Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to ar_MA translation catalogue (3504 entries)

en: Extensions
ar_MA: ملحقات ووكومرس

en: WooCommerce Extensions
ar_MA: ملحقات ووكومرس (هذه صفحة يتم قراءتها من موقع مبرمج الإضافة لذلك فهي غير مترجمة :)

en: Installed
ar_MA: مثبتة

[ctx: start date and end date]
en: From %s to %s
ar_MA: من %s الى %s

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s">an SSL Certificate is required</a>).
ar_MA: تفعيل SSL  (HTTPS) في صفحات إنهاء الطلب (<a href="%s">مطلوب شهادة SSL</a>).

en: Invalid image type.
ar_MA: نوع صورة غير صالح.

en: The MaxMind GeoIP Database does not exist - Geolocation will not function. You can download and install it manually from %1$s to the path: %2$s. Scroll down to \"Downloads\" and download the \"Binary / gzip\" file next to \"GeoLite Country\"
ar_MA: عدم وجود قاعدة بيانات MaxMind في GeoIP - محدد الموقع الجغرافي لا يعمل. يمكنك تحميل وتثبيته يدويا من %1$s  الى هذا المسار  %2$s انتقال لاسفل المسار الى  \"Downloads\"  وقم بتحميل ملف  \"Binary / gzip\" ورفعة الى \"GeoLite Country\"

en: If the variation is visible.
ar_MA: اذا كان خيارات المنتج المتغيرة تكون مرئية

en: Click "Add shipping method" to get started.
ar_MA: انقر على "أضف طريقة الشحن" للبدء.

en: Everywhere
ar_MA: كل الخدمات

en: Error: %s.
ar_MA: خطأ: %s

en: This zone is used for shipping addresses that aren&lsquo;t included in any other shipping zone. Adding shipping methods to this zone is optional.
ar_MA: المناطق التي تستخدم في عناوين الشحن والتي لن يتم اشمالها في أي منطقة شحن يمكنك إضافة خيارات شحن إضافية بشكل اختياري لهذه المناطق

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
ar_MA: اختيار طريقة الشحن التي ترغب في إضافتها. مدرجة فقط وسائل الشحن التي تدعم المناطق.

en: No shipping methods offered to this zone.
ar_MA: لن يتم توفير طرق شحن لهذه المناطق

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
ar_MA: أسماء روابط النهاية تضاف إلى رابط الصفحة المعروضة لتنفيذ عمليات محددة أثناء إنهاء الطلب. يجب أن تكون مختلفة وسهلة الفهم.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
ar_MA: استخدم <code>[qty]</code> لعدد المنتجات, <br/><code>[cost]</code> لاجمالى تكلفة المنتجات, و <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> للنسبة المئوية اعتماداً على الرسوم.

en: Taking a while? Click here to run it now.
ar_MA: يأخذ بعض الوقت؟ اضغط هنا لتشغيله الآن.

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.6. See: %s
ar_MA: %s - نوصي الحد الأدنى نسخة PHP 5.6. انظر:%s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Downloads page
ar_MA: نقطة النهاية للحساب الخاص بي &rarr; صفحة التحميلات

en: Endpoint for the My Account &rarr; Orders page
ar_MA: نقطة النهاية للحساب الخاص بي &rarr; صفحة الطلبات

en: %s review for %s%s%s | %s reviews for %s%s%s
ar_MA[0]: %s تقييم لـ %s%s%s
ar_MA[1]: %s تقييم لـ %s%s%s
ar_MA[2]: %s تقييم لـ %s%s%s
ar_MA[3]: %s تقييم لـ %s%s%s
ar_MA[4]: %s تقييم لـ %s%s%s
ar_MA[5]: %s تقييم لـ %s%s%s

en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
ar_MA: الطلب #%1$s تم وضعه في %2$s والأن %3$s.

en: No saved methods found.
ar_MA: لم يتم العثور على أية طرق محفوظه.

en: %s ending in %s
ar_MA: %s ينتهي فى %s

en: No order has been made yet.
ar_MA: لم يتم تنفيذ أي طلب حتى الآن.

en: Next
ar_MA: التالي

en: Previous
ar_MA: السّابقة

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
ar_MA: أرسلنا إلى بريدك الإلكتروني الموجود في حسابك رسالة الكترونية؛ لتمكينك من إعادة تعيين كلمة المرور، ولكن ربما تأخذ بعض الوقت حتى تظهر في صندوق الوارد لديك. من فضلك، انتظر على الأقل 10 دقائق قبل أن تعيد طلب إعادة تعيين كلمة المرور مرة أخرى.

en: Password reset email has been sent.
ar_MA: تم إرسال بريد إلكتروني لإعادة تعيين كلمة المرور.

en: No downloads available yet.
ar_MA: لا توجد تنزيلات متاحة حاليًا.

en: Go Shop
ar_MA: الذهاب للتسوق

en: Hello %s%s%s (not %2$s? %sSign out%s)
ar_MA: مرحباَ %s%s%s (لست %2$s? %sتسجيل الخروج%s)

en: Your order is on-hold until we confirm payment has been received. Your order details are shown below for your reference:
ar_MA: تم استلام طلبك، ويجري الآن معالجة الطلب. سيتم الرد على تفاصيل طلبك:

en: WooCommerce Average Rating Filter
ar_MA: فلتر متوسط التقييمات من ووكوميرس

en: Filter products by rating when viewing product archives and categories.
ar_MA: تصفية المنتجات حسب التقييمات عند عرض أقسام المنتجات.

note: translators: %s for product quantity, e.g. 1 product and 2 products
en: %s product | %s products
ar_MA[0]: %s منتج
ar_MA[1]: %s منتج
ar_MA[2]: %s منتج
ar_MA[3]: %s منتجات
ar_MA[4]: %s منتج
ar_MA[5]: %s منتج

en: Rated %s and above
ar_MA: قُيم بـ %s أو اعلى

en: Checkout is not available whilst your cart is empty.
ar_MA: إنهاء الطلب غير متوفر لأن سلة التسوق الخاصة بك فارغة.

en: %1$s is not of type %2$s
ar_MA: %1$s ليس نوع %2$s

en: Zero size file downloaded.
ar_MA: حجم 0 ملف تم تحميلة

en: Error getting remote image %s.
ar_MA: خطأ في جلب الصورة البعيدة %s

en: Invalid URL %s.
ar_MA: عنوان رابط خاطئ  %s

en: Diners
ar_MA: داينرز

en: American Express
ar_MA: بطاقة أمريكان اكسبرس

en: Discover
ar_MA: بطاقة ديسكفر

en: Visa
ar_MA: بطاقة فيزا

en: MasterCard
ar_MA: ماستركارد

en: United States dollar
ar_MA: دولار امريكي

en: Euro
ar_MA: يورو

en: Belize dollar
ar_MA: الدولار بليز

en: Armenian dram
ar_MA: درام أرميني

en: Albanian lek
ar_MA: ليك ألباني

en: Afghan afghani
ar_MA: أفغاني

en: Make Default
ar_MA: تعيينه كافتراضي

en: Credit Card
ar_MA: بطاقة الائتمان

en: Expires
ar_MA: انتهاء الصلاحية

en: Remaining
ar_MA: حد التحميلات

en: File
ar_MA: الملف :

en: Dashboard
ar_MA: لوحة التحكم

en: %s must be between %d (inclusive) and %d (inclusive)
ar_MA: %s يجب ان تكون مابين %d (inclusive) و %d (inclusive)

en: %s must be between %d (exclusive) and %d (inclusive)
ar_MA: %s يجب ان تكون القيمة المدخلة ما بين  %d (exclusive) و  %d (inclusive)

en: %s must be between %d (inclusive) and %d (exclusive)
ar_MA: %s يجب ان تكون القيمة المدخلة ما بين %d (inclusive) و  %d (exclusive)

en: %s must be between %d (exclusive) and %d (exclusive)
ar_MA: %s يجب ان تكون القيمة المدخلة ما بين %d (exclusive) و %d (exclusive)

en: %s must be less than %d (inclusive)
ar_MA: %s يجب ان تكون القيمة المدخلة اقل من  %d (inclusive)

en: %s must be less than %d (exclusive)
ar_MA: %s يجب ان تكون القيمة المدخلة اقل من %d (exclusive)

en: %s must be greater than %d (inclusive)
ar_MA: %s يجب ان تكون القيمة المدخلة اكبر  من %d (inclusive)

en: %s must be greater than %d (exclusive)
ar_MA: %s يجب ان تكون القيمة المدخلة اكبر  من %d (exclusive)

en: The email address you provided is invalid.
ar_MA: عنوان البريد الإلكتروني الذي قمت بتوفيره غير صالح.

en: The date you provided is invalid.
ar_MA: التاريخ الذي قمت بتوفيره غير صالح.

en: %s is not of type %s
ar_MA: %s ليس من نوع %s

en: %s is not one of %s
ar_MA: %s ليس واحد من %s

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
ar_MA: نطاق بموجبها يتم الطلب؛ يحدد الحقول الحالية للاستجابة.

en: Limit results to those matching a string.
ar_MA: عدد النتائج التي يمكن عرضها بناءً على كلمات البحث

en: Maximum number of items to be returned in result set.
ar_MA: الحد الأقصى لعدد المنتجات التي يمكنك عرضها بالنتائج

en: Current page of the collection.
ar_MA: الصفحة الحالية من المجموعة.

en: Method '%s' not implemented. Must be over-ridden in subclass.
ar_MA: الطريقة '%s' لم تنفذ. يجب أن يتم تجاوزها في فئة فرعية.

en: The register_routes() method must be overriden
ar_MA: طريقة register_routes() يجب ان تكون طاغية

en: Optional cost for local pickup.
ar_MA: تكلفه إختياريه للإستلام المحلي.

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
ar_MA: السماح بالإستلام من المتجر وهى طريقة بسيطة تسمح للزبائن بالحضور لاستلام الطلبات بنفسهم بدلًا من إرسالها إليهم. بشكل افتراضي عند استخدام الشحن المحلي سيتم تطبيق الضريبة بغض النظر عن عنوان العميل

en: Local Pickup (Legacy)
ar_MA: استلام بالمتجر (Legacy)

en: Local Delivery (Legacy)
ar_MA: توصيل محلي

en: International Flat Rate (Legacy)
ar_MA: المعدل الموحد الدولي

en: Free Shipping (Legacy)
ar_MA: شحن مجاني

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
ar_MA: بمجرد تعطيله، ستكون هذه الطريقة القديمة غير متاحة.

en: <strong>This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping Zones</a>.</strong>
ar_MA: <strong>تم إهمال هذه الطريقة في 2.6.0 وسيتم إزالتها في الإصدارات المستقبلية - نوصي تعطيله، وبدلا من وضع سعر صرف جديد داخل و <a href="%s">مناطق الشحن</a> .</strong>

en: Flat Rate (Legacy)
ar_MA: معدل ثابت

en: A minimum order amount
ar_MA: حد أدنى للطلب

en: Free Shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
ar_MA: الشحن المجاني طريقة شحن يمكنك تخصيصها مع الكوبونات او بعد الشراء بحد محدد من المبالغ مثال عند شراء منتجات بقيمة 200 $ سوف يتم الشحن مجانا ً

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
ar_MA: يسمح لك بإعطاء تكلفة ثابتة للشحن.

en: (expires %s)
ar_MA: (الانتهاء  %s)

en: ending in %s
ar_MA: ينتهى فى %s

en: Every %d Minutes
ar_MA: كل %d دقيقة

en: There was a problem adding this card.
ar_MA: هناك مشكلة في إضافة هذه البطاقة.

en: Use a new card
ar_MA: استخدم بطاقة جديدة

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment
ar_MA: في انتظار صرف شيك

en: Return to Emails
ar_MA: عودة إلى رسائل البريد الإلكتروني

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold.
ar_MA: يتم ارسال هذا التنبيه للعميل متضمنًا تفاصيل طلبهم في حالة ان الطلب في وضع الانتظار

en: Order on-hold
ar_MA: الطلب قيد الإنتظار

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
ar_MA[0]: %s و  %d مناطق اخرى
ar_MA[1]: %s و  %d مناطق اخرى
ar_MA[2]: %s و  %d مناطق اخرى
ar_MA[3]: %s و  %d مناطق اخرى
ar_MA[4]: %s و  %d مناطق اخرى
ar_MA[5]: %s و  %d مناطق اخرى

en: Zone
ar_MA: نطاق

en: Orders (page %d)
ar_MA: الطلبات (الصفحة %d)

en: Coupons list
ar_MA: قائمة الكوبونات

en: Coupons navigation
ar_MA: التنقل بين الكوبونات

en: Filter coupons
ar_MA: تصفية الكوبونات

en: Orders list
ar_MA: قائمة الطلبات

en: Orders navigation
ar_MA: قائمة التنقل بين الطلبات

en: Filter orders
ar_MA: تصفية الطلبات

en: Products list
ar_MA: قائمة المنتجات

en: Products navigation
ar_MA: قائمة التنقل بين المنتجات

en: Filter products
ar_MA: فرز المنتجات

en: Uploaded to this product
ar_MA: رفع الى المنتج

en: Insert into product
ar_MA: اضافة الى المنتج

en: No &quot;%s&quot; found
ar_MA: لا يوجد &quot;%s&quot;

en: No Product Category found
ar_MA: لا يوجد قسم للمنتج

en: %1$s was installed but could not be activated. %2$sPlease activate it manually by clicking here.%3$s
ar_MA: %1$s تم تنصيبها ولكن لم يتم تفعيلها %2$sالرجاء تفعيليها عبر الضغط يدوياً هنا.%3$s

en: %1$s could not be installed (%2$s). %3$sPlease install it manually by clicking here.%4$s
ar_MA: %1$s لم يتم تثبيتها (%2$s). %3$sالرجاء تثبيتها يدوياً ثم الضغط هنا.%4$s

en: Undo?
ar_MA: التراجع؟

en: This payment method was successfully set as your default.
ar_MA: تم تعيين طريقة الدفع هذه بنجاح كالافتراضي الخاص بك.

en: Payment method deleted.
ar_MA: تم حذف طريقة الدفع.

en: Invalid payment method
ar_MA: طريقة الدفع غير صالحة.

en: Go to shop
ar_MA: الذهاب للتسوق

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ar_MA: عذرا، يبدو أنه لا لم يتم اختيار وسيلة شحن. يرجى التأكد من العنوان الخاص بك أو اتصل بنا اذا كنت بحاجة إلى مساعدة.

en: Please enter an address to continue.
ar_MA: الرجاء إدخال عنوان للاستمرار.

[ctx: FIELDNAME is a required field.]
en: %s is a required field.
ar_MA: %s حقل مطلوب

[ctx: Billing FIELDNAME]
en: Billing %s
ar_MA: الفاتورة  %s

[ctx: Shipping FIELDNAME]
en: Shipping %s
ar_MA: الشحن  %s

en: Return to shop
ar_MA: الرجوع الى المتجر

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
ar_MA: حدود النتائج لضبط تعيين وضع webhooks محدد.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ اخر تعديل لـ webhook، في توقيت الموقع.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء webhook، بتوقيت الموقع.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
ar_MA: رابط حيث تم توصيل حمولة الـ Webhook.

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
ar_MA: أسماء الإجراءات المرتبطه بين ووكوميرس و Webhook

en: Webhook event.
ar_MA: حدث Webhook

en: Webhook resource.
ar_MA: مورد Webhook

en: Webhook topic.
ar_MA: موضوع Webhook

en: Webhook status.
ar_MA: حالة Webhook

en: A friendly name for the webhook.
ar_MA: اسم لطيف للـ Webhook.

en: Webhook topic must be valid.
ar_MA: موضوع Webhook مطلوب ويجب أن يكون صالح

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
ar_MA: رابط الWebhook  للتسليم يجب ان يكون صالح ويبدأ بـ  http:// او https://.

en: The response body from the receiving server.
ar_MA: رمز استجابة HTTP من الخادم المتلقي.

en: The HTTP response message from the receiving server.
ar_MA: رسالة استجابة HTTP من الخادم المتلقي.

en: The HTTP response code from the receiving server.
ar_MA: رمز استجابة HTTP من الخادم المتلقي.

en: Request body.
ar_MA: طلب الجسم

en: Request headers.
ar_MA: طلب الترويسات

en: The delivery duration, in seconds.
ar_MA: مدة التسليم، بالثواني

en: Invalid webhook id.
ar_MA: معرف webhook غير صالح.

en: Sort by tax class.
ar_MA: ترتيب حسب الفئة الضريبية.

en: Tax priority.
ar_MA: أولوية الضرائب.

en: Tax rate name.
ar_MA: اسم معدل الضريبة.

en: Tax rate.
ar_MA: معدل الضريبة.

en: Postcode/ZIP.
ar_MA: الرمز البريدي / ZIP

en: State code.
ar_MA: رمز المحافظة.

en: Country ISO 3166 code.
ar_MA: Country ISO 3166 كود.

en: Tax class name.
ar_MA: إسم الضريبة

en: Taxes do not support trashing.
ar_MA: الضرائب لا تدعم المنتجات المحطمه.

en: A human-readable description of the resource.
ar_MA: وصف المورد.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
ar_MA: معرف أبجدية للمورد.

en: List of top sellers products.
ar_MA: قائمة بأفضل المنتجات المباعة

en: List of sales reports.
ar_MA: تقارير المبيعات

en: Total number of purchases.
ar_MA: إجمالي عمليات الشراء.

en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
ar_MA: المبيعات مقابل تاريخ نهاية معين، و التاريخ يجب أن يكون في تنسيق  %s‪.

en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
ar_MA: المبيعات مقابل تاريخ بداية معين، و التاريخ يجب أن يكون في تنسيق  %s‪.

en: Report period.
ar_MA: فترة التقرير

en: Totals.
ar_MA: المجموع

en: Group type.
ar_MA: نوع المجموعة

en: Total of coupons used.
ar_MA: مجموع الكوبونات المستخدمة.

en: Total of refunded orders.
ar_MA: إجمالي الطلبات المسترده.

en: Total charged for shipping.
ar_MA: إجمالي تكلفة الشحن.

en: Total charged for taxes.
ar_MA: إجمالي تكلفة الضرائب.

en: Total of items purchased.
ar_MA: مجموع العناصر التي تم شراؤها.

en: Total of orders placed.
ar_MA: إجمالي الطلبات المؤكده.

en: Average net daily sales.
ar_MA: متوسط ​​المبيعات اليومية

en: Net sales in the period.
ar_MA: صافي المبيعات في هذه الفترة

en: Gross sales in the period.
ar_MA: إجمالي المبيعات في تلك الفترة.

en: Limit result set to products with a specific SKU.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة ب SKU معين.

en: Limit result set to products with a specific attribute term (required an assigned attribute).
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة بسمة معينة. (مطلوب سمة تم تعينها)

en: Limit result set to products with a specific attribute.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة بسمة معينة.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة بفئة شحن معينة.

en: Limit result set to products assigned a specific tag.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة بوسم معين.

en: Limit result set to products assigned a specific category.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة بقسم معين.

en: Limit result set to products assigned a specific type.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة بنوع معين.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة بحالات معينة.

en: Limit result set to products with a specific slug.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للمنتجات المرتبطة برابط لطيف slug معين.

en: Menu order, used to custom sort products.
ar_MA: ترتيب القائمه، تستحدم للترتيب المخصص للمنتجات.

en: List of grouped products ID.
ar_MA: قائمه بمعرفات المنتجات المجمعه

en: Variation image data.
ar_MA: بيانات صورة النوع

en: Variation height (%s).
ar_MA: ارتفاع النوع (%s).

en: Variation width (%s).
ar_MA: عرض النوع (%s)

en: Variation length (%s).
ar_MA: طول النوع (%s)

en: Variation dimensions.
ar_MA: أبعاد النوع

en: Variation weight (%s).
ar_MA: وزن النوع (%s).

en: Shows if the variation is on backordered.
ar_MA: يعرض اذا كان المنتجات المتنوعة قابلة لمنتجات ( تحت الطلب- بالحجز )

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ar_MA: للتحكم بعرض حالة مخزون المنتج سواءًا كان (متوفر في المخزون) أو (غير متوفر في المخزون) في واجهة المتجر.

en: Stock management at variation level.
ar_MA: تمكين إدارة المخزون في مستوى المنتج!

en: Number of days that the customer has up to be able to download the variation.
ar_MA: عدد الأيام المتاحه للعميل ليتمكن فيها من تحميل المنتج.

en: Amount of times the variation can be downloaded.
ar_MA: عدد المرات التي يمكن تحميل المنتج خلالها‪.

en: If the variation is downloadable.
ar_MA: اذا كان المنتج قابل للتحميل

en: If the variation is virtual.
ar_MA: إذا كان المنتج رقمياً.

en: Shows if the variation can be bought.
ar_MA: يظهر إذا كان متغيرات المنتج  يمكن شراؤها.

en: Shows if the variation is on sale.
ar_MA: يظهر إذا كان المنتج عليه تخفيض.

en: Variation sale price.
ar_MA: السعر المخفض للنوع

en: Variation regular price.
ar_MA: السعر الإفتراضي للنوع

en: Current variation price.
ar_MA: السعر الإفتراضي للنوع

en: Variation URL.
ar_MA: رابط النوع

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ اخر تعديل تم بتوقيت الموقع

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء المتغيرات للمنتج بتوقيت الموقع.

en: Variation ID.
ar_MA: ID النوع

en: List of variations.
ar_MA: قائمة الإختلافات.

en: Selected attribute term name.
ar_MA: أدخل اسما لمصطلح السمة

en: Defaults variation attributes.
ar_MA: السمات الافتراضية للمنتجات المتغيرة

en: List of available term names of the attribute.
ar_MA: قائمة الأسماء المتاحة بمتغيرات المنتج

en: Define if the attribute can be used as variation.
ar_MA: تحديد إذا كانت السمة يمكن استخدام في الأنواع

en: Define if the attribute is visible on the "Additional Information" tab in the product's page.
ar_MA: تحديد إذا كانت السمة مرئية على علامة التبويب “معلومات إضافية” في صفحة المنتج.

en: Attribute position.
ar_MA: مكان السمه

en: Attribute ID.
ar_MA: ID السمة

en: List of attributes.
ar_MA: قائمة الخصائص.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
ar_MA: موضع الصورة. 0 يعني أن هذه الصوره هي الرئيسيه.

en: List of images.
ar_MA: قائمة الصور

en: Tag slug.
ar_MA: الإسم اللطيف للوسم.

en: Tag ID.
ar_MA: معرف الوسم.

en: List of tags.
ar_MA: قائمة الوسوم.

en: Category slug.
ar_MA: الإسم اللطيف للقسم.

en: Category ID.
ar_MA: معرف القسم.

en: List of categories.
ar_MA: قائمة الأقسام.

en: Optional note to send the customer after purchase.
ar_MA: (إختياري) أدخل ملاحظة ليتم ارسالها للعميل بعد الشراء.

en: Product parent ID.
ar_MA: معرف المنتج الأب.

en: List of cross-sell products IDs.
ar_MA: قائمة معرفات المنتجات cross-sell

en: List of up-sell products IDs.
ar_MA: قائمة معرفات المنتجات up-sell

en: List of related products IDs.
ar_MA: ID قائمة المنتجات ذات الصلة.

en: Amount of reviews that the product have.
ar_MA: كمية المرجعات على هذا المنتج.

en: Reviews average rating.
ar_MA: متوسط ال​​تقييمات.

en: Allow reviews.
ar_MA: السماح بإستعراض المنتجات.

en: Shipping class ID.
ar_MA: معرف فئة الشحن للمنتج

en: Shipping class slug.
ar_MA: الإسم اللطيف لفئة الشحن.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
ar_MA: تحديد ما إذا كان شحن المنتج خاضع للضرائب،

en: Shows if the product need to be shipped.
ar_MA: ظهور إذا كان المنتج يحتاج إلى أن يتم شحنه.

en: Product height (%s).
ar_MA: ارتفاع المنتج (%s).

en: Product width (%s).
ar_MA: مساحة عرض المنتج (%s).

en: Product length (%s).
ar_MA: طول نص المنتج (%s).

en: Product dimensions.
ar_MA: ابعاد صور المنتج

en: Product weight (%s).
ar_MA: وزن المنتج (%s).

en: Allow one item to be bought in a single order.
ar_MA: تفعيل هذا الخيار للسماح بعملية شراء واحدة فقط لهذا المنتج في الطلب الواحد

en: Shows if the product is on backordered.
ar_MA: يعرض اذا كان المنتجات (منتجات تحت الحجز )

en: Shows if backorders are allowed.
ar_MA: إظهار إذا كان تأجيل الطلبات متاح.

