LearnDash LMS 2.3.0.5 - en to da_DK translation catalogue (958 entries)

en: Search:
da_DK: Søg

en: &lsaquo; prev
da_DK: &lsaquo; forrige

en: Page
da_DK: Side

en: next  &rsaquo;
da_DK: næste  &rsaquo;

en: Search
da_DK: Søg

[ctx: Group Users Label]
en: Group Users
da_DK: Gruppe bruger

[ctx: Search All Group Users]
en: Search All Group Users
da_DK: Søg i alle gruppe bruger

[ctx: Search Assigned Group Users]
en: Search Assigned Group Users
da_DK: Søg tildelte gruppe bruger

[ctx: Group Leaders Label]
en: Group Leaders
da_DK: Gruppe leder

[ctx: Search All Group Leaders Label]
en: Search All Group Leaders
da_DK: Søg alle gruppe leder

[ctx: Search Assigned Group Leaders Label]
en: Search Assigned Group Leaders
da_DK: Søg tildelte gruppe leder

[ctx: Group Courses label]
en: Group %s
da_DK: Grupper %s

[ctx: Search All Group Courses Label]
en: Search All Group %s
da_DK: Søg alle grupper %s

[ctx: Search Assigned Group Courses Label]
en: Search Assigned Group %s
da_DK: Søg tildelte grupper %s

[ctx: Groups Using Course Label]
en: Groups Using %s
da_DK: Grupper bruger %s

[ctx: Search All Groups Label]
en: Search All Groups
da_DK: Søg alle grupper

[ctx: Search Course Groups Label]
en: Search %s Groups
da_DK: Søg %s grupper

[ctx: User Enrolled in Courses Label]
en: User Enrolled in %s
da_DK: Bruger tilmeldt i %s

[ctx: Search All Courses Label]
en: Search All %s
da_DK: Søg alle %s

[ctx: Search Enrolled Courses Label]
en: Search Enrolled %s
da_DK: Søg Indskrevet %s

[ctx: User Enrolled in Groups Label]
en: User Enrolled in Groups
da_DK: Bruger tilmeldt i grupper

[ctx: Search Enrolled Groups Label]
en: Search Enrolled Groups
da_DK: Søg tilmeldt Grupper

[ctx: Leader of Groups Label]
en: Leader of Groups
da_DK: Gruppeleder

[ctx: Search Leader Groups Label]
en: Search Leader Groups
da_DK: Søg gruppeleder

[ctx: LearnDash Course Group]
en: LearnDash %s Group
da_DK: LearnDash %s gruppe

en: LearnDash Group Admin
da_DK: LearnDash gruppeadministrator

[ctx: Enrolled Courses Label]
en: Enrolled %s
da_DK: Indskrevet %s

en: Edit
da_DK: Rediger

[ctx: Enroll a Course Label]
en: Enroll a %s
da_DK: Tilmeld en %s

[ctx: Select a Course Label]
en: -- Select a %s --
da_DK: --Vælg et %s --

[ctx: Unenroll a Course Label]
en: Unenroll a %s
da_DK: Frameld en %s

en: Group Leaders
da_DK: Gruppe leder

en: Selected:
da_DK: Valgt:

en: Please add some users with Group Leader role
da_DK: Tilføj venligst nogle brugere med gruppeleder rolle

en: Assign Users
da_DK: Tildel brugere

en: Search Users:
da_DK: Søg bruger:

en: Group %s
da_DK: Grupper %s

en: Group Users
da_DK: Gruppe bruger

en: Email Group
da_DK: E-mail gruppe

en: List Users
da_DK: List bruger

en: Export Progress
da_DK: Eksporter fremskridt

en: Export Results
da_DK: Eksporter resultat

en: edit
da_DK: rediger

en: Report
da_DK: Rapport

en: Group Administration
da_DK: Gruppe administrator

en: per Page
da_DK: Pr. side

en: Edit Group
da_DK: Rediger gruppe

en: Edit User
da_DK: Rediger bruger

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Name
da_DK: Navn

en: Email
da_DK: E-mail

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Group Name
da_DK: Gruppenavn

en: Please login as a Group Administrator
da_DK: Venligst login som en gruppe administrator

en: Email Subject:
da_DK: E-mail Emne:

en: Email Message:
da_DK: E-mail besked:

en: Sending...
da_DK: Sender...

en: Please Wait
da_DK: Venligst vent

en: Search Users
da_DK: Søg bruger:

en: Search Groups
da_DK: Søg grupper

en: Update User
da_DK: Opdater Bruger

[ctx: Learndash Report Menu Label]
en: Reports
da_DK: Rapport

en: LearnDash Reports
da_DK: LearnDash rapport

en: User Reports
da_DK: Bruger rapport

en: Click to toggle
da_DK: Klik for at slå til/fra

[ctx: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page]
en: LearnDash Notice: Please perform a %s. This is a required step to ensure accurate reporting.
da_DK: LearnDash Bemærk: Skal du udføre en %s. Dette er et obligatorisk trin til at sikre præcis rapportering.

en: LearnDash Data Upgrade
da_DK: Opgradering af LearnDash Data

en: Data Upgrades
da_DK: Data opgraderinger

[ctx: placeholders: date/time, user name]
en: Last run: %s by %s
da_DK: Seneste kørsel: %s af %s

en: Last run: none
da_DK: Seneste kørsel: ingen

en: Setting
da_DK: Indstillinger

en: Value
da_DK: Værdi

en: WordPress Minimum Requirements
da_DK: WordPress minimumskrav

en: MySQL version
da_DK: MySQL-version

en: WordPress Settings
da_DK: WordPress Indstillinger

en: WordPress Version
da_DK: WordPress-version

en: Is Multisite
da_DK: Multisite

en: Site Language
da_DK: Webstedets sprog.

en: not defined
da_DK: ikke fastlagt

en: Learndash settings
da_DK: LearnDash Indstillinger

en: DB Version
da_DK: | DB Version

en: Learndash Templates
da_DK: Learndash skabeloner

en: Template Name
da_DK: Skabelon navn

en: Template Path
da_DK: Skabelonsti

en: PHP Settings
da_DK: PHP Indstillinger

[ctx: User Enrolled Courses]
en: User Enrolled %s
da_DK: Bruger tilmeldt %s

en: Administrators are automatically enrolled in all Courses.
da_DK: Administrator er automatisk tilmeldt alle kurser

[ctx: Export User Course Data Label]
en: Export User %s Data
da_DK: Eksportere brugerdata %s

en: %d of %s Users
da_DK: %d %s brugere

en: ERROR: Cannot create working folder. Check that the parent folder is writable
da_DK: FEJL: Kan ikke oprette arbejdsmappe. Kontroller, at den overordnede mappe er skrivbar

[ctx: Course Complete Report label: NO]
en: NO
da_DK: NEJ

[ctx: Course Complete Report label: YES]
en: YES
da_DK: JA

[ctx: Export User Quiz Data Label]
en: Export User %s Data
da_DK: Eksportere brugerdata %s

[ctx: Quiz Passed Report label: NO]
en: NO
da_DK: NEJ

[ctx: Quiz Passed Report label: YES]
en: YES
da_DK: JA

[ctx: Export User Course Data Label]
en: Upgrade User %s Data
da_DK: Opgradere brugerdata %s

[ctx: This upgrade will sync your existing user data for course into a new database table for better reporting. (Required)]
en: This upgrade will sync your existing user data for %s into a new database table for better reporting. (Required)
da_DK: Denne opgradering vil synkronisere dine eksisterende brugerdata for %s til en ny databasetabel for bedre rapportering. (Påkrævet)

[ctx: Export User Quiz Data Label]
en: Upgrade User %s Data
da_DK: Opgradere brugerdata %s

[ctx: This upgrade will sync your existing user data for quiz into a new database table for better reporting. (Required)]
en: This upgrade will sync your existing user data for %s into a new database table for better reporting. (Required)
da_DK: Denne opgradering vil synkronisere dine eksisterende brugerdata for %s til en ny databasetabel for bedre rapportering. (Påkrævet)

en: Certificate Shortcodes
da_DK: Certifikat Shortcodes

en: LearnDash LMS License
da_DK: LearnDash LMS Licens

[ctx: Certificates Menu Label]
en: Certificates
da_DK: Certifikater

[ctx: Assignments Menu Label]
en: Assignments
da_DK: Afleveringer

[ctx: Groups Menu Label]
en: Groups
da_DK: Grupper

[ctx: Submitted Essays Menu Label]
en: Submitted Essays
da_DK: Indsendte Essays

[ctx: Group Administration Menu Label]
en: Group Administration
da_DK: Gruppe administrator

[ctx: Reports Menu Label]
en: Reports
da_DK: Rapporter

[ctx: Settings Menu Label]
en: Settings
da_DK: Indstillinger

[ctx: Add New Course Label]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: Course Categories Label]
en: Categories
da_DK: Kategorier

[ctx: Add New esson Label]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: Lesson Options Label]
en: %s Options
da_DK: %s indstillinger

[ctx: Add New Topic Label]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: add New Topic Label]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: Quiz Submitted Essays Tab Label]
en: Submitted Essays
da_DK: Indsendte Essays

[ctx: Quiz Options Tab Label]
en: %s Options
da_DK: %s indstillinger

[ctx: Quiz Import/Export Tab Label]
en: Import/Export
da_DK: Import/eksport

[ctx: Edit Quiz Label]
en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

[ctx: Quiz Questions Tab Label]
en: Questions
da_DK: Spørgsmål

[ctx: Quiz Statistics Tab Label]
en: Statistics
da_DK: Statistik

[ctx: Quiz Leaderboard Tab Label]
en: Leaderboard
da_DK: Resultatstavle

[ctx: Quiz Add New Certificate Label]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: Quiz Certificates Tab Label]
en: Certificates
da_DK: Certifikater

[ctx: Quiz Certificate Shortcodes Tab Label]
en: Certificate Shortcodes
da_DK: Certifikat Shortcodes

[ctx: PayPal Settings Tab Label]
en: PayPal Settings
da_DK: PayPal Indstillinger

[ctx: Custom Labels Tab Label]
en: Custom Labels
da_DK: Brugerdefinerede etiketter

