WP-Pro-Quiz - en to id_ID translation catalogue (471 entries)

en: Do you really want to delete the quiz/question?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus kuis/pertanyaan?

en: Title is not filled!
id_ID: Judul belum diisi

en: No question deposited!
id_ID: Pertanyaan belum diisi

en: Correct answer was not selected!
id_ID: Jawaban yang benar belum dipilih

en: No answer deposited!
id_ID: Jawaban belum diisi

en: No quiz description filled!
id_ID: Deskripsi kuis belum diisi

en: The percent values in result text are incorrect.
id_ID: Nilai persen di teks hasil salah

en: No number in the field "Points" or less than 1
id_ID: Tidak ada nomor dalam kolom "Points" atau kurang dari 1

en: No number in the field "Points" or less than 0
id_ID: Tidak ada nomor dalam kolom "Poin" atau kurang dari 0

en: No quiz selected
id_ID: Tidak ada kuis yang dipilih

en: Do you really want to reset the statistic?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin menghapus statistik?

en: No data available
id_ID: Data tidak tersedia

en: No sort element in the criterion
id_ID: Tidak ada bagian yang diurutkan dalam kriteria

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
id_ID: "Poin yang berbeda dalam setiap jawaban" tidak dimungkinkan pada pilihan "Bebas"

en: You must specify a name.
id_ID: Anda harus memasukkan nama.

en: This entry should really be deleted?
id_ID: Apakah entry ini sebaiknya dihapus?

en: Not all fields completed.
id_ID: Tidak semua kolom dilengkapi.

en: You must specify a template name.
id_ID: Anda harus memasukkan nama template.

en: Close
id_ID: Mirip

en: Today
id_ID: Hari ini

en: Loading
id_ID: Memuat

en: You must answer this question.
id_ID: Anda harus menjawab pertanyaan ini

en: You must answer all questions before you can complete the quiz.
id_ID: Anda harus menjawab semua pertanyaan sebelum menyelesaikan kuis ini.

en: All fields have to be filled.
id_ID: Semua kolom telah diisi

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
id_ID: Anda tidak memiliki hak akses untuk mengakses halaman ini

en: Settings saved
id_ID: Pengaturan telah disimpan

en: Database repaired
id_ID: Basis data telah diperbaiki

en: File cannot be processed
id_ID: Berkas tidak dapat diproses

en: Quiz not found
id_ID: Kuis tidak tersedia

en: Question not found
id_ID: Jawaban tidak tersedia

en: Question edited
id_ID: Pertanyaan telah diedit

en: Question added
id_ID: Pertanyaan telah ditambahkan

en: Edit question
id_ID: Edit Pertanyaan

en: New question
id_ID: Pertanyaan baru

en: Question: %d
id_ID: Pertanyaan: %d

en: questions copied
id_ID: pertanyaan telah disalin

en: Quiz edited
id_ID: Kuis telah diedit

en: quiz created
id_ID: kuis telah dibuat

en: Quiz title or quiz description are not filled
id_ID: Judul kuis atau keterangan kuis belum diisi

en: Edit quiz
id_ID: Edit kuis

en: Create quiz
id_ID: Buat kuis

en: Template stored
id_ID: Template telah disimpan

en: Quiz deleted
id_ID: Kuis telah dihapus

en: Not categorized
id_ID: Tidak Berkategori

en: Categories
id_ID: Kategori

en: No category
id_ID: Tidak ada kategori

en: Anonymous
id_ID: Anonim

en: Deleted user
id_ID: Pengguna yang dihapus

en: No name or e-mail entered.
id_ID: Tidak ada nama atau email yang dimasukkan.

en: You signed up successfully.
id_ID: Anda telah berhasil terdaftar.

en: An error has occurred.
id_ID: Telah terjadi kesalahan.

en: You can not enter again.
id_ID: Anda tidak dapat masuk lagi.

en: Your name can not exceed 15 characters.
id_ID: Nama Anda tidak boleh lebih dari 15 karakter.

en: You entered wrong captcha code.
id_ID: Anda salah memasukkan kode captcha.

en: File was not uploaded
id_ID: File belum terupload

en: File have wrong format
id_ID: Format file salah

en: File is not compatible with the current version
id_ID: File tidak kompatibel dengan versi ini

en: XML could not be loaded.
id_ID: XML tidak dapat dimuat.

en: Wp-Pro-Quiz: One user completed a quiz
id_ID: Wp-Pro-Quiz: Satu pengguna telah menyelesaikan kuis

en: Wp-Pro-Quiz
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the quiz.
    
    Points: $points
    Result: $result
id_ID: Wp-Pro-Quiz
    
    Pengguna "$username" telah menyelesaikan kuis "$quizname" .
    
    Poin: $points
    Hasil: $result

en: Wp-Pro-Quiz
    
    You have completed the quiz "$quizname".
    