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
ar_MA: إظهار إذا كان حجز الطلبات متاح.

en: Stock quantity.
ar_MA: كمية المخزون

en: Stock management at product level.
ar_MA: تفعيل خيارات ادارة المخزون على مستوى المنتج

en: Tax status.
ar_MA: الحالة الضريبية

en: Product external button text. Only for external products.
ar_MA: نص الزر الخارجي للمنتج. فقط للمنتجات الخارجية.

en: Product external URL. Only for external products.
ar_MA: أضف الرابط الخارجي للمنتج.

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
ar_MA: اختر نوع التحميل - هذا يتحكم بالـ schema بالواجهة الامامية

en: Number of days that the customer has up to be able to download the product.
ar_MA: عدد الأيام المتاحه للعميل ليتمكن فيها من تحميل المنتج.

en: Amount of times the product can be downloaded.
ar_MA: عدد المرات التي يمكن تحميل المنتج خلالها‪.

en: File MD5 hash.
ar_MA: هاش الملف MD5.

en: List of downloadable files.
ar_MA: قائمة بالملفات التي يمكن تحميلها.

en: If the product is downloadable.
ar_MA: إذا كان المنتج فابل للتحميل.

en: If the product is virtual.
ar_MA: إذا كان المنتج رقمياً.

en: Amount of sales.
ar_MA: كمية المبيعات.

en: Shows if the product can be bought.
ar_MA: يظهر إذا كان يمكن شراء المنتج.

en: Shows if the product is on sale.
ar_MA: يظهر إذا كان المنتج عليه تخفيض.

en: Price formatted in HTML.
ar_MA: السعر بصيغة HTML.

en: End data of sale price.
ar_MA: تاريخ انتهاء التخفيض.

en: Start date of sale price.
ar_MA: تاريخ بدىء التخفيض.

en: Product sale price.
ar_MA: سعر المنتج بعد التخفيض.

en: Product regular price.
ar_MA: السعر الإفتراضي للمنتج.

en: Current product price.
ar_MA: السعر الحالي للمنتج.

en: Unique identifier.
ar_MA: معرّف فريد.

en: Product short description.
ar_MA: الوصف المختصر للمنتج.

en: Product description.
ar_MA: وصف المنتج.

en: Catalog visibility.
ar_MA: ظهور الكاتلوج

en: Featured product.
ar_MA: أصناف المنيو المميزة

en: Product status (post status).
ar_MA: حالة المنتج.

en: Product type.
ar_MA: نوع المنتج

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ آخر تعديل للمنتج، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء المنتج، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: Product URL.
ar_MA: رابط المنتج.

en: Product slug.
ar_MA: الاسم اللطيف للمنتج.

en: The SKU already exists on another product.
ar_MA: كود الصنف SKU موجود بالفعل لسلعة اخرى

en: Tag name.
ar_MA: إسم الوسم.

en: Shipping class name.
ar_MA: اسم فئة الشحن

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
ar_MA: وضح إذا كان المراجع اشترى المنتج أم لا.

en: Reviewer email.
ar_MA: البريد الإلكتروني للمراجع.

en: Reviewer name.
ar_MA: تقييم بواسطة

en: Review rating (0 to 5).
ar_MA: تقييم المراجعه (من 0 إلى 5).

en: The date the review was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء القسيمة، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: Invalid product id.
ar_MA: معرف المنتج غير صالح

en: Image alternative text.
ar_MA: النص البديل للصوره.

en: Image name.
ar_MA: اسم الصورة

en: Image URL.
ar_MA: رابط الصورة

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ آخر تعديل للصورة، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء الصورة، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: Image ID.
ar_MA: ID الصورة

en: Image data.
ar_MA: بيانا الصورة

en: Category archive display type.
ar_MA: نوع العرض لأرشيف الأقسام

en: The id for the parent of the resource.
ar_MA: معرف الأب للمورد.

en: Category name.
ar_MA: اسم القسم

en: Slug "%s" is already in use.
ar_MA: الاسم اللطيف "%s"  مستخدم مسبقًا. الرجاء إختيار اسم آخر.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term.
ar_MA: الاسم اللطيف“%s” غير مسموح لأنه محجوز. يرجى تغييره

en: Slug "%s" is too long (28 characters max).
ar_MA: الاسم اللطيف“%s” طويل جدا (28 حرفا كحد أقصى) يرجى اختصارها.

en: Enable/Disable attribute archives.
ar_MA: تمكين/تعطيل أرشيف السمات.

en: Default sort order.
ar_MA: الترتيب الإفتراضي.

en: Type of attribute.
ar_MA: نوع السمة.

en: Attribute name.
ar_MA: اسم السمة.

en: Number of published products for the resource.
ar_MA: عدد المنتجات المنشوره للمورد.

en: Menu order, used to custom sort the resource.
ar_MA: ترتيب القائمه، تستحدم للترتيب المخصص للمنتجات.

en: HTML description of the resource.
ar_MA: وصف HTML للمصدر.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
ar_MA: معرف أبجدي رقمي للمورد الفريد نوعه.

en: Term name.
ar_MA: اسم الشرط

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للطلبات المرتبطة بمنتج معين.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للطلبات المرتبطة بعميل معين.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة للطلبات المرتبطة بحالة معينة.

en: Refund total.
ar_MA: إجمالي المبلغ المرتجع.

en: Refund reason.
ar_MA: سبب الاسترجاع

en: Refund ID.
ar_MA: معرف الإسترداد.

en: List of refunds.
ar_MA: قائمة المبالغ المستردة.

en: Discount total tax.
ar_MA: إجمالي الضريبه على الخصم.

en: Discount total.
ar_MA: إجمالي الخصم.

en: Coupons line data.
ar_MA: خط بيانات الكوبونات

en: Tax status of fee.
ar_MA: حالة الضريبه للرسوم.

en: Tax class of fee.
ar_MA: فئة الضريبة للرسوم.

en: Fee name.
ar_MA: اسم الرسوم

en: Fee lines data.
ar_MA: البيانات الضريبية.

en: Shipping method ID.
ar_MA: ID طريقة الشحن

en: Shipping method name.
ar_MA: إسم طريقة الشحن

en: Shipping lines data.
ar_MA: بيانات خطوط الشحن.

en: Shipping tax total.
ar_MA: إجمالي ضريبة الشحن.

en: Tax total (not including shipping taxes).
ar_MA: إجمالي الضرائب (لا تشمل ضرائب النقل).

en: Show if is a compound tax rate.
ar_MA: إظهار إذا كان معدل الضريبه مركب

en: Tax rate label.
ar_MA: عنوان معدل الضريبة.

en: Tax rate code.
ar_MA: كود معدل الضريبة.

en: Tax lines data.
ar_MA: البيانات الضريبية.

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
ar_MA:  تشفير MD5 لسلة المشتريات لضمان عدم تعديل الطلبات.

en: The date the order has been paid, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ عميلة دفع الطلب، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
ar_MA: التاريخ الذي اكتمل فيه الطلب، حسب المنطقة الزمنية للموقع.

en: Note left by customer during checkout.
ar_MA: ملاحظه تركها العميل أثناء إنهاء الطلب.

en: Shows where the order was created.
ar_MA: يظهر حيث تم إنشاء المنتج

en: User agent of the customer.
ar_MA: وكيل المستخدم الخاص بالعميل

en: Customer's IP address.
ar_MA: عنوان IP الخاص بالعميل.

en: Unique transaction ID.
ar_MA: معرّف فريد ID للمعامله.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
ar_MA: تحديد إذا تم الدفع للطلب فإنه سيتم تعيين حالة الطلب الى جاري التجهيز مع تقليل عدد المنتج بالمخزون.

en: Payment method title.
ar_MA: عنوان طريقة الدفع.

en: Payment method ID.
ar_MA: معرف طريقة الدفع

en: Shipping address.
ar_MA: عنوان الشحن

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
ar_MA: رمز البلد بتنسيق ISO 3166-1 alpha-2.

en: Billing address.
ar_MA: عنوان الدفع

en: Sum of all taxes.
ar_MA: مجموع جميع الضرائب.

en: Grand total.
ar_MA: المجموع الكلي.

en: Sum of line item taxes only.
ar_MA: مجموع ضرائب الطلب فقط.

en: Total shipping tax amount for the order.
ar_MA: إجمالي مبلغ ضريبة الشحن للطلب.

en: Total shipping amount for the order.
ar_MA: إجمالي مبلغ الشحن لهذا الطلب

en: Total discount tax amount for the order.
ar_MA: الإجمالي مبلغ ضريبة الخصم لهذا الطلب.

en: Total discount amount for the order.
ar_MA: إجمالي خصومات هذا الطلب.

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
ar_MA: معرف المستخدم الذي يملك الطلب. 0 للزوار

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ آخر تعديل تم على القسيمة، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء ملاحظة الطلب، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: Shows if the prices included tax during checkout.
ar_MA: إظهار أثناء عملية إنهاء الطلب إذا كانت الأسعار عليها ضريبه.

en: Version of WooCommerce when the order was made.
ar_MA: إصدار ووكوميرس عندما تم هذا الطلب.

en: Currency the order was created with, in ISO format.
ar_MA: عملة الطلب تم انشاءها بتنسيق ISO

en: Order status.
ar_MA: حالة الطلب

en: Parent order ID.
ar_MA: معرف الطلب الرئيسي

en: Order item ID provided is not associated with order.
ar_MA: معرف الطلب المعطى غير مرتبط بالطلب

en: Cannot update coupon, try again.
ar_MA: لا يمكن تحديث الكوبون، حاول مرة أخرى

en: Cannot create coupon, try again.
ar_MA: لا يمكن إنشاء الكوبون، حاول مرة أخرى

en: Coupon code is required.
ar_MA: رمز قسيمة التخفيض مطلوب

en: Coupon discount must be a positive amount.
ar_MA: مجموع قسيمة التخفيض يجب أن يكون قيمة موجبة

en: Cannot update fee, try again.
ar_MA: لا يمكن تحديث الرسوم، حاول مرة أخرى

en: Cannot create fee, try again.
ar_MA: لا يمكن إنشاء الرسوم، حاول مرة أخرى

en: Fee tax class is required when fee is taxable.
ar_MA: يجب تحديد فئة الضريبة عندما تكون الرسوم خاضع لضريبة

en: Fee name is required.
ar_MA: يجب ادخال الاسم

en: Cannot update shipping method, try again.
ar_MA: لا يمكن تحديث طريقة الشحن، حاول مرة أخرى

en: Cannot create shipping method, try again.
ar_MA: لا يمكن إنشاء طريقة الشحن، حاول مرة أخرى

en: Shipping method ID is required.
ar_MA: مطلوب معرف طريقة الشحن.

en: Shipping total must be a positive amount.
ar_MA: قيمة مجموع الشحن يجب أن تكون موجبة

en: Cannot update line item, try again.
ar_MA: لا يمكن تحديث خط العنصر، حاول مرة أخرى

en: Cannot create line item, try again.
ar_MA: لا يمكن إنشاء خط العنصر، حاول مرة أخرى

en: Product quantity is required.
ar_MA: كمية المنتج مطلوبة

en: Product quantity must be a positive float.
ar_MA: يجب أن تكون كمية المنتج موجبة

en: Product is invalid.
ar_MA: منتج غير صالح

en: Product ID or variation ID provided does not match this line item.
ar_MA: معرف المنتج أو معرف الخصائص لا تتطابق مع هذا الخط.

en: Product ID or SKU is required.
ar_MA: المعرف (ID) أو (SKU) مطلوب

en: Cannot create order: %s.
ar_MA: لا يمكن انشاء طلب %s.

en: Customer ID is invalid.
ar_MA: معرف العميل غير صالح

en: Number of decimal points to use in each resource.
ar_MA: عدد النقاط العشرية لاستخدامها في كل مورد.

en: Meta value.
ar_MA: قيمة الميتا.

en: Meta label.
ar_MA: إسم الميتا.

en: Meta key.
ar_MA: مفتاح الميتا

en: Line item meta data.
ar_MA: بند بيانات التعريف.

en: Tax subtotal.
ar_MA: اجمالي الضريبة:

en: Tax total.
ar_MA: إجمالي الضريبة

en: Line taxes.
ar_MA: ترتيب الضرائب.

en: Line total tax (after discounts).
ar_MA: بند مجموع الضرائب (بعد الخصومات)

en: Line total (after discounts).
ar_MA: خط مجموع الضرائب (بعد الخصومات)

en: Line subtotal tax (before discounts).
ar_MA: بند المجموع الفرعي (قبل الخصومات)

en: Line subtotal (before discounts).
ar_MA: المجموع الفرعي (قبل الخصومات)

en: Product price.
ar_MA: سعر المنتج.

en: Tax class of product.
ar_MA: فئة الضريبة من المنتجات.

en: Quantity ordered.
ar_MA: الكمية المطلوبة

en: Variation ID, if applicable.
ar_MA: معرف النوع، إذا كان ذلك ممكناً.

en: Product name.
ar_MA: اسم المنتج

en: Item ID.
ar_MA: معرف المنتج

en: Line items data.
ar_MA: بنود البيانات.

en: Reason for refund.
ar_MA: سبب الاسترداد.

en: Refund amount.
ar_MA: مبلغ الاسترداد

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء طلب الاسترداد للمبلغ تم إنشاءه بتاريخ  المنطقة الزمنية للموقع.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
ar_MA: حدث خطأ أثناء محاولة إنشاء استرداد باستخدام بوابة الدفع API

en: Cannot create order refund, please try again.
ar_MA: لم يمكن إنشاء طلب الإسترداد، يرجى المحاولة ثانية

en: Refund amount must be greater than zero.
ar_MA: يجب أن يكون المبلغ المسترد أكبر من الصفر.

en: Order is invalid
ar_MA: الطلب غير صالح

en: Invalid order refund ID.
ar_MA: معرف استرجاع الطلب غير صحيح

en: Invalid order ID.
ar_MA: معرف الطلب (ID) غير صحيح

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
ar_MA: عرض/تحديد إذا كانت الملاحظة للاشارة فقط أو للعميل (سيتم إعلام المستخدم).

en: Order note.
ar_MA: ملاحظة الطلب.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء ملاحظة الطلب، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: Webhooks do not support trashing.
ar_MA: Webhooks لا تدعم trashing.

en: Cannot create order note, please try again.
ar_MA: لا يمكن انشاء ملاحظة يرجى المحاولة لاحقا

en: Invalid order id.
ar_MA: معرف الطلب (ID) غير صحيح

en: Limit result set to resources with a specific role.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة مع الموارد المرتبطة بشرط معينة.

en: Limit result set to resources with a specific email.
ar_MA: حد للنتائج التي تطبق لموارد مع بريد إلكتروني معين.

en: List of shipping address data.
ar_MA: قائمة ببيانات عناوين الشحن.

en: Phone number.
ar_MA: رقم الهاتف

en: Email address.
ar_MA: البريد الإلكتروني.

en: ISO code of the country.
ar_MA: ISO كود الدولة

en: Postal code.
ar_MA: الكود البريدى

en: ISO code or name of the state, province or district.
ar_MA: كود ISO أو باسم الدولة، محافظة أو منطقة.

en: City name.
ar_MA: إسم المدينة

en: Address line 2.
ar_MA: العنوان ٢

en: Address line 1.
ar_MA: العنوان ١

en: Company name.
ar_MA: اسم الشركة

en: Last name.
ar_MA: الاسم الاخير

en: First name.
ar_MA: الاسم الأول

en: List of billing address data.
ar_MA: قائمة ببيانات عناوين الفوترة.

en: Avatar URL.
ar_MA: رابط الصوره الرمزيه

en: Total amount spent.
ar_MA: اجمالى المبلغ المنفق

en: Quantity of orders made by the customer.
ar_MA: كمية الطلبات التي تم إجراؤها من قبل العميل.

en: UTC DateTime of the customer last order.
ar_MA: ‏UTC التاريخ والوقت من طلب العميل السابق.

en: Last order ID.
ar_MA: معرف آخر الطلب.

en: Last order data.
ar_MA: بيانات أخر طلب.

en: Customer password.
ar_MA: كلمة مرور الزبون.

en: Customer login name.
ar_MA: اسم المستخدم للزبون.

en: Customer last name.
ar_MA: اسم العائلة للزيون.

en: Customer first name.
ar_MA: الاسم الأول للعميل.

en: The email address for the customer.
ar_MA: عنوان البريد الإلكتروني للعميل.

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ آخر تعديل تم على العميل، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ ظهور العميل، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: Unique identifier for the resource.
ar_MA: معرّف فريد للمورد.

en: Invalid resource id for reassignment.
ar_MA: معرف المورد غير صالح لإعادة التعيين.

en: Username isn't editable.
ar_MA: اسم المستخدم غير قابلة للتحرير.

en: Email address is invalid.
ar_MA: البريد الإلكتروني غير صحيح.

en: Invalid resource id.
ar_MA: معرف المورد غير صالح.

en: Cannot create existing resource.
ar_MA: لا يمكن إنشاء مورد موجود بالفعل.

en: File URL.
ar_MA: رابط الملف.

en: File name.
ar_MA: اسم الملف.

en: File details.
ar_MA: تفاصيل الملف.

en: The date when the download access expires, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ انتهاء صلاحية الوصول إلى التحميل، في المنطقة الزمنية للموقع.

en: Amount of downloads remaining.
ar_MA: مقدار التحميلات المتبقية.

en: Order key.
ar_MA: مفتاح الطلب.

en: Order ID.
ar_MA: رقم الطلب

en: Downloadable file name.
ar_MA: إسم الملف القابل للتحميل

en: Downloadable product ID.
ar_MA: معرف المنتج القابل للتحميل

en: Download ID (MD5).
ar_MA: معرف (MD5) للتحميل.

en: Download file URL.
ar_MA: رابط تحميل الملف.

en: Limit result set to resources with a specific code.
ar_MA: حد للنتائج التي تطبق لموارد مع كود معين.

en: List of user IDs who have used the coupon.
ar_MA: قائمة معرفات المستخدمين الذين قاموا باستخدام الكوبون.

en: List of email addresses that can use this coupon.
ar_MA: قائمة عناوين البريد الإلكتروني التي يمكن أن تستخدم هذه القسيمة.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
ar_MA: الحد الأقصى للمبلغ المسموح به عند استخدام القسيمة.

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
ar_MA: الحد الأدنى من المبلغ الذي يجب أن يكون في سلة الشراء قبل تطبيق الكوبون.

en: Define if should not apply when have sale items.
ar_MA: تحديد بعدم تطبيقه عند وجود منتجات مخفضة

en: List of category ID's the coupon does not apply to.
ar_MA: قائمة معرفات الأقسام التي لا تطبق عليها كوبون التخفيض .

en: List of category ID's the coupon applies to.
ar_MA: قائمة معرفات الأقسام التي تطبق عليها القسيمة.

en: Define if can be applied for free shipping.
ar_MA: تحديد ما إذا كان يمكن تطبيقها للشحن المجاني‪.‬

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
ar_MA: أقصى عدد من المنتجات في السلة يمكن للقسيمة تطبيقها.

en: How many times the coupon can be used per customer.
ar_MA: كم مرة القسيمة يمكن استخدامها لكل عميل.

en: How many times the coupon can be used.
ar_MA: كم مرة يمكن استخدام هذا الكوبون و سيبقى فعالا قبل ان يفقد صلاحيته

en: List of product ID's the coupon cannot be used on.
ar_MA: قائمة معرفات المنتجات التي لا يمكن استخدام فيها القسيمة.

en: List of product ID's the coupon can be used on.
ar_MA: قائمة معرفات المنتجات التي يمكن استخدام فيها القسيمة.

en: Whether coupon can only be used individually.
ar_MA: اذا كان القسيمة يمكن استخدامها بشكل فردي.

en: Number of times the coupon has been used already.
ar_MA: عدد المرات التي تم استخدام الكوبون فيها.

en: UTC DateTime when the coupon expires.
ar_MA: UTC التاريخ والوقت عند انتهاء صلاحية القسيمة.

en: The amount of discount.
ar_MA: كمية الخصم.

en: Determines the type of discount that will be applied.
ar_MA: يحدد نوع الخصم الذي سيتم تطبيقه.

en: Coupon description.
ar_MA: وصف الكوبون

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ آخر تعديل تم على الكوبون، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
ar_MA: تاريخ إنشاء الكوبون، بناء على المنطقة الزمنية للموقع.

en: Coupon code.
ar_MA: كود الكوبون

en: Unique identifier for the object.
ar_MA: معرّف فريد للعنصر.

en: The coupon code cannot be empty.
ar_MA: رمز الكوبون لا يمكن أن يكون فارغاً.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
ar_MA:  لتجاوز سلة المهملات، وإجبار الحذف.

en: WooCommerce API - Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
ar_MA: WooCommerce API. استخدام مفتاح consumer في حقل اسم المستخدم وكلمة مرور consumer  في حقل كلمة المرور

en: The API key provided does not have write permissions.
ar_MA: مفتاح API المرفق لا يعطي صلاحيات الكتابة‪.‬

en: The API key provided does not have read permissions.
ar_MA: مفتاح API المرفق لا يعطي صلاحيات القراءة‪.‬

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
ar_MA: مناسبة حالية غير صالحة - تم بالفعل استخدامها

en: Invalid timestamp.
ar_MA: التوقيت غير صالح

en: Invalid Signature - provided signature does not match.
ar_MA: توقيع المستند غير صالح - التوقيع المقدم غير متتطابق

en: Invalid Signature - signature method is invalid.
ar_MA: توقيع غير صالح - طريقة التوقيع غير صالحة

en: Invalid Signature - failed to sort parameters.
ar_MA: توقيع المستند غير صالح - فشل في فرز المعلمات

en: Consumer Secret is invalid.
ar_MA: Consumer Secret غير صالح

en: Consumer Key is invalid.
ar_MA: Consumer Key غير صالح

en: Your database is being updated in the background.
ar_MA: يتم تحديث قاعدة البيانات الخاصة بك في الخلفية.

en: We need to update your store's database to the latest version.
ar_MA: نحن بحاجة إلى تحديث قاعدة بيانات المتجر الخاص بك إلى الإصدار الأحدث.

en: WooCommerce Data Update
ar_MA: تحديث بيانات ووكومرس

en: Install our new Simplify Commerce plugin
ar_MA: تثبيت إضافة Simplify Commerce الجديدة

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
ar_MA: العملاء لن يستطيعوا شراء السلع المادية من المتجر الخاص بك حتى تتوفر طريقة الشحن.

en: Shipping is currently enabled, but you haven't added any shipping methods to your shipping zones.
ar_MA: تم تمكين الشحن حاليا، ولكنك لم تقم بإضافة أي طرق شحن إلى مناطق الشحن الخاص بك.

en: Add Shipping Methods &amp; Zones
ar_MA: إضافة طرق الشحن و المناطق

en: Learn more about shipping zones
ar_MA: مزيد من المعلومات حول مناطق الشحن

en: Setup shipping zones
ar_MA: إعداد مناطق الشحن

en: Legacy shipping methods (Flat Rate, International Flat Rate, Local Pickup and Delivery, and Free Shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
ar_MA: الطرق القديمة للشحن (سعر ثابت، الدولي بسعر موحد، الدفع عند الاستلام، وشحن مجاني) تم تجاهلها لكن سوف يتم الاستمرار بدعمها بشكل طبيعي  <b><em>سنقوم بازالتها بالنسخ الحديثة لووكومرس</em></b>.ونحن نوصي تعطيل هذه ووضع معدلات جديدة في مناطق الشحن في أقرب وقت ممكن.

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
ar_MA: منطقة الشحن هي المنطقة الجغرافية التي تنطبق عليها مجموعة معينة من وسائل ورسوم الشحن.

en: New:
ar_MA: جديد:

en: Dismiss
ar_MA: عزل،إبعاد

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
ar_MA: القالب الخاص بك يحتوي على ملف woocommerce.php لذلك لن تكون قادراً على الكتابة او تجاوز ملف woocommerce/archive-product.php  حيث ان التخصيص الجديد لملف woocommerce.php سيكون لديه الاولاوية عن ملف archive-product.php الافتراضي الموجود بالإضافة

en: Archive Template
ar_MA: قالب الارشيف

en: Page ID is set, but the page does not exist
ar_MA: تم تعيين معرف الصفحة، ولكن الصفحة غير موجودة

en: The GeoIP database from MaxMind is used to geolocate customers.
ar_MA: يتم استخدام قاعدة البيانات GeoIP من MaxMind لتحدد مواقع العملاء.

en: MaxMind GeoIP Database
ar_MA: قاعدة بيانات MaxMind في GeoIP

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
ar_MA: الخادم الخاص بك لا يدعم  %s -  وهذه الوظيفة مطلوبة لاستخدام قواعد بيانات خدمة GeoIP من MaxMind.

en: WordPress Requirements
ar_MA: متطلبات ووردبريس

en: The version of cURL installed on your server.
ar_MA: نسخة cURL المتبتة على السرفر الخاص بك

en: cURL Version
ar_MA: cURL اصدار

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
ar_MA: لتوضيح اذا كانت وظائف WP Cron Jobs  مفعلة ام لا

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
ar_MA: يُستخدم مفتاح السر لتوليد مزيج من الـ Webhooks الموصلة والمزودة في ترويسة الطلب. سيتم ضبطه إفتراضيًا لمفتاح المستهلك للمستخدم الحالي للـ API في حال لم يتم ادخاله.