[ctx: Data Upgrade Tab Label]
en: Data Upgrade
da_DK: Opgradering af data

[ctx: LMS License Tab Label]
en: LMS License
da_DK: LMS Licens

[ctx: User Reports Tab Label]
en: User Reports
da_DK: Bruger Raport

[ctx: LearnDash Groups Menu Label]
en: LearnDash Groups
da_DK: LearnDash Grupper

[ctx: Edit Topic Label]
en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

[ctx: Export Quiz Data Label]
en: Export %s Data
da_DK: Eksportdata %s

[ctx: Assigned Course Label]
en: Assigned %s
da_DK: Tildelt %s

[ctx: Assigned Lesson Label]
en: Assigned %s
da_DK: Tildelt %s

en: Approved
da_DK: Godkendt

en: Not Approved
da_DK: Ikke godkendt

en: approve
da_DK: godkend

en: Not Enabed
da_DK: Ikke tilladt

[ctx: Show All Courses Option Label]
en: Show All %s
da_DK: Vis alle %s

en: loading
da_DK: indlæser

[ctx: Show All Lessons Option Label]
en: Show All %s
da_DK: Vis alle %s

[ctx: Show All Topics Option Label]
en: Show All %s
da_DK: Vis alle %s

[ctx: Show All Quizzes Option Label]
en: Show All %s
da_DK: Vis alle %s

en: Approval Status
da_DK: Godkendelsesstatus

en: Shortcode Options
da_DK: Shortcode indstillinger

en: Questions
da_DK: Spørgsmål

en: Statistics
da_DK: Statistik

en:  Options
da_DK: Indstillinger

en: Sort By
da_DK: Sortér ved

en: select
da_DK: vælg

en: Select a choice...
da_DK: Vælg...

en: Title
da_DK: Titel

en: Date
da_DK: Dato

en: Menu Order
da_DK: Menu rækkefølge

en: Choose the sort order.
da_DK: Vælg sorterings rækkefølge.

en: Sort Direction
da_DK: Sortéringsrækkefølge

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Posts Per Page
da_DK: Poster pr. side

en: Enter the number of posts to display per page.
da_DK: Skriv antal poster som skal vises pr. side.

en: Completed
da_DK: Færdig

en: Access to certificate page is disallowed.
da_DK: Adgang til certifikatside er ikke tilladt.

[ctx: Displays a list of lessons for a course and tracks lesson progress.]
en: Displays a list of %s for a %s and tracks %s progress.
da_DK: Viser en liste over %s for en %s og sporer %s fremskridt.

en: Displays a list of %s
da_DK: Viser en liste over %s

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New %s
da_DK: Tilføj ny %s

en: Edit %s
da_DK: Ret %s

en: New %s
da_DK: Ny %s

en: Search %s
da_DK: Søg %s

en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i papirkurven

en: Parent %s
da_DK: Forælder %s

en:  Available on: %s
da_DK: Tilgængelig den: %s

en: Custom Labels
da_DK: Brugerdefinerede etiketter

en: Update Options &raquo;
da_DK: Gem ændringer &raquo;

en: Reset to Defaults &raquo;
da_DK: Nulstil til standardindstillingerne  &raquo;

en: Course
da_DK: Kursus

en: Label to replace "course" (singular).
da_DK: Label til at erstatte "kursus" (ental).

en: Courses
da_DK: Kurser

en: Label to replace "courses" (plural).
da_DK: Label til at erstatte "kurser" (flertal).

en: Lesson
da_DK: Lektion

en: Label to replace "lesson" (singular).
da_DK: Label til at erstatte "lektion" (ental).

en: Lessons
da_DK: Lektioner

en: Label to replace "lessons" (plural).
da_DK: Label til at erstatte "lektioner" (flertal).

en: Topic
da_DK: Emne

en: Label to replace "topic" (singular).
da_DK: Ediket som udskifter "Emne" (ental)

en: Topics
da_DK: Emner

en: Label to replace "topics" (plural).
da_DK: Label som udskifter "Emner" (flertal)

en: Label to replace "quiz" (singular).
da_DK: Label til at erstatte "quiz" (ental).

en: Quizzes
da_DK: Quizzer

en: Label to replace "quizzes" (plural).
da_DK: Label til at erstatte "quizzer" (flertal).

en: Take this Course (Button)
da_DK: Tag dette kursus (knap)

en: Label to replace "Take this Course" button.
da_DK: Label til at erstatte "Tag dette kursus" knappen.

en: Mark Complete (Button)
da_DK: Marker som færdig (Button)

en: Label to replace "Mark Complete" button.
da_DK: Label til at erstatte "Mark Complete" knappen.

en: Click Here to Continue (Button)
da_DK: Klik her for at fortsætte (knap)

en: Label to replace "Click Here to Continue" button.
da_DK: Label til at erstatte "Klik her for at fortsætte" knappen.

en: Take this Course
da_DK: Tag dette kursus

en: Mark Complete
da_DK: Marker som færdig

en: Click Here to Continue
da_DK: Klik her for at fortsætte

[ctx: Add New Topic Label]
en: Add New %s
da_DK: Tilføj nyt %s

[ctx: New Topic Label]
en: New %s
da_DK: Ny %s

[ctx: Search Topic Label]
en: Search %s
da_DK: Søg %s

[ctx: No Topic found Label]
en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

[ctx: No Topic found in Trash]
en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i papirkurven

[ctx: Add New Quiz Label]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: Add New Quiz Label]
en: Add New %s
da_DK: Tylføj ny %s

[ctx: New Quiz Label]
en: New %s
da_DK: Ny %s

[ctx: Search Quiz Label]
en: Search %s
da_DK: Søg %s

[ctx: No Quiz found Label]
en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

[ctx: No Quiz found in Trash Label]
en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i papirkurven

[ctx: Add New Lesson Label]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: Add New Lesson Label]
en: Add New %s
da_DK: Tilføj ny %s

[ctx: Edit Lesson Label]
en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

[ctx: New Lesson Label]
en: New %s
da_DK: Ny %s

[ctx: Search Lesson Label]
en: Search %s
da_DK: Søg %s

[ctx: No Lesson found Label]
en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

[ctx: No Lesson found in Trash Label]
en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i papirkurven

[ctx: Add New Course Label]
en: Add New %s
da_DK: Tilføj ny %s

[ctx: Edit Course Label]
en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

[ctx: New Course Label]
en: New %s
da_DK: Ny %s

[ctx: Search Courses Label]
en: Search %s
da_DK: Søg %s

[ctx: No Courses found Label]
en: No %s found
da_DK: Ingen %s fundet

[ctx: No Courses found in Trash Label]
en: No %s found in Trash
da_DK: Ingen %s fundet i papirkurven

en: PayPal Settings
da_DK: PayPal Indstillinger

[ctx: Course Materials Label]
en: %s Materials
da_DK: %s Materiale

[ctx: Options for course materials]
en: Options for %s materials
da_DK: Indstillinger for %s materiale

[ctx: Course Price Type Label]
en: %s Price Type
da_DK: %s Pris type

en: Open
da_DK: Åbent

en: Closed
da_DK: Lukket

en: Free
da_DK: Gratis

en: Buy Now
da_DK: Køb nu

en: Recurring
da_DK: Tilbagevendende

en: Is it open to all, free join, one time purchase, or a recurring subscription?
da_DK: Du kan vælge  åbent for alle, Lukket , gratis adgang, én gangs køb eller tilbagevendende kursister?

en: Custom Button URL
da_DK: Brugerdefineret Knap URL

en: Optional
da_DK: Valgfri

[ctx: placeholders: "Take This Course" button label]
en: Entering a URL in this field will enable the "%s" button. The button will not display if this field is left empty.
da_DK: Indsættelse af en URL i dette felt vil tillade "%s" knap. Knappen vil ikke vises hvis dette felt er tomt

[ctx: Course Price Label]
en: %s Price
da_DK: %s pris

[ctx: Enter course price here. Leave empty if the course is free.]
en: Enter %s price here. Leave empty if the %s is free.
da_DK: Skriv %s  pris her. Efterlades tomt hvis %s er gratis

en: Billing Cycle
da_DK: Fakturerings cyklus

en: Billing Cycle for the recurring payments in case of a subscription.
da_DK: Fakturerings cyklus for tilbagevendende betalinger ved tilmelding.

[ctx: Course Access List Label]
en: %s Access List
da_DK: %s Tilmeldings liste

en: This field is auto-populated with the UserIDs of those who have access to this course.
da_DK: Dette felt vil automatisk blive udfyldt med brugerID, fra alle som har adgang til dette kursus.

[ctx: Sort Lesson By Label]
en: Sort %s By
da_DK: Sortér %s ved

en: Use Default
da_DK: Brug default

[ctx: Choose the sort order of lessons in this course.]
en: Choose the sort order of %s in this %s.
da_DK: Vælg sorteringsrækkefølgen af %s i dette %s.

[ctx: Sort Lesson Direction Label]
en: Sort %s Direction
da_DK: Sortér %ss retning

[ctx: Course prerequisites Label]
en: %s prerequisites
da_DK: %s forudsætninger

[ctx: Select a course as prerequisites to view this course]
en: Select a %s as prerequisites to view this %s
da_DK: Vælg et  %s som forudsætter at se dette %s

[ctx: Disable Lesson Progression Label]
en: Disable %s Progression
da_DK: Deaktiver %ss rækkefølge

[ctx: Disable the feature that allows attempting lessons only in allowed order.]
en: Disable the feature that allows attempting %s only in allowed order.
da_DK: Deaktivering af rækkefølgen, vil tillade brugertilgang til %s i vilkårlig rækkefølge

en: Expire Access
da_DK: Adgang udløber

en: Leave this field unchecked if access never expires.
da_DK: Efterlad dette felt tomt, hvis adgang ikke udløber.

en: Expire Access After (days)
da_DK: Adgang udløber efter (dage)

[ctx: Enter the number of days a user has access to this course.]
en: Enter the number of days a user has access to this %s.
da_DK: Skriv antal af dag(e) som en brugerne har adgang til dette %s.

[ctx: Delete Course and Quiz Data After Expiration Label]
en: Delete %s and %s Data After Expiration
da_DK: Slet %s og %s data efter udløb

[ctx: Select this option if you want the user's course progress to be deleted when their access expires.]
en: Select this option if you want the user's %s progress to be deleted when their access expires.
da_DK: Vælg denne mulighed, hvis du ønsker at brugernes %s data skal slettes når adgangen udløber.

