Themes - Twenty Fourteen - en to vi_VN translation catalogue (93 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
vi_VN: Vào năm 2014, giao diện mặc định của chúng tôi cho phép bạn tạo một trang tạp chí với thiết kế đẹp và hiện đại. Đặt nội dung trang chủ ưa thích của bạn dưới dạng mạng lưới hoặc slide. Sử dụng 3 vùng widget để tùy biến trang của bạn, và thay đổi bố cục nội dung của bạn với một trang mẫu có chiều rộng tối đa và trang hiển thị các tác giả. Tạo lập một trang tạp chí với WordPress chưa từng dễ đến thế.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s bình luận trong &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một bình luận trong &ldquo;%s&rdquo;

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
vi_VN: Trang toàn màn hình

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
vi_VN: Trang tác giả

en: Tag Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ cho từ khóa: %s

en: Search Results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho: %s

en: Post format to show:
vi_VN: Dạng bài viết được hiển thị:

en: Number of posts to show:
vi_VN: Số bài viết hiển thị:

en: Title:
vi_VN: Tiêu đề:

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
vi_VN[0]: Gallery này bao gồm <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s ảnh</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Tiếp tục đọc <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
vi_VN: Thêm aside

en: More galleries
vi_VN: Thư viện

en: Galleries
vi_VN: Thư viện ảnh

en: More links
vi_VN: Liên kết khác

en: Links
vi_VN: Liên kết

en: More quotes
vi_VN: Trích dẫn khác

en: Quotes
vi_VN: Trích dẫn

en: More audio
vi_VN: Audio khác

en: Audio
vi_VN: Nhạc

en: More videos
vi_VN: Video khác

en: Videos
vi_VN: Video

en: More images
vi_VN: Ảnh khác

en: Images
vi_VN: Hình ảnh

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
vi_VN: Sử dụng Widget này để hiển thị danh sách các bài viết kiểu Aside, Trích dẫn, Video, Âm thanh, Hình ảnh, Thư viện ảnh và đường dẫn bài viết.

en: Twenty Fourteen Ephemera
vi_VN: 2014 Ephemera

en: Sticky
vi_VN: Dán

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
vi_VN: <span class="meta-nav">Bài sau</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
vi_VN: <span class="meta-nav">Bài trước</span>%title

en: Post navigation
vi_VN: Điều hướng bài viết

en: Posts navigation
vi_VN: Điều hướng bài viết

en: Next &rarr;
vi_VN: Tiếp theo &rarr;

en: &larr; Previous
vi_VN: &larr; Trước

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
vi_VN: Không hiển thị thẻ trên trang.

en: Tag Name
vi_VN: Tên thẻ

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
vi_VN: Để xem những hướng dẫn sâu hơn cùng các thủ thuật, hãy truy cập <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
vi_VN: Nâng cao thiết kế trang của bạn bằng cách sử dụng <a href="%s">Featured Images</a> cho các bài viết bạn muốn nhấn mạnh (còn được gọi là hình ảnh thu nhỏ của bài viết). Điều này cho phép bạn gắn một hình ảnh với bài viết của bạn mà không cần chèn ảnh. Theme 2014 sử dụng các hình ảnh nổi bật cho bài viết và trang &mdash; phía trên tiêu đề&mdash, tại khu vực nội dung nổi bật trên trang chủ.

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
vi_VN: Trang chủ cho phép bạn lựa chọn hiển thị tới 6 bài viết dưới dạng lưới hoặc trình chiếu, được điều chỉnh bởi một <a href="%1$s">tag</a>; bạn có thể thay đổi thẻ hoặc bố cục tại <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. Nếu không có bài viết nào khớp với thẻ thì <a href="%3$s">sticky posts</a> sẽ được hiển thị.