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
ar_MA: الرمز البريدي لهذه القاعدة. منقوطة (؛) فصل قيم متعددة. اتركه فارغا لتطبيقه على جميع المناطق. ويمكن أيضا أن البدل (*)، ويتراوح لرموز بريدية رقمية (على سبيل المثال: 12345 ... 12350) استخدامها.

en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) and fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported.
ar_MA: الرموز البريدية التي تحتوي على أحرف البدل (مثل CB23 *) ونطاقات رقمية بالكامل (على سبيل المثال <code>90210...99000</code> معتمدة أيضا).

en: List 1 postcode per line
ar_MA: ضع رمز بريدي واحد لكل سطر

en: Limit to specific ZIP/postcodes
ar_MA: ادخل ZIP / الرموز البريدية المحدد

en: Select regions within this zone
ar_MA: حدد المناطق داخل هذه المنطقة

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
ar_MA: أضف العديد من المناطق كما تريد  &ndash; العملاء سوف يروا طرق الشحن المتوفرة لعناوينهم فقط.

en: Europe Zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
ar_MA: منطقة أوروبيه = أي بلده في أوروبا = سعر الشحن موحد

en: US Domestic Zone = All US states = Flat rate shipping
ar_MA: منطقه محليه تابعه للولايات المتحده = كل الولايات الأمريكيه = سعر شحن موحد

en: Local Zone = California ZIP 90210 = Local pickup
ar_MA: منطقة محليه = كاليفورنيا "كود "ZIP 90210 = إستلام محلي

en: For example:
ar_MA: على سبيل المثال :

en: Save changes to continue adding shipping methods to this zone
ar_MA: إحفظ التغييرات للاستمرار في إضافة طرق شحن لهذه المنطقة

en: Rest of the World
ar_MA: باقي دول العالم.

en: Add shipping zone
ar_MA: إضافة منطقة شحن

en: Region(s)
ar_MA: المنطقه / المناطق

en: Zone Name
ar_MA: اسم المنطقة

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
ar_MA: السحب والإفلات لإعادة ترتيب المناطق المخصصة الخاصة بك. هذا هو الترتيب الذي سيتم مطابقته مع عنوان العميل.

en: WooCommerce will automatically choose the correct shipping zone based on your customer&lsquo;s shipping address and present the shipping methods within that zone to them.
ar_MA: سوف WooCommerce تلقائيا اختيار منطقة الشحن الصحيح استنادا إلى عنوان الشحن العميل الخاص بك وتقديم وسائل النقل البحري في تلك المنطقة لهم.

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
ar_MA: منطقة الشحن هي المنطقة الجغرافية التي تنطبق عليها مجموعة معينة من وسائل ورسوم الشحن

en: Close modal panel
ar_MA: إغلاق لوحة التحكم

[ctx: Shipping Method Settings]
en: %s Settings
ar_MA: خصائص %s

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
ar_MA: يمكنك إضافة وسائل شحن متعددة داخل هذه المنطقة. العملاء فقط داخل المنطقة سيشاهدونها.

en: Add shipping methods to this zone
ar_MA: إضافة أساليب شحن لهذه المنطقة

en: Add shipping method
ar_MA: إضافة وسيلة شحن جديدة

en: Drag and drop to re-order your shipping methods. This is the order in which they will display during checkout.
ar_MA: السحب والإفلات لإعادة ترتيب وسائل الشحن الخاص بك. هذا هو الترتيب الذي سيعرض خلال انهاء الطلب.

en: The following shipping methods apply to customers with shipping addresses within this zone.
ar_MA: تنطبق على وسائل الشحن التالية للعملاء مع عناوين الشحن في هذه المنطقة.

en: Description for your reference
ar_MA: وصف للمرجع الخاص بك

en: Cancel changes
ar_MA: إلغاء التغييرات

en: Shipping Class Name
ar_MA: فئة شحن جديدة

en: No Shipping classes have been created.
ar_MA: لم يتم إنشاء أية فئات للشحن.

en: Add Shipping Class
ar_MA: إضافة فئة شحن

en: Save Shipping Classes
ar_MA: حفظ فئات الشحن

en: Shipping classes can be used to group products of similar type and can be used by some Shipping Methods (such as Flat Rate Shipping) to provide different rates to different classes of product.
ar_MA: كلاسات الشحن يمكن استخدامها لمنتجات مجموعة من نوع مماثل، ويمكن استخدامها من قبل بعض طرق الشحن (مثل معدل شحن ثابت) لتقديم أسعار مختلفة لفئات مختلفة من المنتجات.

en: Product Count
ar_MA: عدد المنتجات

en: Edit failed. Please try again.
ar_MA: فشلت عملية تحرير. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: This shipping method does not have any settings to configure.
ar_MA: طريقة الشحن هذه ليس بها أي إعدادات ليتم تحريرها.

en: Shipping method could not be added. Please retry.
ar_MA: لا يمكن إضافة طريقة الشحن. الرجاء إعادة المحاولة.

en: Your changes were not saved. Please retry.
ar_MA: لم يتم حفظ التغييرات. الرجاء اعادة المحاولة.

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
ar_MA: هل ترغب في حفظ التغييرات أولا؟ سيتم تجاهل البيانات التي تم تغييرها إذا اخترت إلغاء.

en: Zone does not exist!
ar_MA: منطقة لا وجود لها!

en: Force shipping to the customer billing address
ar_MA: إجعل الشحن على عنوان فاتورة العميل

en: Default to customer billing address
ar_MA: إفتراضياً إلى عنوان فاتورة العميل

en: Default to customer shipping address
ar_MA: إفتراضياً إلى عنوان الشحن للعميل

en: Calculations
ar_MA: حسابات

en: Show subcategories &amp; products
ar_MA: إظهار الأقسام الفرعيه &amp; المنتجات

en: Show categories &amp; products
ar_MA: إظهار الأقسام &amp; المنتجات

en: Show categories
ar_MA: عرض التصنيفات

en: No location by default
ar_MA: لا يوجد موقع افتراضي بشكل افتراضي

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
ar_MA: يحدد هذا الخيار مواقع العملاء الافتراضية. قاعدة بيانات GeoLite MaxMind سيتم تحميلها بشكل دوري في مجلد المحتوى الخاص بك  wp-content في حالة استخدام الموقع الجغرافي.

en: Default Customer Location
ar_MA: الموقع الافتراضي للعميل

en: Ship to Specific Countries
ar_MA: الشحن  الى بلدان محددة فقط

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
ar_MA: تعطيل الشحن &amp; العمليات الحسابية

en: Shipping Location(s)
ar_MA: مكان / أماكن الشحن

en: Sell to Specific Countries
ar_MA: البيع لدول محددة فقط

en: Sell to All Countries, Except For&hellip;
ar_MA: الشحن لجميع مناطق البيع

en: Endpoint for the setting a default payment method page
ar_MA: اسم رابط النهاية لصفحة طريقة الدقع الإفتراضيه

en: Set Default Payment Method
ar_MA: تعيين طريقة الدفع الإفتراضيه

en: Endpoint for the delete payment method page
ar_MA: اسم رابط النهاية لصفحة

en: Delete Payment Method
ar_MA: حذف طريقة الدفع

[ctx: Settings group label]
en: Checkout Process
ar_MA: عملية إنهاء الطلب

en: Endpoint for the My Account &rarr; Payment Methods page
ar_MA: اسم رابط النهاية لحسابي &rarr; صفحة طرق الدفع

en: Payment Methods
ar_MA: طرق الدفع

en: Addresses
ar_MA: العناوين

en: Downloads
ar_MA:  التحميلات

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
ar_MA: ملاحظة: سبب الإسترداد سيكون ظاهراً للعميل.

en: This order is no longer editable.
ar_MA: هذا الطلب لم يعد قابل للتحرير.

en: Add item(s)
ar_MA: اضافة عنصر (عناصر)

en: Increase stock
ar_MA: زيادة كمية المخزون

en: Reduce stock
ar_MA: تقليل كمية المخزون

en: Delete selected row(s)
ar_MA: حذف الصف (الصفوف) المحدده

en: Delete item
ar_MA: احذف العنصر

en: Edit item
ar_MA: حرر العنصر

en: Pre-discount:
ar_MA: قبل الخصم:

en: Customer download link
ar_MA: رابط التحميل الخاص بالعميل

en: Stock quantity
ar_MA: كمية المخزون

en: Tax status
ar_MA: حالة الضريبة

[ctx: on date at time]
en: on %s @ %s
ar_MA: فى %s @ %s

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
ar_MA: طريقه بسيطه تمكنك تمكنك من قبول الدفع عند الإستلام.

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
ar_MA: بوابة اتصال بسيطة تمكنك من قبول الدفع بواسطة BACS.

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
ar_MA: طريقه بسيطه تمكنك من قبول الدفع  بواسطة الشيك

[ctx: Check payment method]
en: Check Payments
ar_MA: الدفع عن طريق شيك بنكى

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
ar_MA: قبول الدفع عن طريق باي بال باستخدام رصيد الحساب أو بطاقة الائتمان.

en: A modern and robust way to accept credit card payments on your store. %sLearn more about Stripe%s.
ar_MA: طريقة حديثة وقوية لقبول الدفع ببطاقات الائتمان في متجرك. %s المزيد حول سترايب%s.

en: PayPal Express Checkout
ar_MA: الدفع السريع بواسطة باي بال

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. %sLearn more about PayPal%s.
ar_MA: طريقة حديثة وقوية لقبول الدفع ببطاقات الائتمان في متجرك. %s المزيد حول باي بال%s.

en: You may need to add/edit rates based on your products or business location which can be done from the %1$stax settings%2$s screen. If in doubt, speak to an accountant.
ar_MA: قد تحتاج إلى إضافة / تحرير أسعار الضريبة للمنتجات الخاصة بك من %1$s إعدادات الضريبة %2$s‪.

en: The following tax rates will be imported automatically for you. You can read more about taxes in %1$sour documentation%2$s.
ar_MA: سيتم استيراد معدلات الضريبة التالية تلقائيا بالنسبة لك. يمكنك قراءة المزيد حول الضرائب %1$sملفات الوثائق التعليمية%2$s.

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can enable these below. This is optional and can be changed later.
ar_MA: إذا كنت سوف تطلب ضريبة على المبيعات، أو شحن بضائع للعملاء، يمكنك تمكين هذه الخيارات أدناه. هذا الإعدادات اختياريه ويمكن تغييرها في وقت لاحق.

en: Ready to start selling something awesome?
ar_MA: أنت مستعد للبدء في بيع شيء رائع؟

en: Learn more about coupons
ar_MA: تعلم المزيد عن الكوبونات

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
ar_MA: الكوبونات طريقة رائعة لتقديم المكافآت والخصومات للعملاء. سوف تظهر هنا فور إنشائها.

en: Learn more about orders
ar_MA: تعلم المزيد عن الطلبات

en: When you receive a new order, it will appear here.
ar_MA: عندما تتلقى طلب جديد، سوف يظهر هنا.

en: WooThemes Helpdesk
ar_MA: الدعم والمساعدة WooThemes

en: Community Forum
ar_MA: منتدى الدعم

en: For further assistance with WooCommerce core you can use the %1$scommunity forum%2$s. If you need help with premium extensions sold by WooCommerce, please %3$suse our helpdesk%4$s.
ar_MA: للحصول على المساعدة باللغة الإنجليزية يمكنك التوجه الى  %1$sمنتديات الدعم%2$s. اذا كنت ترغب في إضافة مدفوعة او مخصص لك , الرجاء %3$sاستخدام مكتب المساعدة الخاص بنا%4$s.

en: Help &amp; Support
ar_MA: المساعدة والدعم الفني

en: Stripe
ar_MA: بنك Stripe

en: PayPal by Braintree
ar_MA: باي بال بواسطة  Braintree

en: Bank Transfer (BACS) Payments
ar_MA: تحويل مصرفي (BACS)

en: Shipping Zones
ar_MA: مناطق الشحن

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
ar_MA: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الملاحظة؟ هذا العمل لا يمكن التراجع عنه.

en: Items
ar_MA: الاعلانات

en: Limit result set to resources with a specific slug.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة مع الموارد المرتبطة برابط معين.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة مع الموارد المرتبطة بمنتجات معينة.

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent.
ar_MA: حد مجموعة النتائج المحددة مع الموارد المرتبطة بأصل معين.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
ar_MA: ما إذا كنت تريد إخفاء الموارد المعينة لأي من المنتجات.

en: Sort collection by resource attribute.
ar_MA: ترتيب المجموعة بواسطة خصائص الموارد.

en: The resource cannot be deleted.
ar_MA: لا يمكن حذف المورد.

en: Resource does not support trashing.
ar_MA: الموقع لا يدعم الودجات

en: Parent resource doesn't exist.
ar_MA: المورد الأب غير موجود.

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
ar_MA: لا يمكن تعيين الموارد الأم، والتصنيف ليس هرمي.

en: Resource doesn't exist.
ar_MA: المصدر غير موجود.

en: Taxonomy doesn't exist.
ar_MA: لا وجود للتصنيف.

en: Sorry, you cannot delete resource.
ar_MA: عذراً، لا يمكنك حذف المورد.

en: Sorry, you cannot update resource.
ar_MA: عذراً، لا يمكنك تحديث المورد.

en: Sorry, you cannot create new resource.
ar_MA: عذراً، لا يمكنك إنشاء مورد جديد.

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
ar_MA: يشترط أن يكون صحيحاً، كما لا تدعم الموارد الحذف.

en: Sort collection by object attribute.
ar_MA: ترتيب المجموعة بواسطة سمة الموضوع.

en: Order sort attribute ascending or descending.
ar_MA: ترتيب السمات تصاعدي أو تنازلي.

en: Offset the result set by a specific number of items.
ar_MA: الحد الأقصى لعدد المنتجات التي يمكنك عرضها بالنتائج

en: Limit result set to specific ids.
ar_MA: محدودية النتائج لID محدد

en: Ensure result set excludes specific ids.
ar_MA: للتأكد ان مجموعة نتائج ما مستبعدة من ID محددة

en: The %s cannot be deleted.
ar_MA: هذا %s لا يمكن حذفه

en: The %s has already been deleted.
ar_MA: لقد تم حذف %s بالفعل.

en: The %s does not support trashing.
ar_MA: الـ %s لا يدعم التحطيم.

en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
ar_MA: لا تملك الصلاحية لحذف %s

en: Invalid post id.
ar_MA: معرف المشاركة (ID) غير صحيح

en: ID is invalid.
ar_MA: معرف ID غير صالح.

en: Cannot create existing %s.
ar_MA: لا يمكن إنشاء %s موجود بالفعل

en: Invalid id.
ar_MA: معرف (ID) غير صالح.

en: Sorry, you are not allowed to manipule this resource.
ar_MA: نعتذر، ليس مسموحا لك أن تتلاعب بهذا الموارد.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
ar_MA: نعتذر، ليس مسموحا لك أن تحذف هذا المورد.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
ar_MA: نعتذر، ليس مسموحا لك أن تعدل هذا المورد.

en: Sorry, you cannot view this resource.
ar_MA: نعتذر، ليس مسموحا لك أن ترى هذا المورد.

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
ar_MA: نعتذر، ليس مسموحا لك أن تقوم بتعديل الموارد.

en: Sorry, you cannot list resources.
ar_MA: نعتذر، ليس مسموحا لك أن تدرج موارد.

en: List of delete resources.
ar_MA: قائمه بالموارد التي تم حذف

en: List of updated resources.
ar_MA: قائمه بالموارد التي تم تحديثها

en: List of created resources.
ar_MA: قائمه بالموارد التي تم إنشاؤها

en: Unable to accept more than %s items for this request.
ar_MA: لا يمكن أستقبال اكثر من %s قطعه فى هذا الطلب.

en: (also available on backorder)
ar_MA: (متوفر أيضا على الأمر المؤجل)

en: Save to Account
ar_MA: حفظ بالحساب

en: Item %1$s stock reduced from %2$s to %3$s.
ar_MA: منتج %1$s انخفض من المخزون اصبح من %2$s الى  %3$s.

en: Order status changed to %s.
ar_MA: حالة الطلب تغيرت الى %s.

en: Unable to update order from %1$s to %2$s.
ar_MA: غير قادر على تحديث الطلب من %1$s إلى %2$s.

en: Samoa
ar_MA: ساموا

en: United States (US) Virgin Islands
ar_MA: جزر فرجين الأمريكية

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ar_MA: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغيرة

en: South America
ar_MA: أمريكا الجنوبية

en: Oceania
ar_MA: أُوقْيانُوسيا

en: North America
ar_MA: أمريكا الشمالية

en: Europe
ar_MA: أوروبا

en: Asia
ar_MA: آسيا

en: Africa
ar_MA: أفريقيا

en: Customer payment page
ar_MA: صفحة الدفع للعميل

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
ar_MA: فشل النسخ إلى الحافظة . يرجى الضغط على Ctrl/Cmd+C  للنسخ

en: Page visibility should be %spublic%s
ar_MA: ظهور الصفحة يجب ان يكون %spublic%s

en: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
ar_MA: يجب أن تكون كلمة السر لا تقل عن سبعة أحرف. لجعلها أقوى، استخدم الحروف الكبيرة والصغيرة والأرقام والرموز مثل ! " ? $ % ^ &amp;

en: Please enter a stronger password.
ar_MA: الرجاء إدخال كلمة مرور قوية

en: Payment for order %s refunded
ar_MA: الدفعات للطلب %s تم ارجاعة

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information. %sFind out more%s.
ar_MA: هل تود جعل ووكومرس أكثر إثارةً؟ اسمح لنا بجمع بيانات تشخيصية غير حساسة لإستخدامك، %sالمزيد من المعلومات%s.

en: Item %s stock reduced from %s to %s.
ar_MA: المنتج %s انخفض من المخزن من %s الى  %s.

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
ar_MA: كن أول من يكتب تقييم عن &ldquo;%s&rdquo;

en: Clear
ar_MA: مسح

en: Payment for order #%d from %s has failed. The order was as follows:
ar_MA: فشلت الدفع للطلب #%d من %s . الطلب كان على النحو التالي:

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
ar_MA: للأسف لا يمكن إتمام طلبك بسبب رفض العملية من قبل المصرف/التاجر برجاء المحاولة مرة اخرى

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
ar_MA: تكاليف الشحن سيتم حسابها بعدما تقوم بإدخال عنوانك.

en: Hide empty categories
ar_MA: إخفاء التصنيفات الفارغة

en: wc_get_product should not be called before the woocommerce_init action.
ar_MA: wc_get_product لا ينبغي أن يسمى قبل العمل woocommerce_init.

en: wc_get_order should not be called before the woocommerce_init action.
ar_MA: wc_get_order لا ينبغي أن يسمى قبل العمل woocommerce_init.

en: Kenyan shilling
ar_MA: الشلن الكيني

en: (includes %s)
ar_MA: (متضمن %s)

en: estimated for %s
ar_MA: الضرائب المقدّرة لـ %s

en: Refund Failed: No transaction ID
ar_MA: فشلت عملية الإسترداد: لا يوجد معرف ID للمعامله

en: Failed order
ar_MA: طلب فاشل

en: [{site_title}] Failed order ({order_number})
ar_MA: [{site_title}] الطلب فشل ({order_number})

en: Invalid tax rate ID: %s
ar_MA: معرف معدل الضريبة غير صالح: %s

en: Invalid product "%s"
ar_MA: منتج غير صالح "%s"

en: Invalid product category ID "%s"
ar_MA: قسم المنتج غير صالح “%s”

en: Invalid order "%s"
ar_MA: طلب غير صالح "%s"

en: Missing customer_id field
ar_MA: حقل customer_id مفقود

en: Invalid customer "%s"
ar_MA: عميل غير صحيح "%s\

en: Invalid coupon ID or code: %s
ar_MA: معرف أو رمز الكوبون غير صالح: %s

en: Error: Delivery URL returned response code: %s
ar_MA: خطأ: لا يمكن الوصول إلى رابط التسليم كود الاستجابة : %s

en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
ar_MA: خطأ: لا يمكن الوصول إلى رابط التسليم: %s

en: This variable product has no active variations. Add or enable variations to allow this product to be purchased.
ar_MA: هذا المنتج لا يوجد لديه خصائص نشطة. إضافة أو تمكين الخصائص للسماح بشراء هذا المنتج.

en: WooCommerce data update complete. Thank you for updating to the latest version!
ar_MA: تحديث البيانات WooCommerce كاملة. أشكركم على تحديث إلى الإصدار الأحدث!

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
ar_MA: الرجاء تحديد بعض خيارات المنتج قبل إضافة هذا المنتج إلى سلة التسوق الخاصة بك.

en: ZIP
ar_MA: الرمز البريدي

en: State / Zone
ar_MA: الدولة / المنطقة

en: You do not have permission to read the tax classes count
ar_MA: ليس لديك الإذن بقراءة عدد فئات الضريبة

en: Could not delete the tax class
ar_MA: تعذر حذف الفئة الضريبية

en: You do not have permission to delete tax classes
ar_MA: ليس لديك الإذن لحذف فئات الضريبة

en: Tax class already exists
ar_MA: فئة ضريبة موجود بالفعل

en: You do not have permission to create tax classes
ar_MA: ليس لديك الإذن لإنشاء فئات الضريبة

en: Standard Rate
ar_MA: معدل قياسي

en: You do not have permission to read tax classes
ar_MA: ليس لديك الإذن بقراءة الفئات الضريبية

en: You do not have permission to read the taxes count
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عداد الضرائب

en: Could not delete the tax rate
ar_MA: لا يمكن حذف معدل الضريبة

en: You do not have permission to delete tax rates
ar_MA: ليس لديك الصلاحيه لحذف المعدلات الضريبيه

en: You do not have permission to edit tax rates
ar_MA: ليس لديك الصلاحيه لتعديل المعدلات الضريبيه

en: You do not have permission to create tax rates
ar_MA: ليس لديك الصلاحيه لإنشاء معدلات الضرائب

en: A tax rate with the provided ID could not be found
ar_MA: تعذر العثور على معدل الضريبة مع المعرف المقدم

en: You do not have permission to read tax rate
ar_MA: ليس لديك الصلاحيه لقراءة معدلات الضرائب

en: Could not delete the shipping class
ar_MA: لا يمكن حذف فئة الشحن

en: You do not have permission to delete product shipping classes
ar_MA: ليس لديك الصلاحيه لحذف فئات الشحن للمنتج

en: Could not edit the shipping class
ar_MA: لا يمكن تحرير فئة الشحن

en: You do not have permission to edit product shipping classes
ar_MA: أنت لا تملك الصلاحيات لتعديل فئات الشحن للمنتج

en: Product shipping class parent is invalid
ar_MA: منتج من الدرجة الشحن الأصل غير صالح

en: You do not have permission to create product shipping classes
ar_MA: لم يكن لديك إذن لإنشاء فئات شحن للمنتج

en: A product shipping class with the provided ID could not be found
ar_MA: تعذر العثور على فئة الشحن مع المعرف المقدم

en: Invalid product shipping class ID
ar_MA: معرف فئة الشحن للمنتج غير صالح

en: You do not have permission to read product shipping classes
ar_MA: أنت لا تملك الصلاحيات لعرض فئات الشحن للمنتج

en: You do not have permission to delete product attribute terms
ar_MA: ليس لديك الإذن لحذف عبارات سمة المنتج

en: A product attribute term with the provided ID could not be found
ar_MA: تعذر العثور مصطلح سمة المنتج مع ID المقدم

en: You do not have permission to read product attribute terms
ar_MA: ليس لديك الإذن بقراءة شروط سمة المنتج

en: Could not delete the tag
ar_MA: تعذر حذف العلامة

en: You do not have permission to delete product tag
ar_MA: لا تملك تصريح لحذف هذا الوسم للمنتج

en: Could not edit the tag
ar_MA: لا يمكن تعديل الوسم

en: You do not have permission to edit product tags
ar_MA: ليس لديك الإذن بتحرير العلامات المنتج

en: You do not have permission to create product tags
ar_MA: ليس لديك الإذن لإنشاء علامات المنتج

en: A product tag with the provided ID could not be found
ar_MA: لم يتسنى العثور على مُعرف القسم هذا

en: Invalid product tag ID
ar_MA: مُعرف القسم غير صالح

en: You do not have permission to read product tags
ar_MA: لا تملك الصلاحية للاطلاع على اقسام المنتجات

en: Could not delete the category
ar_MA: لا يمكنك حذف التصنيف

en: You do not have permission to delete product category
ar_MA: لا تملك تصريح لحذف هذا الوسم للمنتج

en: Could not edit the category
ar_MA: لا يمكن تعديل القسم

en: You do not have permission to edit product categories
ar_MA: أنت لا تملك الصلاحيات لتعديل فئات المنتجات

en: Product category parent is invalid
ar_MA: الفئة الأصل للمنتج غير صالح

en: You do not have permission to create product categories
ar_MA: ليس لديك الإذن لإنشاء علامات المنتج

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
ar_MA: الخادم الخاص بك لا يدعم وظائف %s  - هذا مطلوب لترميز الأحرف بشكل صحيح . سوف يتم استخدام  fallbacks بدلا من ذلك.