    Points: $points
    Result: $result
id_ID: Wp-Pro-Quiz
    
    Anda telah menyelesaikan kuis "$quizname".
    
    Poin: $points
    Hasil: $result

en: The user completed a quiz.
id_ID: Pengguna telah menyelesaikan kuis.

en: The user completed a quiz with 100 percent.
id_ID: Pengguna telah menyelesaikan kuis dengan 100 persen

en: A powerful and beautiful quiz plugin for WordPress.
id_ID: Sebuah plugin yang sangat berguna dan bagus untuk Wordpress

en: back to overview
id_ID: Kembali ke Ringkasan

en: Sort by:
id_ID: Urut berdasarkan:

en: best user
id_ID: pengguna terbaik

en: newest entry
id_ID: data baru

en: oldest entry
id_ID: data lama

en: How many entries should be shown on one page:
id_ID: Berapa data yang harus tampil dalam satu halaman:

en: Type
id_ID: Tipe

en: UR = unregistered user, R = registered user
id_ID: UR = pengguna tak terdaftar, R = pengguna terdaftar

en: User
id_ID: Pengguna

en: E-Mail
id_ID: E-mail

en: Entered on
id_ID: Masuk ke

en: Points
id_ID: Poin

en: Results
id_ID: Hasil

en: Delete
id_ID: Hapus

en: save
id_ID: simpan

en: cancel
id_ID: batal

en: Action
id_ID: Aksi

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Delete all entries
id_ID: Hapus semua data

en: Quiz-summary
id_ID: Ringkasan kuis

en: Finish quiz
id_ID: Selesaikan kuis

en: Your result has been entered into leaderboard
id_ID: Hasil Anda telah dimasukkan ke dalam leaderboard

en: Name
id_ID: Nama

en: Send
id_ID: Kirim

en: You must fill out this field.
id_ID: Anda harus mengisi kolom ini.

en: You must specify a number.
id_ID: Anda harus mengisi dengan nomor

en: You must specify a text.
id_ID: Anda harus mengisi dengan teks.

en: You must specify an email address.
id_ID: Anda harus mengisi alamat dengan email.

en: You must specify a date.
id_ID: Anda harus mengisi dengan tanggal

en: Yes
id_ID: Ya

en: No
id_ID: Tidak

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
id_ID: Anda telah

en: You must sign in or sign up to start the quiz.
id_ID: Anda harus masuk atau mendaftar untuk memulai kuis.

en: You have to finish following quiz, to start this quiz:
id_ID: Anda harus menyelesaikan kuis dibawah ini, untuk memulai kuis ini:

en: %s of %s questions completed
id_ID: %s dari %s pertanyaan telah diselesaikan

en: Questions
id_ID: Pertanyaan

en: Information
id_ID: Informasi

en: Start quiz
id_ID: Mulai Kuis

en: Time limit
id_ID: Batas waktu

en: Answered
id_ID: Terjawab

en: Review
id_ID: Tinjau

en: Review question
id_ID: Tinjau pertanyaan

en: %s of %s questions answered correctly
id_ID: %s dari %s pertanyaan terjawab dengan benar

en: Your time: <span></span>
id_ID: Waktu Anda: <span></span>

en: Time has elapsed
id_ID: Waktu yang telah berlalu

en: You have reached %s of %s points, (%s)
id_ID: Anda mendapatkan %s poin dari total %s poin, (%s)

en: Average score
id_ID: Nilai rata-rata

en: Your score
id_ID: Nilai Anda

en: Restart quiz
id_ID: Restart kuis

en: View questions
id_ID: Lihat pertanyaan

en: Show leaderboard
id_ID: Tampilkan leaderboard

en: Question %s of %s
id_ID: Pertanyaan ke %s dari %s

en: Question
id_ID: Pertanyaan

en: %d points
id_ID: %d poin

en: Category: %s
id_ID: Kategori: %s

en: Sort elements
id_ID: Urutkan elemen

en: Correct
id_ID: Benar

en: Incorrect
id_ID: Salah

en: Hint
id_ID: Petunjuk

en: Skip question
id_ID: Lewati pertanyaan

en: Back
id_ID: Kembali

en: Check
id_ID: Periksa

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Page %d
id_ID: Halaman %d

en: Quiz is loading...
id_ID: Kuis sedang loading...

en: maximum of %s points
id_ID: maksimum dari %s poin

en: Result
id_ID: Hasil

en: Table is loading
id_ID: Tabel sedang loading

en: Global settings
id_ID: Pengaturan umum

en: E-Mail settings
id_ID: Pengaturan E-Mail

en: Settings in case of problems
id_ID: Pengaturan saat terjadi masalah

en: Save
id_ID: Simpan

en: Leaderboard time format
id_ID: Format waktu leaderboard

en: Custom
id_ID: Sesuaikan

en: Documentation on date and time formatting
id_ID: Dokumentasi pada pemformatan tanggal dan waktu

en: Statistic time format
id_ID: Format waktu statistik

en: Select example:
id_ID: Pilih contoh:

en: Time format:
id_ID: Format Waktu:

en: Category management
id_ID: Pengaturan kategori

en: Quiz template management
id_ID: Pengaturan template kuis

en: Question template management
id_ID: Pengaturan template pertanyaan

en: Admin e-mail settings
id_ID: Pengaturan e-mail Admin

en: To:
id_ID: Kepada:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
id_ID: Pisahkan alamat email dengan koma, contoh: wp@test.com, test@test.com

en: From:
id_ID: Dari:

en: Subject:
id_ID: Subyek:

