: E-post

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
sv_SE: Sätt skattningen inom {} och varje enskild skattning inom [].

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
sv_SE: Klamra saknat ord med {} t.ex "Jag {spelar} fotboll". Stora och små bokstäver ignoreras.

en: Entered on
sv_SE: Datum

en: Entries
sv_SE: Resultat

en: Error
sv_SE: Fel

en: Essay / Open Answer
sv_SE: Essä / öppet svar

en: Essay type not found
sv_SE: Essäfrågans typ kunde ej hittas

en: Examples:
sv_SE: Exempel_

en: Execute quiz only once
sv_SE: Begränsa till ett försök

en: Explanation of points calculation
sv_SE: Förklaring av poängberäkning

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Field name
sv_SE: Fältnamn

en: File cannot be processed
sv_SE: Filen kan inte processeras

en: File have wrong format
sv_SE: Filen har fel format

en: File is not compatible with the current version
sv_SE: Filen är inte kompatibel med nuvarande version

en: File was not uploaded
sv_SE: Fil laddades ej upp

en: Fill in the blank
sv_SE: Fyll i tomt fält

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Finish quiz
sv_SE: Avsluta prov

en: Force user to answer each question
sv_SE: Tvinga svar

en: Format:
sv_SE: Format

en: From:
sv_SE: Från:

en: Generally all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
sv_SE: Vanligen laddas alla LDAdvQuiz-Javascript filer i sidfoten och endast när de behövs.

en: Global settings
sv_SE: Globala inställningar

en: Graded
sv_SE: Betygsatt

en: Grading can be reviewed and adjusted.
sv_SE: Betygssättningen kan komma att granskas och justeras.

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
sv_SE: Här kan du kopiera frågor från ett annat prov till detta prov (Du kan göra markera flera samtidigt)

en: Here you can create an assessment question.
sv_SE: Här skapar du en skattningsfråga.

en: Here you can enter solution hint.
sv_SE: Skriv in en ledtråd.

en: Hide "Restart quiz" button
sv_SE: Dölj "Starta om”-knappen

en: Hide "View question" button
sv_SE: Dölj "Visa fråga"-knappen

en: Hide correct questions - display
sv_SE: Dölj visning av rätta svar

en: Hide correct- and incorrect message
sv_SE: Dölj svarskommentar

en: Hide question numbering
sv_SE: Dölj numrering

en: Hide question position overview
sv_SE: Dölj sammanställning

en: Hide quiz time - display
sv_SE: Dölj visning av tidsåtgång

en: Hide quiz title
sv_SE: Dölj provets rubrik

en: Hide score - display
sv_SE: Dölj poängvisning

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
sv_SE: Döljer "Starta om”-knappen för användaren

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
sv_SE: Döljer ”Visa fråga"-knappen för användaren

en: Hide title
sv_SE: Dölj överskrift

en: Hint
sv_SE: Ledtråd

en: Hint:
sv_SE: Tips:

en: Hints used
sv_SE: Ledtråd använd

en: History
sv_SE: Historik

en: How many entries should be displayed
sv_SE: Hur många resultat ska visas

en: How many entries should be shown on one page:
sv_SE: Hur många resultat ska visas på en sida

en: How many questions should be displayed simultaneously:
sv_SE: Hur många frågor ska provet bestå av:

en: How many questions to be displayed on a page:
sv_SE: Hur många frågor ska visas på en fråga:

en: How should the answer to this question be marked and graded upon quiz submission?
sv_SE: Hur ska svaret till denna fråga markeras och betygsättas när provet skickas in?

en: How should the user submit their answer?
sv_SE: Hur ska användaren skicka in sitt svar?

en: IP-address of the user
sv_SE: Användarens IP-adress

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
sv_SE: Om ”Olika poäng för olika svar” är aktiverat, så kan alternativet ”Olika poäng - Läge 2” aktiveras.<br>Detta förändrar hur poängen beräknas ( I princip så att poäng ej ges till ej ifyllda felaktiga svar - se info nedan).