[ctx: Hide Course Content table Label]
en: Hide %s Content table
da_DK: Skjul %s indhold

[ctx: Hide Course Content table when user is not enrolled.]
en: Hide %s Content table when user is not enrolled.
da_DK: Skjul %s indhold for bruger der ikke er tilmeldt.

en: Associated Certificate
da_DK: Tilhørende certifikat

[ctx: Select a certificate to be awarded upon course completion (optional).]
en: Select a certificate to be awarded upon %s completion (optional).
da_DK: Vælg et certifikat som kursisten får, for at færdigøre dette %s.

en: Enter your PayPal email here.
da_DK: Indtast din PayPal-e-mail her.

en: PayPal Currency
da_DK: PayPal-valuta

en: Enter the currency code for transactions.
da_DK: Indtast valutakoden for transaktioner.

en: PayPal Country
da_DK: PayPal-land

en: Enter your country code here.
da_DK: Indtast din landekode her.

en: PayPal Cancel URL
da_DK: PayPal annuller URL

en: Enter the URL used for purchase cancellations.
da_DK: Indtast den URL, der anvendes til købsannulleringer.

en: Enter the URL used for completed purchases (typically a thank you page).
da_DK: Indtast URL der bruges til afsluttede køb (typisk en tak-side).

en: Enter the URL used for IPN notifications.
da_DK: Indtast URL der bruges til IPN underretninger.

en: Use PayPal Sandbox
da_DK: Brug PayPal Sandbox

en: Check to enable the PayPal sandbox.
da_DK: Markér for at aktivere PayPal-Sandbox

[ctx: Associated Course Label]
en: Associated %s
da_DK: Tilhørende %s

[ctx: Associate with a course.]
en: Associate with a %s.
da_DK: Tilhørende til et %s

[ctx: Forced Lesson Timer Label]
en: Forced %s Timer
da_DK: Tvungen %s tid

[ctx: Minimum time a user has to spend on Lesson page Label]
en: Minimum time a user has to spend on %s page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
da_DK: Mindste tid en bruger har til at bruge på %s side, før det kan mærkes færdig. Eksempler: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec

en: Upload Assignment
da_DK: Upload opgave

en: Check this if you want to make it mandatory to upload assignment
da_DK: Markér dette hvis du ønsker at gøre det obligatorisk at uploade opgave

en: Auto Approve Assignment
da_DK: Automatisk godkend opgave

en: Check this if you want to auto-approve the uploaded assignment
da_DK: Markér dette hvis du ønsker at automatisk godkende den uploadede opgave

en: Award Points for Assignment
da_DK: Belønnings point for en opgave

en: Allow this assignment to be assigned points when it is approved.
da_DK: Tillad denne opgave, at få tildeles point, når den er godkendt.

en: Set Number of Points for Assignment
da_DK: Sæt antal point for en opgave

en: Assign the max amount of points someone can earn for this assignment.
da_DK: Tildel max antal point som nogen kan tjene til denne opgave.

[ctx: Sample Lesson Label]
en: Sample %s
da_DK: Prøve %s

[ctx: Check this if you want this lesson and all its topics to be available for free.]
en: Check this if you want this %s and all its %s to be available for free.
da_DK: Markér dette hvis du ønsker denne %s og alt dens %s være gratis til rådighed.

[ctx: Make lesson visible X days after sign-up]
en: Make %s visible X days after sign-up
da_DK: Lav %s synlig i X dage efter tilmelding

[ctx: Make lesson visible ____ days after sign-up]
en: Make %s visible ____ days after sign-up
da_DK: Lav %s synlig____ dage efter tilmelding

[ctx: Make lesson visible on specific date]
en: Make %s visible on specific date
da_DK: Lav %s synlig på en bestemt dato

[ctx: Set the date that you would like this lesson to become available.]
en: Set the date that you would like this %s to become available.
da_DK: Indstil den dato, du ønsker denne %s bliver tilgængelig.

[ctx: Quiz Settings Label]
en: %s Settings
da_DK: %s Indstillinger

en: Repeats
da_DK: Gentag

[ctx: Number of repeats allowed for quiz]
en: Number of repeats allowed for %s
da_DK: Antal gange en %s må gentages

en: Certificate Threshold
da_DK: Certifikat score

en: Minimum score required to award a certificate, between 0 and 1 where 1 = 100%.
da_DK: Minimum score som kræves for at få et certifikat, det skal være mellem 0 og 1 hvor 1 = 100%

en: Passing Percentage
da_DK: Beståelses procent

[ctx: Passing percentage required to pass the quiz (number only). e.g. 80 for 80%.]
en: Passing percentage required to pass the %s (number only). e.g. 80 for 80%%.
da_DK: Beståelses procent som kræves for at bestå denne %s (kun nummer) f.eks. 80 for 80%%.

[ctx: Associated Lesson Label]
en: Associated %s
da_DK: Tilhørende %s

[ctx: Optionally associate a quiz with a lesson.]
en: Optionally associate a %s with a %s.
da_DK: Valgfri associeret en %s med en %s

[ctx: Optionally associate a quiz with a certificate.]
en: Optionally associate a %s with a certificate.
da_DK: Valgfrit knytte en %s med et certifikat

en: Associated Settings
da_DK: associerede Indstillinger

[ctx: If you imported a quiz, use this field to select it. Otherwise, create new settings below. After saving or publishing, you will be able to add questions.]
en: If you imported a %s, use this field to select it. Otherwise, create new settings below. After saving or publishing, you will be able to add questions.
da_DK: Hvis du har importeret en %s, brug da dette felt til at vælge det. Ellers oprette nye indstillinger nedenfor. Når du har gemt eller udgivet, vil du være i stand til at tilføje spørgsmål.

en: Preview
da_DK: Forhåndsvisning

[ctx: Quiz Options Label]
en: %s Options
da_DK: %s Indstillnger

[ctx: Lesson Topic Options Label]
en: %s %s Options
da_DK: %s %s indstillinger

[ctx: placeholders: course]
en: Associate with a %s.
da_DK: Tilhørende til et %s.

[ctx: Forced Topic Timer Label]
en: Forced %s Timer
da_DK: Tvungen %s tid

[ctx: Minimum time a user has to spend on Topic page Label]
en: Minimum time a user has to spend on %s page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
da_DK: Mindste tid en bruger har til at bruge på %s side, før det kan mærkes færdig. Eksempler: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec

en: Certificates
da_DK: Certifikat

en: Certificates Options
da_DK: Certifikat indstillinger

en: Transactions
da_DK: Transaktioner

en: Transactions Options
da_DK: Transaktions indstillinger

en: Click the Export button below to export the transaction list.
da_DK: Klik på knappen Eksporter nedenfor for at eksportere transaktionslisten.

en: day(s)
da_DK: Dag(e)

en: week(s)
da_DK: uge(r)

en: month(s)
da_DK: Måned(er)

en: year(s)
da_DK: År

en: No attempts
da_DK: Ingen forsøg

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
da_DK: Sikkerheds check- Hvis du ser denne besked, så log ud og ind af WordPress

[ctx: Export User Course Data Label]
en: Export User %s Data &raquo;
da_DK: Eksporter bruger %s data &raquo;

[ctx: Export Quiz Data Label]
en: Export %s Data &raquo;
da_DK: Eksporter %s data &raquo;

en: -- Select a Certificate --
da_DK: -- Vælg et certifikat --

en: -- Select Settings --
da_DK: -- Vælg indstillinger --

[ctx: Select a Lesson or Topic Label]
en: -- Select a %s or %s --
da_DK: -- Vælg en %s eller %s --

[ctx: Select a Lesson Label]
en: -- Select a %s --
da_DK: -- Vælg et %s --

en: LearnDash Categories
da_DK: LearnDash Kategorier

en: Loading...
da_DK: Loading …

[ctx: Select a Lesson Topic Label]
en: -- Select a %s or %s --
da_DK: -- Vælg en %s eller %s --

en:  characters. Most search engines use a maximum of %s chars for the %s.
da_DK: tegn. De fleste søgemaskiner bruger maksimalt %s tegn for %s.

en: Click for Help!
da_DK: Klik for Hjælp!

en: Options Reset.
da_DK: Nulstil indstillinger.

en: Options Updated.
da_DK: Indstillinger opdateret.

en: Update Options
da_DK: Gem ændringer

en: Reset to Defaults
da_DK: Nulstil til standardindstillingerne

[ctx: Your access to this course has expired.]
en: Your access to this %s has expired.
da_DK: Din adgang til dette %s er udløbet.

[ctx: Return to Course Overview Label]
en: Return to %s Overview
da_DK: Retur til %s Oversigt

[ctx: placeholders: course]
en: LearnDash - %s attempt and score information of users. Visible only to users logged in.
da_DK: LearnDash - %s forsøg og score information til brugerne. Kun synlig for brugere som er logget på.