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Message body:
id_ID: Isi pesan

en: Allowed variables
id_ID: variable yang diperbolehkan

en: User-ID
id_ID: ID Pengguna

en: Quiz-Name
id_ID: Nama Kuis

en: Result in precent
id_ID: Hasil dalam persen

en: Reached points
id_ID: Poin yang didapat

en: IP-address of the user
id_ID: IP-address pengguna

en: Category-Overview
id_ID: Ringkasan Kategori

en: User e-mail settings
id_ID: Pengaturan e-mail pengguna

en: to activate
id_ID: mengaktifkan

en: not to activate
id_ID: tidak mengaktifkan

en: Please note
id_ID: Mohon diperhatikan

en: These settings should only be set in cases of problems with Wp-Pro-Quiz.
id_ID: Pengaturan ini yang hanya dapat diatur saat terjadi masalah dengan Wp-Pro-Quiz.

en: Automatically add [raw] shortcode
id_ID: Tambahkan [raw] shortcode secara otomatis

en: It is recommended %s this option on your system.
id_ID: Direkomendasikan %s pilihan ini dalam sistem Anda.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) into [raw] [WpProQuiz X] [/raw]
id_ID: Jika pilihan ini diaktifkan, shortcode [raw] akan secara otomatis diatur di dalam shortcode WpProQuiz ( [WpProQuiz X] ) ke dalam [raw] [WpProQuiz X] [/raw]

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
id_ID: Tema website ini telah mengganti urutan filter, sehingga menyebabkan masalah. Dengan menambahkan shortcode [raw] hal ini dapat dicegah

en: Do not load the Javascript-files in the footer
id_ID: Jangan me-load file javascript di bagian footer

en: Generally all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
id_ID: Umumnya semua javascript WpProQuiz di-load di bagian footer dan hanya ketika benar-benar dibutuhkan

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
id_ID: Di tema Wordpress yang sangat lawas ini dapat menjadi masalah

en: If you activate this option, all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, semua file javascript WpProQuiz dimuat di header meskipun tidak dibutuhkan.

en: Anyone who wants to learn more about this topic should read through the following websites %s and %s.
id_ID: Siapapun yang ingin belajar lebih jauh tentang topik ini dapat membaca dari website berikut %s dan %s.

en: Deactivate
id_ID: Nonaktifkan

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
id_ID: Di Versi 0.13 Touch Library baru telah ditambahkan untuk perangkat mobile

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
id_ID: Jika Anda menemukan masalah dengan Touch Library, silakan dinonaktifkan.

en: jQuery support cors
id_ID: Dukungan cors jQuery

en: Is required only in rare cases.
id_ID: Ini diperlukan hanya dalam kasus yang jarang terjadi.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
id_ID: Jika Anda mendapatkan masalah dengan front ajax, silakan aktifkan ini.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
id_ID: Misalnya Domain dengan karakter spesial dalam kombinasi dengan IE

en: Repair database
id_ID: Perbaiki basis data

en: No date will be deleted. Only WP-Pro-Quiz tables will be repaired.
id_ID: Tidak ada tanggal yang akan dihapus. Hanya tabel WP-Pro-Quiz yang akan diperbaiki.

en: Import
id_ID: Impor

en: Successfully
id_ID: Berhasil

en: Import completed successfully
id_ID: Berhasil diimpor dengan lengkap

en: Quiz name
id_ID: Nama kuis

en: Start import
id_ID: Mulai mengimpor

en: load template
id_ID: Muat template

en: Title
id_ID: Judul

en: (optional)
id_ID: (opsional)

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
id_ID: Judul akan digunakan di ringkasan, ini tidak akan tampil di kuis. Jika Anda membiarkan kolom judul tetap kosong, sebuah judul akan dihasilkan otomatis

en: (required)
id_ID: (wajib)

en: Points for this question (Standard is 1 point)
id_ID: Poin untuk pertanyaan ini (poin standar adalah 1)

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
id_ID: Poin ini akan diberikan, hanya jika pengguna memilih jawaban pertanyaan yang benar.

en: Different points for each answer
id_ID: Poin berbeda untuk setiap jawaban

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, Anda dapat memasukkan poin yang berbeda untuk setiap jawaban.