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
sv_SE: Om ”Olika poäng för varje svar” är aktiverat, kan du ge varje svarsalternativ egen poäng med |POÄNG. I annat fall kommer alla svar få 1 poäng.

en: If quiz doesn't work in front-end, please try following:
sv_SE: Om provet inte fungerar för användarna, vänligen pröva följande:

en: If the option "Question overview" is activated, this notification will appear after end of the quiz, otherwise after each question.
sv_SE: Om alternativet ”Frågeöversikt” är aktiverat kommer den döljas och endast visas när alla frågor är besvarade.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) into [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]
sv_SE: Om det här alternativet aktiveras, kommer en [raw] kortkod automatiskt läggas runt LDAdvQuiz kortkod ( [LDAdvQuiz X] ) så här: [raw] [LDAdvQuiz X] [/ raw]

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
sv_SE: Detta alternativ visar alla svar under varandra, det vill säga alla frågor ligger på en enda sida.

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
sv_SE: Numrera svarsalternativen på kryssfrågor (”Ett svar” och ”Flera svar”).

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
sv_SE: Sätter en kaka för varje oregistrerad (anonym) användare. Detta är ett säkrare alternativ jämfört med den enklare standardkontrollen via IP-adress. Det säkerställer samtidigt att anonyma användare inte förlorar sina uppgifter under pågående prov.

en: If you activate this option, all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
sv_SE: Om du aktiverar det här alternativet, kommer alla LDAdvQuiz-Javascript filer laddas i headern, även om de inte behövs.

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
sv_SE: Detta alternativ förhindrar användaren att göra om provet.

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
sv_SE: Aktivera captcha för oregistrerade användare.

en: If you enable this option, an email is sent with his quiz result to the user. (only registered users)
sv_SE: Aktivera för att skicka E-post med provresultatet till användaren (endast registrerade användare).

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
sv_SE: Dölj färgmarkeringar av rätt och fel svar.

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
sv_SE: Detta alternativ visar frågans kategori i anslutning till frågan.

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
sv_SE: Med detta alternativ visas egna fält.

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
sv_SE: Döljer slutpoängen på provets resultatsida.

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
sv_SE: Aktivera denna för att automatisk lägga inloggade användares resultat på topplistan

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
sv_SE: Visa bara ett visst antal frågor av de frågor som finns till detta prov. Frågorna väljs ut slumpvis till varje provtagare.

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
sv_SE: Dölj kommentar till rätt och fel svar.

en: If you enable this option, no quiz overview will be displayed, before finishing quiz.
sv_SE: Dölj översikt av prov till dess att provet avslutats.

en: If you enable this option, only registered users allowed start the quiz.
sv_SE: Aktivera för att enbart tillåta registrerade användare att starta provet.

en: If you enable this option, the question numbering is hidden.
sv_SE: Detta alternativ döljer frågornas numrering.

en: If you enable this option, the question position overview is hidden.
sv_SE: Detta alternativ gäller om ”Frågeöversikt” är aktiverat, och döljer sammanställningen innan provet slutförs. Endast frågeöversikten över varje fråga kommer visas.

en: If you enable this option, the quiz will start automatically after the page is loaded.
sv_SE: Aktivera för att starta provet automatiskt när sidan laddas.

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
sv_SE: Visar resultaten i enskilda kategorier på resultatsidan.

en: If you enable this option, the time for finishing the quiz won't be displayed on the results page anymore.
sv_SE: Döljer tiden det tog att skriva provet på resultatsidan.

en: If you enable this option, the user is forced to answer each question.
sv_SE: Tvinga användaren att besvara varje fråga.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
sv_SE: Begränsar möjligheten att hoppa över frågor. Obs: är ”Frågeöversikt” aktiverat kommer eleven fortfarande kunna navigera via ”Frågor-Översikt”

en: If you enable this option, you can choose quiz, which user have to finish before he can start this quiz.
sv_SE: Välja ett prov som användaren måste avsluta innan detta prov kan påbörjas.