[ctx: Course Information]
en: %s Information
da_DK: %s oplysninger

[ctx: LearnDash - Course Navigation. Shows lessons and topics on the current course.]
en: LearnDash - %s Navigation. Shows lessons and topics on the current course.
da_DK: Learndash- %s Navigation. Viser lektioner og emner fra det aktuelle kursus.

en: Associated Content
da_DK: Tilhørende  indhold

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Select category
da_DK: Vælg kategori

[ctx: Course access will expire on:]
en: %s access will expire on:
da_DK: %s adgang vil udløbe om:

[ctx: Course access expired on:]
en: %s access expired on:
da_DK: %s adgang udløber om:

[ctx: Previous Lesson Label]
en: Previous %s
da_DK: Forrige %s

[ctx: Previous Topic Label]
en: Previous %s
da_DK: Forrige %s

[ctx: Next Lesson Label]
en: Next %s
da_DK: Næste %s

[ctx: Next Topic Label]
en: Next %s
da_DK: Næste %s

en: Not Started
da_DK: Ikke startet

en: In Progress
da_DK: I gang

en: %d out of %d steps completed
da_DK: %d ud af %d trin afsluttet

[ctx: placeholders: course]
en: LearnDash %s progress bar
da_DK: LearnDash %s fremskridtslinje

[ctx: Course Progress Bar Label]
en: %s Progress Bar
da_DK: %s fremskridtslinje

en: Unable to write to directory. Is this directory writable by the server?
da_DK: Kan ikke skrive til mappen. Er denne mappe sat til skrivning af serveren?

en: Approve
da_DK: Godkend

en: Assignment
da_DK: Opgave

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update & Approve
da_DK: Opdater & Godkend

en: Awarded Points (Out of %d):
da_DK: Tildelt Points (Out of% d):

en: Assignments
da_DK: Afleveringer

en: Edit Assignment
da_DK: Rediger opgave

en: View Assignment
da_DK: Vis opgaver

en: Search Assignments
da_DK: Søg i afleveringer

en: No assignment found
da_DK: Ingen opgaver fundet

en: No assignment found in Trash
da_DK: Ingen opgave fundet i papirkurven

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at få adgang til denne side.

en: License Settings
da_DK: Licensindstillinger

en: Please enter a valid license or %s one now.
da_DK: Indtast en gyldig licens eller %s en nu.

en: buy
da_DK: køb

en: Your license is valid.
da_DK: Din licens er gyldig.

en: Email:
da_DK: E-mail:

en: License Key:
da_DK: Licens nøgle:

en: Update License
da_DK: Opdatér licens

en: PRINT YOUR CERTIFICATE
da_DK: UDSKRIV DIT CERTIFIKAT!

en: LearnDash Certificate Options
da_DK: LearnDash certifikat indstillinger

en: Letter / USLetter (default)
da_DK: Letter / USLetter (standard)

en: Landscape (default)
da_DK: Liggende (default)

en: Portrait
da_DK: Stående

en: PDF Page Size
da_DK: PDF side størrelse

en: PDF Page Orientation
da_DK: PDF Side retning

en: Post does not exist.
da_DK: Emnet findes ikke

en: <br /><br />Go back to
da_DK: <br /><br />Gå tilbage til

en: the settig panel</a>.
da_DK: Indstillingspanelet</a>.

en: Empty value
da_DK: Tom værdi

en: Email could not be sent to:
da_DK: E-mail kunne ikke sendes til:

en: Email sent to:
da_DK: E-mail sendt til:

en: LearnDash Groups
da_DK: Learndash Grupper

en: LearnDash Group
da_DK: LearnDash  gruppe

en: Add New LearnDash Group
da_DK: Tilføj ny LearnDash gruppe

en: Edit LearnDash Group
da_DK: Rediger LearnDash gruppe

en: New LearnDash Group
da_DK: Ny LearnDash gruppe

en: LearnDash Group Updated.
da_DK: LearnDash gruppe opdateret.

en: View LearnDash Group
da_DK: Se LearnDash  gruppe

en: Search LearnDash Group
da_DK: Søg LearnDash  gruppe

en: No LearnDash Group found
da_DK: Ingen LearnDash gruppe fundet

en: No LearnDash Group found in the Trash
da_DK: Ingen LearnDash  gruppe fundet i papirkurven

en: Holds LearnDash user Groups
da_DK: Indeholder LearnDash brugergrupper

en: LearnDash Group updated.
da_DK: LearnDash-gruppe opdateret.

en: Custom field updated.
da_DK: Brugerdefineret felt opdateret.

en: Custom field deleted.
da_DK: Brugerdefineret felt slettet.

en: LearnDash Group restored to revision from %s
da_DK: LearnDash gruppe gendannet til revision fra %s

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Group published.
da_DK: Offentliggjort gruppe.

en: LearnDash Group saved.
da_DK: LearnDash gruppe gemt

en: LearnDash Group submitted.
da_DK: LearnDash gruppe sendt.

en: LearnDash Group scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
da_DK: LearnDash gruppe planlagt til: <strong%1$s</strong>.

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: Group draft updated.
da_DK: Gruppe udkast opdateret.

en: Action
da_DK: Handling

en: No users.
da_DK: Ingen bruger.

en: Complete Your Purchase
da_DK: Gennemfør dit køb

en: Use Paypal
da_DK: Brug Paypal

[ctx: Permanently Delete Course Data Label]
en: Permanently Delete %s Data
da_DK: Permanent sletning af %s data

en: Check and click update profile to permanently delete user's LearnDash course data. <strong>This cannot be undone.</strong>
da_DK: Kontroller og klik opdateringsprofil for permanent at slette brugerens LearnDash kursus data. <strong>Dette kan ikke fortrydes.</strong>

en: Remove the Quiz lock(s) for this user.
da_DK: Fjern quiz lås (en) for denne bruger.

[ctx: Post Type General Name]
en: Submitted Essays
da_DK: Indsendte Essays

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Submitted Essay
da_DK: indsendt Essay

en: Submitted Essays
da_DK: Indsendte Essays

en: Parent Submitted Essay:
da_DK: Parent Indsendt Essay:

en: All Submitted Essays
da_DK: Alle Indsendte Essays

en: Add New Submitted Essay
da_DK: Tilføj ny Indsendt Essay

en: New Submitted Essay
da_DK: Ny Indsendt Essay

en: Edit Submitted Essay
da_DK: Rediger Indsendt Essay

en: Update Submitted Essay
da_DK: Opdater Indsendt Essay

en: View Submitted Essay
da_DK: Vis Indsendt Essay

en: Search Submitted Essays
da_DK: Søg Indsendt Essays

en: Not found
da_DK: Ikke fundet

en: Not found in Trash
da_DK: Ikke fundet i papirkurven

en: Submitted essays via a quiz question.
da_DK: Indsendt essays via en quiz spørgsmål.

[ctx: Custom Essay post type status: Graded]
en: Graded
da_DK: Vurderet

[ctx: Custom Essay post type status: Not Graded]
en: Not Graded
da_DK: Ikke vurderet

en: Not Graded <span class="count">(%s)</span> | Not Graded <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Ikke vurderet <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Ikke vurderet <span class="count">(%s)</span>

en: Essay Question Title
da_DK: Essay Spørgsmåls Titel

en: Submitted By
da_DK: Indsendt af

[ctx: Assigned Lesson]
en: Assigned %s
da_DK: Tildelt %s

[ctx: Assigned Quiz]
en: Assigned %s
da_DK: Tildelt %s

en: See upload below.
da_DK: Se uploade nedenfor.

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Your Response to Submitted Essay (optional)
da_DK: Dit svar til Indsendt Essay (valgfrit)

en: Essay Grading Status
da_DK: Essay Vuderingsstatus

en: Not Graded
da_DK: Ikke vurderet

en: Graded
da_DK: Vurderet

en: Essay Question
da_DK: Essay Spørgsmål

en: Points available
da_DK: Points til rådighed

en: Points awarded
da_DK: Point tildelt

en: We could not find the essay question for this response
da_DK: Vi kunne ikke finde essay spørgsmål til dette svar

en: Essay Quiz
da_DK: Essay quiz

en: No Quiz
da_DK: ingen quiz

en: Essay Course
da_DK: Essay Kursus

en: Essay Lesson
da_DK: Essay Lektion

en: Submitted on: <b>%1$s</b>
da_DK: Indsendt den: <b>af:%1$s</b>

en: Delete Permanently
da_DK: Slet permanent

en: Move to Trash
da_DK: Læg i pairkurven

en: Yes
da_DK: Ja

en: No
da_DK: Nej

en: Close
da_DK: Luk

en: Loading
da_DK: Indlæser

[ctx: Previous Quiz Button Label]
en: View Previous Answers
da_DK: Se tidligere svar

en: PayPal - The safer, easier way to pay online.
da_DK: PayPal - Den sikrere og nemmere måde at betale online.

en: You are not allowed to access this file.
da_DK: Du har ikke adgang til denne fil.

[ctx: Do you really want to delete the quiz/question?]
en: Do you really want to delete the %s/question?
da_DK: Vil du virkelig ønsker at slette %s / spørgsmål?

en: Title is not filled!
da_DK: Titel er ikke udfyldt!

en: No question deposited!
da_DK: Ingen spørgsmål angivet!

en: Correct answer was not selected!
da_DK: Korrekt svar var ikke valgt!

en: No answer deposited!
da_DK: Ingen svar angivet!

[ctx: No quiz description filled!]
en: No %s description filled!
da_DK: Ingen %s beskrivelse udfyldt!

en: No number in the field "Points" or less than 1
da_DK: Ingen nummer i feltet "Points" eller mindre end 1

en: No number in the field "Points" or less than 0
da_DK: Ingen nummer i feltet "Points" eller mindre end 0

[ctx: No quiz selected]
en: No %s selected
da_DK: Ingen %s valgt

en: Do you really want to reset the statistic?
da_DK: Ønsker du virkelig at nulstille statistikken?

en: No data available
da_DK: Ingen data tilgængelige

en: No sort element in the criterion
da_DK: Ingen sorteret element i kriteriet

en: You must specify a name.
da_DK: Du skal angive et navn.

en: This entry should really be deleted?
da_DK: Denne post bør virkelig slettes?

en: Not all fields completed.
da_DK: Ikke alle feler er afsluttet

en: You must specify a template name.
da_DK: Du skal angive skabelon navn.

en: Today
da_DK: I dag

[ctx: Advanced %s]
en: Advanced %s
da_DK: Avanceret %s

[ctx: Advanced Quiz]
en: Advanced %s
da_DK: Avanceret %s

en: You must answer this question.
da_DK: Du skal svare på dette spørgsmål.

[ctx: You must answer all questions before you can complete the quiz.]
en: You must answer all questions before you can complete the %s.
da_DK: Du skal besvare alle spørgsmål, før du kan fuldføre %s.

en: All fields have to be filled.
da_DK: Alle felter skal udfyldes.

en: Settings saved
da_DK: Indstillinger gemt

en: Database repaired
da_DK: Database repareret

en: File cannot be processed
da_DK: Fil kan ikke behandles.