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
ar_MA: يستخدم mbstring  (mbstring) لتحويل ترميز الأحرف، مثل لرسائل البريد الإلكتروني أو تحويل الأحرف إلى أحرف صغيرة.

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ar_MA: الاستضافة الخاصة بك لا تحتوي على %s ك كلاس مفعل - بعض إضافات البوابات لن تعمل بشكل جيد مع SOAP .

en: How to update your PHP version
ar_MA: كيفية تحديث إصدار بي إتش بي

en: %s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %s
ar_MA: %s - ننصح باقل اصدار لـ MySQL version ان يكون 5.6. معاينة: %s

en: Increasing memory allocated to PHP
ar_MA: زيادة الذاكرة المخصصة إلى بي إتش بي

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %s
ar_MA: %s-نوصي بتعيين الذاكرة إلى 64 ميغابايت على الأقل. انظر: %s

en: Last page
ar_MA: الصفحة الاخيرة

en: Next page
ar_MA: الصفحة التالية...

[ctx: Pagination, like `1 of 3`]
en: %1$s of %2$s
ar_MA: %1$s من %2$s

en: Current Page
ar_MA: الصفحة الحالية

en: Previous page
ar_MA: الصفحة السابقة

en: First page
ar_MA: الصفحة الاولى

[ctx: %s will be a number eventually, but must be a string for now.]
en: %s items
ar_MA: %s منتج

en: No Matching Tax Rates Found.
ar_MA: لم يتم إيجاد معادلات ضريبيه مشابهه.

en: Tax rate ID: %s
ar_MA: معدل الضريبة ID: %s

en: Loading&hellip;
ar_MA: جاري التحميل&hellip;

en: "%s" Tax Rates
ar_MA: المعدلات الضريبية "%s\

en: Search&hellip;
ar_MA: بحث &hellip;

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
ar_MA: سيتم فقدان البيانات الخاصة بك التي تم تغييرها إذا تركت هذه الصفحة دون حفظ.

en: Configure
ar_MA: تكوين

en: Manual
ar_MA: دليل

en: Manually sent
ar_MA: إرسال يدوياً

en: Content Type
ar_MA: نوع المحتوى

en: Body Text Colour
ar_MA: لون النص لجسم الموقع

en: Body Background Colour
ar_MA: لون خلفية الجسم للموقع

en: Footer Text
ar_MA: نص الفوتر

en: URL to an image you want to show in the email header. Upload images using the media uploader (Admin > Media).
ar_MA: أدخل عنوان رابط لصورة التي تريدها أن تظهر في رأس رسالة البريد الإلكتروني. قم برفع الصورة عن طريق (لوحة التحكم < الوسائط)

en: This section lets you customize the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>.
ar_MA: يتيح هذا القسم تخصيص رسائل البريد الإلكتروني ووكوميرس. <a href="%s" target="_blank">انقر هنا لمعاينة قالب البريد الإلكتروني الخاص بك</a> .

en: How the sender's email appears in outgoing WooCommerce emails.
ar_MA: كيف يبدو شكل البريد الإلكتروني المرسل في رسائل البريد الإلكتروني الصادرة من ووكوميرس.

en: "From" Address
ar_MA: "من" عنوان

en: How the sender's name appears in outgoing WooCommerce emails.
ar_MA: كيف يظهر اسم المرسل في رسائل البريد الإلكتروني الصادرة من ووكوميرس.

en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.
ar_MA: إعدادات اشعارات البريد الإلكتروني المرسلة من موقع الويب الخاص بك. اضغط على البريد لضبطة

en: Email Notifications
ar_MA: إشعارات البريد الإلكتروني

en: (no title)
ar_MA: (بدون عنوان)

en: Average gross sales amount
ar_MA: متوسط كمية المبيعات

[ctx: %s = amount of the refunds, %d = number of refunded orders.]
en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
ar_MA[0]: %s  تم استرداد قيمة الطلب %d
ar_MA[1]: %s  تم استرداد قيمة الطلب %d
ar_MA[2]: %s  تم استرداد قيمة الطلب %d
ar_MA[3]: %s  تم استرداد قيمة الطلب %d
ar_MA[4]: %s  تم استرداد قيمة الطلب %d
ar_MA[5]: %s  تم استرداد قيمة الطلب %d

en: %s average gross monthly sales
ar_MA: %s  متوسط ​​المبيعات الإجمالية الشهريه

en: %s average gross daily sales
ar_MA: %s متوسط ​​المبيعات الإجمالية اليومية

[ctx: Order #123 details]
en: %s #%s details
ar_MA: %s #%s التفاصيل

en: %s email notification manually sent.
ar_MA: %s إشعار بريدي ارسل يدويا.

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal, including taxes) allowed when using the coupon.
ar_MA: يسمح لك هذا الحقل لتعيين الحد الأقصى للإنفاق (المجموع الفرعي، بما في ذلك الضرائب) يسمح عند استخدام الكوبون.

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal, including taxes) allowed to use the coupon.
ar_MA: يسمح لك هذا الحقل لتعيين الحد الأدنى للإنفاق (المجموع الفرعي، بما في ذلك الضرائب) يسمح عند استخدام الكوبون.

en: These settings control the permalinks used specifically for products.
ar_MA: تتحكم هذه الإعدادات فى روابط ثابتة تستخدم خصيصا للمنتجات.

en: Product Permalinks
ar_MA: روابط ثابته للمنتج

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ar_MA: إذا كنت بحاجة إلى الوصول إلى "معالج الإعداد" مرة أخرى، الرجاء الضغط على الزر أدناه.

en: Setup Wizard
ar_MA: معالج إعداد

en: View more Storefront child themes
ar_MA: عرض المزيد من قوالب فرعية ل Storefront

en: Need a fresh look? Try Storefront child themes
ar_MA: هل ترغب في قالب ؟ يمكنك تجربة قالب Storefront

en: Seti
ar_MA: سيتي

en: Sagarmatha
ar_MA: ساغاراماثا

en: Rapti
ar_MA: ربتي

en: Narayani
ar_MA: نارييان

en: Mechi
ar_MA: ميكي

en: Mahakali
ar_MA: مهاكالى

en: Lumbini
ar_MA: لومبيني

en: Koshi
ar_MA: كوشي

en: Karnali
ar_MA: خطوط كارنالى

en: Janakpur
ar_MA: جاناكبور

en: Gandaki
ar_MA: غانداكي

en: Bheri
ar_MA: بهيرى

en: Dhawalagiri
ar_MA: داوالاجيري

en: Penang (Pulau Pinang)
ar_MA: بينانغ (بولاو بينانغ)

en: Malacca (Melaka)
ar_MA: ملقا (ملقا)

en: Labuan
ar_MA: ابوان

en: Bagmati
ar_MA: وباجماتى

en: Kuala Lumpur
ar_MA: كوالا لمبور

en: Putrajaya
ar_MA: بوتراجايا

en: Buy Now
ar_MA: اشتري الان

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
ar_MA: الطلب

en: Monthly
ar_MA: شهريا

en: %s removed.
ar_MA: %s تمت إزالتها.

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
ar_MA: قم بإدخال الزبائن المستقبلين لهذا التنبيه (مفصولين بفاصلة).

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
ar_MA: يمكنك استخدام السحب والإفلات لضبط الترتيب

en: Before you can add a variation you need to add some variation attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
ar_MA: قبل أن تتمكن من إضافة variation تحتاج إلى إضافة بعض السمات المختلفة في <strong>تبويب السمات</strong>

en: Choose where this product should be displayed in your catalog. The product will always be accessible directly.
ar_MA: إختر المكان الذي يجب أن يتم وضع هذا المنتج فيه، في الكتالوج الخاص بك. المنتج سوف يكون دائما في متناول مباشرة.

en: Show more details
ar_MA: اظهر التفاصيل

en: via %s
ar_MA: بواسطة %s

note: Author of the plugin/theme
en: WooThemes
ar_MA: ووثيمز

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
ar_MA: مجموعة أدوات للتجارة الإلكترونية تساعدك في بيع أي شيء بشكل جميل.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
ar_MA: فقط العملاء المسجلين يستطيعون وضع تعليق

en: Your Review
ar_MA: اكتب تقييمك

en: Very Poor
ar_MA: سيء

en: Not that bad
ar_MA: سيء نوعا ما

en: Average
ar_MA: متوسط

en: Good
ar_MA: جيد

en: Perfect
ar_MA: ممتاز

en: Rate&hellip;
ar_MA: تقييم &hellip;

en: Your Rating
ar_MA: تقييمك

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
ar_MA: يتوجب عليك <a href="%s">تسجيل الدخول</a> لاضافة تقيم.

en: Submit
ar_MA: ارسال

en: Leave a Reply to %s
ar_MA: أضف  رد  لـ  %s

en: Add a review
ar_MA: إضافة رأيك الى الأراء

en: There are no reviews yet.
ar_MA: لا يوجد تقييمات بعد

en: You may also like&hellip;
ar_MA: قد ترغب أيضا &hellip;

en: verified owner
ar_MA: مالك موثوق

en: Your comment is awaiting approval
ar_MA: تعليقك ينتظر الموافقة عليه

en: Rated %d out of 5
ar_MA: تقييم %d من أصل 5

en: Related Products
ar_MA: منتجات مرتبطة

en: %s customer review | %s customer reviews
ar_MA[0]: %s تقييم عميل
ar_MA[1]: %s تقييم عميل
ar_MA[2]: %s تقييم عميل
ar_MA[3]: %s تقييم عميل
ar_MA[4]: %s تقييم عميل
ar_MA[5]: %s تقييم عميل

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
ar_MA[0]: استناداً على %s  تقييم عميل
ar_MA[1]: استناداً على %s  تقييم عميل
ar_MA[2]: استناداً على %s  تقييم عميل
ar_MA[3]: استناداً على %s  تقييم عميل
ar_MA[4]: استناداً على %s  تقييم عميل
ar_MA[5]: استناداً على %s  تقييم عميل

en: out of %s5%s
ar_MA: من %s5%s

en: Tag: | Tags:
ar_MA[0]: الوسوم :
ar_MA[1]: الوسوم :
ar_MA[2]: الوسوم :
ar_MA[3]: الوسوم :
ar_MA[4]: الوسوم :
ar_MA[5]: الوسوم :

en: Category: | Categories:
ar_MA[0]: القسم:
ar_MA[1]: القسم:
ar_MA[2]: القسم:
ar_MA[3]: القسم:
ar_MA[4]: القسم:
ar_MA[5]: القسم:

en: SKU:
ar_MA: كود المنتج :

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ar_MA: المنتج غير متوفر حاليا

[ctx: submit button]
en: Search
ar_MA: بحث

[ctx: label]
en: Search for:
ar_MA: البحث عن:

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
ar_MA: البحث عن منتجات&hellip;

en: Search for:
ar_MA: البحث عن:

en: Order Details
ar_MA: تفاصيل الطلب

en: Telephone:
ar_MA: رقم الهاتف

en: Email:
ar_MA: البريد الإلكتروني:

en: Note:
ar_MA: ملاحظة:

en: Customer Details
ar_MA: تفاصيل العميل

en: Order Again
ar_MA: الطلب مرة اخرى

en: Track
ar_MA: تتبع

en: Email you used during checkout.
ar_MA: الإيميل المستخدم خلال عملية التحقق.

en: Billing Email
ar_MA: ارسال الفواتير

en: Found in your order confirmation email.
ar_MA: طلب التأكيد تم ارساله الى بريدك الإلكتروني.

en: Order ID
ar_MA: رقم الطلب

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
ar_MA: فضلًا أدخل رقم طلبك في الصندوق أدناه وأضغط زر لتتبعه "تتبع الطلب" لعرض حالته. بإمكانك العثور على رقم الطلب في البريد المرسل إليك والذي يحتوي على فاتورة تأكيد الطلب.

en: Order Updates
ar_MA: تحديثات الطلب

en: %s for %s item | %s for %s items
ar_MA[0]: %s ل %s منتج
ar_MA[1]: %s ل %s منتج
ar_MA[2]: %s ل %s منتج
ar_MA[3]: %s ل %s منتجات
ar_MA[4]: %s ل %s منتج
ar_MA[5]: %s ل %s منتج

en: Order number.
ar_MA: رقم الطلب

en: Recent Orders
ar_MA: المطلوب مؤخرا

en: %s download remaining | %s downloads remaining
ar_MA[0]: %s تحميلات متبقية
ar_MA[1]: %s تحميلات متبقية
ar_MA[2]: %s تحميلات متبقية
ar_MA[3]: %s تحميلات متبقية
ar_MA[4]: %s تحميلات متبقية
ar_MA[5]: %s تحميلات متبقية

en: Available Downloads
ar_MA: التحميلات المتاحة

en: You have not set up this type of address yet.
ar_MA: لم  تقم بإعداد هذا النوع من العنوان حتى الآن.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
ar_MA: العنوان التالي سيتم استخدامه في صفحة التحقق من الشراء بشكل افتراضي.

en: From your account dashboard you can view your %1$srecent orders%2$s, manage your %3$sshipping and billing addresses%2$s and %4$sedit your password and account details%2$s.
ar_MA: من لوحة  حسابك يمكنك عرض %1$s طلبياتك الأخيرة %2$s ، إدارة %3$s عناوينك للشحن والفوترة %2$s ، وكذا تعديل %4$s تفاصيل كلمة مرورك و حسابك %2$s .

en: Reset Password
ar_MA: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Re-enter new password
ar_MA: إعد كتابة كلمة مرور جديدة

en: New password
ar_MA: كلمة مرور جديدة

en: Enter a new password below.
ar_MA: إدخال كلمة مرور جديدة أدناه.

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ar_MA: نسيت كلمة مرورك؟ فضلًا أدخل اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني المسجل لدينا. سوف تستلم رابطاً لإنشاء كلمة مرور جديدة عبر بريدك الإلكتروني.

en: Anti-spam
ar_MA: مانع الاسبام

en: Register
ar_MA: التسجيل

en: Save Address
ar_MA: حفظ العنوان

en: Shipping Address
ar_MA: عنوان الشحن

en: Billing Address
ar_MA: عنوان الفاتورة

en: Confirm New Password
ar_MA: تأكيد كلمة المرور الجديدة

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
ar_MA: كلمة المرور الجديدة (أتركه فارغًا اذا كنت لا تود تغييرها)

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
ar_MA: كلمة المرور الحالية (أتركه فارغًا اذا كنت لا تود تغييرها)

en: Password Change
ar_MA: تغيير كلمة المرور

en: Email address
ar_MA: عنوان البريد الإلكتروني

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar_MA: عذرًا، يبدو بأنه لا توجد وسائل دفع تدعم إضافة وسيلة دفع جديدة. الرجاء الاتصال بنا إذا احتجت لأي مساعدة أو اقتراحات بديلة.

en: Sale!
ar_MA: الأكثر مبيعا!

en: Showing the single result | Showing all %d results
ar_MA[0]: عرض نتيجة واحدة

en: No products were found matching your selection.
ar_MA: لم يتم إيجاد أي منتجات تتوافق مع إختيارك.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
ar_MA: الكمية

en: Lost your password?
ar_MA: هل فقدت كلمة المرور ؟

en: Remember me
ar_MA: تذكرنى

en: Username or email
ar_MA: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Cost: %s
ar_MA: التكلفة: %s

en: Quantity: %s
ar_MA: الكمية: %s

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
ar_MA: مرحبا بك. طلبك الأخير على  %s تم اعتماده. معلومات طلبك معروضة في الأسفل لتراجعها:

en: Your password is <strong>%s</strong>.
ar_MA: كلمة مرورك هي <strong>%s</strong>.

en: You have received an order from %s.
ar_MA: لقد إستلمت طلباً من %s.

en: View order: %s
ar_MA: عرض الطلب: %s

en: jS F Y
ar_MA: j F Y

en: Order number: %s
ar_MA: رقم الطلب: %s

en: Shipping address
ar_MA: عنوان الشحن

en: Billing address
ar_MA: عنوان الفاتورة

en: Click here to reset your password
ar_MA: انقر هنا لإعادة تعيين كلمة المرور

en: To reset your password, visit the following address:
ar_MA: لإعادة رقمك السري الخاص , قم يزيارة الرابط ادناه:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ar_MA: اذا وصلك هذا بالخطأ , فقط قم بتجاهله و لن يحدث شيء.

en: Username: %s
ar_MA: إسم المستخدم: %s

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ar_MA: هنالك من طلب بإعادة الرقم السري الخاص لهذا الحساب:

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
ar_MA: مرحبا. تم استرجاع طلبك %s .

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
ar_MA: مرحبا. تم استرجاع طلبك %s .

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
ar_MA: تم إستلام طلبك وهو الآن قيد التنفيذ. تفاصيل الطلب موجودة بالأسفل في حال أردت مراجعتها:

en: For your reference, your order details are shown below.
ar_MA:  تفاصيل طلبك و جميع البيانات مدرجه ادناه.

en: Hello, a note has just been added to your order:
ar_MA: مرحبا , هنالك ملاحظة تم اضافتها في طلبك:

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
ar_MA: بإمكانك دخول منطقة حسابك لعرض الطلبات وتغيير كلمة مرورك من هنا: %s.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
ar_MA: تم توليد كلمة مرورك تلقائيًا: <strong>%s</strong>

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>
ar_MA: شكرا لك لإنشائك حساب جديد لدينا  %s. اسم المستخدم هو <strong>%s</strong>.

en: pay
ar_MA: دفع

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
ar_MA: لقد تم إنشاء طلب من أجلكم في %s. لدفع ثمن هذا الطلب يرجى استخدام الرابط التالي: %s

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
ar_MA: مرحبا بك. طلبك الأخير على %s أكتمل. معلومات طلبك معروضة في الأسفل لتراجعها:

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
ar_MA: لقد إستلمت طلبًا من %s. الطلب كالتالي:

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
ar_MA: تم إلغاء الطلب رقم #%d من %s. كان الطلب كالتالي:

en: Thank you. Your order has been received.
ar_MA: شكرا لك , لقد وصلنا طلبك.

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
ar_MA: لقد قرأت ووافقت على <a href="%s" target="_blank">الأحكام والشروط</a>

en: Update totals
ar_MA: تحديث الإجمالي

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ar_MA: بما أن متصفحك لا يدعم جافاسكربت أو أنها معطلة، تأكد من ضغط زر <em>تحديث المجموع</em> قبل تأكيد طلبك. قد ترى رسوم مختلفة عن المحسوبة إذا لم تفعل ذلك.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar_MA: للأسف يبدو أنه لا يوجد طرق دفع متوفرة لمنطقتك، إذا احتجت المساعدة، أو رغبت في طرح طرق بديلة رجاءً اتصل بنا.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ar_MA: يرجى ملئ التفاصيل الخاصة بك أعلاه لمعرفة طرق الدفع المتاحة.

en: Ship to a different address?
ar_MA: التوصيل بواسطة عنوان اخر؟

en: Pay for order
ar_MA: دفع ثمن الطلب

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar_MA: للأسف يبدو أنه لا يوجد طرق دفع متوفرة لمكانك، رجاء إذا احتجت المساعدة، أو رغبت في طرح طرق بديلة رجاء اتصل بنا.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer, please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
ar_MA: إذا كنت قد قمت بالتسوق معنا من قبل، يرجى إدخال التفاصيل الخاصة بك في المربعات أدناه. إذا كنت عميل جديد، فتوجه إلى قسم الفواتير والشحن.

en: Click here to login
ar_MA: اضغط هنا لتسجيل الدخول

en: Returning customer?
ar_MA: زبون قديم ؟

en: Click here to enter your code
ar_MA: انقر هنا لإدخال رقم القسيمة

en: Have a coupon?
ar_MA: هل لديك كوبون؟

en: Your order
ar_MA: طلبك

en: You must be logged in to checkout.
ar_MA: يجب تسجيل الدخول للدخول الى صفحة التحقق.

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
ar_MA: إنشاء حساب جديد عن طريق إدخال المعلومات أدناه. إذا كنت عميل لدينا يرجى تسجيل الدخول في الجزء العلوي من الصفحة.

en: Create an account?
ar_MA: إنشاء حساب جديد؟

en: Billing &amp; Shipping
ar_MA: الفاتورة و الشحن

en: Return To Cart
ar_MA: الرجوع الى السلة

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
ar_MA: هنالك بعض المشاكل في المنتجات المضافة لسلة مشترياتك (ظاهرة بالأعلى). الرجاء العودة إلى صفحة سلة المشتريات وحل هذه المشاكل قبل إنهاء الطلب.

en: Update Totals
ar_MA: تحديث المجموع

en: State / county
ar_MA: الدولة / مقاطعة

en: Calculate Shipping
ar_MA: احسب تكلفة الشحن

en: Proceed to Checkout
ar_MA: الانتقال الى الدفع

en: Checkout
ar_MA: إنهاء الطلب

en: No products in the cart.
ar_MA: لايوجد لديك منتجات في عربة التسوق.

en: You may be interested in&hellip;
ar_MA: قد تكون مهتما ايضا في&hellip;

en: Update Cart
ar_MA: تحديث سلة المشتريات

en: Apply Coupon
ar_MA: استخدام الكوبون

en: Remove this item
ar_MA: إزالة هذا المنتج

en: Quantity
ar_MA: الكمية

en: Subtotal
ar_MA: المجموع الفرعي

en: Cart Totals
ar_MA: المجموع الكلي لعربة التسوق

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ar_MA: عفواً، لا توجد اي وسيلة شحن متاحة.  يرجى التأكد من العنوان، أو الاتصال بنا لو احتجت إلى مساعدة.

en: Return To Shop
ar_MA: الرجوع الى المتجر

en: Your cart is currently empty.
ar_MA: عربة التسوق فارغة حاليا.

en: Application Authentication Request
ar_MA: طلب مصادقة تطبيق

en: Password
ar_MA: كلمة المرور

en: Username or email address
ar_MA: اسم المستخدم او البريد الالكتروني

en: Deny
ar_MA: رفض

en: Approve
ar_MA: الموافقة

en: Logged in as %s
ar_MA: مسجل باسم %s.

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
ar_MA: سجعلك قادر على الوصول  "%s" <strong>%s</strong> الى:

en: %s would like to connect to your store
ar_MA: %s هل ترغب بالاتصال بمتجرك؟

en: Top Rated Products
ar_MA: المنتجات الأعلى تقييما

en: WooCommerce Top Rated Products
ar_MA: المنتجات الأعلى تقييما WooCommerce

en: Display a list of your top rated products on your site.
ar_MA: عرض قائمة تتضمن أعلى المنتجات تقييمًا في متجرك.

en: Recently Viewed Products
ar_MA: المنتجات المستعرضة مؤخرًا

en: WooCommerce Recently Viewed
ar_MA: آخر منتجات المتجر مشاهدةً

en: Display a list of recently viewed products.
ar_MA: عرض قائمة من المنتجات تم عرضها مؤخرا.