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
sv_SE: Aktivera för att sätta olika poäng för varje svarsalternativ.<br />I grundläget ger detta alternativ poäng för kryssade rätta svar OCH poäng för ej kryssade fel svar. Se förklaring under Ett Svar - inställningar Läge 2 (nedan).

en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this quiz.
sv_SE: Om denna är aktiverad kommer du få ett meddelande när någon gör klart provet.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
sv_SE: Om du har några problem med Touch Library, vänligen deaktivera det.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
sv_SE: Om du har problem med framsidans ajax, vänligen aktivera det.

en: If you select this option, no longer the number of correctly answered questions are displayed on the results page.
sv_SE: Dölj visning av antal rätt besvarade frågor på resultatsidan.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import completed successfully
sv_SE: Importen klar

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
sv_SE: Importera endast .wpq- eller .xml-filer om du är säker på att de är säkra.

en: Import/Export Associated Settings
sv_SE: Import / Export tillhörande inställningar

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
sv_SE: I version 0.13 lades ett nytt Touch Library till för mobila enheter.

en: In all selected quizzes statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
sv_SE: I alla valda prov måste statistikfunktionen vara aktiv. Är den inte det kommer den att aktiveras automatiskt.

en: In case of problems
sv_SE: i händelse av problem

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
sv_SE: Skapa en serie kriterier och en motsvarande lista av element/objekt som ska matchas mot kriterierna.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
sv_SE: I väldigt gamla Wordpress-tema kan detta leda till problem.

en: Incorrect
sv_SE: Fel

en: Is required only in rare cases.
sv_SE: Krävs endast i sällsynta fall.

en: It is recommended %s this option on your system.
sv_SE: Det är rekommenderat att %s detta val på ditt system

en: Leaderboard
sv_SE: Topplista

en: Leaderboard time format
sv_SE: Topplistans tidformat

en: LearnDash Quiz
    			
    You have completed the quiz "$quizname".
    
    Points: $points
    Result: $result
sv_SE: Utbildning Prov
    			
    Du har slutfört provet ”$quizname”.
    
    Poäng: $points
    Resultat: $result

en: LearnDash Quiz
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the quiz.
    
    Points: $points
    Result: $result
sv_SE: LearnDash Prov
    
    Användare ”$username” har just klarat provet ”$quizname”.
    
    Poäng: $points
    Resultat: $result

en: LearnDash Quiz: One user completed a quiz
sv_SE: LearnDash: En elev har just slutfört ett prov

en: Loading
sv_SE: Laddar

en: Maximal %d MiB
sv_SE: Största filstorlek: %d Mb

en: Maximal 15 levels
sv_SE: Maximalt 15 nivåer

en: Message body:
sv_SE: Meddelande:

en: Message with the correct / incorrect answer
sv_SE: Meddelade med rätt / fel svar

en: Message with the correct answer
sv_SE: Meddelande till rätt svar

en: Message with the incorrect answer
sv_SE: Meddelande till felaktigt svar

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Multiple choice
sv_SE: Flera svar

en: Name
sv_SE: Namn

en: New question
sv_SE: Ny fråga

en: Next
sv_SE: Nästa

en: No
sv_SE: Nej

en: No answer deposited!
sv_SE: Inget svar inskrivet!

en: No category
sv_SE: Ingen kategori

en: No data available
sv_SE: Uppgifter saknas

en: No data will be deleted. Only LDAdvQuiz tables will be repaired.
sv_SE: Inga data kommer att raderas. Endast LDAdvQuiz tabeller kommer att repareras.

en: No name or e-mail entered.
sv_SE: Namn eller e-post har inte fyllts i.

en: No number in the field "Points" or less than 0
sv_SE: Inget nummer i fältet "Poäng" är mindre än 0

en: No number in the field "Points" or less than 1
sv_SE: Inget nummer i fältet "Poäng" är mindre än 1

en: No question deposited!
sv_SE: Ingen fråga inlagd!