[ctx: Quiz not found]
en: %s not found
da_DK: %s ikke fundet

en: Question not found
da_DK: Spørgsmål ikke fundet

en: Click here to add another question.
da_DK: Klik her for at tilføje et andet spørgsmål.

en: Question edited
da_DK: Spørgsmål rettet

en: Question added
da_DK: Spørgsmål tilføjet

en: Edit question
da_DK: Ret spørgsmål

en: New question
da_DK: Nyt spørgsmål

en: Question: %d
da_DK: Spørgsmål: %d

en: questions copied
da_DK: Spørgsmål kopieret

[ctx: Quiz edited]
en: %s edited
da_DK: %s rettet

[ctx: Quiz created]
en: %s created
da_DK: %s oprettet

[ctx: Quiz title or quiz description are not filled]
en: %s title or %s description are not filled
da_DK: %s titel eller %s beskrivelse er ikke udfyldt

[ctx: Edit quiz]
en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

[ctx: Create quiz]
en: Create %s
da_DK: Opret %s

en: Template stored
da_DK: Skabelon gemt

[ctx: Quiz deleted]
en: %s deleted
da_DK: %s slettet

en: Not categorized
da_DK: Ikke kategoriseret

en: No category
da_DK: Ingen kategori

en: Anonymous
da_DK: Anonym

en: Deleted user
da_DK: Slettet bruger

en: No name or e-mail entered.
da_DK: Ingen navn eller e-mail indtastet.

en: You signed up successfully.
da_DK: Du er tilmeldt med succes.

en: An error has occurred.
da_DK: Der opstod en fejl.

en: You can not enter again.
da_DK: Du kan ikke komme ind igen.

en: Your name can not exceed 15 characters.
da_DK: Dit navn kan ikke overstige 15 tegn.

en: You entered wrong captcha code.
da_DK: Du har indtastet forkert captcha kode.

en: File was not uploaded
da_DK: Filen blev ikke uploadet

en: File have wrong format
da_DK: Fil har forkert format

en: File is not compatible with the current version
da_DK: Fil er ikke kompatibel med den aktuelle version

en: XML could not be loaded.
da_DK: XML kunne ikke indlæses.

en: Sort by:
da_DK: Sortér ved:

en: best user
da_DK: bedste bruger

en: newest entry
da_DK: nyeste post

en: oldest entry
da_DK: ældste post

en: How many entries should be shown on one page:
da_DK: Hvor mange poster skal vises på en side:

en: UR = unregistered user, R = registered user
da_DK: UR = uregistreret bruger, R = registreret bruger

en: User
da_DK: Bruger

en: E-Mail
da_DK: E-mail

en: Entered on
da_DK: Indtastes på

en: Results
da_DK: Resultat

en: Delete
da_DK: Slet

en: save
da_DK: Gem

en: cancel
da_DK: fortryd

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Delete all entries
da_DK: Slet alle poster

[ctx: Finish Quiz Button Label]
en: Finish %s
da_DK: Afslut %s

en: Your result has been entered into leaderboard
da_DK: Dit resultat er indgået på scoretavlen

en: You must fill out this field.
da_DK: Du skal udfylde dette felt.

en: You must specify a number.
da_DK: Du skal angive et nummer.

en: You must specify a text.
da_DK: Du skal angive en tekst.

en: You must specify an email address.
da_DK: Du skal angive en e-mailadresse.

en: You must specify a date.
da_DK: Du skal angive en dato.

[ctx: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.]
en: You have already completed the %s before. Hence you can not start it again.
da_DK: Du har allerede afsluttet %s før. Derfor kan du ikke starte den igen.

[ctx: You must sign in or sign up to start the quiz.]
en: You must sign in or sign up to start the %s.
da_DK: Du skal logge ind eller tilmelde dig  for at starte%s.

[ctx: You have to pass the previous Module's Quiz in order to start this Quiz]
en: You have to pass the previous Module's %s in order to start this %s
da_DK: Du er nødt til at gennemføre det tidligere modul %s for at starte denne %s

en: %s of %s questions completed
da_DK: %s af %s spørgsmål afsluttet

[ctx: Start Quiz Statistics Button Label]
en: View %s Statistics
da_DK: Vis %s Statistik

en: Time limit
da_DK: Tidsbegrænset

en: Answered
da_DK: Besvaret

en: Review
da_DK: Anmeldelse

en: Review question
da_DK: anmeld spørgsmål

[ctx: Quiz complete. Results are being recorded.]
en: %s complete. Results are being recorded.
da_DK: %s fuldført. Resultater bliver registreret.

en: %s of %s questions answered correctly
da_DK: %s af %s spørgsmål besvaret korrekt

en: Your time: <span></span>
da_DK: Din tid: <span></span>

en: Time has elapsed
da_DK: Tiden er gået

en: You have reached %s of %s points, (%s)
da_DK: Du har opnået %s af %s point, (%s)

en: Earned Points: %s of %s, (%s)
da_DK: Optjente Point: %s af %s, (%s)

en: %s Essay(s) Pending (Possible Points: %s)
da_DK: %s Essay (r) Afventer (Mulige Points:%s)

en: Average score
da_DK: Gennemsnitlig score

en: Your score
da_DK: Din score

[ctx: Restart Quiz Button Label]
en: Restart %s
da_DK: Genstart%s

en: View questions
da_DK: Vis spørgsmål

en: Show leaderboard
da_DK: Vis pointtavle

en: Question %s of %s
da_DK: Spørgsmål %s af %s

en: Question
da_DK: Spørgsmål

en: Category: %s
da_DK: Kategori: %s

en: Sort elements
da_DK: Sorter elementer

en: Type your response here
da_DK: Skriv dit svar her

en: Upload your answer to this question.
da_DK: Upload dit svar på dette spørgsmål.

en: Essay type not found
da_DK: Essay typen ikke fundet

en: Correct
da_DK: Rigtig

en: Grading can be reviewed and adjusted.
da_DK: Grading kan gennemgås og justeres.

en: Incorrect
da_DK: Forkert

en: Hint
da_DK: Tips

en: Skip question
da_DK: Spring spørgsmålet over

en: Next
da_DK: Næste

en: Page %d
da_DK: Side %d

[ctx: quiz is loading... Label]
en: %s is loading...
da_DK: %s loader ...

en: maximum of %s points
da_DK: maksimum af %s point

en: Result
da_DK: Resultat

en: Table is loading
da_DK: Tabellen indlæses …

[ctx: Quiz Options]
en: %s Options
da_DK: %s Indstillnger

en: back to overview
da_DK: Tilbage til oversigten

en: E-Mail settings
da_DK: E-mail indstillinger

en: Settings in case of problems
da_DK: Indstillinger i tilfælde af problemer

en: Save
da_DK: Gem

en: Global settings
da_DK: Globale indstillinger

en: Leaderboard time format
da_DK: Pointtavle tidsformat

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Documentation on date and time formatting
da_DK: Dokumentation om formatering af dato og tid

en: Statistic time format
da_DK: Statistik tidsformat

en: Select example:
da_DK: Vælg eksempel:

en: Time format:
da_DK: Tidsformat:

en: Question Category management
da_DK: Håndtering af spørgsmålskategorier

en: Select Question Category
da_DK: Vælg spørgsmåls kategori

en: Delete selected Question Category
da_DK: Slet valgte spørgsmåls kategori

en: Save changed to selected Question Category
da_DK: Gem ændringer til valgte spørgsmåls kategori

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Question Category Saved
da_DK: Spørgsmåls kategori gemt

en: Question Category Deleted
da_DK: Spørgsmåls kategori slettet

[ctx: Quiz template management]
en: %s template management
da_DK: Håndtering af %s skabeloner

[ctx: Select Quiz template]
en: Select %s template
da_DK: Vælg %s skabelon

[ctx: Delete selected Quiz template]
en: Delete selected %s template
da_DK: Slet valgte %s skabelon

[ctx: Save changed to selected Quiz template]
en: Save changed to selected %s template
da_DK: Gem ændringer til den valgte %s skabelon

[ctx: Quiz template Saved]
en: %s template Saved
da_DK: %s skabelon Gemt

[ctx: Quiz template Deleted]
en: %s template Deleted
da_DK: %s skabelon Slettet

en: Question template management
da_DK: Håndtering af spørgsmålsskabelon

en: Select Question template
da_DK: Vælg spørgsmåls skabelon

en: Delete selected Question template
da_DK: Slet valgte spørgsmåls skabelon

en: Save changed to selected Question template
da_DK: Gem ændringer til valgte spørgsmåls skabelon

en: Question template Saved
da_DK: Spørgsmåls skabelon gemt

en: Question template Deleted
da_DK: Spørgsmålsskabelon slettet

en: Admin e-mail settings
da_DK: Admin e-mail indstillinger

en: To:
da_DK: Til:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
da_DK: Adskil flere e-mail adresser med et komma, f.eks wp@test.dk, test@test.dk

en: From:
da_DK: Fra:

en: The value entered is not a valid email address
da_DK: Den indtastede værdi er ikke en gyldig e-mailadresse

en: This is the email address of the sender. If not provided the admin email <strong>(%s)</strong> will be used.
da_DK: Dette er den e-mail-adresse på afsenderen. Hvis den ikke er der, vil admin email <strong>(%s)</strong> blive brugt.

en: Subject:
da_DK: Emne:

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Allowed variables
da_DK: Tillad variabler

en: User-ID
da_DK: Bruger-ID

en: Quiz-Name
da_DK: Quiz-navn

en: Result in precent
da_DK: Resultater i procent

en: Reached points
da_DK: Opnåede point

en: IP-address of the user
da_DK: IP-adressen på brugeren

en: Category-Overview
da_DK: Kategori-oversigt

en: User e-mail settings
da_DK: Bruger e-mail indstillinger

en: to activate
da_DK: at aktivere

en: not to activate
da_DK: ikke at aktivere

en: Please note
da_DK: Bemærk venligst

en: These settings should only be set in cases of problems with LD Advanced Quiz.
da_DK: Disse indstillinger bør kun indstilles i tilfælde af problemer med LD Avanceret Quiz.

en: Automatically add [raw] shortcode
da_DK: Automatisk tilføje [raw] shortcode.

en: It is recommended %s this option on your system.
da_DK: Det anbefales %s denne indstilling på dit system.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) into [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]
da_DK: Hvis denne indstilling er aktiveret, er en [raw] shortcode automatisk sat omkring LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) ind i [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
da_DK: Egne temaer ændrer interne rækkefølge af filtre, som laver problemerne. Med ekstra shortkode [raw] forhindres dette.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
da_DK: Indlæs ikke Javascript-filer i footer

en: Generally all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
da_DK: Generelt er alle LDAdvQuiz-Javascript-filer indlæst i footer, og kun når der virkelig er brug for dem.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
da_DK: I meget gamle Wordpress temaer kan dette føre til problemer.