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
ar_MA: بواسطة %1$s

en: Number of reviews to show
ar_MA: عدد التقيمات التي تود ان يتم عرضها

en: Recent Reviews
ar_MA: الاستعراضات التي جرت مؤخرا

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
ar_MA: عرض قائمة من الاستعراضات الخاصة بك أحدث على موقعك.

en: Show hidden products
ar_MA: إظهار المنتجات المخفية

en: Hide free products
ar_MA: اخفاء المنتجات المجانية

en: DESC
ar_MA: تنازلى

en: ASC
ar_MA: تصاعدى

[ctx: Sorting order]
en: Order
ar_MA: الطلب

en: Sales
ar_MA: المبيعات

en: Random
ar_MA: عشوائي

en: On-sale Products
ar_MA: منتجات مخفضة

en: Featured Products
ar_MA: المنتجات المميزة

en: All Products
ar_MA: جميع المنتجات

en: Number of products to show
ar_MA: عدد المنتجات التي تريد اظهارها :

en: WooCommerce Products
ar_MA: المنتجات

en: Display a list of your products on your site.
ar_MA: عرض قائمة تتضمن منتجات متجرك.

en: WooCommerce Product Tags
ar_MA: وسوم WooCommerce المنتج

en: Your most used product tags in cloud format.
ar_MA: استخدام الوسوم الخاص بك للمنتجات الأكثر شيوعا في شكل سحابة

en: WooCommerce Product Search
ar_MA: WooCommerce البحث عن منتج

en: A Search box for products only.
ar_MA: مربع بحث عن المنتجات فقط

en: No product categories exist.
ar_MA: لا توجد تصنيفات متاحة للمنتج

en: Only show children of the current category
ar_MA: عرض التصنيفات الفرعية من التصنيف الحالي فقط.

en: Show hierarchy
ar_MA: عرض التسلسل الهرمي

en: Show product counts
ar_MA: إظهار عدد السلع

en: Show as dropdown
ar_MA: اظهر كقائمة منسدلة

en: Category Order
ar_MA: ترتيب التصنيفات

en: WooCommerce Product Categories
ar_MA: تصنيف المنتجات WooCommerce

en: A list or dropdown of product categories.
ar_MA: قائمة منسدلة أو من تصنيفات المنتجات.

en: Price:
ar_MA: السعر:

en: Filter
ar_MA: فرز

en: Max price
ar_MA: الأعلى سعرا

en: Min price
ar_MA: الأقل سعرا

en: Filter by price
ar_MA: تصفية حسب السعر

en: WooCommerce Price Filter
ar_MA: مرشح شعر WooCommerce

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
ar_MA: لعرض شريط سحب لتصفية الأسعار في ودجت، والذي يمكنك من تقليل عدد المنتجات المعروضة حين عرض اقسام المنتجات.

en: Any %s
ar_MA: أي %s

en: OR
ar_MA: او

en: AND
ar_MA: و

en: Query type
ar_MA: نوع الطلب

en: Dropdown
ar_MA: قائمة منسدلة

en: List
ar_MA: قائمة

en: Attribute
ar_MA: الخاصية:

en: Filter by
ar_MA: العرض حسب

en: WooCommerce Layered Nav
ar_MA: WooCommerce طبقات التصفح في

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
ar_MA: يظهر سمة مخصصة في القطعة التي تمكنك من تضييق قائمة المنتجات عند عرض فئات المنتجات.

en: Max
ar_MA: الحد الأقصى

en: Min
ar_MA: الحد الأدنى

en: Remove filter
ar_MA: إزالة الفلاتر

en: Active Filters
ar_MA: الفلاتر الفعالة

en: WooCommerce Layered Nav Filters
ar_MA: WooCommerce طبقات فلاتر شريط  المتصفح

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
ar_MA: يظهر بالموقع مرشحات الملاحة الطبقات بحيث يمكن للمستخدمين رؤية وتعطيل لها.

en: Hide if cart is empty
ar_MA: اخفاء عربة التسوق اذا كانت فارغة

en: Cart
ar_MA: عربة التسوق

en: WooCommerce Cart
ar_MA: عربة تسوق WooCommerce

en: Display the user's Cart in the sidebar.
ar_MA: عرض عربة التسوق للمستخدم في القائمة الجانبية

en: Disabled
ar_MA: معطل

en: Paused
ar_MA: متوقف مؤقتًا

en: Active
ar_MA: مفعل

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
ar_MA: لايمكنك التسجيل حاليا، الرجاء الإتصال بنا إذا إستمريت بمواجهة مشاكل أخرى.

en: ERROR
ar_MA: خطأ

en: Please enter an account password.
ar_MA: يرجى إدخال كلمة مرور الحساب.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
ar_MA: إسم المستخدم مسجل لدينا مسبقا. يرجى إستخدام إسم آخر

en: Please enter a valid account username.
ar_MA: رجاء أدخل اسم مستخدم صحيح

en: An account is already registered with your email address. Please login.
ar_MA: هذا البريد الإلكتروني مستخدم حاليا . الرجاء تسجيل الدخول

en: Uncategorized
ar_MA: غير مصنف

en: Select a category
ar_MA: حدد التصنيف

en: Choose an option
ar_MA: اختر احد الخيارات

en: Select a state&hellip;
ar_MA: اختر الولاية &hellip;

en: Update country
ar_MA: تحديث البلد

en: Place order
ar_MA: تقديم الطلب

[ctx: breadcrumb]
en: Home
ar_MA: الرئيسية

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
ar_MA: استخدم $args كمصفوفة عوضا. سيتم حذف الاستعلامات القديمة.

en: Reviews (%d)
ar_MA: اراء العملاء (%d)

en: Additional Information
ar_MA: معلومات إضافية

en: Sort by price: high to low
ar_MA: الترتيب حسب الأسعار من الأغلى الى الأرخص

en: Sort by price: low to high
ar_MA: الترتيب حسب الأسعار من الأرخص الى الأغلى

en: Sort by newness
ar_MA: الترتيب حسب الأحدث

en: Sort by average rating
ar_MA: الترتيب حسب التقييم

en: Sort by popularity
ar_MA: الترتيب حسب الشهرة

en: Default sorting
ar_MA: تصنيف افتراضي

en: &nbsp;&ndash; Page %s
ar_MA: &nbsp;&ndash; الصفحة  %s

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
ar_MA: نتائج البحث : &ldquo;%s&rdquo;

en: New products tagged %s
ar_MA: المنتجات الجديدة الموسومة %s

en: New products added to %s
ar_MA: تم إضافة منتجات جديدة إلى %s

en: New products
ar_MA: منتجات جديدة

[ctx: slug]
en: uncategorized
ar_MA: غير مصنف

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
ar_MA: الشحن

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
ar_MA: ‏billing

en: Refund &ndash; %s
ar_MA: مبلغ معاد &ndash; %s

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
ar_MA: لقد تم الغاء الطلب - تم تجاوز الوقت المحدد للشراء

en: This function should not be called before woocommerce_init.
ar_MA: لا ينبغي أن تسمى هذه الوظيفة قبل woocommerce_init.

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
ar_MA: تم تعطيل حالة النشر في ووكومرس 2.2 يتوجب عليك استحدام حالات النشر الجديده لووكومرس <a href="%s">أقرا المزيد...</a>

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
ar_MA: التصنيف shop_order_status لم يعد في WooCommerce 2.2! يجب عليك استخدام post_status WooCommerce جديدة بدلا من ذلك، <a href="%s">قراءة المزيد ...</a>

en: Product % Discount
ar_MA: المنتج% خصم

en: Product Discount
ar_MA: خصم على المنتج

en: Cart % Discount
ar_MA: السلة المشتريات % الخصم

en: Cart Discount
ar_MA: خصم على سلة المشتريات

en: Egyptian pound
ar_MA: جنيه مصري

en: South African rand
ar_MA: راند جنوب أفريقي

en: Canadian dollar
ar_MA: دولار كندي

en: United Arab Emirates dirham
ar_MA: درهم إماراتي

en: Invalid order ID
ar_MA: رقم طلب غير صحيح

en: Invalid order status
ar_MA: حالة الطلب غير صالحة

en: Order &ndash; %s
ar_MA: الطلب &ndash; %s

en: [Remove]
ar_MA: [ازالة ]

en: Free shipping coupon
ar_MA: قسيمة شحن مجاني

en: Coupon:
ar_MA: الكوبون

en: and
ar_MA:  و

en: Continue Shopping
ar_MA: متابعة التسوق

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
ar_MA[0]: %s تم اضافتة الى عربة التسوق
ar_MA[1]: %s تم اضافتة الى عربة التسوق
ar_MA[2]: %s تم اضافتة الى عربة التسوق
ar_MA[3]: %s تم اضافتة الى عربة التسوق
ar_MA[4]: %s تم اضافتة الى عربة التسوق
ar_MA[5]: %s تم اضافتة الى عربة التسوق

en: This product is protected and cannot be purchased.
ar_MA: هذا المنتج محمي ولا يمكنك شراءه.

en: Text
ar_MA: نص

en: Select
ar_MA: إختيار

en: Order Fully Refunded
ar_MA: طلبات تم ردها بالكامل

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
ar_MA: عذرًا، لم نستطع العثور على رقم الطلب في قاعدة بياناتنا.

en: Please enter a valid order email
ar_MA: يرجى إدخال البريد الإلكتروني أجل صالح

en: Please enter a valid order ID
ar_MA: يرجى إدخال رقم طلب صالح

en: Use a new payment method
ar_MA: إستخدام طريقة جديدة للدفع:

en: Password reset is not allowed for this user
ar_MA: غير مسموح إعادة تعيين كلمة المرور لهذا المستخدم

en: Invalid username or e-mail.
ar_MA: غير صالح اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني.

en: Enter a username or e-mail address.
ar_MA: ادخل اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني.

en: Log in
ar_MA: تسجيل الدخول

en: Your password has been reset.
ar_MA: تم إعادة تعيين كلمة المرور الخاصة بك.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
ar_MA: تم إعادة حساب إجمالي طلبك. رجاء أكد طلبك عبر الضغط على زر تأكيد الطلب أسفل الصفحة.

en: Date:
ar_MA: التاريخ:

en: Order Number:
ar_MA: رقم الطلب:

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
ar_MA: المعذرة، هذا الطلب غير صالح وليس بالإمكان دفع قيمته.

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
ar_MA: حالة هذا الطلب هي &ldquo;%s&rdquo; وليس بالإمكان دفع قيمته. الرجاء التواصل بنا إذا أحتجت لمساعدة.

en: My Account
ar_MA: حسابي

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
ar_MA: طلب غير صالح. اذا كان لديك حساب، الرجاء تسجيل الدخول والمحاولة مرة أخرى.

en: Shipping costs updated.
ar_MA: تكاليف الشحن التي تم تحديثها.

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
ar_MA: ماهي الرموز البريدية المتاحة للإستلام المحلي؟

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
ar_MA: ماهي الرموز البريدية المتاحة للإستلام المحلي؟

en: Allowed ZIP/Post Codes
ar_MA: الرموز البريدية المتاحة

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
ar_MA: ماهي الرسوم التي تريد اخذ مقابلها للتوصيل المحلي ( نفس المنطقة ) , اتركها فارغة اذا كنت ترغب بتعطيل هذا الخيار.

en: Delivery Fee
ar_MA: توصيل مجاني

en: Fixed amount per product
ar_MA: مقدار ثابت مقابل المنتج

en: Percentage of cart total
ar_MA: نسبة مئوية على مجموع مشتريات عربة التسوق

en: Fixed amount
ar_MA: مقدار ثابت

en: How to calculate delivery charges
ar_MA: كيفية حساب رسوم التوصيل ( الشحن )

en: Fee Type
ar_MA: نوع الضريبة

en: Enable
ar_MA: تفعيل

en: Excluding selected countries
ar_MA: بإستثناء الدول المختارة

en: Selected countries
ar_MA: الدول المختارة

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
ar_MA: سيحصل المستخدم على شحن مجاني في حال كانت قيمة مشترياته ( اذا كان هذا الخيار مفعلا ).

en: Minimum Order Amount
ar_MA: الحد الأدنى لطلب الشراء

en: A minimum order amount AND a coupon
ar_MA: الحد الأدنى لطلب الشراءو الكوبون

en: A minimum order amount OR a coupon
ar_MA: الحد الأدنى لطلب الشراء أو الكوبون

en: A minimum order amount (defined below)
ar_MA: الحد الأدنى من الكمية في طلب الشراء (مدرجة أدناه)

en: A valid free shipping coupon
ar_MA: كوبون شحن مجاني صالح للإستخدام

en: Free Shipping Requires...
ar_MA: شحن مجاني ...

en: Method availability
ar_MA: توفر الطريقة

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
ar_MA: اسم الإضافة | الرسم المضاف [+- نسبة مئوية] | لكل نوع من التكاليف (الطلب، الفئة، او الصنف)

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
ar_MA: واحد لكل سطر: اسم الإضافة | الرسم المضاف [+- نسبة مئوية] | لكل نوع من التكاليف (الطلب، الفئة، او الصنف) مثلاً: <code>البريد السريع | 6.95 [+ 0.2%] | الطلب</code>.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
ar_MA: هذه المعدلات هي خيارات الشحن اضافية مع تكاليف إضافية (على أساس سعر ثابت).

en: Additional Rates
ar_MA: أسعار إضافية

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
ar_MA: لكل طلب: رسوم الشحن لاغلى فئة شحن

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
ar_MA: لكل فئه : رسوم شحن لكل فئة شحن على حدة

en: Calculation Type
ar_MA: احتساب النوع

en: No Shipping Class Cost
ar_MA: بلا فئة شحن

en: "%s" Shipping Class Cost
ar_MA: "%s" كلاس تكلفة الشحن

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
ar_MA: من الممكن اضافة التكاليف أختياريا بناء على %sفئات شحن المنتج%s.

en: Shipping Class Costs
ar_MA: فئة تكاليف الشحن

en: Select some countries
ar_MA: حدد بعض الدول

en: All allowed countries
ar_MA: جميع الدول مسموح لها

en: Availability
ar_MA: التوفر

en: Method Title
ar_MA: أسلوب العنوان

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
ar_MA: ويدعم العناصر النائبة التالية: <code>[qty]</code> = عدد العناصر، <code>[cost]</code> = تكلفة الأصناف، <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = النسبة المئوية على أساس الرسوم.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
ar_MA: ادخل التكلفة (بدون. ضريبة) او زائد, مثال. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Flat Rate
ar_MA: سعر موحد

en: Refund was declined.
ar_MA: تم رفض عملية الإسترداد

en: Cancel order &amp; restore cart
ar_MA: إلغاء الطلب واستعادة محتويات سلة التسوق

en: Pay Now
ar_MA: ادفع الآن

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
ar_MA: شكراً لطلبك.  اضغط على الزر ادناه للسداد باستخدام بطاقة ائتمانك عن طريق Simplify Commerce من ماستر كارد.

en: is invalid
ar_MA: غير صالح

en: Expiry Year
ar_MA: سنة الإنتهاء

en: Expiry Month
ar_MA: شهر الإنتهاء

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
ar_MA: تم تفعيل وضع الإختبار. استخدم كارت/كروت اختبارية %s

en: Private Key
ar_MA: مفتاح خاص:

en: Public Key
ar_MA: مفتاح عام:

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
ar_MA: احصل على مفتاحك API من حسابك لدى Simplify: اذهب إلى Settings ومنها إلى API Keys

en: Sandbox Public Key
ar_MA: المفتاح العلني العام للوضع التجريبي Public Key

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
ar_MA: ضع بوابة الدفع في الوضع التجريبي باستخدام الرقم المفتاحي API التجريبي (لن يتم تحصيل اي مبالغ)

en: Enable Sandbox Mode
ar_MA: تفعيل باي-بال التجريبي

en: Sandbox
ar_MA: آلية تحديد الوصول

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
ar_MA: حدد الوان الازارير والعناوين للشاشة المنبثقة

en: Modal Color
ar_MA: لون الشاشة المنبثقة

en: Hosted Payments
ar_MA: دفعات مستضافة

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
ar_MA: ومعيار عرض حقول بطاقة الائتمان على متجرك (SSL مطلوب). %1$s من المدفوعات مستضافة عرض مربع حوار مشروط تبسيط التجارة على متجرك (إذا SSL) أو سيتم توجيه العميل إلى تبسيط استضافت التجارة الصفحة (إن لم يكن SSL). %1$s ملاحظة: استضافة المدفوعات في حاجة الى API الزوج مفتاح جديد مع العلم المدفوعات استضافت المحدد. %2$s الاستقرار مزيد من التفاصيل الاختيار مستندات تبسيط التجارة %3$s.

en: Enable Hosted Payments
ar_MA: تفعيل إستضافة الدفع

en: Payment Mode
ar_MA: نمط الدفع

en: Credit card
ar_MA: بطاقة إئتمان

en: Enable Simplify Commerce
ar_MA: تمكين المتاجرة المبسطة

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
ar_MA: يتطلب تبسيط التجارة PHP 5.3 وأعلاه: تبسيط التجارة خطأ. كنت تستخدم الإصدار %s.

en: Sign up for Simplify Commerce
ar_MA: سجل لاستخدام خدمة Simplify Commerce

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
ar_MA: Simplify Commerce هذه إضافة وبوابة للدفع مقدمة من ماستر كارد مدمجة في ووكومرس

en: Getting started
ar_MA: البدء

en: Simplify Commerce by MasterCard
ar_MA: Simplify Commerce من ماستر كارد

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
ar_MA: اقبل الدفع بواسطة Simplify Commerce - تستخدم هذه الطريقة ملف simplify.js لانشاء tokens بطاقات و ال SDK الخاص بـ Simplify Commerce.  تتطلب هذه الطريقة SSL عند تعطيل وضع التجربة sandbox.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
ar_MA: تم رفض عملية الدفع من قبل Simplify Commerce

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
ar_MA: تم رفض عملية الدفع - يحب على العميل استخدام بطاقة اخرى.

en: (Order #%s)
ar_MA: (الطلب #%s)

en: %s - Pre-order for "%s"
ar_MA: %s حجز لـ "%s

en: Simplify Transaction Failed (%s)
ar_MA: فشلت عملية الدفع مع Simplify (%s)

en: Payment was declined - please try another card.
ar_MA: تم رفض عملية الدفع - يرجى استخدام بطاقة اخرى.

en: Simplify payment declined
ar_MA: تم الرفض من قبل Simplify.

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
ar_MA: تم قبول الدفع من Simplify (المعرف: %s ، وكود التوثيق: %s)

en: Simplify payment error: %s
ar_MA: خطأ دفع في  Simplify %s

en: %s - Order #%s
ar_MA: %s - طلبية #%s

en: Customer not found
ar_MA: لم يتم العثور على العميل

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
ar_MA: عفواً، الحد الادنى للطلب المسموح به لاستخدام طريقة الدفع هذه هو 0.50

en: Error creating user in Simplify Commerce.
ar_MA: خطأ في إنشاء المستخدم في Simplify Commerce.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
ar_MA: هناك أخطاء جافا سكريبت على الصفحة. الرجاء الاتصال بالمسؤول عن الموقع.

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
ar_MA: يرجى التأكد من ادخال بيانات بطاقتك الإئتمانية بصورة صحيحة، وأن متصفحك يدعم الجافا سكربت.

en: API Signature
ar_MA: توقيع الـ API:

en: API Password
ar_MA: كلمة مرور API

en: Get your API credentials from PayPal.
ar_MA: للحصول على API وثائق تفويض من باي-بال.

en: API Username
ar_MA: إسم مستخدم الـ API:

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
ar_MA: أدخل بيانات توثيق تفوضيات باي-بال لتنفيذ عمليات إعادة المبالغ عبر باي-بال. تفضل %sهنا%s للمزيد من المعلومات.

en: API Credentials
ar_MA: وثائق الـ API

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
ar_MA: أدخل بشكل اختياري اسم نمط الصفحة التي ترغب في استخدامها. يتم تعريف هذه في حسابك PayPal.

en: Page Style
ar_MA: ستايل الصفحة

en: Authorize
ar_MA: السماح بالدفع

en: Capture
ar_MA: التقاط

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
ar_MA: إختر إذا كنت ترغب بحجز المبلغ فورًا أو السماح بالدفع فقط.

en: Payment Action
ar_MA: عملية الدفع

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
ar_MA: باي باال يتحقق من العنوان يمكن ان يحدث خطأ ما (يفضل ترك الخيار معطلا).

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
ar_MA: تفعيل "address_override" لمنع تغيير معلومات العنوان.

en: Address Override
ar_MA: الكتابة على العناوين

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
ar_MA: يسمح لنا باي-بال بإرسال عنوان واحد فقط. قد ترغب بإرسال عنوان الشحن بدلًا من عنوان الفاتورة إذا كنت تستخدم باي-بال لملصقات بيانات الشحن.

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
ar_MA: إرسال تفاصيل الشحن إلى PayPal بدلا من الفواتير.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
ar_MA: الرجاء إدخال بادئة لأرقام الفواتير. إذا كنت تستخدم حساب باي-بال لعدة متاجر، تأكد بأن تكون البادئة مختلفة لأن PayPal لن يسمح بالطلبات ذات أرقام الفواتير المكررة.

en: Invoice Prefix
ar_MA: مقدمة الفاتورة

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
ar_MA: اختياريا تمكين "الدفع نقل البيانات" (الملف> الملف الشخصي والضبط> أدوات البيع> تفضيلات الموقع) ثم قم بنسخ هويتك رمز هنا. وهذا سوف يسمح دفعات ليتم التحقق منها من دون الحاجة لباي بال IPN.

en: PayPal Identity Token
ar_MA: Identity Token حسابك في PayPal

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
ar_MA: إذا كان بريدك الرئيسي على باي-بال يختلف عن البريد الذي أدخلته بالأعلى، أدخل بريد إستقبال المبالغ الرئيسي (Receiver Email) لحسابك في باي بال هنا. يستخدم هذا البريد للتحقق من طلبات IPN.

en: Receiver Email
ar_MA: مستقبل البريد الإلكتروني

en: Advanced options
ar_MA: خيارات متقدمة

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
ar_MA: سجل لجميع عمليات باي-بال، مثل طلبات IPN، يتواجد ملف سجل المشاكل في: <code>%s</code>

en: Enable logging
ar_MA: تفعيل تسجيل الدخول

en: Debug Log
ar_MA: سجل التنقيح

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
ar_MA: يمكنك استخدام صندوق رمل PayPal لإختبار الدفع . قم بالتسجيل في حساب المطورين <a href="%s">من هنا </a>.

en: Enable PayPal sandbox
ar_MA: تفعيل صندوق رمل PayPal

en: PayPal Sandbox
ar_MA: باي-بال الوضع التجريبي

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
ar_MA: يرجى إدخال عنوان البريد الإلكتروني في PayPal و تحتاج إليه لإستكمال عملية الدفع.

en: PayPal Email
ar_MA: بريد PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
ar_MA: إدفع فورًا بواسطة حساب باي-بال الخاص بك. إذا كنت لا تمتلك حساب باي-بال، بإمكانك الدفع بواسطة بطاقتك الإئتمانية.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
ar_MA: يسمح لك بالتحكم بالوصف الذي سيخرج للعملاء اثناء عملية تأكيد الشراء

en: Enable PayPal standard
ar_MA: تمكين PayPal القياسي

en: Shipping via %s
ar_MA: الشحن عبر %s

en: PDT payment completed
ar_MA: دفعة PDT أكتملت.

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
ar_MA: خطأ في التأكيد: أسعار PayPal لا تتوافق (amt %s).

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
ar_MA: تم إلغاء الطلب رقم #%s . الرجاء التأكد من حالة الدفع وتحديث حالة الطلب من هنا: %s

en: Reversal cancelled for order #%s
ar_MA: الاسترجاع للطب #%s تم الغاءه

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
ar_MA: الطلب #%s تم جعلة معلق بسبب الاسترجاع - كود السبب لباي بال %s

en: Payment for order %s reversed
ar_MA: الرسوم إلى الطلب %s معكوس

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
ar_MA: الطلب #%s تم إسترجاعه - رمز الباى بال : %s

en: Payment %s via IPN.
ar_MA: دفع %s عن طريق IPN.

en: Payment pending: %s
ar_MA: مدفوعات في الإنتظار: %s

en: IPN payment completed
ar_MA:  الدفع بواسطة IPN اصبح مكتمل

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
ar_MA: خطأ في التأكد: PayPal IPN يستجيب من بريد مختلف (%s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
ar_MA: خطأ في المصادقة: مبالغ PayPal غير متطابقة (هناك زيادة %s).

