Themes - Twenty Seventeen - en to vi_VN translation catalogue (64 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
vi_VN: Twenty Seventeen mang đến video trên header và ảnh nổi bật. Với định hướng dành cho các site kinh doanh, giao diện này mang đến nhiều mục trên trang chủ cũng như widget, menu chính và menu mạng xã hội, logo, và nhiều hơn nữa. Cá nhân hoá dễ dàng với màu tự chọn, và hiển thị nội dung đa phương tiện với định dạng bài viết. Đây là giao diện mặc định cho năm 2017 với nhiều ngôn ngữ, nhiều sự tuỳ biến và hoạt động tốt trên các thiết bị khác nhau.

en: Footer
vi_VN: Cuối trang

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
vi_VN: Thêm widget ở đây để hiển thị trong Sidebar của bạn trên các bài viết và trang Lưu trữ.

en: Scroll down to content
vi_VN: Scroll xuống nội dung

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
vi_VN: Bánh kẹp

en: Pause background video
vi_VN: Tạm dừng video nền

en: Play background video
vi_VN: Chạy video nền

en: Front Page Section %1$s Placeholder
vi_VN: Mục nhập %1$s trên trang chủ

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
vi_VN: Khi giao diện 2 cột được lựa chọn, tiêu đề trang sẽ trong 1 cột và nội dung sẽ trong cột khác.

en: Next Post
vi_VN: Bài tiếp theo

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Tags
vi_VN: Tag

en: Categories
vi_VN: Danh mục

note: translators: %s: post date
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
vi_VN: <span class="screen-reader-text">Đăng trong</span> %s

note: translators: %s: post author
en: by %s
vi_VN: bởi %s

en: Please define an SVG icon filename.
vi_VN: Vui lòng xác định tên file icon SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
vi_VN: Vui lòng xác định giá trị mặc định trong form của array.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
vi_VN: Chọn trang để hiển thị nổi bật trong mỗi khu vực từ danh sách dropdown. Thêm ảnh cho muc bằng thiết lập ảnh đại diện trong phần sửa trang. Mục rỗng sẽ không hiển thị.

note: translators: %d is the front page section number
en: Front Page Section %d Content
vi_VN: Nội dung mục trang chủ %d

en: Two Column
vi_VN: Hai cột

en: One Column
vi_VN: Một cột

en: Page Layout
vi_VN: Giao diện trang

en: Theme Options
vi_VN: Tuỳ chọn giao diện

en: Custom
vi_VN: Tuỳ biến

en: Light
vi_VN: Tông màu sáng

en: Color Scheme
vi_VN: Tông màu

en: Default Header Image
vi_VN: Ảnh mặc định trên cùng

en: Footer 2
vi_VN: Cuối trang 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
vi_VN: Thêm widget ở đây để hiển thị trong Cuối trang.

en: Footer 1
vi_VN: Cuối trang 1

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Libre Franklin, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
vi_VN: bật

en: Top Menu
vi_VN: Menu trên cùng

en: Reply
vi_VN: Trả lời

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Không thấy nội dung tìm kiếm. Hãy thử tìm kiếm khác.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Rất tiếc, không có nội dung nào khớp với yêu cầu tìm kiếm của bạn. Hãy thử lại với các từ khóa khác.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng đăng bài viết đầu tiên chưa? <a href="%1$s">Hãy bắt đầu tại đây</a>.

en: Nothing Found
vi_VN: Không có kết quả

en: Previous Post
vi_VN: Bài cũ hơn

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Next
vi_VN: Trang sau

[ctx: submit button]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
vi_VN: Tìm kiếm &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm:

en: Search Results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho từ khóa: %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Đọc tiếp<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Dark
vi_VN: Tông màu tối

en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
vi_VN: Giao diện Twenty Seventeen yêu cầu phiên bản WordPress tối thiểu 4.7. Bạn đang sử dụng phiên bản %s. Vui lòng nâng cấp và thử lại.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Sửa<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Skip to content
vi_VN: Chuyển đến phần nội dung

en: Collapse child menu
vi_VN: Ẩn Menu con

en: Expand child menu
vi_VN: Hiện menu con

en: Social Links Menu
vi_VN: Menu mạng xã hội

note: #-#-#-#-#  twentyseventeen.pot (Twenty Seventeen 1.7)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
vi_VN: https://vi.wordpress.org/

en: Footer Social Links Menu
vi_VN: Menu mạng xã hội cuối trang

en: Comments are closed.
vi_VN: Không cho phép bình luận.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s Trả lời &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một trả lời cho &ldquo;%s&rdquo;

en: Page
vi_VN: Trang

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
vi_VN: Oops! Không tìm thấy trang này.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
vi_VN: Không thể tìm thấy dữ liệu cần thiết tại đây. Hãy thử tìm kiếm?

en: Previous page
vi_VN: Trang trước

en: Next page
vi_VN: Trang tiếp

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
vi_VN: Nhóm Phát Triển WordPress