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
id_ID: Tampilkan poin yang didapat dalam pesan benar dan salah?

en: Category
id_ID: Kategori

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
id_ID: Anda dapat menentukan kategori untuk sebuah pertanyaan. Kategori akan

en: You can manage categories in global settings.
id_ID:   mengatur kategori di pengaturan umum.

en: Create new category
id_ID: Buat kategori baru

en: Create
id_ID: Buat

en: Message with the correct / incorrect answer
id_ID: Pesan untuk jawaban benar/salah

en: Deactivated in quiz settings.
id_ID: Dinonaktifkan dalam pengaturan kuis

en: Message with the correct answer
id_ID: Pesan untuk jawaban benar

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
id_ID: Teks ini akan tampil jika jawaban dengan benar. Ini dapat digunakan sebagai penjelasan untuk pertanyaan yang rumit. Pesan "Benar" atau "Salah" selalu ditampilkan secara otomatis

en: Same text for correct- and incorrect-message?
id_ID: Teks yang sama untuk pesan yang benar dan pesan yang salah?

en: Message with the incorrect answer
id_ID: Pesan untuk jawaban salah

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
id_ID: Teks ini akan tampil jika jawaban salah. Ini dapat digunakan sebagai penjelasan untuk pertanyaan yang rumit. Pesan "Benar" atau "Salah" akan selalu ditampilkan secara otomatis

en: Here you can enter solution hint.
id_ID: Disini Anda memasukkan petunjuk solusi.

en: Activate hint for this question?
id_ID: Aktifkan petunjuk untuk pertanyaan ini?

en: Answer type
id_ID: Tipe jawaban

en: Single choice
id_ID: Satu Jawaban

en: Multiple choice
id_ID: Banyak jawaban

en: "Free" choice
id_ID: Jawaban "bebas"

en: "Sorting" choice
id_ID: Jawaban "mengurutkan"

en: "Matrix Sorting" choice
id_ID: Jawaban "mencocokkan"

en: Cloze
id_ID: Mengisi kata

en: Assessment
id_ID: Survei

en: Answers
id_ID: Jawaban

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
id_ID: Silakan urutkan jawaban yang benar dengan tombol "Pindahkan". Jawaban akan ditampilkan secara acak.

en: Add new answer
id_ID: Tambah jawaban baru

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
id_ID: Dalam mode ini, tidak ada daftar yang perlu diurutkan, tapi elemen-elemen harus di tempatkan dengan kriteria yang cocok

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
id_ID: Anda dapat membuat elemen pengurutan dengan kriteria kosong, sehingga tidak dapat dicocokkan oleh pengguna

en: Percentage width of criteria table column:
id_ID: Prosentasi lebar dari kolom tabel kriteria

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
id_ID: Perbolehkan perataan dari lebar kolom kiri, dan kolom kanan akan mengisi secara otomatis ruang yang tersedia. Naikkan ini untuk menangani kriteria teks yang panjang. Defaultnya 20%

en: template name
id_ID: nama template

en: Create new template
id_ID: Buat template baru

en: Save as template
id_ID: Simpan sebagai template

en: Options
id_ID: Pilihan

en: Answer
id_ID: Jawaban

en: Allow HTML
id_ID: Perbolehkan HTML

en: Delete answer
id_ID: Hapus jawaban

en: Add Media
id_ID: Tambahkan Media

en: Move
id_ID: Pindahkan

en: Criterion
id_ID: Kriteria

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
id_ID: jawaban benar (satu per baris) (jawaban akan diubah ke huruf kecil)

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
id_ID: Tentukan kata yang dicari dengan {} misalnya "Saya {bermain} bola". Huruf kapital dan kecil akan diabaikan.

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
id_ID: Anda dapat menentukan pilihan ganda untuk kata yang dicari. Tentukan kata dengan [] misalnya  <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "Saya {[bermain][suka][benci]} sepak bola" </span>. Dalam hal ini jawaban bermain, suka ATAU benci adalah benar.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
id_ID: Jika mode "Poin berbeda untuk setiap jawaban" di aktifkan, Anda dapat menentukan poin dengan |POINT. Jika tidak ditentukan maka 1 poin akan diberikan untuk setiap jawaban.

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
id_ID: misalnya "Saya {bermain} sepak bola, dengan sebuah {bola|3}" - "bermain" memberi 1 poin dan "bola" 3 poin.

en: Here you can create an assessment question.
id_ID: Disini Anda dapat membuat sebuah pertanyaan survei.