en: No quiz description filled!
sv_SE: Ingen quiz-beskrivning iskriven!

en: No quiz selected
sv_SE: Inget prov markerat

en: No sort element in the criterion
sv_SE: Inget sorteringsord i kriteriet

en: Normal
sv_SE: Normalt

en: Normal + Back-Button
sv_SE: Normalt + tillbakaknapp

en: Not Graded
sv_SE: Ej betygsatt

en: Not all fields completed.
sv_SE: Alla fält är inte ifyllda.

en: Not categorized
sv_SE: Ej kategoriserad

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
sv_SE: oregistrerade användare måste skriva in namn och e-post (e-post kommer inte att visas)

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Number answers
sv_SE: Numrera svarsalternativ

en: On the quiz startpage
sv_SE: På provets startsida

en: One entry per line
sv_SE: Ett inlägg per rad

en: Only registered users are allowed to start the quiz
sv_SE: Endast registrerade användare får göra provet

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Overview
sv_SE: Överblick

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
sv_SE: Egna teman ändrar filtrens interna sekvens, vilket kan orsaka problem. Förhindra detta genom att lägga till kortkoden [raw].

en: Page %d
sv_SE: Sid %d

en: Percentage width of criteria table column:
sv_SE: Kriteriekolumnens bredd i procent:

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
sv_SE: Procentsatsen refererar till provets totalpoäng. (För närvarande totalt %d poäng från %d frågor)

en: Please note
sv_SE: Vänligen notera

en: Please select user name:
sv_SE: Vänligen markera användarnamn

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
sv_SE: Sortera svaren i rätt ordning med "flytta"-knappen. Svaren kommer att visas i blandad ordning.

en: Plugin has been detected.
sv_SE: Tillägget har upptäckts.

en: Plugin is not installed.
sv_SE: Tillägget är inte installerat.

en: Points
sv_SE: Poäng

en: Points for this question (Standard is 1 point)
sv_SE: Poäng för denna fråga (förval är 1 poäng)

en: Points scored
sv_SE: Poäng

en: Prerequisites
sv_SE: Förutsättningar

en: Prerequisites (This quiz have to be finished)
sv_SE: Förutsättningar (Detta prov måste avslutas)

en: Preview
sv_SE: Förhandsvisa

en: Protect Quiz Answers in Browser Cookie
sv_SE: Skydda provsvaren i en webbläsarkaka.

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
sv_SE: Skydda statistiken mot spam. Resultaten kommer endast att sparas var x minut från samma IP-adress. (0 = deaktiverad). Var medveten om att om fler elever sitter i samma lektionssal kommer de dela IP-adress. Stäng i så fall av IP-låset.

en: Question
sv_SE: Fråga

en: Question %s of %s
sv_SE: Fråga %s av %s

en: Question Category Deleted
sv_SE: Frågekategorin raderades

en: Question Category Saved
sv_SE: Frågekategorin sparades

en: Question Category management
sv_SE: Hantera frågekategorier

en: Question added
sv_SE: Fråga tillagd

en: Question edited
sv_SE: Fråga ändrad

en: Question not found
sv_SE: Fråga ej funnen

en: Question overview
sv_SE: Frågeöversikt

en: Question template Deleted
sv_SE: Frågemallen raderades

en: Question template Saved
sv_SE: Frågemallen sparades

en: Question template management
sv_SE: Hantera frågemallar

en: Question-Options
sv_SE: <strong>Visning av resultat</strong>

en: Question: %d
sv_SE: Fråga: %d

en: Questions
sv_SE: Frågor

en: Questions below each other
sv_SE: Frågor under varandra

en: Questions sorted
sv_SE: Frågorna sorterade

en: Quiz
sv_SE: <strong>Grundinställningar</strong>

en: Quiz Options
sv_SE: Provinställningar

en: Quiz complete. Results are being recorded.
sv_SE: Provet är klart. Resultaten sparas.