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
ar_MA: خطأ في التحقق: عملات PayPal غير متوافقة (الشفرة %s)

en: Refunded %s - Refund ID: %s
ar_MA: مبلغ معاد %s - رمز التعريف: %s

en: PayPal does not support your store currency.
ar_MA: PayPal لا يدعم عملة المتجر.

en: Gateway Disabled
ar_MA: تعطيل وسائل الدفع .

en: What is PayPal?
ar_MA: ماهو «باي-بال»؟

en: PayPal Acceptance Mark
ar_MA: لوقو قبول الدفع بواسطة باي-بال

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
ar_MA: يعمل PayPal القياسي بارسال العملاء إلى موقع PayPal الرسمي لإدخال معلومات الدفع الخاصة بهم. يتطلب PayPal IPN دعم fsockopen/cURL لتحديث حالات الطلب بعد الدفع. اعرض صفحة %sحالة النظام%s للمزيد من التفاصيل.

en: PayPal
ar_MA: باي بال

en: Proceed to PayPal
ar_MA: تأكيد الطلب عبر باي بال

en: Payment to be made upon delivery.
ar_MA: الدفع عند التسليم

en: Accept COD if the order is virtual
ar_MA: قبول الدفع عند الإستلام في حال كان الطلب رقميًا

en: Accept for virtual orders
ar_MA: قبول للطلبات الرقمية

en: Select shipping methods
ar_MA: اختر طرق الشحن

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
ar_MA: اذا كان الدفع عند التسليم متاحا فقط لطرق محددة، قم بوضعه هنا، او اتركه فارغا لتمكين جميع الطرق

en: Enable for shipping methods
ar_MA: تفعيل لخيارات الشحن

en: Instructions that will be added to the thank you page.
ar_MA: التعليمات التي سيتم اضافتها في صفحة الشكر على الشراء .

en: Pay with cash upon delivery.
ar_MA: الدفع نقدا عند التسليم.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
ar_MA: وصف عنوان طريقة الدفع التي سيراها العميل على موقعكم.

en: Enable Cash on Delivery
ar_MA: تفعيل الدفع النقدي عند التسليم

en: Enable COD
ar_MA: تفعيل الدفع عن التسليم

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
ar_MA: هل سبق لعملائك الدفع نقدا (أو بوسيلة أخرى) عند التسليم.

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
ar_MA: الرجاء إرسال الشيك الخاص بك إلى اسم المحل, الشارع , المدينة , الدولة/المقاطعة، "الرمز البريدي".

en: Enable Check Payments
ar_MA: الدفع عن طريق شيك بنكى

en: Allows check payments. Why would you take checks in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
ar_MA: لتفعيل الدفع عبر الشيكات البنكية. ربما قد تكون وسيلة قديمة للدفع، لكنها قد تكون طريقة نافعة لإختبار وظائف المتجر والتأكد من عمل كل شيء.

en: Branch Code
ar_MA: رقم/كود الفرع

en: Routing Number
ar_MA: رقم Routing  للبنك

en: Bank Code
ar_MA: كود البنك

en: Branch Sort
ar_MA: ترتيب الفرع

en: IFSC
ar_MA: Indian Financial System Code

en: Bank Transit Number
ar_MA: رقم التحويل البنكي

en: BSB
ar_MA: Bank State Branch

en: Awaiting BACS payment
ar_MA: بإنتظار دفعة BACS

en: Our Bank Details
ar_MA: تفاصيل مصرفنا

en: Remove selected account(s)
ar_MA: حذف الحسابات المحددة

en: + Add Account
ar_MA: + إضافة حساب

en: BIC / Swift
ar_MA: رمز Swift أو BIC

en: Bank Name
ar_MA: إسم البنك

en: Account Number
ar_MA: رقم الحساب

en: Account Name
ar_MA: إسم الحساب

en: Account Details
ar_MA: معلومات الحساب

en: Sort Code
ar_MA: نوع الكود

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
ar_MA: التعليمات التي سيتم إضافتها في رسالة الشكر المرسلة عبر البريد الإلكتروني.

en: Instructions
ar_MA: التعليمات

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
ar_MA: قم بإجراء حوالة مباشرة لأحد حساباتنا المصرفية. الرجاء إستخدام رقم طلبك كمرجع للحوالة. لن يتم شحن طلبك حتى يتم التأكد من عملية الدفع.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
ar_MA: وصف وسيلة الدفع الذي يراه المستخدم أثناء انهاء الطلب.

en: Direct Bank Transfer
ar_MA: التحويل البنكي المباشر

en: This controls the title which the user sees during checkout.
ar_MA: هذا الخيار يتحكم بعنوان الصفحة التي يراها المشتري أثناء إنهاء معاملة الشراء

en: Title
ar_MA: العنوان:

en: Enable Bank Transfer
ar_MA: تفعيل التحويل البنكي

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
ar_MA: لتمكين الدفع عبر الحوالة أو الإيداع المصرفي المباشر.

en: BACS
ar_MA: حوالة مصرفية

en: Are you sure you want to delete this template file?
ar_MA: هل أنت متأكد من رغبتكم من حذف ملفات هذا القالب؟

en: Hide template
ar_MA: إخفاء القالب

en: View template
ar_MA: معاينة القالب

en: File was not found.
ar_MA: لم يتم العثور على الملف

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
ar_MA: لتجاوز وتعدبل قالب البريد قم بنسخ <code>%s</code> إلى مجلد القالب: <code>%s</code>.

en: Copy file to theme
ar_MA: نسخ الملفات إلى القالب

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
ar_MA: هذا القالب تم تعديله من قبل الثيم الخاص بكم ويمكنكم العثور عليه في: <code>%s</code>.

en: Delete template file
ar_MA: حذف ملف القالب

en: Plain text template
ar_MA: قالب نصي

en: HTML template
ar_MA: قالب HTML

en: Template file deleted from theme.
ar_MA: ملفات القالب تم حذفها من الثيم

en: Template file copied to theme.
ar_MA: ملفات القالب تم نسخها إلى الثيم

en: Could not write to template file.
ar_MA: لا يمكن الكتابة على ملفات القالب

en: Multipart
ar_MA: أجزاء متعددة

en: Plain text
ar_MA: نص عادي

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
ar_MA: [{site_title}] إستلام طلب جديد من أحد الزبائن ({order_number}) - {order_date}

en: New customer order
ar_MA: طلب جديد من زبون

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
ar_MA: يتم إرسال ايميل للمستلم عندما يتم تسليم طلب جديد .

en: New order
ar_MA: طلب جديد

en: Password Reset Instructions
ar_MA: تعليمات استعادة كلمة المرور

en: Password Reset for {site_title}
ar_MA: إعادة تعيين كلمة المرور لـ {site_title}

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
ar_MA: يتم ارسال بريد استعادة كلمة المرور عند طلب العملاء لإستعادة كلمة مرور حسابهم.

en: Reset password
ar_MA: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Partial Refund Email Heading
ar_MA: عنوان الايميل الخاص بإلإسترداد الجزئي للمال

en: Full Refund Email Heading
ar_MA: ترويسة رسالة رد المبلغ بالكامل

en: Partial Refund Subject
ar_MA: عنوان رسالة رد جزء من المبلغ

en: Full Refund Subject
ar_MA: عنوان الاسترداد الكامل للمبلغ

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
ar_MA: يتم إرسال رسائل عن طريق البريد الإلكتروني إلى الزبائن عندما يتم اعادة المال بالكامل.

en: Refunded order
ar_MA: طلب مسترجع

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
ar_MA: يتم إرسال رسائل عن طريق البريد الإلكتروني من أجل رد جزء من المال للعملاء . عندما يتم رد المال.

en: Partially Refunded order
ar_MA: مبلغ تم رده جزئيات للطلب

en: Your order has been partially refunded
ar_MA: تم ارجاع مبلغ جزئي من الطلب الخاص بك

en: Your order has been fully refunded
ar_MA: الطلب الخاص بك تم ارجاع المبلغ بالكامل

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
ar_MA: طلبك من {site_title}  {order_date} تم رد قيمته بالكامل

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
ar_MA: طلبك من {site_title}  {order_date} تم رد جزء من قيمته

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
ar_MA: فاتورة طلبك من {site_title} بتاريخ {order_date}

en: Thank you for your order
ar_MA: شكرا لطلبك

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
ar_MA: يتم ارسال هذا التنبيه للعميل متضمنًا تفاصيل طلبهم بعد إكمال عملية الدفع.

en: Processing order
ar_MA: الطلب قيد المعالجة .

en: A note has been added to your order
ar_MA: تم اضافة ملاحظة الى طلبك

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
ar_MA: تمت إضافة ملاحظة لطلبك من {site_title} بتاريخ {order_date}

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
ar_MA: يتم ارسال بريد الزبائن عند إضافة ملاحظة الى الطلب

en: Customer note
ar_MA: ملاحظات الزبائن

en: Welcome to {site_title}
ar_MA: مرحبًا بك في {site_title}!

en: Your account on {site_title}
ar_MA: تفاصيل حسابك على {site_title}

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
ar_MA: يتم ارسال بريد الحساب الجديد للعملاء عند تسجيلهم من خلال صفحة الكاشير أو حساب العميل.

en: New account
ar_MA: حساب جديد

en: Email Type
ar_MA: نوع البريد الإلكتروني

en: Email Heading (paid)
ar_MA: البريد الإلكتروني عنوان (المدفوعة)

en: Email Subject (paid)
ar_MA: موضوع الرسالة (المدفوعة)

en: Email Subject
ar_MA: موضوع الرسالة

en: Order {order_number} details
ar_MA: تفاصيل الطلب {order_number}

en: Your {site_title} order from {order_date}
ar_MA: طلبك من {site_title} بتاريخ {order_date}

en: Invoice for order {order_number}
ar_MA: فاتورة طلب الشراء {order_number}

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
ar_MA: الفاتورة لطلبك {order_number} بتاريخ {order_date}

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
ar_MA: يتم ارسال بريد فاتورة العميل للعملاء متضمنة معلومات طلبهم وروابط الدفع.

en: Customer invoice
ar_MA: فاتورة العميل

en: Email Heading (downloadable)
ar_MA: عنوان الرسالة  (قابلة للتحميل)

en: Subject (downloadable)
ar_MA: الموضوع (قابل للتحميل)

en: Defaults to <code>%s</code>
ar_MA: الإفتراضيات إلى <code>%s</code>

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
ar_MA: طلبك من {site_title} بتاريخ {order_date} مكتمل! - حمل ملفاتك

en: Your order is complete - download your files
ar_MA: الطلب الخاص بك اصبح مكتمل  - يمكنك تحميل الملفات

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
ar_MA: طلبك من {site_title} بتاريخ {order_date} في طريقه إليك!

en: Your order is complete
ar_MA: تم اعتماد طلبك

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
ar_MA: يتم ارسال بريد الطلبات المكتملة للعملاء عند وضع علامة (مكتمل) على الطلب وغالبًا ما تشير بأن تم شحن طلباتهم.

en: Completed order
ar_MA: طلب مكتمل

en: Choose which format of email to send.
ar_MA: اختر أي نوع من الرسائل تود إرسالها

en: Email type
ar_MA: نوع الرسالة

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ar_MA: هذا النص يظهر كترويسة رئيسية للرسالة. أتركه فارغاً لإستخدام الترويسة الإفتراضية: <code>%s</code>.

en: Email Heading
ar_MA:  عنوان البريد الالكتروني

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
ar_MA: من هنا يمكنك التحكم في عنوان البريد الإلكتروني. اتركه فارغا لإستخدام الإعدادات الإفتراضية: <code>%s</code>.

en: Subject
ar_MA: الموضوع

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
ar_MA: أدخل رقم الإيصالات (مفصولة بفاصلة إنجليزية) لهذا البريد الإبكتروني. الإفتراضي <code>%s</code>.

en: Recipient(s)
ar_MA: الإيصال

en: Enable this email notification
ar_MA: تفعيل إشعارات البريد الإلكتروني

en: Enable/Disable
ar_MA: تفعي/تعطيل

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
ar_MA: [{site_title}] طلب ملغى ({order_number})

en: Cancelled order
ar_MA: طلب ملغى

en: Order #%s
ar_MA: رقم الطلب #%s

en: Pay for Order
ar_MA: دفع قيمة الطلب

en: Select options
ar_MA: اختيار البدائل

en: Buy product
ar_MA: شراء المنتج

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[0]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[1]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[2]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[3]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[4]: فشل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[5]: فشل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Failed
ar_MA: فشل

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[0]: تم ارجاع المبلغ <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[1]: تم ارجاع المبلغ <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[2]: تم ارجاع المبلغ <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[3]: تم ارجاع المبلغ <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[4]: تم ارجاع المبلغ <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[5]: تم ارجاع المبلغ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Refunded
ar_MA: مرجعة

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[0]: ملغاه <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[1]: ملغاه <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[2]: ملغاه <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[3]: ملغاه <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[4]: ملغاه <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[5]: ملغاه <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Cancelled
ar_MA: ملغي

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[0]: مكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[1]: مكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[2]: مكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[3]: مكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[4]: مكتمل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[5]: مكتمل <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Completed
ar_MA: مكتمل

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[0]: معلقة <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[1]: معلقة <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[2]: معلقة <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[3]: معلقة <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[4]: معلقة <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[5]: معلقة <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: On Hold
ar_MA: موقوف

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[0]: جارى التجهيز <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[1]: جارى التجهيز <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[2]: جارى التجهيز <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[3]: جارى التجهيز <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[4]: جارى التجهيز <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[5]: جارى التجهيز <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Processing
ar_MA: قيد المعالجة

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[0]: في انتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[1]: في انتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[2]: في انتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[3]: في انتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[4]: في انتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[5]: في انتظار الدفع <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
ar_MA: في انتظار السداد

en: Parent Webhook
ar_MA: الwebhook الرئيسي

en: No Webhooks found in trash
ar_MA: لم يتم العثور على webhook في سلة المهملات

en: No Webhooks found
ar_MA: لم يتم العثور على webhook

en: View Webhook
ar_MA: استعراض webhook

en: View Webhooks
ar_MA: استعراض webhook

en: New Webhook
ar_MA: إنشاء webhook

en: Edit Webhook
ar_MA: تعديل ال webhook

en: Add New Webhook
ar_MA: اضف webhook جديد

[ctx: Admin menu name]
en: Webhooks
ar_MA: ‏Webhooks

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
ar_MA: هذا هو المكان الذي يمكن من خلاله اضافة كوبونات جديدة و التي يمكن للعملاء ان يستخدموها  في متجرك.

en: Parent Coupon
ar_MA: الكوبون الأم

en: No Coupons found in trash
ar_MA: لم يتم العثور على كوبونات في سلة المهملات

en: No Coupons found
ar_MA: لا يوجد كوبونات متوفرة

en: Search Coupons
ar_MA: البحث في الكوبونات

en: View Coupon
ar_MA: معاينة الكوبون

en: View Coupons
ar_MA: معاينة الكوبونات

en: New Coupon
ar_MA: كوبون جديد

en: Edit Coupon
ar_MA: تعديل الكوبون

en: Add New Coupon
ar_MA: اضافة كوبون جديد

en: Add Coupon
ar_MA: اضافة كوبون

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
ar_MA: الكوبونات

en: Coupon
ar_MA: كوبون

en: Refunds
ar_MA: طلبات الاسترداد

en: This is where store orders are stored.
ar_MA: هذا هو المكان الذي يتم به تخزين طلبات المتجر

en: Parent Orders
ar_MA: طلبات شراء رئيسية

en: No Orders found in trash
ar_MA: لم يتم العثور على طلبات في سلة المهملات

en: No Orders found
ar_MA: لا يوجد طلبات شراء موجودة

en: Search Orders
ar_MA: البحث في طلبات الشراء

en: New Order
ar_MA: طلب جديد

en: Edit Order
ar_MA: تعديل الطلب

en: Add New Order
ar_MA: اضافة طلب جديد

en: Add Order
ar_MA: اضافة طلب

en: This is where you can add new products to your store.
ar_MA: هذا هو المكان الذي يمكن أن تضيف منتجات جديدة لمتجرك.

en: Use as product image
ar_MA: استخدم كصورة للمنتج

en: Remove product image
ar_MA: حذف صورة المنتج

en: Set product image
ar_MA: إعداد صورة المنتج

en: Product Image
ar_MA: صورة المنتج

en: Parent Product
ar_MA: المنتج الأم

en: No Products found in trash
ar_MA: لايوجد منتجات في سلة المهملات

en: No Products found
ar_MA: لم يتم العثور على منتجات

en: Search Products
ar_MA: البحث عن المنتجات

en: View Product
ar_MA: معاينة المنتج

en: New Product
ar_MA: منتج جديد

en: Edit Product
ar_MA: تعديل المننج

en: Add New Product
ar_MA: اضافة منتج جديد

en: Add Product
ar_MA: اضافة منتج

[ctx: Admin menu name]
en: Products
ar_MA: المنتجات

en: New %s
ar_MA: جديد %s

en: Add New %s
ar_MA: اضف جديد %s

en: Update %s
ar_MA: تحديث %s

en: Edit %s
ar_MA: %s تحرير

en: Parent %s:
ar_MA: الرئيسي %s:

en: Parent %s
ar_MA: الرئيسي %s

en: All %s
ar_MA: كل الـ %s

en: Search %s
ar_MA: بحث %s

en: New Shipping Class Name
ar_MA: اسم فئة الشحن الجديدة

en: Add New Shipping Class
ar_MA: اضافة فئة شحن جديدة

en: Update Shipping Class
ar_MA: تحديث فئات الشحن

en: Edit Shipping Class
ar_MA: تعديل فئات الشحن

en: Parent Shipping Class:
ar_MA: التصنيف الأم لفئات الشحن:

en: Parent Shipping Class
ar_MA: التصنيف الأم لفئات الشحن

en: All Shipping Classes
ar_MA: جميع فئات الشحن

en: Search Shipping Classes
ar_MA: البحث في فئات الشحن

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
ar_MA: فئات الشحن

en: Shipping Class
ar_MA: صنف شحن

en: No Product Tags found
ar_MA: لم يتم إيجاد وسوم للمنتج

en: Choose from the most used Product tags
ar_MA: أختر من وسوم المنتجات الأكثر إستخداماً

en: Add or remove Product Tags
ar_MA: إضافة أو حذف وسوم المنتج

en: Separate Product Tags with commas
ar_MA: أفصل وسوم المنتجات بفاصلة

en: Popular Product Tags
ar_MA: الوسوم الاكثر شهرة للمنتجات

en: New Product Tag Name
ar_MA: إسم وسم منتوج جديد

en: Add New Product Tag
ar_MA: اضافة وسم جديد للمنتج

en: Update Product Tag
ar_MA: تحديث وسم المنتج

en: Edit Product Tag
ar_MA: تعديل وسم المنتج

en: All Product Tags
ar_MA: جميع وسوم المنتجات

en: Search Product Tags
ar_MA: البحث في وسوم المنتجات

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
ar_MA: وسوم

en: Product Tag
ar_MA: لا توجد أي وسوم

en: New Product Category Name
ar_MA: اسم التصنيف الجديد للمنتج

en: Add New Product Category
ar_MA: إضافة تصنيف منتج جديد

en: Update Product Category
ar_MA: تحديث قائمة المنتجات

en: Edit Product Category
ar_MA: تحرير تصنيف المنتج

en: Parent Product Category:
ar_MA: التصنيف الأم  لفئة المنتج:

en: Parent Product Category
ar_MA: التصنيف الأم  لفئة المنتج

en: All Product Categories
ar_MA: جميع تصنيفات المنتجات

en: Search Product Categories
ar_MA: البحث في تصنيفات المنتج

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
ar_MA: التصنيفات

en: Product Category
ar_MA: تصنيف المنتوج

en: Premium Support
ar_MA: الدعم

en: Visit Premium Customer Support Forum
ar_MA: قم بزيارة منتدى دعم العملاء مدفوع القيمة

en: API Docs
ar_MA: تعليمات الـ API

en: View WooCommerce API Docs
ar_MA: عرض تعليمات WooComerce API

en: View WooCommerce Documentation
ar_MA: عرض تعليمات WooComerce

en: View WooCommerce Settings
ar_MA: عرض إعدادات WooComerce

en: Shop Manager
ar_MA: مدير المتجر

[ctx: Page slug]
en: my-account
ar_MA: حسابي

[ctx: Page slug]
en: checkout
ar_MA: تأكيد الشراء

[ctx: Page slug]
en: cart
ar_MA: عربة التسوق

[ctx: Page slug]
en: shop
ar_MA: المتجر

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
ar_MA: عفواً ، هذا المنتج غير متوفر. الرجاء اختيار تشكيلة أخرى

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
ar_MA: عفوا , لا يوجد منتجات مطابقة لإختيارك , نرجوا اختيار تفاصيل اخرى.

en: required
ar_MA: مطلوب

en: Error processing checkout. Please try again.
ar_MA: خطأ معالجة الدفع. حاول مرة اخرى.

en: Please select a rating
ar_MA: الرجاء اختيار تقييم

en: Anti-spam field was filled in.
ar_MA: حقل التأكد من رسائل السبام

en: Passwords do not match.
ar_MA: كلمات السر غير متطابقة.

en: Please enter your password.
ar_MA: من فضلك ادخل كلمة السر الخاصة بك.

en: A user could not be found with this email address.
ar_MA: لا يوجد مستخدم بهذا البريد الإلكتروني

en: Password is required.
ar_MA: كلمة المرور مطلوبة.

en: Username is required.
ar_MA: اسم المستخدم مطلوب.

en: Error
ar_MA: خطأ

en: Please choose product options&hellip;
ar_MA: يرجى اختيار خيارات المنتج &hellip;

en: %s is a required field | %s are required fields
ar_MA[0]: %s حقل مطلوب
ar_MA[1]: %s حقل مطلوب
ar_MA[2]: %s حقل مطلوب
ar_MA[3]: %s حقل مطلوب
ar_MA[4]: %s حقل مطلوب
ar_MA[5]: %s حقل مطلوب

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
ar_MA: يرجى اختيار المنتج المراد إضافة إلى عربة التسوق

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
ar_MA: لو سمحت قم بإختيار الكمية من المنتج التي تريد اضافتها الى سلة المشتريات

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
ar_MA: طلبك لم يعد قابلًا للإلغاء. الرجاء التواصل معنا إذا أحتجت لأي مساعدة.

en: Your order was cancelled.
ar_MA: تم إلغاء طلبك.

en: Order cancelled by customer.
ar_MA: تم إلغاء الطلب من قبل العملاء.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
ar_MA: عربة التسوق ممتلئة بالمنتجات من الطلب السابق.

en: Cart updated.
ar_MA: تحديث السلة.

en: You can only have 1 %s in your cart.
ar_MA: يمكن فقط أن تحتوي على 1 %s  في عربة التسوق.

en: Payment method added.
ar_MA: تم اضافة وسيلة الدفع بنجاح.

en: Account details changed successfully.
ar_MA: تم تحديث تفاصيل الحساب بنجاح.

en: New passwords do not match.
ar_MA: كلمات المرور غير متطابقة.

en: Please re-enter your password.
ar_MA: الرجاء إعادة كتابة كلمة مرورك.

en: Please enter your current password.
ar_MA: فضلًا أدخل كلمة مرورك الحالية

en: Please fill out all password fields.
ar_MA: الرجاء تعبئة جميع حقول كلمات المرور.

en: Your current password is incorrect.
ar_MA: كلمة مرورك الحالية غير صحيحة.

en: This email address is already registered.
ar_MA: هذا البريد الإلكتروني مسجل لدينا مسبقًا.

en: Please provide a valid email address.
ar_MA: من فضلك أذكر بريد إلكتروني صحيح.

en: Address changed successfully.
ar_MA: تم تغيير العنوان بنجاح.

en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
ar_MA: %1$s منتج %2$s تم حجزة في الطلب #%3$s.

en: Product Backorder
ar_MA: الطلب المتأخر للمنتج

en: %s is out of stock.
ar_MA: ‏%s نفذ من المخزون.

en: Product out of stock
ar_MA: المنتج غير متوفربالمخزن

en: There are %d left
ar_MA: لديك %d رصيد متبقي

en: %s is low in stock.
ar_MA: ‏%s منخفض المخزون.

en: Product low in stock
ar_MA: إنخفاض في مخزون المنتج

en: Customer details
ar_MA: بيانات العميل

en: Tel
ar_MA: الهاتف

en: Note
ar_MA: ملاحظة

en: File not found
ar_MA: الملف غير موجود

en: No file defined
ar_MA: لم يوجد أي ملف معرف

en: This is not your download link.
ar_MA: رابط التحميل ليس ملكك.

en: Log in to Download Files
ar_MA: سجل الدخول لتحميل الملفات

en: Login
ar_MA: تسجيل الدخول

en: You must be logged in to download files.
ar_MA: يجب أن تكون مسجلا لتتمكن من تحميل الملف

en: Sorry, this download has expired
ar_MA: عذرا، لقد إنتهت صلاحية هذا التحميل

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
ar_MA: عذرا، لقد وصلت إلى الحد الأقصى المسموح به لتحميل هذا الملف

en: Invalid order.
ar_MA: طلب غير صحيح.

en: Invalid download link.
ar_MA: رابط تنزيل غير صالح.

en: Please enter a coupon code.
ar_MA: رجاء أدخل رمز كوبون الخصم

en: Coupon does not exist!
ar_MA: الكوبون لم يعد موجودا !