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
id_ID: Tentukan sebuah penilaian dengan {}. Penilaian individu ditandai dengan [].

en: The number of options in the maximum score.
id_ID: Jumlah pilihan dalam nilai maksimum.

en: Examples:
id_ID: Contoh:

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
id_ID: tidak setuju { [1] [2] [3] [4] [5] } sangat setuju

en: Demo
id_ID: Contoh

en: less true { [a] [b] [c] } more true
id_ID: tidak setuju { [a] [b] [c] } sangat setuju

en: Single choice options
id_ID: Pilihan jawaban tunggal

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
id_ID: Jika "Poin berbeda untuk setiap jawaban" diaktifkan, Anda dapat mengaktifkan mode spesial.<br> Ini mengubah perhitungan poin

en: Different points - modus 2 activate
id_ID: Poin berbeda - modus 2 diaktifkan

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
id_ID: Nonaktifkan perbedaan antara benar dan salah.

en: disable correct and incorrent
id_ID: nonaktifkan benar dan salah

en: Explanation of points calculation
id_ID: Penjelasan dari perhitungan poin

en: "Different points for each answer" enabled
id_ID: "Poin Berbeda untuk setiap jawaban" diaktifkan

en: "Different points - mode 2" disable
id_ID: "Poin berbeda - mode 2" dinonaktifkan

en: "Different points - mode 2" enabled
id_ID: "Poin berbeda - mode 2" diaktifkan

en: Questions sorted
id_ID: Pertanyaan diurutkan

en: Add question
id_ID: Tambah pertanyaan

en: Save order
id_ID: Simpan urutan

en: Copy questions from another Quiz
id_ID: Salin pertanyaan dari kuis lain

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
id_ID: Disini Anda dapat menyalin pertanyaan dari kuis yang lain kedalam kuis ini. (Jawaban ganda diaktifkan)

en: Copy questions
id_ID: Salin pertanyaan

en: Quiz title
id_ID: Judul kuis

en: Hide quiz title
id_ID: Sembunyikan judul kuis

en: Hide title
id_ID: Sembunyikan judul

en: The title serves as quiz heading.
id_ID: Judul berperan sebagai heading kuis

en: Hide "Restart quiz" button
id_ID: Sembunyikan tombol "Restart kuis"

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
id_ID: Sembunyikan tombol "Restart kuis" di halaman kuis.

en: Hide "View question" button
id_ID: Sembunyikan tombol "Lihat pertanyaan"

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
id_ID: Sembunyikan tombol "Lihat pertanyaan" di halaman kuis.

en: Display question randomly
id_ID: Tampilkan pertanyaan secara acak

en: Display answers randomly
id_ID: Tampilkan jawaban secara acak

en: Sort questions by category
id_ID: Urutkan pertanyaan sesuai kategori

en: Also works in conjunction with the "display randomly question" option.
id_ID: Kerjakan juga dalam bantuan dengan pilihan "tampilkan pertanyaan secara acak"

en: Seconds
id_ID: Detik

en: 0 = no limit
id_ID: 0 = tak terbatas

en: Statistics
id_ID: Statistik

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
id_ID: Statistic tentang jawaban benar atau salah. Statistik akan disimpan dengan penyelesaian kuis,bukan setiap pertanyaan. Statistik hanya ditampilkan di menu administrasi. (statistik internal)

en: Statistics IP-lock
id_ID: Kunci Statistik IP

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
id_ID: dalam menit (direkomendasikan 1440 menit = 1 hari)

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
id_ID: Lindungi statistik dari spam. Hasil hanya akan disimpan setiap X menit dari IP yang sama. (0 = dinonaktifkan)

en: Execute quiz only once
id_ID: Jalankan kuis hanya satu kali

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, pengguna dapat mengerjakan kuis hanya satu kali. Setelah itu kuis ini akan akan terkunci untuk pengguna tersebut.

en: This option applies to:
id_ID: Pengaturan ini diterapkan ke:

en: all users
id_ID: semua pengguna

en: registered useres only
id_ID: hanya pengguna terdaftar

en: anonymous users only
id_ID: hanya pengguna anonim

en: user identification by cookie
id_ID: identifikasi pengguna dengan cookie

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, sebuah cookie akan ditambahkan untuk pengguna tak terdaftar (anonim). Ini memastikan penempatan pengguna daripada hanya penempatan dengan IP address.

en: Reset the user identification
id_ID: Hapus identifikasi pengguna

en: User identification has been reset.
id_ID: Identifikasi pengguna telah dihapus.

en: Resets user identification for all users.
id_ID: Hapus identifikasi pengguna untuk semua pengguna.

en: Show only specific number of questions
id_ID: Tampilkan hanya jumlah yang ditentukan dari pertanyaan

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, jumlah maksimum dari pertanyaan yang ditampilkan adalah X dari X pertanyaan. (pertanyaan yang tampil diacak)

en: How many questions should be displayed simultaneously:
id_ID: Berapa pertanyaan yang harus ditampilkan secara serentak?

en: in percent
id_ID: dalam persen

en: Prerequisites
id_ID: Prasyarat

en: If you enable this option, you can choose quiz, which user have to finish before he can start this quiz.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, Anda dapat memilih kuis, yang harus diselesaikan pengguna sebelum dia dapat memulai kuis ini.

en: In all selected quizzes statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
id_ID: Di semua kuis yang dipilih fungsi statistik harus aktif. jika ini tidak aktif maka akan diaktifkan secara otomatis.

