Themes - Twenty Sixteen - en to vi_VN translation catalogue (66 entries)

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen
vi_VN: 2016

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
vi_VN: Twenty Sixteen là một giao diện hiện đại dựa trên một cách bố cục trang web rất phổ biển của Wordpress - phần header ở đầu trang với tùy chọn sidebar bên phải rất phù hợp với các blog cá nhân và trang web. Giao diện này cho phép bạn tùy chỉnh màu sắc của trang web với những set màu được tùy chỉnh sẵn, nó cũng có một hệ thống grid hài hòa và linh hoạt được tối ưu cho các thiết bị di động, và được chăm chút hoàn hảo đến từng chi tiết. Twenty Sixteen sẽ giúp bạn có một website WordPress đẹp và chạy tốt trên mọi thiết bị.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Đọc tiếp<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Sửa<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
vi_VN: Màu đỏ

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một bình luận về &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
vi_VN: Tìm kiếm &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm:

en: Footer Social Links Menu
vi_VN: Liên kết mạng xã hội

en: Footer Primary Menu
vi_VN: Menu footer chính

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
vi_VN: Thêm các widget tại đây để chúng hiển thị trên sidebar

en: Featured
vi_VN: Nổi bật

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Không thấy nội dung tìm kiếm. Hãy thử tìm kiếm khác.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Rất tiếc, không có nội dung nào khớp với yêu cầu tìm kiếm của bạn. Hãy thử lại với các từ khóa khác.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng đăng bài viết đầu tiên chưa? <a href="%1$s">Hãy bắt đầu tại đây</a>.

en: Nothing Found
vi_VN: Không có kết quả

en: View all posts by %s
vi_VN: Xem tất cả bài viết của %s

en: Author:
vi_VN: Tác giả:

en: Previous post:
vi_VN: Bài viết trước:

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Next post:
vi_VN: Bài tiếp theo:

en: Next
vi_VN: Trang sau

en: Search Results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho từ khóa: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
vi_VN: Thẻ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
vi_VN: Danh mục

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
vi_VN: Đăng vào ngày

[ctx: Used before post format.]
en: Format
vi_VN: Loại bài viết

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
vi_VN: Để lại một lời bình <span class="screen-reader-text"> ở %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Yellow
vi_VN: Màu vàng

en: Gray
vi_VN: Màu xám

en: Dark
vi_VN: Màu tối

en: Main Text Color
vi_VN: Màu chữ chính

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Secondary Text Color
vi_VN: Màu chữ phụ

en: Link Color
vi_VN: Màu sắc liên kết

en: Page Background Color
vi_VN: Màu nền trang

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
vi_VN: <span class="meta-nav">Được đăng trong</span><span class="post-title">%title</span>

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
vi_VN: Giao diện Twenty Sixteen yêu cầu phiên bản WordPress 4.4 trở lên. Bạn đang sử dụng bản %s. Hãy cập nhật phiên bản WordPress của bạn và thử lại.

en: Base Color Scheme
vi_VN: Bảng phối màu cơ bản

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
vi_VN: Kích cỡ đầy đủ

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Next Image
vi_VN: Ảnh sau

en: Previous Image
vi_VN: Ảnh trước

en: Skip to content
vi_VN: Chuyển đến phần nội dung

en: expand child menu
vi_VN: mở rộng menu con

en: collapse child menu
vi_VN: đóng menu con

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: bật

en: Content Bottom 1
vi_VN: Nội dung ở chân trang 1

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
vi_VN: Nội dung ở chân trang 1

en: Content Bottom 2
vi_VN: Nội dung ở chân trang 2

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: off

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: off

en: Sidebar
vi_VN: Thanh bên

en: Social Links Menu
vi_VN: Menu các đường dẫn mạng xã hội

en: Primary Menu
vi_VN: Menu chính

en: Proudly powered by %s
vi_VN: Được xây dựng bởi %s

en: Comments are closed.
vi_VN: Đã đóng bình luận.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s bình luận về &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
vi_VN: Trang

en: Next page
vi_VN: Trang tiếp

en: Previous page
vi_VN: Trang trước

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
vi_VN: Không thể tìm thấy dữ liệu cần thiết tại đây. Hãy thử tìm kiếm?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
vi_VN: Oops! Không tìm thấy trang này.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
vi_VN: Nhóm Phát Triển WordPress