en: Quiz deleted
sv_SE: Prov borttaget

en: Quiz edited
sv_SE: Prov ändrat

en: Quiz name
sv_SE: Provets namn

en: Quiz not found
sv_SE: Prov hittades ej

en: Quiz template Deleted
sv_SE: Provmallen raderades

en: Quiz template Saved
sv_SE: Provmallen sparades

en: Quiz template management
sv_SE: Hantera provmallar

en: Quiz title or quiz description are not filled
sv_SE: Provets rubrik eller beskrivning är inte ifylld

en: Quiz-Mode
sv_SE: Typ av prov

en: Quiz-Name
sv_SE: Provets namn

en: Quiz-summary
sv_SE: Sammanställning

en: Quiz: %s - Statistics
sv_SE: Prov: %s - Statistik

en: Radio
sv_SE: Radioknapp

en: Reached points
sv_SE: Nådda poäng

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Repair database
sv_SE: Reparera databas

en: Required?
sv_SE: Obligatorisk?

en: Reset entire statistic
sv_SE: Nollställ all statistik

en: Reset statistics
sv_SE: Nollställ statistik

en: Reset the user identification
sv_SE: Nollställ användaridentifiering

en: Reset user statistics
sv_SE: Återställ användarstatistik

en: Resets user identification for all users.
sv_SE: Nollställ användaridentifiering för alla användare.

en: Restart quiz
sv_SE: Börja om

en: Result
sv_SE: Resultat

en: Result in precent
sv_SE: Resultat i procent

en: Result-Options
sv_SE: <strong>Alternativ för resultatvisning</strong>

en: Results
sv_SE: Resultat

en: Results text
sv_SE: Resultattext

en: Return to Questions Overview
sv_SE: Tillbaka till frågeöversikt

en: Review
sv_SE: Oklar

en: Review question
sv_SE: Besvarad/Oklar

en: Same text for correct- and incorrect-message?
sv_SE: Använd samma meddelande för både rätt- och fel svar

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save as template
sv_SE: Spara som mall

en: Save changed to selected Question Category
sv_SE: Spara ändringar i vald frågekategori

en: Save changed to selected Question template
sv_SE: Spara ändringar i vald frågemall

en: Save changed to selected Quiz template
sv_SE: Spara ändringar i vald provmall

en: Save order
sv_SE: Spara ordning

en: Search to date limit from %s to %s
sv_SE: Datumsök från %s till %s

en: Seconds
sv_SE: Sekunder

en: Select Question Category
sv_SE: Välj frågekategori

en: Select Question template
sv_SE: Välj frågemall

en: Select Quiz template
sv_SE: Välj provmall

en: Select a test:
sv_SE: Välj ett test:

en: Select example:
sv_SE: Välj exempel:

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
sv_SE: Separera flera e-postadresser med komma, t ex: wp@test.com, test@test.com

en: Settings in case of problems
sv_SE: I händelse av problem

en: Settings saved
sv_SE: Inställningar sparade

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Shortcode-Leaderboard
sv_SE: Kortkod-Topplista

en: Show average points
sv_SE: Visa genomsnittspoäng

en: Show category score
sv_SE: Visa poäng per kategori

en: Show leaderboard
sv_SE: Visa topplistan

en: Show only specific number of questions
sv_SE: Begränsa antalet frågor

en: Show only users, who solved the quiz:
sv_SE: Visa endast användare som klarat provet

en: Show points
sv_SE: Visa poäng

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
sv_SE: Visa uppnådda poäng i rätt/fel-meddelandet?

en: Shows "right or wrong" after each question.
sv_SE: Visar ”rätt eller fel” efter varje fråga.