en: Quiz
id_ID: Kuis

en: Prerequisites (This quiz have to be finished)
id_ID: Prasyarat (Kuis ini harus diselesaikan)

en: Question overview
id_ID: Ringkasan pertanyaan

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
id_ID: Tambahkan di bagian atas kuis sebuah ringkasan pertanyaan, yang mempermudah navigasi. Tambahan pertanyaan dapat ditandai dengan "untuk ditinjau".

en: Additional quiz overview will be displayed, before quiz is finished.
id_ID: Tambahan ringkasan pertanyaan akan ditampilkan, sebelum kuis diselesaikan.

en: If you enable this option, no quiz overview will be displayed, before finishing quiz.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, tidak akan ada ringkasan kuis yang ditampilkan, sebelum menyelasaikan kuis.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, pengguna tidak akan dapat melewati pertanyaan. (hanya dalam mode "Ringkasan -> selanjutnya"). Pengguna masih dapat melihat-lihat "Ringkasan pertanyaan"

en: Admin e-mail notification
id_ID: Pemberitahuan e-mail admin

en: for registered users only
id_ID: hanya untuk pengguna terdaftar

en: for all users
id_ID: untuk semua pengguna

en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this quiz.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, Anda akan diberitahu jika seorang pengguna telah menyelesaikan kuis.

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
id_ID: Pengaturan E-Mail dapat diedit di pengaturan umum.

en: User e-mail notification
id_ID: Pemberitahuan e-mail pengguna

en: If you enable this option, an email is sent with his quiz result to the user. (only registered users)
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, sebuah email akan dikirim dengan hasil kuisnya kepada pengguna. (Hanya pengguna yang terdaftar)

en: Autostart
id_ID: Mulai otomatis

en: If you enable this option, the quiz will start automatically after the page is loaded.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, kuis akan dimulai secara otomatis setelah halaman dimuat.

en: Only registered users are allowed to start the quiz
id_ID: Hanya pengguna terdaftar yang boleh memulai kuis

en: If you enable this option, only registered users allowed start the quiz.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, hanya pengguna yang terdaftar yang boleh memulai kuis

en: Quiz description
id_ID: Keterangan kuis

en: This text will be displayed before start of the quiz.
id_ID: Teks ini akan ditampilkan sebelum kuis dimulai

en: Results text
id_ID: Teks hasil

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
id_ID: Teks ini akan ditampilkan di akhir kuis (di bagian hasil). (teks ini tidak tidak wajib)

en: Activate graduation
id_ID: Aktifkan predikat lulus

en: Hint:
id_ID: Petunjuk:

en: Maximal 15 levels
id_ID: Maksimal 15 level

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
id_ID: Prosentase mengacu pada nilai total kuis. (Saat ini total %d poin dalam %d pertanyaan.

en: Values can also be mixed up
id_ID: Isi dapat juga dicampur

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
id_ID: 10,15% atau 10.15% diperbolehkan (maks. dua digit setelah koma desimal)

en: from:
id_ID: dari:

en: percent
id_ID: persen

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
id_ID: (Akan ditampilkan, ketika persen hasil >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)

en: Delete graduation
id_ID: Hapus gelar

en: Add graduation
id_ID: Tambahkan gelar

en: Result-Options
id_ID: Pengaturan Hasil

en: Show average points
id_ID: Tampilkan poin rata-rata

en: Statistics-function must be enabled.
id_ID: Fungsi statistik harus diaktifkan

en: Show category score
id_ID: Tampilkan nilai kategori

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, hasil dari setiap kategori akan ditampilkan di halaman hasil

en: Hide correct questions - display
id_ID: Sembunyikan tampilan pertanyaan benar

en: If you select this option, no longer the number of correctly answered questions are displayed on the results page.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, jumlah jawaban yang benar tidak akan lagi ditampilkan di halaman hasil.

en: Hide quiz time - display
id_ID: Sembunyikan tampilan waktu kuis

en: If you enable this option, the time for finishing the quiz won't be displayed on the results page anymore.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, waktu untuk menyelesaikan kuis sama sekali tidak akan ditampilkan di halaman hasil

en: Hide score - display
id_ID: Sembunyikan tampilan nilai

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, nilai akhir sama sekali tidak akan ditampilkan di halaman hasil.

en: Question-Options
id_ID: Pilihan Pertanyaan

en: Show points
id_ID: Tampilkan poin

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
id_ID: Tampilkan dalam kuis, berapa banyak poin yang akan didapat untuk masing-masing pertanyaan.

en: Number answers
id_ID: Nomor jawaban

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
id_ID: Jika pilihan ini diaktifkan, semua jawaban di akan di beri nomor (Hanya jawaban tunggal dan jawaban ganda)

en: Hide correct- and incorrect message
id_ID: Sembunyikan pesan benar dan salah

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, tidak akan ada pesan benar atau pesan salah yang ditampilkan

en: Correct and incorrect answer mark
id_ID: Tandai jawaban benar dan salah

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, jawaban tidak akan disorot sebagai benar atau salah.