en: If you activate this option, all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, bliver alle LDAdvQuiz-Javascript-filer indlæses i headeren, selv om de ikke er nødvendige.

en: Touch Library
da_DK: Touch Bibliotek

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
da_DK: I Version 0.13 en ny Touch bibliotek blev tilføjet til mobile enheder.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
da_DK: Hvis du har nogen problemer med Touch Bibliotek, skal du deaktivere den.

en: Is required only in rare cases.
da_DK: Kræves kun i sjældne tilfælde.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
da_DK: Hvis du har problemer med front ajax venligst aktivere den.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
da_DK: f.eks Domæne med specialtegn i kombination med IE

en: Repair database
da_DK: Reparer database

en: No data will be deleted. Only LDAdvQuiz tables will be repaired.
da_DK: Ingen data vil blive slettet. Kun LDAdvQuiz tabeller vil blive repareret.

en: Error
da_DK: Fejl

en: Successfully
da_DK: Succesfuld

en: Import completed successfully
da_DK: Import fuldført

[ctx: Quiz name]
en: %s name
da_DK: %s navn

en: Return to Questions Overview
da_DK: Retur til spørgsmåls Oversigt

en: load template
da_DK: Hent skabelon

en: (optional)
da_DK: (valgfrit)

[ctx: placeholders: quiz]
en: The title is used for overview, it is not visible in %s. If you leave the title field empty, a title will be generated.
da_DK: Titlen bruges til overblik, det er ikke synlig i %s. Hvis du lader titelfeltet tomt, oprettes en titel.

en: (required)
da_DK: (påkrævet)

en: Points for this question (Standard is 1 point)
da_DK: Point for dette spørgsmål (standard er 1 point)

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
da_DK: Disse point bliver kun tildelt, hvis brugeren svarer korrekt på spørgsmålet.

en: Different points for each answer
da_DK: Forskellige point for hvert svar

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, kan du indtaste forskellige point for hver svar.

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
da_DK: Vis opnået point i den korrekte og forkerte besked?

en: Category
da_DK: Kategori

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
da_DK: Du kan tildele klassificere kategori for et spørgsmål. Kategorier er f.eks synlige i statistikkerne.

en: You can manage categories in global settings.
da_DK: Du kan administrere kategorier i globale indstillinger.

en: Create new category
da_DK: Opret ny kategori

en: Create
da_DK: Opret

en: Message with the correct / incorrect answer
da_DK: Besked med det rigtige / forkerte svar

[ctx: Deactivated in quiz settings.]
en: Deactivated in %s settings.
da_DK: Deaktiveret i %s indstillinger.

en: Message with the correct answer
da_DK: Besked til det rigtige svar

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
da_DK: Denne tekst vil være synlig, hvis spørgsmålet er besvaret korrekt. Det kan bruges som forklaring på komplekse spørgsmål. Meddelelsen "Rigtig" eller "Forkert" vises altid automatisk.

en: Same text for correct- and incorrect-message?
da_DK: Samme tekst til rigtig - og forkert-besked?

en: Message with the incorrect answer
da_DK: Besked til det forkerte svar

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
da_DK: Denne tekst vil være synlig, hvis svaret er forkert. Det kan bruges som forklaring på komplekse spørgsmål. Meddelelsen "Rigtig" eller "Forkert" vises altid automatisk.

en: Here you can enter solution hint.
da_DK: Her kan du indtaste løsnings tip.

en: Activate hint for this question?
da_DK: Aktiver tip til dette spørgsmål?

en: Answer type
da_DK: Svar type

en: "Free" choice
da_DK: “Frit” valg

en: "Sorting" choice
da_DK: “Sorteret” valgmulighed

en: "Matrix Sorting" choice
da_DK: “Matrixsortering” valgmulighed

en: Fill in the blank
da_DK: Udfyld tomme felter

en: Assessment
da_DK: Vurdering

en: Essay / Open Answer
da_DK: Essay / åbne svar

en: Answers
da_DK: Svar

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
da_DK: Venligst sortere svarene i rigtige rækkefølge med "Move" - knappen. Svarene vil blive vist tilfældigt

en: Add new answer
da_DK: Tilføj nyt svar

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
da_DK: I denne tilstand ingen lister skal sorteres, men elementer skal anvises til matchende kriterium.

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
da_DK: Du kan oprette sortere elementer med tomme kriterier, som ikke kan anvendes af brugeren.

en: Percentage width of criteria table column:
da_DK: Procentvis bredde af kriterier tabel kolonne:

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
da_DK: Tillader justering af venstre kolonne bredde, og den højre kolonne vil automatisk udfylde resten af den tilgængelige plads. Øge denne for at tillade plads til længere kriterium tekst. Standard er 20%.

en: template name
da_DK: skabelon navn

en: Create new template
da_DK: Lav ny skabelon

en: Save as template
da_DK: Gem som skabelon

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Answer
da_DK: Svar

en: Allow HTML
da_DK: Tillad HTML

en: Delete answer
da_DK: Slet svar

en: Add Media
da_DK: Tilføj media

en: Move
da_DK: Flyt

en: Criterion
da_DK: Kriterium

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
da_DK: korrekte svar (en pr linje) (svar vil blive konverteret til små bogstaver)

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
da_DK: Omslut de søgte ord med {} f.eks "Jeg {spiller} fodbold". Store og små bogstaver vil blive ignoreret.

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
da_DK: Du kan angive flere muligheder med et søgeord. Omslutte ordet med [] f.eks <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;">  "Jeg {[spiller] [kærlighed] [had]} fodbold" </ span>. I dette tilfælde er spiller, kærlighed eller had korrekte.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
da_DK: Hvis tilstanden "Forskellige point for hver svar" er aktiveret, kan du tildele point med | POINTS. Ellers vil der blive tildelt 1 point for hver svar.

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
da_DK: f.eks "Jeg {spiller} fodbold, med en {bold | 3}" - "spiller" giver 1 point og "bold" 3 point.

en: Here you can create an assessment question.
da_DK: Her kan du oprette et vurderings spørgsmål.

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
da_DK: Vedlæg en vurdering med {}. De enkelte vurderinger er markeret med [].

en: The number of options in the maximum score.
da_DK: Antallet af muligheder i den maksimale score.

en: Examples:
da_DK: Eksempler:

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
da_DK: mindre sand { [1] [2] [3] [4] [5] } mere sand

en: less true { [a] [b] [c] } more true
da_DK: mindre sand { [a] [b] [c] } mere sand

en: How should the user submit their answer?
da_DK: Hvordan bør brugeren indsender deres svar?

[ctx: placeholders: course]
en: This is a question that can be graded and potentially prevent a user from progressing to the next step of the %s.
da_DK: Dette er et spørgsmål, der kan sorteres og potentielt forhindre en bruger i går videre til det næste trin i %s.

en: The user can only progress if the essay is marked as "Graded" and if the user has enough points to move on.
da_DK: Brugeren kan kun gå videre hvis essay er markeret som "Graded", og hvis brugeren har point nok til komme videre.

[ctx: placeholders: quiz]
en: How should the answer to this question be marked and graded upon %s submission?
da_DK: Hvordan skal svaret på dette spørgsmål mærkes og klassificeres efter %s indsendelse?

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
da_DK: Hvis "Forskellige point for hvert svar" er aktiveret, kan du aktivere en særlig tilstand. <br> Dette ændrer beregning af point

en: Different points - modus 2 activate
da_DK: Forskellige point - aktiver modus 2

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
da_DK: Deaktiverer sondringen mellem rigtig og forkert svar.

en: disable correct and incorrent
da_DK: deaktivere rigtige og forkerte

en: Explanation of points calculation
da_DK: Forklaring af score beregning

en: "Different points for each answer" enabled
da_DK: "Forskellige score for hvert svar" aktiveret

en: "Different points - mode 2" disable
da_DK: "Forskellige score - mode 2" deaktivere

en: "Different points - mode 2" enabled
da_DK: "Forskellige score - mode 2" aktiveret

en: Questions sorted
da_DK: Spørgsmål sorteret

en: Add question
da_DK: Tilføj Spørgsmål

en: Save order
da_DK: Gem rækkefølgen

[ctx: Copy questions from another Quiz]
en: Copy questions from another %s
da_DK: Kopiere spørgsmål fra en anden %s

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
en: Here you can copy questions from another %s into this %s. (Multiple selection enabled)
da_DK: Her kan du kopiere spørgsmål fra en anden %s ind i denne %s.  (Multiple selection enabled)

en: Copy questions
da_DK: Kopier spørgsmål

[ctx: Hide quiz title]
en: Hide %s title
da_DK: Skjul %s titel

en: Hide title
da_DK: Skjul titel

[ctx: The title serves as quiz heading.]
en: The title serves as %s heading.
da_DK: Titlen fungerer som en %s overskrift.

[ctx: Hide "Restart quiz" button]
en: Hide "Restart %s" button
da_DK: Skjule "Genstart %s" knappen

[ctx: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.]
en: Hide the "Restart %s" button in the Frontend.
da_DK: Skjul "Restart %s" knappen i frontend

en: Hide "View question" button
da_DK: Skjul " Vis spørgsmål" knappen

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
da_DK: Skjule "Vis spørgsmål" -knappen i Frontend.

en: Display question randomly
da_DK: Vis spørgsmål tilfældigt

en: Display answers randomly
da_DK: Vis svar tilfældigt

en: Sort questions by category
da_DK: Sorter spørgsmål efter kategori

en: Also works in conjunction with the "display randomly question" option.
da_DK: Virker også i forbindelse med  "display tilfældigt spørgsmålstegn" valgmulighed.

en: Seconds
da_DK: Sekunder

en: 0 = no limit
da_DK: 0 = ingen grænser

[ctx: Protect Quiz Answers in Browser Cookie]
en: Protect %s Answers in Browser Cookie
da_DK: Beskytte %s svar i browsercookie

[ctx: Use cookies for Quiz Answers]
en: Use cookies for %s Answers
da_DK: Bruge cookies til %s svar

[ctx: placeholders: Quiz]
en: 0 = Don't save answers. This option will save the user's answers into a browser cookie until the %s is submitted.
da_DK: 0 = ikke gemme svar. Denne indstilling gemmer brugerens svar ind i en browsercookie indtil %s er indsendt.