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
sv_SE: Visar varje frågas maxpoäng.

en: Single choice
sv_SE: Ett svar

en: Single choice options
sv_SE: Inställningar för ettsvarsfrågor

en: Skip question
sv_SE: Hoppa över

en: Sort by:
sv_SE: Sortera efter:

en: Sort elements
sv_SE: Dra och släpp till rätt plats

en: Sort list by
sv_SE: Sortera efter

en: Sort questions by category
sv_SE: Sortera frågorna efter kategori

en: Start export
sv_SE: Starta export

en: Start import
sv_SE: Starta import

en: Start quiz
sv_SE: Börja

en: Statistic time format
sv_SE: Statistikens tidformat

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Statistics IP-lock
sv_SE: IP-lås

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
sv_SE: Statistik över hur proven besvaras. Statistiken sparas i samband med att provet slutförs, inte efter varje fråga. Den är endast tillgänglig i administratörsmenyn (intern statistik).

en: Statistics-function must be enabled.
sv_SE: Statistikfunktionen måste vara aktiverad.

en: Stats not enabled
sv_SE: Statistik inte påsatt

en: Style Manager
sv_SE: Stil-hanterare

en: Sub-Total:
sv_SE: Delsumma:

en: Subject:
sv_SE: Ämne:

en: Successfully
sv_SE: Lyckades

en: Table is loading
sv_SE: Tabellen laddas

en: Template stored
sv_SE: Mallen sparad

en: Textarea
sv_SE: Textruta

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
sv_SE: I topplistan kan användare dela sina provresultat till alla som besöker sidan.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
sv_SE: Topplistan fungerar oberoende av den interna statistikfunktionen

en: The number of options in the maximum score.
sv_SE: Antalet val är samma som maxpoängen.

en: The percent values in result text are incorrect.
sv_SE: Procenttalet för resultattexten är inkorrekt.

en: The statistic function have to be enabled.
sv_SE: Statistikfunktionen måsta vara aktiverad.

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
sv_SE: Frågans titel används bara admin-gränssnittet, inte i själva provet. Om fältet lämnas tomt skapas en titel automatiskt.

en: The title serves as quiz heading.
sv_SE: Titeln fungerar som provets rubrik.

en: The user can only progress if the essay is marked as "Graded" and if the user has enough points to move on.
sv_SE: Användaren kan bara fortsätta om essäfrågan har markerats ”betygsatt” och om användaren har tillräckliga poäng för att gå vidare.

en: The user completed a quiz with 100 percent.
sv_SE: Eleven klarade provet med 100% rätt svar.

en: The user completed a quiz.
sv_SE: Eleven slutförde ett prov.

en: These settings should only be set in cases of problems with LD Advanced Quiz.
sv_SE: Dessa inställningar bör endast användas vid problem med LD Advanced Quiz.

en: This entry should really be deleted?
sv_SE: Vill du verkligen radera detta?

en: This is a question that can be graded and potentially prevent a user from progressing to the next step of the course.
sv_SE: Denna fråga kan betygsättas och eventuellt hindra en användare från att gå vidare till nästa steg i kursen.

en: This option applies to:
sv_SE: Detta val gäller:

en: This option requires additional plugin:
sv_SE: Detta alternativ kräver detta tilläggsprogram:

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
sv_SE: Poängen tillgodoräknas bara om användaren svarar rätt på frågan.

en: This response will be awarded full points automatically, but it can be reviewed and adjusted after submission.
sv_SE: Detta svar kommer att tilldelas full poäng automatiskt, men kan granskas manuellt i efterhand med möjlig justering av poängen.

en: This response will be awarded full points automatically, but it will be reviewed and possibly adjusted after submission.
sv_SE: Detta svar tilldelas full poäng automatiskt, men kommer att granskas manuellt i efterhand med möjlig justering av poängen.

en: This response will be reviewed and graded after submission.
sv_SE: Detta svar kommer att granskas och betygsättas manuellt efter inlämnande.

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
sv_SE: Denna text visas efter provet på resultatsidan. Gradering gör det möjligt att informera om uppnådd brons, silver eller guldnivå eller liknande. (Denna text är frivillig).