en: Force user to answer each question
id_ID: Paksa pengguna untuk menjawab setiap pertanyaan

en: If you enable this option, the user is forced to answer each question.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, pengguna akan dipaksa menjawab setiap pertanyaan.

en: If the option "Question overview" is activated, this notification will appear after end of the quiz, otherwise after each question.
id_ID: Jika pilihan "Ringkasan pertanyaan" diaktifkan, pemberitahuan ini akan tampil setelah kuis berakhir, sebaliknya setelah setiap pertanyaan.

en: Hide question position overview
id_ID: Sembunyikan ringkasan posisi pertanyaan

en: If you enable this option, the question position overview is hidden.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, ringkasan posisi pertanyaan akan disembunyikan.

en: Hide question numbering
id_ID: Sembunyikan nomor pertanyaan

en: If you enable this option, the question numbering is hidden.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, nomor pertanyaan akan disembunyikan.

en: Display category
id_ID: Tampilkan kategori

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, kategori akan ditampilkan di pertanyaan.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
id_ID: Leaderboard membolehkan pengguna untuk melihat hasil di daftar publik dan membagikan hasil dengan cara ini.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
id_ID: Leaderboard bekerja secara terpisah dari fungsi statistik internal.

en: Who can sign up to the list
id_ID: Siapa yang dapat mendaftar

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
id_ID: Pengguna yang tidak terdaftar harus memasukkan nama dan e-mail (e-mail tidak akan ditampilkan)

en: insert automatically
id_ID: masukkan secara otomatis

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, pengguna yang login akan secara otomatis masuk ke leaderboard

en: display captcha
id_ID: tampilkan captcha

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, tambahan captcha akan ditampilkan untuk pengguna yang tidak terdaftar.

en: This option requires additional plugin:
id_ID: Pilihan ini membutuhkan tambahan plugin:

en: Plugin has been detected.
id_ID: Plugin telah terdeteksi.

en: Plugin is not installed.
id_ID: Plugin tidak terinstal.

en: Sort list by
id_ID: Urutkan daftar berdasarkan

en: Users can apply multiple times
id_ID: Pengguna dapat menggunakan lebih dari satu kali

en: User can apply after:
id_ID: Pengguna dapat menggunakan setelah:

en: minute
id_ID: menit

en: How many entries should be displayed
id_ID: Berapa entry yang seharusnya ditampilkan

en: Entries
id_ID: Entri

en: Automatically display leaderboard in quiz result
id_ID: Tampilkan leaderboard secara otomatis dalam hasil kuis

en: Where should leaderboard be displayed:
id_ID: Dimana seharusnya leaderboard ditampilkan:

en: don't display
id_ID: jangan ditampilkan

en: below the "result text"
id_ID: di bawah "teks hasil"

en: in a button
id_ID: didalam tombol

en: Quiz-Mode
id_ID: Mode Kuis

en: Normal + Back-Button
id_ID: Normal + Tombol Kembali

en: Check -> continue
id_ID: Lihat -> lanjutkan

en: Questions below each other
id_ID: Pertanyaan di bawah satu sama lain

en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the quiz.
id_ID: Tampilkan semua pertanyaan secara berurutan, "benar" atau "salah" akan ditampilkan di akhir kuis.

en: Allows to use the back button in a question.
id_ID: Perbolehkan untuk menggunakan tombol kembali di sebuah pertanyaan.

en: Shows "right or wrong" after each question.
id_ID: Tampilkan "benar atau salah" pada setiap pertanyaan.

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
id_ID: Jika pilihan ini diaktifkan, semua jawaban akan ditampilkan di bawah satu sama lain, yaitu semua pertanyaan dalam satu halaman

en: How many questions to be displayed on a page:
id_ID: Berapa banyak pertanyaan yang akan ditampilkan dalam satu halaman:

en: (0 = All on one page)
id_ID: (0 = Semua dalam satu halaman)

en: Custom fields
id_ID: Formulir

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
id_ID: Anda dapat membuat formulir yang dapat disesuaikan, misalnya meminta nama pengguna atau alamat email.

en: The statistic function have to be enabled.
id_ID: Fungsi statistik harus diaktifkan.

en: Custom fields enable
id_ID: Aktifkan formulir

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
id_ID: Jika Anda mengaktifkan pilihan ini, formulir akan diaktifkan.

en: Display position
id_ID: Posisi tampilan

en: Where should the fileds be displayed:
id_ID: Dimana seharusnya formulir ini ditampilkan:

en: On the quiz startpage
id_ID: Di halaman awal kuis

en: At the end of the quiz (before the quiz result)
id_ID: Di akhir kuis (sebelum hasil kuis)

en: Field name
id_ID: Nama kolom

en: Required?
id_ID: Wajib?