[ctx: placeholders: quiz]
en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed %s, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
da_DK: Statistik om rigtige eller forkerte svar. Statistik vil blive gemt ved afsluttet %s, ikke efter hvert spørgsmål. Statistikkerne er kun synlige over administration-menuen. (intern statistik)

en: Statistics IP-lock
da_DK: Statistik IP-lock

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
da_DK: i minutter (anbefalet 1440 minutter = 1 dag)

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
da_DK: Beskyt statistik fra spam. Resultatet vil kun blive gemt hver X minutter fra samme IP. (0 = deaktiveret)

en: View Profile Statistics
da_DK: Se profil statistik

[ctx: placeholders: quiz]
en: Enable user to view statistics for this %s on their profile.
da_DK: Muliggøre at bruger kan se statistikker for denne %s på deres profil.

[ctx: Execute quiz only once]
en: Execute %s only once
da_DK: Udføre %s kun én gang

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
en: If you activate this option, the user can complete the %s only once. Afterwards the %s is blocked for this user.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, kan brugeren færdiggøre %s kun én gang. Bagefter er %s blokeret for denne bruger.

en: This option applies to:
da_DK: Denne mulighed gælder for:

en: all users
da_DK: alle brugere

en: registered useres only
da_DK: Kun for registreret bruger

en: anonymous users only
da_DK: kun anonyme brugere

en: user identification by cookie
da_DK: brugeridentifikation ved cookie

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, bliver en cookie gemt for ikke registrerede (anonyme) brugere. Dette sikrer en længere tildeling til brugeren end den simple brug af IP-adresse.

en: Reset the user identification
da_DK: Nulstil brugeren identifikation

en: User identification has been reset.
da_DK: Brugeridentifikation er blevet nulstillet.

en: Resets user identification for all users.
da_DK: Nulstiller brugeridentifikation for alle brugere.

en: Show only specific number of questions
da_DK: Vis kun bestemt antal spørgsmål.

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
da_DK: Hvis du aktiverer dette, vil det maksimale antal af viste spørgsmål være X fra X spørgsmål. (Outputtet fra spørgsmål er tilfældigt)

en: How many questions should be displayed simultaneously:
da_DK: Hvor mange spørgsmål skal vises samtidig:

en: in percent
da_DK: i procent

en: Prerequisites
da_DK: Forudsætninger

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
en: If you enable this option, you can choose %s, which user have to finish before he can start this %s.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, kan du vælge en %s, som brugeren nødt til at afslutte, før han kan starte denne %s

[ctx: placeholders: quizzes]
en: In all selected %s statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
da_DK: I alle valgte %s, statistik funktion skal til at være aktiv. Hvis den ikke er det, aktiveres den automatisk.

[ctx: Prerequisites (This quiz have to be finished)]
en: Prerequisites (This %s have to be finished)
da_DK: Forudsætninger (denne %s skal være færdige)

en: Question overview
da_DK: spørgsmålsoversigt

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
da_DK: Tilføj til toppen af quizzen spørgsmåls oversigt, der gør det lettere at navigere. Yderligere spørgsmål kan være mærket "til anmeldelse".

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
en: Additional %s overview will be displayed, before %s is finished.
da_DK: Yderligere %s oversigt vises, før %s er færdig.

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
en: If you enable this option, no %s overview will be displayed, before finishing %s.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, ingen %s oversigt vises, før færdigbehandling af %s.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil brugeren ikke være i stand til at springe i spørgsmålene. (kun i "Oversigt -> næste" mode). Brugeren stadig vil være i stand til at navigere fra "Spørgsmåls-Oversigt"

en: Admin e-mail notification
da_DK: Admin e-mail meddelelse

en: for registered users only
da_DK: kun for registrerede brugere

en: for all users
da_DK: for alle brugere

[ctx: placeholders: quiz]
en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this %s.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil du blive informeret, hvis en bruger afslutter denne %s.

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
da_DK: E-mail-indstillinger kan redigeres i globale indstillinger.

en: User e-mail notification
da_DK: Bruger e-mail-meddelelse

[ctx: placeholders: quiz]
en: If you enable this option, an email is sent with his %s result to the user. (only registered users)
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, sendes en e-mail med %s resultat til brugeren. (kun registrerede brugere)

[ctx: placeholders: quiz]
en: If you enable this option, the %s will start automatically after the page is loaded.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil %s starter automatisk efter at siden er indlæst.

[ctx: placeholders: quiz]
en: Only registered users are allowed to start the %s
da_DK: Kun registrerede brugere har adgang til at starte en %s

[ctx: placeholders: quiz]
en: If you enable this option, only registered users allowed start the %s.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, kun registrerede brugere tilladt start %s.

en: Results text
da_DK: resultat tekst

[ctx: placeholders: quiz]
en: This text will be displayed at the end of the %s (in results). (this text is optional)
da_DK: Denne tekst vil blive vist i slutningen af %s (i resultater). (teksten er valgfri)

en: Activate graduation
da_DK: Aktiver eksamen

en: Maximal 15 levels
da_DK: Maksimale 15 niveauer

[ctx: placeholders: quiz, question points, question count]
en: Percentages refer to the total score of the %s. (Current total %d points in %d questions.
da_DK: Procenter refererer til den samlede score på %s. (nuværende samlede %d punkter i %d spørgsmål.)

en: Values can also be mixed up
da_DK: Værdier kan også blandes

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
da_DK: 10,15% eller 10,15% tilladt (maks. to cifre efter kommaet)

en: from:
da_DK: fra:

en: percent
da_DK: procent

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
da_DK: (Vil blive vist, når resultat-procent er> = <span class ="resultProzent">%s </span>%%)

en: Delete graduation
da_DK: Slet eksamen

en: Add graduation
da_DK: Tilføj eksamen

en: Result-Options
da_DK: Resultat-muligheder

en: Show average points
da_DK: Vis gennemsnitlige score

en: Statistics-function must be enabled.
da_DK: Statistik-funktionen skal være aktiveret.

en: Show category score
da_DK: Vis kategori score

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, bliver resultaterne af hver kategori vises på resultatsiden.

en: Hide correct questions - display
da_DK: Skjul korrekt svar - visning

en: If you select this option, no longer the number of correctly answered questions are displayed on the results page.
da_DK: Hvis du vælger denne mulighed, vises antallet af korrekt besvarede spørgsmål, ikke på resultatsiden.

[ctx: Hide quiz time - display]
en: Hide %s time - display
da_DK: Skjul %s tids- visning

[ctx: placeholders: quiz]
en: If you enable this option, the time for finishing the %s won't be displayed on the results page anymore.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil tiden til efterbehandling %s ikke blive vist på resultatsiden længere.

en: Hide score - display
da_DK: Skjul point - visning

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil det endelige resultat ikke blive vist på resultatsiden mere.

en: Question-Options
da_DK: Spørgsmåls-indstillinger

en: Show points
da_DK: Vis points

[ctx: placeholders: quiz]
en: Shows in %s, how many points are reachable for respective question.
da_DK: Viser i %s, hvor mange point kan nås for respektive spørgsmål.

en: Number answers
da_DK: Antal svar

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
da_DK: Hvis denne indstilling er aktiveret, er alle svar nummereret (kun single og multiple choice)

en: Hide correct- and incorrect message
da_DK: Skjul rigtig- og forkert svar

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil ingen rigtige eller forkert meddelelse vises.

en: Correct and incorrect answer mark
da_DK: Rigtig og forkert svar marketing

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil svarene ikke være fremhævet med farve som rigtige eller forkerte.

en: Force user to answer each question
da_DK: Tving bruger til at svare på hvert spørgsmål

en: If you enable this option, the user is forced to answer each question.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, bliver brugeren tvunget til at svare på hvert spørgsmål.

en: If the option "Question overview" is activated, this notification will appear after end of the quiz, otherwise after each question.
da_DK: Hvis indstillingen "Spørgsmål oversigt" er aktiveret, vil denne meddelelse vises efter afslutningen af quizzen, ellers efter hvert spørgsmål.

en: Hide question position overview
da_DK: Skjul spørgsmåls positions overblik

en: If you enable this option, the question position overview is hidden.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, er spørgsmålet positions oversigten er skjult.

en: Hide question numbering
da_DK: Skjul spørgsmåls nummerering

en: If you enable this option, the question numbering is hidden.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, er spørgsmålet nummereringen skjult.

en: Display category
da_DK: Vis kategori

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil kategori blive vist i spørgsmålet.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
da_DK: Ranglisten giver brugerne mulighed for at indtaste resultaterne i det offentlige liste, og at dele resultatet på denne måde.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
da_DK: Ranglisten fungerer uafhængigt af intern statistik funktion.

en: Who can sign up to the list
da_DK: Hvem kan tilmelde sig til listen

en: registered users only
da_DK: Kun registreret brugere

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
da_DK: Ikke registrerede brugere skal indtaste navn og e-mail (e-mail vil ikke blive vist)

en: insert automatically
da_DK: Indsæt automatisk

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, brugere som er logget ind, vil automatisk blive tilgået ranglisten

en: display captcha
da_DK: Vis captcha

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
da_DK: Hvis du aktiverer dette, vil yderligere captcha blive vist for brugere, der ikke er registreret.

en: This option requires additional plugin:
da_DK: Denne indstilling kræver yderligere plugin:

en: Plugin has been detected.
da_DK: Plugin er blevet detected.

en: Plugin is not installed.
da_DK: Plugin er ikke installeret.

en: Sort list by
da_DK: Sortér som

en: Users can apply multiple times
da_DK: Brugerne kan anvende flere gange

en: User can apply after:
da_DK: Brugeren kan anvende efter:

en: minute
da_DK: minut

en: How many entries should be displayed
da_DK: Hvor mange poster skal vises

[ctx: Automatically display leaderboard in quiz result]
en: Automatically display leaderboard in %s result
da_DK: Vis automatisk scoretavlen  i%s resultat

en: Where should leaderboard be displayed:
da_DK: Hvor skal scoretavlen vises:

en: don't display
da_DK: Vis ikke

en: below the "result text"
da_DK: Under "Resultat tekst"

en: in a button
da_DK: I en knap

en: Normal + Back-Button
da_DK: Normal + tilbage knap

en: Check -> continue
da_DK: Check -> forsæt

en: Questions below each other
da_DK: Spørgsmål under hinanden

[ctx: placeholders: quiz]
en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the %s.
da_DK: Viser alle spørgsmålene i rækkefølge, "rigtig" eller "forkert" vil blive vist i slutningen af %s.

en: Allows to use the back button in a question.
da_DK: Tillader at brug tilbage knappen i spørgsmål.

en: Shows "right or wrong" after each question.
da_DK: Viser "rigtigt eller forkert" efter hvert spørgsmål.