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
sv_SE: Detta meddelande visas när användaren svarar rätt. Kan användas för att förklara en komplicerad fråga. Meddelanderutan "Rätt" eller "Fel" visas automatiskt. Funktionen kan stängas av under fliken ”Redigera prov”.

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
sv_SE: Detta meddelande visas om användaren svarar fel. Använd till exempel för att förklara en komplicerad fråga. Meddelanderutan "Rätt" eller "Fel" visas automatiskt. Funktionen kan stängas av under fliken ”Redigera prov”.

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time format:
sv_SE: Tidsformat:

en: Time has elapsed
sv_SE: Tiden är ute

en: Time limit
sv_SE: Tid kvar

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title is not filled!
sv_SE: Överskriften är tom!

en: To:
sv_SE: Till:

en: Today
sv_SE: Idag

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type your response here
sv_SE: Skriv ditt svar här

en: UR = unregistered user, R = registered user
sv_SE: UR = Oregistrerad användare, R = Registrerad användare

en: Upload your answer to this question.
sv_SE: Ladd upp ditt svar på denna fråga.

en: Use cookies for Quiz Answers
sv_SE: Använd kakor för provens svar

en: User
sv_SE: Elev

en: User can apply after:
sv_SE: Nytt resultat kan läggas upp efter:

en: User e-mail notification
sv_SE: Meddela användare

en: User e-mail settings
sv_SE: Användares E-postinställningar

en: User identification has been reset.
sv_SE: Användaridentifiering nollställd.

en: User statistics: %s
sv_SE: Användarstatistik: %s

en: User-ID
sv_SE: Användar-ID

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Users
sv_SE: Användare

en: Users can apply multiple times
sv_SE: Användare kan lägga upp resultat från detta prov flera gånger

en: Values can also be mixed up
sv_SE: Värden kan även blandas

en: View questions
sv_SE: Visa svar

en: Where should leaderboard be displayed:
sv_SE: Var ska topplistan visas:

en: Where should the fileds be displayed:
sv_SE: Var ska fälten visas:

en: Which users should be displayed:
sv_SE: Vilka användare ska visas:

en: Who can sign up to the list
sv_SE: Vem kan sätta upp sig på listan

en: XML could not be loaded.
sv_SE: XML kunde inte laddas.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes/No
sv_SE: Ja/Nej

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
sv_SE: Klassificera frågan med en kategori. Kategorier är synliga t ex i statistikfunktionen.

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
sv_SE: Du kan skapa egna fält, t ex för att begära namn eller e-post av användarna.

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
sv_SE: Du kan skapa blinda sorterings element (alternativ) som saknar motsvarande kriteria, och alltså inte kan sorteras.

en: You can manage categories in global settings.
sv_SE: Kategoriinställningar finns i de globala inställningarna - Gäller ej frågekategorier.

en: You can not enter again.
sv_SE: Du kan bara skicka resultat från samma prov en gång.

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
sv_SE: Du kan ange flera alternativ till det saknade ordet. Klamra orden med [ ] t.ex: <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;">”Jag {[spelar][älskar][hatar]} fotboll”</span>. Varje svarsalternativ (spelar, älskar ELLER hatar) räknas som rätt svar.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv_SE: Du har inte tillrätta befogenheter för att se denna sida.

en: You entered wrong captcha code.
sv_SE: Du fyllde i fel captcha.