en: Text
id_ID: Teks

en: Textarea
id_ID: Teks area

en: Checkbox
id_ID: checkbox

en: Drop-Down menu
id_ID: Menu Drop-Down

en: Number
id_ID: Nomor

en: Yes/No
id_ID: Ya/Tidak

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Edit list
id_ID: Edit daftar

en: One entry per line
id_ID: Satu entri per baris

en: Add field
id_ID: Tambah kolom

en: Quiz overview
id_ID: Ringkasan kuis

en: In case of problems
id_ID: Dalam masalah tertentu

en: If quiz doesn't work in front-end, please try following:
id_ID: Jika kuis tidak bekerja di halaman awal, coba berikut ini:

en: Support WP-Pro-Quiz
id_ID: Dukung WP-Pro-Quiz

en: Preview
id_ID: Peninjauan

en: Add quiz
id_ID: Kuis Baru

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
id_ID: Pilih masing-masing pertanyaan, yang ingin Anda ekspor dan tekan tombol "Mulai ekspor"

en: or
id_ID: atau

en: Start export
id_ID: Mulai ekspor

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
id_ID: Impor hanya file *.wpq atau *.xml dari sumber yang dikenali dan dipercaya

en: Maximal %d MiB
id_ID: Maksimal %d MiB

en: Quiz: %s - Statistics
id_ID: Kuis: %s - Statistik

en: Stats not enabled
id_ID: Statistik tidak diaktifkan

en: Activate statistics
id_ID: Aktifkan statistik

en: Users
id_ID: pengguna

en: Overview
id_ID: Ringkasan

en: Please select user name:
id_ID: Silakan pilih nama pengguna:

en: Select a test:
id_ID: Pilih tes:

en: Anonymous user
id_ID: Pengguna anonim

en: average
id_ID: rata-rata

en: Hints used
id_ID: Petunjuk digunakan

en: Time
id_ID: Waktu

en: Points scored
id_ID: Poin dinilai

en: Sub-Total:
id_ID: Sub-Total

en: Reset statistics
id_ID: Reset statistik

en: Reset user statistics
id_ID: Reset statistik pengguna

en: Reset entire statistic
id_ID: Reset semua statistik

en: Show only users, who solved the quiz:
id_ID: Tampilkan hanya pengguna yang mengerjakan kuis:

en: Which users should be displayed:
id_ID: Pengguna yang mana yang harus ditampilkan:

en: all
id_ID: semua

en: only registered users
id_ID: hanya pengguna terdaftar

en: only anonymous users
id_ID: hanya pengguna anonim

en: User statistics: %s
id_ID: Statistik pengguna: %s

en: ticked
id_ID: ditandai

en: not ticked
id_ID: tidak ditandai

en: History
id_ID: Riwayat

en: special filter
id_ID: filter spesial

en: Search to date limit from %s to %s
id_ID: Cari batas waktu dari %s sampai %s

en: Front
id_ID: Depan

en: Donate
id_ID: Donasi

en: WP-Pro-Quiz is small but nice free quiz plugin for WordPress.
id_ID: WP-Pro-Quiz adalah plugin yang kecil tapi gratis untuk Wordpress

en: I try to implement all wishes as fast as possible and help with problems.
id_ID: Saya ingin mengimplementasikan semua keinginan secepat mungkin dan membantu masalah.

en: Your donations can help to ensure that the project continues to remain free.
id_ID: Donasi Anda dapat membantu memastikan proyek ini terus tetap gratis

en: Translate WP-Pro-Quiz
id_ID: Terjemahkan WP-Pro-Quiz

en: You need:
id_ID: Anda butuh:

en: Latest POT file
id_ID: File POT terbaru

en: Open PoEdit
id_ID: Buka PoEdit

en: Choose wp-pro-quiz.pot
id_ID: Pilih wp-pro-quiz.pot

en: Set "Translation properties"
id_ID: Atur  "Translation properties"

en: Save PO file - with the name "wp-pro-qioz-de_DE.po"
id_ID: Simpan file PO  dengan nama "wp-pro-qioz-de_DE.po"

en: replace de_DE with your countries short code (e.g. en_US, nl_NL...)
id_ID: ganti de_DE dengan singkatan negara Anda (misalnya en_US, nl_NL...)

en: Translate
id_ID: Terjemahkan

en: Upload generated *.mo file to your server, to /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages
id_ID: Upload file *.mo yang dihasilkan ke server Anda, yaitu /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages

en: Finished
id_ID: Selesai

en: You can translate WP-Pro-Quiz from existing to existing language (e.g. english to english) e.g. to rename buttons.
id_ID: Anda dapat menerjemahkan WP-Pro-Quiz dari bahasa ke bahasa yang telah ada (misalnya, dari bahasa inggris ke bahasa inggris) misalnya mengubah nama tombol