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
da_DK: Hvis denne indstilling er aktiveret, er alle svar vist under hinanden, dvs. alle spørgsmål er på en enkelt side.

en: How many questions to be displayed on a page:
da_DK: Hvor mange spørgsmål, der skal vises på en side:

en: (0 = All on one page)
da_DK: (0 = Alt på en side)

en: Custom fields
da_DK: Brugerdefineret felt

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
da_DK: Du kan oprette brugerdefinerede felter, f.eks at anmode om navn og e-mail-adressen på brugerne.

en: The statistic function have to be enabled.
da_DK: Den statistik funktion skal være aktiveret.

en: Custom fields enable
da_DK: Brugerdefineret felter aktiveret

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
da_DK: Hvis du aktiverer denne indstilling, bliver brugerdefinerede felter aktiveret.

en: Display position
da_DK: Vis position

en: Where should the fileds be displayed:
da_DK: Hvor skal felterne skal vises:

[ctx: On the quiz startpage]
en: On the %s startpage
da_DK: På %s startside

[ctx: At the end of the quiz (before the quiz result)]
en: At the end of the %s (before the %s result)
da_DK: Ved afslutningen af %s (før %s resultat)

en: Field name
da_DK: Felt navn

en: Required?
da_DK: Nøvendig?

en: Text
da_DK: Tekst

en: Textarea
da_DK: Tekstområde

en: Checkbox
da_DK: Checkboks

en: Yes/No
da_DK: Ja/Nej

en: Edit list
da_DK: Ret list

en: One entry per line
da_DK: Én indtastning per linje

en: Add field
da_DK: Tilføj felt

en: Import/Export Associated Settings
da_DK: Import/Export tilhørende Indstillinger

en: In case of problems
da_DK: I tilfælde af problemer

[ctx: placeholders: quiz]
en: If %s doesn't work in front-end, please try following:
da_DK: Hvis %s ikke virker i front-end, skal du prøve følgende:

en: Shortcode-Leaderboard
da_DK: Shortcode-Pointtavle

en: Export
da_DK: Eksport

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
da_DK: Vælg det respektive spørgsmål, som du gerne vil eksportere, og tryk på "Start eksport"

en: or
da_DK: eller

en: Start export
da_DK: Start eksport

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
da_DK: Importer kun *.wpq eller *.xml filer fra kendte og pålidelige kilder.

en: Maximal %d MiB
da_DK: Maksimal %d MiB

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title]
en: %s: %s - Statistics
da_DK: %s: %s - Statistik

en: Stats not enabled
da_DK: Stats ikke aktiveret

en: Activate statistics
da_DK: Aktiver statistik

en: Users
da_DK: Brugere

en: Overview
da_DK: Oversigt

en: Please select user name:
da_DK: Vælg brugernavn:

en: Select a test:
da_DK: Vælg en test:

en: Anonymous user
da_DK: Anonym bruger

en: average
da_DK: gennemsnit

en: Hints used
da_DK: Tips brugt

en: Time
da_DK: Tid

en: Points scored
da_DK: Points scoret

en: Reset statistics
da_DK: nulstil statistik

en: Reset user statistics
da_DK: Nulstil bruger statistik

en: Reset entire statistic
da_DK: Nulstil alt statistik

[ctx: Show only users, who solved the quiz:]
en: Show only users, who solved the %s:
da_DK: Vis kun brugere, der løste den%s:

en: Which users should be displayed:
da_DK: Hvilke brugere skal vises:

en: all
da_DK: Alle

en: only registered users
da_DK: kun registrerede brugere

en: only anonymous users
da_DK: kun anonyme brugere

en: User statistics: %s
da_DK: Bruger statistik: %s

en: view
da_DK: vis

en: ticked
da_DK: afkrydset

en: not ticked
da_DK: ikke afkrydset

en: special filter
da_DK: Speciel filter

en: Search to date limit from %s to %s
da_DK: Søg datobegrænsning fra %s til %s

[ctx: Course Status Label]
en: %s Status:
da_DK: %s status:

[ctx: Course Content Label]
en: %s Content
da_DK: %s indhold

en: Expand All
da_DK: Udvid alle

en: Collapse All
da_DK: Skjul alle

en: Available on: %s
da_DK: Tilgængelig den: %s

[ctx: You are registered for the following courses]
en: You are registered for the following %s
da_DK: Du er tilmeldt følgende %s

[ctx: Course progress details Label]
en: %s progress details:
da_DK: %s fremskridt detaljer:

en: Completed <strong>%d</strong> out of <strong>%d</strong> steps
da_DK: Udfyldte <strong>%d</strong> af <strong>%d</strong> trin

en: Since: %s
da_DK: siden: %s

en: Since: %s (Group Access)
da_DK: Siden: %s (adgang)

en: (access expired)
da_DK: /adgang udløbet)

[ctx: Course Expires on date]
en: (expires %s)
da_DK: (udløber %s)

en: Certificate
da_DK: Certifikat

[ctx: profile edit course link label]
en: (edit)
da_DK: (rediger)

[ctx: Course progress details link]
en: (details)
da_DK: (detaljer)

[ctx: Are you sure you want to set all Lessons, Topics and Quizzes complete for this Course?]
en: Are you sure you want to set all %s, %s and %s complete for this %s?
da_DK: Er du sikker på, du vil angive alle %s, %s og %s komplet for denne %s?

[ctx: Course All Complete]
en: %s All Complete
da_DK: %s alle gemnnemført

[ctx: You have taken the following quizzes:]
en: You have taken the following %s:
da_DK: Du har taget den følgende %s:

en: Manual Edit by: %s on %s
da_DK: Manuel redigering af: %s på %s

[ctx: profile edit quiz link label]
en: (edit)
da_DK: (rediger)

en: comments
da_DK: kommentarer

en: Rank:
da_DK: Position:

en: Score
da_DK: Point

en:  out of
da_DK: ud af

en:  question(s)
da_DK:  spørgsmå(s)

en:  on
da_DK: på

en: Read more.
da_DK: Læs mere

[ctx: Are you sure you want to set this Lesson and all related Topics complete?]
en: Are you sure you want to set this %s and all related %s complete?
da_DK: Vil du angive denne %s og alle relaterede %s komplet?

[ctx: Are you sure you want to set this Topic and all related Quizzes?]
en: Are you sure you want to set this %s and all related %s?
da_DK: Er du sikker på, du vil angive denne %s og alle relaterede %s?

en: Return to
da_DK: Tilbage til

en: %s out of %s steps completed
da_DK: %s ud af %s trin gennemført

[ctx: placeholders: (1) will be Course, Lesson or Quiz sigular. (2) Course sigular label, (3) link and title to prerequisites course.]
en: To take this %s, you need to complete the following %s first:%s
da_DK: For at tage denne %s, skal du udfylde følgende %s første: %s

[ctx: placeholders: quiz URL, quiz label]
en: Please go back and complete the previous <a class="learndash-link-previous-incomplete" href="%s">%s</a>.
da_DK: Gå venligst tilbage og færdiggøre den tidligere <a class="learndash-link-previous-incomplete" href="%s">%s </a>.

[ctx: placeholders: topic URL, topic label]
en: Please go back and complete the previous <a class="learndash-link-previous-incomplete" href="%s">%s</a>.
da_DK: Gå venligst tilbage og færdiggøre den tidligere <a class="learndash-link-previous-incomplete" href="%s">%s </a>.

[ctx: placeholders: lesson URL, lesson label]
en: Please go back and complete the previous <a class="learndash-link-previous-incomplete" href="%s">%s</a>.
da_DK: Gå venligst tilbage og færdiggøre den tidligere <a class="learndash-link-previous-incomplete" href="%s">%s </a>.

[ctx: placeholder lesson]
en: Please go back and complete the previous %s.
da_DK: Venligst gå tilbage og gennemfør forrige %s.

en: Files you have uploaded
da_DK: Filer du har uploaded

en: Profile
da_DK: Profil

en: Edit profile
da_DK: Ret profil

[ctx: Registered Courses Label]
en: Registered %s
da_DK: Registreret %s

[ctx: Course Progress Overview Label]
en: %s Progress Overview
da_DK: %s fremskridts oversigt

en: %s%% Complete
da_DK: %s%% gennemført

en: Score
da_DK: Point

[ctx: Pending Certificate Status Label]
en: Pending
da_DK: Verserende

[ctx: placeholder lesson]
en: Please go back and complete the previous %s.<br/>
da_DK: Venligst gå tilbage og færdigøre forrige %s. <br/>

[ctx: placeholder topic]
en: Please go back and complete the previous %s.<br/>
da_DK: Venligst gå tilbage og færdigøre forrige %s. <br/>

[ctx: placeholders: quiz, attempts count]
en: You have already taken this %s %d time(s) and may not take it again.
da_DK: Du har allerede taget denne %s %d tid, og kan ikke tage den igen.

[ctx: Topic Progress Label]
en: %s Progress:
da_DK: %s fremskridt:

[ctx: Back to Lesson Label]
en: Back to %s
da_DK: Tilbage til %s

en: Group Leader in :
da_DK: Gruppeleder i:

en: Assigned Group(s) :
da_DK: Tildelt gruppe(r):

note: Description of the plugin/theme
en: LearnDash LMS Plugin - Turn your WordPress site into a learning management system.
da_DK: LearnDash LMS Plugin - Gør din WordPress websted til et Learning Management System.