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
sv_SE: Du har redan gjort detta prov, därför får du inte starta det igen.

en: You have reached %s of %s points, (%s)
sv_SE: Du fick %s poäng av %s möjliga, (%s)

en: You have to finish following quiz, to start this quiz:
sv_SE: Innan du kan göra detta prov, måste följande vara avklarat:

en: You must answer all questions before you can completed the quiz.
sv_SE: Du måste besvara alla frågor innan du kan avsluta provet.

en: You must answer this question.
sv_SE: Du måste besvara denna fråga.

en: You must fill out this field.
sv_SE: Du måste fylla i detta fält

en: You must sign in or sign up to start the quiz.
sv_SE: Du måste registrera dig för att starta provet.

en: You must specify a date.
sv_SE: Du måste specificera ett datum

en: You must specify a name.
sv_SE: Du måste ange ett namn.

en: You must specify a number.
sv_SE: Du måste specificera ett nummer.

en: You must specify a template name.
sv_SE: Du måste ange ett namn för mallen.

en: You must specify a text.
sv_SE: Du måste specificera en text.

en: You must specify an email address.
sv_SE: Du måsta fylla i en e-postadress.

en: You signed up successfully.
sv_SE: Ditt resultat har lagts upp.

en: Your name can not exceed 15 characters.
sv_SE: Ditt namn får inte överstiga 15 tecken.

en: Your result has been entered into leaderboard
sv_SE: Skicka dina resultat till topplistan

en: Your score
sv_SE: Din poäng

en: Your time: <span></span>
sv_SE: Din tid: <span></span>

en: all
sv_SE: alla

en: all users
sv_SE: alla användare

en: anonymous users only
sv_SE: Enbart anonyma användare

en: average
sv_SE: Genomsnitt

en: back to overview
sv_SE: Tillbaka till översikten

en: below the "result text"
sv_SE: under ”resultattexten”

en: best user
sv_SE: Bäst resultat

en: cancel
sv_SE: Avbryt

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
sv_SE: Skriv de rätta svarsalternativen (ett per rad). Använd små bokstäver.

en: disable correct and incorrent
sv_SE: Stäng av rätt och fel

en: display captcha
sv_SE: visa captcha

en: don't display
sv_SE: visa inte

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
sv_SE: Exempel: ”Jag {spelar} fotboll, med en {boll|3}" - ”spelar” ger 1 poäng medan "boll" ger 3 poäng. OBS: ”Olika poäng för varje svar” fungerar inte tillsammans med alternativa ord.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
sv_SE: t.ex. domän med specialtecken i kombination med IE

en: for all users
sv_SE: för alla användare

en: for registered users only
sv_SE: endast om användaren är registrerad

en: from:
sv_SE: från:

en: in a button
sv_SE: i en knapp

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
sv_SE:  minuter (rekommenderat: 720 minuter = 1/2 dag)

en: in percent
sv_SE: i procent

en: insert automatically
sv_SE: Lägg upp automatiskt

en: jQuery support cors
sv_SE: jQuery stödjer cors

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
sv_SE: Mindre sant { [1] [2] [3] [4] [5] } mer sant

en: less true { [a] [b] [c] } more true
sv_SE: Mindre sant { [a] [b] [c] } Mer sant

en: load template
sv_SE: Ladda mall

en: maximum of %s points
sv_SE: Maxpoäng på detta prov: %s.

en: minute
sv_SE: minuter

en: newest entry
sv_SE: Nyast resultat

en: not ticked
sv_SE: ej ikryssad

en: not to activate
sv_SE: inte att aktivera

en: oldest entry
sv_SE: Äldst resultat

en: only anonymous users
sv_SE: enbart anonyma användare

en: only registered users
sv_SE: enbart registrerade användare

en: or
sv_SE: eller

en: percent
sv_SE: procent

en: questions copied
sv_SE: Frågor kopierade

en: quiz created
sv_SE: Prov skapades

[ctx: quiz is loading... Label]
en: %s is loading...
sv_SE: %s laddar…

en: registered useres only
sv_SE: endast registrerade användare

en: registered users only
sv_SE: endast för registrerade användare

en: save
sv_SE: Spara

en: special filter
sv_SE: specialfilter

en: template name
sv_SE: Mallens namn

en: ticked
sv_SE: ikryssad

en: to activate
sv_SE: att aktivera

en: user identification by cookie
sv_SE: Användaridentifiering med kakor

en: view
sv_SE: visa