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
ar_MA: عذرا، هذا الكوبون ليس فعالا لهذا المنتج.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
ar_MA: عفواً، هذه القسيمة غير قابلة للاستخدام مع هذه الاقسام: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
ar_MA: عفواً، هذه القسيمة غير قابلة للاستخدام مع هذه المنتجات: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
ar_MA: جد متأسفين لكن لا يمكن تطبيق واستعمال هذا الكوبون على محتويات سلة التسوق الخاصة بكم

en: The maximum spend for this coupon is %s.
ar_MA: أعلى سعر لاستخدام هذه القسيمة هو %s

en: The minimum spend for this coupon is %s.
ar_MA: الحد الأدنى لإنفاق لهذا الكوبون هو %s

en: This coupon has expired.
ar_MA: إنتهت صلاحية هذا الكوبون.

en: Coupon usage limit has been reached.
ar_MA: الكوبون بلغ الحد الأقصى لإستخدامه

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
ar_MA: عذرا , الكوبون "%s" تم إستخدامه من قبل، لا يمكنك استخدام هذا الكوبون مع كوبونات اخرى .

en: Coupon code already applied!
ar_MA: كود كوبون مستخدم بالفعل !

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
ar_MA: عذرا، يبدو أن الكوبون  "%s" ليس ملكا لك - وقد تم الآن إزالته من طلبك.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
ar_MA: عذرا , يبدوا ان هذا الكوبون "%s" غير صالح - لقد تم إزالته من الطلب الخاصة بكم.

en: Coupon "%s" does not exist!
ar_MA: القسيمة "%s" غير موجودة!

en: Coupon is not valid.
ar_MA: كوبون غير صالح.

en: Coupon code removed successfully.
ar_MA: تم حذف قسيمة الشراء بنجاح.

en: Coupon code applied successfully.
ar_MA: تم قبول كود كوبون التخفيض بنجاح.

en: Email Address
ar_MA: البريد الإلكتروني

en: Municipality
ar_MA: البلدية

en: Prefecture
ar_MA: الولاية

en: County
ar_MA: البلد

en: Town / District
ar_MA: المدينة / المقاطعة

en: Region
ar_MA: المنطقة

en: Canton
ar_MA: الإقليم

en: Province
ar_MA: المقاطعة

en: District
ar_MA: المنطقة

en: Suburb
ar_MA: الضاحية

en: Postcode / ZIP
ar_MA: الرمز البريدي / كود المنطقة

en: State / County
ar_MA: المحافظة / الدولة

en: Town / City
ar_MA: البلدة / المدينة

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
ar_MA: شقة، جناح، وحدة الخ (اختياري)

[ctx: placeholder]
en: Street address
ar_MA: عنوان الشارع

en: Company Name
ar_MA: اسم الشركة

en: (ex. tax)
ar_MA: (الضريبة السابقة)

en: (ex. VAT)
ar_MA: (قيمة الضريبة المضافة السابقة)

en: (incl. tax)
ar_MA: (الضريبة المدمجة)

en: (incl. VAT)
ar_MA: (قيمة الضريبة المضافة المدمجة)

en: VAT
ar_MA: ضريبة مضافة

en: the
ar_MA: الـ

en: to
ar_MA: الى

en: to the
ar_MA: إلى

en: Please rate the product.
ar_MA: يرجى تقييم المنتج.

en: Invalid payment method.
ar_MA: طريقة الدفع غير صالحة.

en: Invalid shipping method!
ar_MA: طريقة الشحن غير صالحه

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
ar_MA: لسوء الحظ <strong>لا ندعم الشحن إلى %s</strong>. فضلًا أدخل عنوان شحن مختلف.

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
ar_MA: يجب عليك الموافقة على البنود والشروط.

en: is not valid. Please enter one of the following:
ar_MA: غير صالح ،الرجاء إدخال إحدى القيم التالية:

en: is not a valid email address.
ar_MA: هو بريد الكتروني غير صالح

en: is not a valid phone number.
ar_MA: ليس رقم هاتف صحيح.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
ar_MA: يرجى إدخال الرمز البريدي صالح .

en: is a required field.
ar_MA: هذا الحقل مطلوب.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
ar_MA: عذرا جلستك انتهت صلاحيتها. <a href="%s" class="wc-backward">الرجوع الى المتجر</a>

en: We were unable to process your order, please try again.
ar_MA: لم نستطع معالجة طلبك، الرجاء المحاولة مجددًا.

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
ar_MA: خطأ %d: لم نتمكن من إنشاء طلبك.  يرجى المحاولة ثانية.

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
ar_MA: ملاحظات حول الطلب الخاص بك، مثلا: ملاحظات خاصة للتسليم.

[ctx: placeholder]
en: Password
ar_MA: كلمة المرور

en: Account password
ar_MA: كلمة المرور للحساب

[ctx: placeholder]
en: Username
ar_MA: اسم المستخدم

en: Account username
ar_MA: اسم الحساب

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
ar_MA: لا يمكنك إضافة هذه الكمية إلى عربة التسوق &mdash; لدينا فقط %s في المستودع ولديك الآن %s في عربة التسوق الخاصة بك.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
ar_MA: لا يمكنك إضافة تلك الكمية من &quot;%s&quot; إلى عربة التسوق بسبب عدم وجود ما يكفي منها في المخزون (%s فقط متبقي)

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
ar_MA: لا يمكنك إضافة المنتج &quot;%s&quot; إلى عربة التسوق الأن لأن المنتج فد نفذ.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
ar_MA: المعذرة، ولكن هذا المنتج غير قابل للشراء.

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
ar_MA: ليس من الممكن إضافة &quot;%s&quot; إلى سلة مشترياتك.

en: View Cart
ar_MA: مشاهدة عربة التسوق

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
ar_MA: الحصول على عربة لا ينبغي أن يسمى قبل عمل wp_loaded.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ar_MA: المعذرة، ولكننا لا نمتلك كمية كافية من "%s" في المخزون لتنفيذ طلبك الآن. الرجاء المحاولة بعد %d دقيقة أو تعديل سلة مشترياتك والمحاولة مرة أخرى. نعتذر عن أي مشاكل قد سببناها إليك.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ar_MA: المعذرة، ولكننا لا نمتلك كمية كافية من "%s" في المخزون لتنفيذ طلبك (%s متوفرة في المخزون). الرجاء تعديل سلة مشترياتك والمحاولة مرة أخرى. نعتذر عن أي مشاكل قد سببناها إليك.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ar_MA: المعذرة، ولكن "%s" ليس متوفراً في المخزون. الرجاء تعديل سلة مشترياتك والمحاولة مرة أخرى. نعتذر عن أي مشاكل قد سببناها إليك.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
ar_MA: تم حذف منتج من سلة مشترياتك كونه أصبح غير متوفرًا.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
ar_MA: %s تمت ازالته من سلتك لأنه أصبح غير قابل للشراء. الرجاء الاتصال بنا اذا احتجت أي مساعدة.

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
ar_MA: ليعمل <strong>التخزين المؤقت لقاعدة البيانات</strong> في ووكومرس يجب عليك إضافة <code>_wc_session_</code> إلى خيار "Ignored Query Strings" في إعدادات W3 Total Cache <a href="%s">من هنا</a>.

en: Page %d
ar_MA: الصفحة %d

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
ar_MA: نتائج البحث عن &ldquo;%s&rdquo;

en: Author: %s
ar_MA: المؤلف: %s

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
ar_MA: مقالات تحت الوسم &ldquo;%s&rdquo;

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
ar_MA: منتجات تحت الوسم &ldquo;%s&rdquo;

en: Error 404
ar_MA: خطأ 404

en: Access Denied
ar_MA: الوصول مرفوض.

en: You do not have permissions to access this page!
ar_MA: ليس لديك الصلاحيات الكافية لدخول هذه الصفحة.

en: Invalid nonce verification
ar_MA: رقم تعريف للعملية غير صالح

en: API disabled!
ar_MA: API معطل!

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
ar_MA: حدث خطأ بالوقت الحالي عند الطلب , غير قادرين على ارسال المعلومات للمستهلك

en: %s - API %s (created on %s at %s).
ar_MA: %s - API %s (تم انشاءها في %s  %s).

en: The callback_url need to be over SSL
ar_MA: Callback_url بحاجة إلى أن تكون عبر SSL

en: The %s is not a valid URL
ar_MA: هذا الرابط %s غير صالح

en: Invalid scope %s
ar_MA: نطاق غير صالح %s

en: View and manage products
ar_MA: عرض وإدارة المنتجات

en: View and manage orders and sales reports
ar_MA: عرض وإدارة الطلبات وتقارير المبيعات

en: View and manage customers
ar_MA: عرض وإدارة العملاء

en: View and manage coupons
ar_MA: عرض وادارة قسائم الشراء

en: Create products
ar_MA: إنشاء منتجات

en: Create orders
ar_MA: انشاء طلبات

en: Create customers
ar_MA: إنشاء زبون

en: Create coupons
ar_MA: إنشاء كوبون

en: Create webhooks
ar_MA: إنشاء webhooks

en: View products
ar_MA: عرض المنتجات

en: View orders and sales reports
ar_MA: عرض الطلبات  وتقارير المبيعات

en: View customers
ar_MA: عرض الزبائن

en: View coupons
ar_MA: عرض الكوبونات

en: Dismiss this notice.
ar_MA: إغلاق هذه الملاحظة.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
ar_MA: تم إنشاء API Key بنجاح . تأكد من نسخه وحفظه لانك لن تراة ثانية.

en: API Key updated successfully.
ar_MA: تم تحديث مفتاح API بنجاح

en: Permissions is missing.
ar_MA: أذونات مفقود.

en: User is missing.
ar_MA: المستخدم مفقود.

en: Description is missing.
ar_MA: وصف مفقود.

en: Refund failed
ar_MA: فشل عملية الإرتجاع

en: Invalid refund amount
ar_MA: مبلغ المرتجع غير صالح

en: Value
ar_MA: القيمة

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
ar_MA: لا توجد منتجات تم زيادة عدد الموجود منها في المتجر - يمكن أن يكون هناك عدم تمكين إدارة المتجر.

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
ar_MA: تم زيادة المخزون للمنتج #%s من %s إلى %s.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
ar_MA: لا توجد منتجات تم نقص عدد الموجود منها في المتجر - يمكن أن يكون هناك عدم تمكين إدارة المتجر.

en: Sorry, your session has expired.
ar_MA: عذرا، لقد إنتهت صلاحية جلسة العمل الخاصة بك.

en: Coupon has been removed.
ar_MA: تم ازالة القسيمة.

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
ar_MA: عذرًا ولكن حصلت مشكلة أثناء إزالة هذه القسيمة.

en: Invalid product SKU
ar_MA: خطأ في كود المنتج

en: Consumer Secret is missing
ar_MA: Consumer Secret مفقود

en: Consumer Key is missing
ar_MA: Consumer Key مفقود

en: Webhook topic must be valid
ar_MA: موضوع ال webhooks يجب ان يكون صالح

en: Cannot create webhook: %s
ar_MA: تعذر إنشاء webhooks: %s

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
ar_MA: رابط تزويد ال webhooks يجب ان يكن رابط صالح يبدأ بـ http او https

en: Webhook topic is required and must be valid
ar_MA: ال webhook مطلوب ويجب ان يكون صالح

en: You do not have permission to create webhooks
ar_MA: لا تملك صلاحية لإنشاء webhooks

en: You do not have permission to read the webhooks count
ar_MA: لا تملك الصلاحية لمشاهدةعدد ال webhooks

en: No route was found matching the URL and request method
ar_MA: لم يتم ايجاد مسار يتوافق مع الرابط ووسيلة الطلب.

en: The handler for the route is invalid
ar_MA: الـ handler المتعلق بالمسار غير صالح

en: Unsupported request method
ar_MA: طريقة طلب غير مدعومة

en: Invalid authentication method
ar_MA: وسيلة مصادقة غير صالحة

en: Permanently deleted %s
ar_MA: حذفت بشكل دائم %s

en: This %s cannot be deleted
ar_MA: هذا %s لا يمكن أن يكون محذوفًا

en: The customer cannot be deleted
ar_MA: لا يمكن للعميل أن يكون محذوفًا

en: Permanently deleted customer
ar_MA: زبون محذوف بشكل دائم

en: You do not have permission to delete this %s
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لحذف هذا %s

en: You do not have permission to edit this %s
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لتعديل هذا %s

en: You do not have permission to read this %s
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة هذا %s

en: Invalid %s
ar_MA: غير صالح %s

en: No %s found with the ID equal to %s
ar_MA: لم يتم العثور على %s بالمعرف %s

en: Invalid %s ID
ar_MA: معرف %s غير صالح

en: You do not have permission to read this report
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة هذا التقرير

en: Deleted %s
ar_MA: حذفت %s

en: Could not delete the attribute
ar_MA: لم يتم حذف السمه

en: You do not have permission to delete product attributes
ar_MA: ليس لديك الإذن لحذف سمات المنتج

en: Could not edit the attribute
ar_MA: لا يمكن تحرير السمة

en: You do not have permission to edit product attributes
ar_MA: ليس لديك التصريح لتعديل سمات المنتج.

en: You do not have permission to create product attributes
ar_MA: ليس لديك الإذن لإنشاء سمات المنتج

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
ar_MA: أنواع مواصفات المنتج غير صحيحه - يمكن اختيار الانواع من هذة القائمه : %s

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
ar_MA: نوع السمه غير صالح - يجب أن يكون من ضمن أي من هذه: %s

en: A product attribute with the provided ID could not be found
ar_MA: تعذر العثور على فئة منتج من المعرف ID المقدم

en: Invalid product attribute ID
ar_MA: معرف السمة منتج غير صالح

en: You do not have permission to read product attributes
ar_MA: ليس لديك إذن لقراءة سمات المنتج

en: Zero size file downloaded
ar_MA: تحميل ملف حجمه صفر

en: Invalid URL %s
ar_MA: عنوان رابط خاطئ  %s

en: Placeholder
ar_MA: ماسك المكان

en: The SKU already exists on another product
ar_MA: كود الصنف موجود بالفعل لسلعة اخرى

en: A product category with the provided ID could not be found
ar_MA: لم يتسنى العثور على مُعرف القسم هذا

en: Invalid product category ID
ar_MA: مُعرف القسم غير صالح

en: You do not have permission to read product categories
ar_MA: لا تملك الصلاحية للاطلاع على اقسام المنتجات

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
ar_MA: نوع الصنف غير صحيح - يجب أن يكون نوع الصنف اياً من: %s

en: You do not have permission to create products
ar_MA: لا تملك الصلاحية لإدخال أصناف

en: You do not have permission to read the products count
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عدد المنتجات

en: The order refund ID provided is not associated with the order
ar_MA: مُعرف الإسترداد المُدخل ليس مرتبطاً بالطلب

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
ar_MA: حدث خطأ اثناء محاولة عمل الإسترداد باستخدام بوابة تحصيل السداد

en: Cannot create order refund, please try again
ar_MA: لم يمكن إنشاء طلب الإسترداد، يرجى المحاولة ثانية

en: Refund amount must be positive
ar_MA: مبلغ الإسترداد يجب ان يكون موجباً

en: Refund amount is required
ar_MA: يجب ادخال مبلغ الإسترداد

en: You do not have permission to create order refunds
ar_MA: ليس لديك الصلاحية لإنشاء طلبات استرداد

en: An order refund with the provided ID could not be found
ar_MA: لم يتسنى العثور على طلب استرداد بهذا المُعرف

en: Invalid order refund ID
ar_MA: مُعرف طلب الاسترداد غير صالح

en: Permanently deleted order note
ar_MA: حذف ملاحظة الطلبية نهائياً

en: This order note cannot be deleted
ar_MA: لايمكن حذف ملاحظة الطلب هذه

en: The order note ID provided is not associated with the order
ar_MA: مُعرف الملاحظة على الطلب غير مرتبط بالطلب

en: Cannot create order note, please try again
ar_MA: لا يمكن إنشاء ملاحظة الطلب, حاول مرة اخرى

en: Order note is required
ar_MA: ملاحظة الطلب مطلوبة

en: You do not have permission to create order notes
ar_MA: ليس لديك الصلاحية لإضافة ملاحظة على الطلب

en: An order note with the provided ID could not be found
ar_MA: لم يتم العثور على مُعرف لملاحظات هذا الطلب

en: Invalid order note ID
ar_MA: مُعرف ملاحظات الطلب غير صالح

en: Cannot update coupon, try again
ar_MA: لا يمكن تحديث قسيمة التخفيض، حاول مرة أخرى

en: Cannot create coupon, try again
ar_MA: لا يمكن إنشاء قسيمة التخفيض، حاول مرة أخرى

en: Coupon code is required
ar_MA: رمز قسيمة التخفيض مطلوب

en: Coupon discount total must be a positive amount
ar_MA: مجموع قسيمة التخفيض يجب أن يكون قيمة موجبة

en: Cannot update fee, try again
ar_MA: لا يمكن تحديث الرسوم، حاول مرة أخرى

en: Cannot create fee, try again
ar_MA: لا يمكن إنشاء الرسوم، حاول مرة أخرى

en: Fee tax class is required when fee is taxable
ar_MA: يجب تحديد فئة الضريبة عندما تكون الرسوم خاضع لضريبة

en: Fee title is required
ar_MA: عنوان الرسوم مطلوب

en: Cannot update shipping method, try again
ar_MA: لا يمكن تحديث طريقة الشحن، حاول مرة أخرى

en: Cannot create shipping method, try again
ar_MA: لا يمكن إنشاء طريقة الشحن، حاول مرة أخرى

en: Shipping method ID is required
ar_MA: معرف طريقة الشحن مطلوب

en: Shipping total must be a positive amount
ar_MA: مجموع الشحن يجب أن يكون قيمة موجبة

en: Cannot update line item, try again
ar_MA: لا يمكن تحديث هذا المنتج، حاول مرة أخرى

en: Cannot create line item, try again
ar_MA: لا يمكن إنشاء هذا العنصر، حاول مرة أخرى

en: Product quantity is required
ar_MA: كمية المنتج مطلوبة

en: Product quantity must be a positive float
ar_MA: كمية المنتج يجب أن تكون موجبة

en: Product is invalid
ar_MA: منتج غير صالح

en: The product variation is invalid
ar_MA: خاصية المنتج غير صالحة

en: Product ID provided does not match this line item
ar_MA: معرف المنتج لا يتوافق مع هذا العنصر

en: Product ID or SKU is required
ar_MA: عرض منتج واحد بواسطة الهوية أو SKU

en: Order item ID provided is not associated with order
ar_MA: معرف الطلب المعطى غير مرتبط بطلب

en: Order ID is invalid
ar_MA: رقم الطلبية غير صحيح

en: Provided order currency is invalid
ar_MA: عملة الطلب المحددة غير صالحة

en: Payment method ID and title are required
ar_MA: معرف طريقة الدفع والإسم مطلوبين

en: Cannot create order: %s
ar_MA: لا يمكن إنشاء الطلب: %s

en: Customer ID is invalid
ar_MA: معرف العميل غير صالح

en: You do not have permission to create orders
ar_MA: لا تملك الصلاحية لإنشاء طلبات

en: You do not have permission to read the orders count
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عدد الطلبات

en: The JSONP callback function is invalid
ar_MA: عملية طلب JSONP غير صالحة

en: JSONP support is disabled on this site
ar_MA: دعم JSONP معطل لهذا الموقع

en: You do not have permission to delete this customer
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لحذف هذا العميل

en: You do not have permission to edit this customer
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لتعديل بيانات هذا العميل

en: You do not have permission to read this customer
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة بيانات هذا العميل

en: Invalid customer
ar_MA: عميل غير صالح

en: Invalid customer ID
ar_MA: معرف عميل غير صالح

en: You do not have permission to create this customer
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لإنشاء حساب هذا العميل

en: You do not have permission to read the customers count
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عدد العملاء

en: Invalid customer Email
ar_MA: بريد الكتروني خاطئ

en: Unable to accept more than %s items for this request
ar_MA: لا يمكن أستقبال اكثر من %s قطعه فى هذا الطلب.

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
ar_MA: لايوجد %1$s من البيانات المحددة لإنشاء/تعديل %1$s

en: Failed to update coupon
ar_MA: خطأ في تحديث القسيمة

en: No %1$s data specified to edit %1$s
ar_MA: لا %1$s من البيانات المحددة لتعديل %1$s

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
ar_MA: نوع قسيمة غير صالح - يجب أن يكون نوع القسيمة كالتالي: %s

en: The coupon code already exists
ar_MA: تم استخدام القسيمة مسبقاً!

en: Missing parameter %s
ar_MA: عامل مفقود %s

en: You do not have permission to create coupons
ar_MA: لا تملك الصلاحية لإنشاء قسائم شرائية

en: No %1$s data specified to create %1$s
ar_MA: لا %1$s من البيانات المحددة لإنشاء %1$s

en: Invalid coupon code
ar_MA: رمز القسيمة غير صالح

en: You do not have permission to read the coupons count
ar_MA: أنت لا تمتلك الصلاحية لقراءة عدد القسائم

en: Invalid coupon ID
ar_MA: معرف قسيمة غير صالح

en: The API key provided does not have write permissions
ar_MA: مفتاح API المرفق لا يعطي تصريحات الكتابة

en: The API key provided does not have read permissions
ar_MA: مفتاح API المرفق لا يعطي تصريحات القراءة

en: API user is invalid
ar_MA: يوزر الـ API غير صالح

en: Consumer Key is invalid
ar_MA: Consumer Key غير صالح

en: %s parameter is missing
ar_MA: عامل %s مفقود

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
ar_MA: WooCommerce API. استخدام مفتاح consumer في حقل اسم المستخدم وكلمة مرور consumer  في حقل كلمة المرور

en: Consumer Secret is invalid
ar_MA: Consumer Secret غير صالح

en: Custom:
ar_MA: تواريخ محددة:

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ar_MA: يوصى بشدة أن تأخذ نسخة احتياطية من قاعدة بياناتك قبل المتابعة، هل تريد التحديث الآن؟

en: Run the updater
ar_MA: شغل المحدث

en: No, do not bother me again
ar_MA: لا، ولا تزعجني بهذا الإشعار مرة أخرى

en: Theme Integration Guide
ar_MA: دليل تكامل القوالب

en: Read More About Storefront
ar_MA: اقرا المزيد عن Storefront

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
ar_MA: <strong>القالب الخاص بك لا يدعم ووكومرس</strong> &#8211; برجاء قراءة %sداليل التكامل والدمج%s على موقعنا %sStorefront%s لمعرفة طريقة توافق القوالب مع ووكومرس

en: Learn More About Templates
ar_MA: تعلم المزيد عن القوالب

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
ar_MA: <strong>القالب الخاص بك (%s) يحتوي على نسخ قديمة من بعض ملفات قالب ووكوميرسي.</strong> هذه الملفات قد تحتاج إلى تحديث للتأكد من أنها متوافقة مع الإصدار الحالي من ووكوميرسي. يمكنك مشاهدة الملفات التي تتأثر من صفحة الحالة %sصفحة حالة النظام%s. إذا كنت في شك، تحقق مع مبرمج ومصمم القالب

en: Skip Setup
ar_MA: تخطي الاعداد

en: Run the Setup Wizard
ar_MA: تشغيل معالج الإعداد

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
ar_MA: <strong>مرحبا بكم في WooCommerce</strong> - أنت جاهز تقريبا لبدء في البيع على متجرك الالكتروني :) نتمنى لك رزقا حلالً طيباً

en: Sold Individually?
ar_MA: للبيع بشكل فردي؟

en: Backorders?
ar_MA: طلبات مؤجلة؟

en: In stock?
ar_MA: متوفر؟

en: Catalog &amp; search
ar_MA: القائمة و البحث

en: Visibility
ar_MA: عرض في

en: Height (%s)
ar_MA: الارتفاع (%s)

en: Width (%s)
ar_MA: العرض (%s)

en: Length (%s)
ar_MA: الطول (%s)

en: L/W/H
ar_MA: طول\عرض\ارتفاع

en: Enter sale price (%s)
ar_MA: ادخل سعر التخفيض (%s)

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
ar_MA: انقص السعر الأصلي بمقدار (عدد عشري أو %):

en: Sale
ar_MA: سعر العرض

en: Enter price (%s)
ar_MA: ادخل السعر (%s)

en: Decrease by (fixed amount or %):
ar_MA: انقاص بمقدار (عدد عشري أو %):

en: Increase by (fixed amount or %):
ar_MA: زيادة بمقدار (عدد عشري أو %):

en: Change to:
ar_MA: تغيير إلى:

en: — No Change —
ar_MA: — بلا تغيير —

en: Save changes
ar_MA: حفظ التغييرات

en: Logs
ar_MA: السجلات

en: Remove All Data
ar_MA: حذف جميع البيانات

en: Template Debug Mode
ar_MA: وضع معالجة القوالب

en: Shipping Debug Mode
ar_MA: وضع معالجة الشحن

en: Tools
ar_MA: أدوات

en: Learn how to update outdated templates
ar_MA: تعلم كيفية تحديث القوالب التي اصبحت غير مدعومة

en: Overrides
ar_MA: التجاوزات

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
ar_MA: <code>%s</code> الاصدار <strong style="color:red">%s</strong> غير محدث. الاصدار الاحدث %s

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
ar_MA: يعرض هذا القسم الملفات التي تحل محل صفحات القالب الافتراضي WooCommerce.

en: Templates
ar_MA: القوالب

en: Not Declared
ar_MA: غير مصرح

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
ar_MA: عرض ما اذا كان القالب الخاص بك يدعم دعم اضافه WooCommerce

en: WooCommerce Support
ar_MA: دعم ووكومرس

en: The parent theme developers URL.
ar_MA: رابط مطوري القالب الأصل.

en: Parent Theme Author URL
ar_MA: رابط مطور القالب الأب

en: The installed version of the parent theme.
ar_MA: الإصدار المثبت من القالب الأصل.

en: Parent Theme Version
ar_MA: اصدار القالب الأب

en: The name of the parent theme.
ar_MA: اسم القالب الأصل

en: Parent Theme Name
ar_MA: اسم القالب الأب

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
ar_MA: يعرض ما إذا كان أو لم يكن السمة الحالية هو موضوع الطفل.

en: Child Theme
ar_MA: القالب الإبن

en: The theme developers URL.
ar_MA: رابط مطوري القالب.

en: Author URL
ar_MA: رابط المؤلف

en: %s is available
ar_MA: %s متوفر

en: The installed version of the current active theme.
ar_MA: الإصدار المنصب من الثيم المفعل حالياً

en: Version
ar_MA: الإصدار

en: The name of the current active theme.
ar_MA: اسم الثيم المفعل حالياً

en: Theme
ar_MA: القالب

en: Product Types
ar_MA: أنواع المنتجات

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
ar_MA: قائمة شروط التصنيف التي يمكن استخدامها فيما يتعلق بحالات الطلب/المنتج.

en: Taxonomies
ar_MA: التصنيفات

en: Page does not contain the shortcode: %s
ar_MA: الصفحة لا تحتوي: %s

en: Page does not exist
ar_MA: الصفحة غير موجودة

en: Page not set
ar_MA: الصفحة لم تحدد

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
ar_MA: تحرير صفحة %s

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
ar_MA: الرابط  للصفحة الرئيسية لمتجرك (حسابي ) (جنبا إلى جنب مع معرف الصفحة).