note: #-#-#-#-#  twentyfourteen.pot (Twenty Fourteen 2.2)  #-#-#-#-# Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Fourteen
vi_VN: Giao diện Twenty Fourteen

en: Slider
vi_VN: Trình chiếu

en: Grid
vi_VN: Dạng lưới

en: Layout
vi_VN: Sơ đồ trình bày

[ctx: featured content default tag slug]
en: featured
vi_VN: Nổi bật

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
vi_VN: Sử dụng một <a href="%1$s">tag</a> để đánh dấu bài viết nổi bật. Nếu không có bài viết nào khớp với thẻ, thì <a href="%2$s">sticky posts</a> sẽ hiển thị.

en: Featured Content
vi_VN: Nội dung nổi bật.

en: Background may only be visible on wide screens.
vi_VN: Hình nền có thể chỉ hiển thị trên màn hình rộng.

en: May only be visible on wide screens.
vi_VN: Có thể chỉ xem được trên màn hình rộng.

en: Display Site Title &amp; Tagline
vi_VN: Hiển thị tiêu đề trang amp; chuỗi thẻ

en: Site Title Color
vi_VN: Màu của tiêu đề trang

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
vi_VN: Giao diện 2014 yêu cầu WordPress phiên bản 3.6 trở lên. Bạn đang chạy với phiên bản %s. Hãy nâng cấp và thử lại.

en: Next Image
vi_VN: Ảnh sau

en: Previous Image
vi_VN: Ảnh trước

en: Skip to content
vi_VN: Chuyển đến nội dung

en: Primary Menu
vi_VN: Trình đơn cơ sở

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Page %s
vi_VN: Trang %s

en: %d Article | %d Articles
vi_VN[0]: %d Bài viết

en: Next
vi_VN: Tiếp

en: Previous
vi_VN: Trang trước

[ctx: Lato font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Lato, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: bật

en: Appears in the footer section of the site.
vi_VN: Hiển thị tại phần cuối trang.

en: Footer Widget Area
vi_VN: Khu vực widget cuối trang

en: Additional sidebar that appears on the right.
vi_VN: Các sidebar khác hiển thị phía bên phải.

en: Content Sidebar
vi_VN: Sidebar nội dung

en: Main sidebar that appears on the left.
vi_VN: Sidebar chính được hiển thị phía trái.

en: Primary Sidebar
vi_VN: Sidebar chính

en: Secondary menu in left sidebar
vi_VN: Trình đơn phụ trên sidebar bên trái

en: Top primary menu
vi_VN: Trình đơn chính

en: Proudly powered by %s
vi_VN: Tự hào được phát triển từ %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Có lẽ chũng tôi không thể thấy những gì bạn đang tìm kiếm. Bạn có thể dùng tìm kiếm.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Rất tiếc, không có nội dung nào khớp với yêu cầu tìm kiếm của bạn. Hãy thử lại với các từ khóa khác.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng đăng tải bài viết đầu tiên chưa? <a href="%1$s">Hãy bắt đầu tại đây</a>.

en: Nothing Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Pages:
vi_VN: Trang:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Tiếp tục đọc %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: % Comments
vi_VN: % phản hồi

en: 1 Comment
vi_VN: 1 phản hồi

en: Leave a comment
vi_VN: Để lại phản hồi

en: Comments are closed.
vi_VN: Không cho phép ghi chú.

en: Newer Comments &rarr;
vi_VN: Các bình luận mới hơn&rarr;

en: &larr; Older Comments
vi_VN: &larr; Những bình luận cũ hơn

en: Comment navigation
vi_VN: Điều hướng bình luận

en: Category Archives: %s
vi_VN: Chuyên mục lưu trữ: %s

en: All posts by %s
vi_VN: Tất cả bài viết của %s

en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

en: Yearly Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ thường niên: %s

en: Monthly Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ hàng tháng: %s

en: Daily Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ hàng ngày: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
vi_VN: Không tìm thấy dữ liệu nào tại đây. Hãy thử tìm kiếm?

en: Not Found
vi_VN: Không tìm thấy

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
vi_VN: Nhóm quản trị WordPress