[ctx: Page setting]
en: My Account
ar_MA: حسابي

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
ar_MA: العنوان الالكترونى للصفحة الرئيسية لمتجرك (جنبا إلى جنب مع معرف الصفحة).

[ctx: Page setting]
en: Checkout
ar_MA: التخليص والدفع

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
ar_MA: عنوانURL لمتجر عربة التسوق (جنبا إلى جنب مع معرف الصفحة).

[ctx: Page setting]
en: Cart
ar_MA: السلة

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
ar_MA: عنوانURL الخاص بالدفع والخروج لمتجرك (جنبا إلى جنب مع معرف الصفحة).

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
ar_MA: المتجر

en: WC Pages
ar_MA: صفحات ووكومرس

en: Does your site have REST API enabled?
ar_MA: هل موقعك لديه خيار إستعادة API؟ ها هو مفعل؟

en: API Enabled
ar_MA: تفعيل API

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
ar_MA: هذا الخيار يتحكم بعدد العشرات المعروضة بعد الفاصلة في سعر المنتج.

en: The decimal separator of displayed prices.
ar_MA: الفاصل العشري للأسعار المعروضة.

en: The thousand separator of displayed prices.
ar_MA: فاصل ألف للأسعار المعروضة.

en: The position of the currency symbol.
ar_MA: هذا الإعداد يتحكم بمكان ظهور رمز العملة.

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ar_MA: ما هى أسعار العملات في الكتالوج وأى عمله ستستخدم فى الدفع.

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
ar_MA: هل موقعك به شهادة SSL للمعاملات الحية؟

en: Force SSL
ar_MA: فرض SSL

[ctx: by author]
en: by %s
ar_MA: بواسطة %s

en: Network enabled
ar_MA: تم تفعيل الشبكه

[ctx: Version info]
en: %s is available
ar_MA: %s متوفر

en: Visit plugin homepage
ar_MA: زيارة الصفحة الرئيسية للإضافة

en: Active Plugins
ar_MA: الإضافات الفعالة

en: Table does not exist
ar_MA: الجدول غير موجود

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
ar_MA: إصدار ووكومرس المهيئة له قاعدة البيانات. يجب أن يكون مماثل لإصدار ووكومرس.

en: WC Database Version
ar_MA: إصدار قاعدة بيانات ووكومرس

en: Database
ar_MA: قاعدة البيانات

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
ar_MA: wp_remote_get() فشل. تعذر تحديث ووكومرس على السيرفر الخاص بك الرجاء الاتصال بالدعم الفني للاستضافة

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
ar_MA: قد تستخدم إضافة ووكومرس طرق للاتصال لفحص الإصدارات والترقية

en: Remote Get
ar_MA: تحكم عن بعد

en: Status code: %s
ar_MA: حالة الكود : %s

en: Error: %s
ar_MA: خطأ: %s

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
ar_MA: wp_remote_post() فشل. PayPal IPN لن يعمل على السيرفر الخاص بك. يتوجب عليك الاتصال بمزود الخدمة لحل هذه المشكلة.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
ar_MA: باي بال يستخدم هذا الأسلوب في التواصل عند إرسال معلومات المعاملة مرة أخرى .

en: Remote Post
ar_MA: منشور عن بعد

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
ar_MA: GZip (gzopen) يستخدم لفتح قاعدة بيانات GEOIP من  MaxMind.

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
ar_MA: السيرفر الخاص بك لا يحتوي على كلاس %s او انه غير مفعل لذلك بعض الملحقات ربما لن تعمل بشكل صحيح مثل بدون DOMDocument - HTML/Multipart , .

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
ar_MA: HTML/Multipart لرسائل البريد الإلكتروني استخدام DOMDocument لتوليد CSS بداخل القوالب الخاصة بالبريد.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
ar_MA: بعض خدمات الشبكة مثل الشحن تستخدم SOAP للحصول على معلومات من خوادم اخرى عن بعد، على سبيل المثال، الشحن المباشرة من فيديكس تتطلب SOAP ليتم تثبيتها.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ar_MA: الخام يمنع كل من fsockopen و cURL - خدمات باي بال IPN والخدمات التي تتصل بخوادم أخرى لن تعمل. تواصل مع خادمك لتفعيلها.

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
ar_MA: بوابات الدفع يمكن ان تستخدم cURL لتتصل بالخوادم عن بعد من اجل ان تتم عمليه الدفع , ومن الممكن ان تستخدمها اضافات اخرى ايضا لتصل بخدمات عن بعد .

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ar_MA: التوقيت الافتراضي هو %s - ينبغي أن يكون يونايتد تكنولوجيز

en: The default timezone for your server.
ar_MA: الزمن الافتراضي للخادم الخاص بك.

en: Default Timezone is UTC
ar_MA: المنطقة الزمنية الافتراضية هي UTC

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
ar_MA: أكبر حجم الملف الذي يمكن تحميله على تثبيت وورد الخاص بك.

en: Max Upload Size
ar_MA: الحد الأقصى للرفع

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
ar_MA: صيغة MySQL على خادم الاستضافة الخاص بك.

en: MySQL Version
ar_MA: إصدار MySQL

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
ar_MA: Suhosin هو نظام حماية متقدم لنظام PHP. وقد صمم هذا البرنامج لحماية الخوادم ضد عدد من المشاكل المعروفة في تطبيقات PHP، ومن جهة يعمل على الحماية ضد الضعف للمصفوفات المجهولة المحتملة داخل هذه التطبيقات أو PHP الأساسية نفسها. إذا رغبت في تمكين هذه المكتبة على الخادم الخاص بك، قد تحتاج تركيب مكتبة Suhosin على الخادم الخاص بك

en: SUHOSIN Installed
ar_MA: ‏SUHOSIN منصب

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
ar_MA: الحد الأقصى لعدد المتغيرات يمكن استخدام الخادم الخاص بك لوظيفة واحدة لتجنب الزائدة.

en: PHP Max Input Vars
ar_MA: الحد الأقصى لإدخال متغيرات PHP

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
ar_MA: مقدار الوقت (بالثواني) أن موقع الويب الخاص بك سوف تنفق على عملية واحدة قبل انتهاء المهلة (لتجنب مقار الاحتجاز الخادم)

en: PHP Time Limit
ar_MA: الوقت الأقصى لـ PHP

en: The largest filesize that can be contained in one post.
ar_MA: أكبر حجم الملف يمكن أن تكون موجودة في وظيفة واحدة.

en: PHP Post Max Size
ar_MA: الحجم الأقصى لبيانات PHP المرسلة

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
ar_MA: لا يمكن تحديد إصدار PHP لphpversion () غير موجود.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
ar_MA: إصدار PHP مثبتة على الخادم المضيف الخاص بك.

en: PHP Version
ar_MA: إصدار PHP

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
ar_MA: معلومات عن خادم الويب الذي يستضيف حاليا موقع الويب الخاص بك.

en: Server Info
ar_MA: معلومات الخادم

en: Server Environment
ar_MA: بيئة الخادم

en: The current language used by WordPress. Default = English
ar_MA: اللغة الحالية المستخدمة بواسطة ووردبريس. الافتراضي = اللغة الإنجليزية

en: Language
ar_MA: اللغة

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
ar_MA: العرض فى وضع التصحيح او لا

en: WP Debug Mode
ar_MA: وضع ووربريس لكشف الأخطاء

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
ar_MA: الحد الأعلى للذاكرة العشوائية (RAM) الذي يستطيع موقعك إستخدامه في وقت واحد.

en: WP Memory Limit
ar_MA: حد ذاكرة ووردبريس

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
ar_MA: اذا ماكنت تمتلك أكثر من تنصيبة ووردبريس في موقع واحد.

en: WP Multisite
ar_MA: تعدد مواقع ووردبريس.

en: The version of WordPress installed on your site.
ar_MA: إصدار ووربريس المنصب على موقعك.

en: WP Version
ar_MA: إصدار ووردبريس

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
ar_MA: للسماح بالسجلات، إجعل <code>%s</code> قابل للكتابة أو عرّف <code>WC_LOG_DIR</code> مخصص.

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
ar_MA: بإمكان بضع إضافات لووكومرس كتابة سجلات تجعل حل المشاكل أسهل. يجب أن يكون هذا الدليل قابل للكتابة لتعمل هذه الخاصية.

en: Log Directory Writable
ar_MA: قابلية كتابة دليل السجلات.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
ar_MA: إصدار ووكومرس المنصب على موقعك.

en: WC Version
ar_MA: إصدار ووكومرس

en: The root URL of your site.
ar_MA: الرابط الأساسي لموقعك.

en: Site URL
ar_MA: رابط الموقع

en: The URL of your site's homepage.
ar_MA: رابط صفحة موقعك الرئيسية.

en: Home URL
ar_MA: رابط الرئيسية

en: WordPress Environment
ar_MA: بيئة ووردبريس

en: Copy for Support
ar_MA: إنسخ للدعم

en: Understanding the Status Report
ar_MA: فهم حالة النظام

en: Get System Report
ar_MA: الحصول على تقرير النظام

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
ar_MA: الرجاء تضمين هذه المعلومات عند طلب الدعم:

en: There are currently no logs to view.
ar_MA: لا توجد أي سجلات متاحة للعرض بعد.

en: Log file: %s (%s)
ar_MA: ملف السجل: %s (%s)

en: Download &amp; install
ar_MA: تحميل وتثبيت

en: Read all about it
ar_MA: اقرأ المزيد عن

en: Storefront is an intuitive, flexible and %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
ar_MA: Storefront هو قالب ووردبس %sمجاني%s  يحتوي على خصائص عرض ووكومرس من حيث توافق القالب مع تحويلة لمتجر وهو قالب افتراضي لووكومرس يمكنك تجربته

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
ar_MA: ننصح باستخدام قالب Storefront, وهو القالب الرسمي من ووثيمز لاضافة ووكومرس %sofficial%s .

en: Looking for a WooCommerce theme?
ar_MA: ابحث عن قالب ووكوميرسي؟

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooCommerce.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
ar_MA: تستطيع إيجاد مجموعة إضافات ووكومرس الرسمية <a href="%s">هنا </a>.

en: Free
ar_MA: مجانية

en: Need a theme? Try Storefront
ar_MA: هل ترغب في قالب ؟ يمكنك تجربة Storefront

en: Itemized
ar_MA: حسب كل عنصر

en: As a single total
ar_MA: كمجموع منفرد

en: Display Tax Totals
ar_MA: عرض مجموع الضريبة:

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
ar_MA: تعين النص الذي سوف يظهر بعد أسعار المنتج مثال "شامل ضريبة القيمة المضافة " لتوضيح السعر الخاص بالمنتج ومايحوية , يمكنك أيضا استخدام اكواد خاصة مثل :  {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Price Display Suffix
ar_MA: النص المعروض بعد السعر:

en: Display Prices During Cart and Checkout
ar_MA: عرض الأسعار في صفحة سلة المشتريات وإنهاء الطلب:

en: Excluding tax
ar_MA: بدون الضريبة

en: Including tax
ar_MA: مع الضريبة

en: Display Prices in the Shop
ar_MA: عرض الأسعار في المتجر:

en: Reduced Rate%sZero Rate
ar_MA: النسبة المخفضة%sصفر نسبة

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
ar_MA:  أضف قائمة الفئات الضريبة الإضافية أدناه (1 في كل سطر). هذا بالإضافة إلى الافتراضي "المعدل القياسي"

en: Additional Tax Classes
ar_MA: فئات ضرائب إضافية

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
ar_MA: قدر سعر الضريبة على مستوى المجموع الكلي، بدلًا من أن يكون على مستوى كل عنصر

en: Rounding
ar_MA: تقدير سعر الضريبة

en: Shipping tax class based on cart items
ar_MA: فئة ضريبة الشحن حسب محتويات سلة المشتريات

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
ar_MA: يتحكم بشكل إختياري بما يحصل عليه فئة شحن الضريبة، بالإمكانه تركه لتكون ضرائب الشحن معتمده على المنتجات المضافة لسلة المشتريات.

en: Shipping Tax Class
ar_MA: كلاس ضريبة الشحن:

en: Customer billing address
ar_MA: عنوان فاتورة العميل

en: Customer shipping address
ar_MA: عنوان الشحن للعميل

en: This option determines which address is used to calculate tax.
ar_MA: هذا الخيار يحدد العنوان المستخدم لحساب الضريبة.

en: Calculate Tax Based On
ar_MA: حساب الضريبة بناء على:

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ar_MA: لا، سأقوم بإدخال الأسعار غير متضمنةً الضريبة

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ar_MA: نعم، سأقوم بإدخال الأسعار متضمنةً الضريبة

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
ar_MA: هذا لخيار هام حيث سيؤثر في إدخالك للأسعار. لن يتم تحديث المنتجات المتواجدة مسبقًا عند تغييره.

en: Prices Entered With Tax
ar_MA: الأسعار المدخله مع الضريبة

en: Enable taxes and tax calculations
ar_MA: تفعيل الضرائب وحساباتها

en: Enable Taxes
ar_MA: تفعيل الضرائب

en: Webhook Logs
ar_MA: سجلات الـ Webhook

en: Save Webhook
ar_MA: حفظ الـ Webhook

en: Updated at
ar_MA: تم تحديثه في

en: Created at
ar_MA: تم إنشاءه في

en: Webhook Actions
ar_MA: إجراءات الـ Webhooks

en: Secret
ar_MA: السر

en: URL where the webhook payload is delivered.
ar_MA: رابط توصيل حمولة الـ Webhook.

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
ar_MA: أدخل الحدث المخصص الذي سينفذ هذا الـ Webhook.

en: Custom Topic
ar_MA: حدث مخصص

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
ar_MA: أدخل الإجراء الذي سينفذ هذا الـ Webhook.

en: Action Event
ar_MA: حدث الإجراء

en: Custom
ar_MA: مخصص

en: Action
ar_MA: إجراء

en: Product Deleted
ar_MA: حذف منتج

en: Product Updated
ar_MA: تحديث منتج

en: Product Created
ar_MA: إنشاء منتج

en: Order Deleted
ar_MA: حذف طلب

en: Order Updated
ar_MA: تحديث طلب

en: Order Created
ar_MA: إنشاء طلب

en: Customer Deleted
ar_MA: حذف عميل

en: Customer Updated
ar_MA: تحديث عميل

en: Customer Created
ar_MA: إنشاء عميل

en: Coupon Deleted
ar_MA: حذف  قسيمة شرائية

en: Coupon Updated
ar_MA: تحديث قسيمة شرائية

en: Coupon Created
ar_MA: إنشاء قسيمة شرائية

en: Select when the webhook will fire.
ar_MA: لإختيار وقت إطلاق الـ Webhook.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
ar_MA: الخيارات هي &quot;فعال&quot; (لتوصيل الحمولة) أو &quot;متوقف مؤقتًا&quot; (عدم التوصيل) أو &quot;معطل&quot; (عدم التوصيل بسبب مشاكل).

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
ar_MA: اسم لطيف لتعريف الـ Webhook. سيتم ضبطه إفتراضيًا حسب وقت إنشاءه. %s.

en: Webhook Data
ar_MA: بيانات الـ Webhook

en: Response
ar_MA: اسجابة

en: Request
ar_MA: طلب

en: URL
ar_MA: الرابط

en: Content
ar_MA: المحتوى

en: Headers
ar_MA: الترويسات

en: Duration
ar_MA: المدة

en: Method
ar_MA: الطريقة

en: Tax Name
ar_MA: اسم الضريبة

en: State Code
ar_MA: رمز الولاية

en: Country Code
ar_MA: رمز الدولة

en: No row(s) selected
ar_MA: لا يوجد صفوف محددة

en: Import CSV
ar_MA: استيراد كـ CSV

en: Remove selected row(s)
ar_MA: حذف الصفوف المحددة

en: Insert row
ar_MA: إدخال صف

en: Tax rate ID.
ar_MA: ID معدل الضريبة

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
ar_MA: هل تحسب هذه الضريبة على تكاليف الشحن

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
ar_MA: الضرائب المركبة تحسب قبل حساب الباقين

en: Compound
ar_MA: مركب

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
ar_MA: اختر أولوية هذه الضريبة. تؤخذ ضريبة واحدة من نفس الأولوي فقظ. لتحديد أكثر من ضريبة على منطقة واحدة استخدم أولوية مختلفة لكل ضرية.

en: Priority
ar_MA: الأولوية

en: Enter a name for this tax rate.
ar_MA: ادخل اسم لهذه الضريبة

en: Tax&nbsp;Name
ar_MA: اسم&nbsp;الضريبة

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
ar_MA: النسبة المئوية للضريبة بأربع خانات بعد الفاصلة.

en: Rate&nbsp;%
ar_MA: النسبة %

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
ar_MA: الرموز البريدية التي تطبق عليها الضرائب. ";" تفصل بين القيم المتعددة. فارغ لكل المدن.

en: ZIP/Postcode
ar_MA: الرمز البريدي

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
ar_MA: رمز الولاية من حرفين. مثل AL دعه فارغ لجميع الولايات.

en: State&nbsp;Code
ar_MA: رمز&nbsp;الولاية

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
ar_MA: رمز alpha-2 للدولة. مثل US دعه فارغ لجميع الدول.

en: Country&nbsp;Code
ar_MA: رمز&nbsp;الدولة

en: QRCode
ar_MA: رمز QR

en: Consumer Secret
ar_MA: سر المستهلك

en: Copy
ar_MA: نسخ

en: Copied!
ar_MA: تم النسخ!

en: Consumer Key
ar_MA: مفتاح المستهلك

en: Revoke Key
ar_MA: تعطيل المفتاح

en: Generate API Key
ar_MA: توليد مفتاح API

en: Select the access type of these keys.
ar_MA: اختر نوع الوصول لهذه المفاتيح.

en: Owner of these keys.
ar_MA: مالك هذه المفاتيح.

en: Friendly name for identifying this key.
ar_MA: اسم لطيف لتعريف هذا المفتاح.

en: Key Details
ar_MA: تفاصيل المفتاح

en: %s Rates
ar_MA: %s أسعار

en: Standard Rates
ar_MA: الأسعار القياسية

en: Tax Options
ar_MA: خيارات الضرائب

en: Shipping Method(s)
ar_MA: طرق الشحن

en: Ship to specific countries only
ar_MA: الشحن لدول محددة فقط

en: Ship to all countries
ar_MA: الشحن لجميع الدول

en: Ship to all countries you sell to
ar_MA: الشحن لجميع مناطق البيع

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
ar_MA: اختر البلدان التي تريد أن تقوم بشحن منتجاتك إليها، أو إختر الشحن لجميع المناطق التي تبيع لها.

en: This controls which shipping address is used by default.
ar_MA: يتحكم هذا الخيار بعنوان الشحن الإفتراضي.

en: Shipping Destination
ar_MA: وجهة الشحن

en: Hide shipping costs until an address is entered
ar_MA: إخفاء تكاليف الشحن حتى إدخال عنوان الشحن

en: Enable the shipping calculator on the cart page
ar_MA: تفعيل حاسبة تكاليف الشحن في صفحة سلة المشتريات

en: Shipping Options
ar_MA: خيارات الشحن

en: Only allow reviews from "verified owners"
ar_MA: تفعيل المراجعات فقط لـ "الملاك الموثوقين"

en: Show "verified owner" label for customer reviews
ar_MA: إظهار علامة "مالك موثوق" في المراجعات

en: Ratings are required to leave a review
ar_MA: التقييم مطلوب عند إضافة مراجعة

en: Enable ratings on reviews
ar_MA: تفعيل التقييم في المراجعات

en: Product Ratings
ar_MA: تقييمات المنتج

en: This controls what unit you will define lengths in.
ar_MA: يتحكم بالوحدة المستخدمة لتحديد الطول.

en: Dimensions Unit
ar_MA: وحدة قياس الأبعاد

en: This controls what unit you will define weights in.
ar_MA: يتحكم بالوحدة المستخدمة لتحديد الأوزان.

en: Weight Unit
ar_MA: وحدة قياس الوزن

en: Measurements
ar_MA: المقاسات

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
ar_MA: تفعيل هذا الخيار سيعطي تصريح للتحميلات والطلب لا يزال (قيد التنفيذ) وليس (مكتمل).

en: Grant access to downloadable products after payment
ar_MA: إعطاء تصريح بتحميل المنتج بعد الدفع مباشرةً.

en: This setting does not apply to guest purchases.
ar_MA: هذا الخيار لا يتطبق للمشترين الزوار والذين لا يمتلكون حساب مسجل.

en: Downloads require login
ar_MA: التحميل يتطلب تسجيل الدخول

en: Access Restriction
ar_MA: تقييد تصريح التحميل

en: Redirect only
ar_MA: التحويل فقط

en: Force Downloads
ar_MA: فرض التحميلات

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
ar_MA: فرض التحميلات سيبقي الروابط مخبئة، لكن بعض الخودام قد تخدم الملفات كبيرة الحجم بشكل لا يعتمد عليه. إذا كانت الخاصيتان <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> مدعومة، فبإمكانها خدمة التحميلات. (الخادم يتطلب <code>mod_xsendfile</code>).

en: File Download Method
ar_MA: طريقة تحميل الملف

en: Never show stock amount
ar_MA: لا تعرض كمية المخزون أبدًا

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
ar_MA: اعرض الكمية فقط عندما تكون منخفضة المخزون. مثال: "3 منتجات فقط متبقية في المخزون"

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
ar_MA: اعرض الكمية دائمًا. مثال: "12 منتج متوفر في المخزون"

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
ar_MA: يتحكم بطريقة عرض المخزون في واجهة المتجر.

en: Stock Display Format
ar_MA: صيغة عرض المخزون

en: Hide out of stock items from the catalog
ar_MA: إخفاء المنتجات الغير متوفرة في المخزون

en: Out Of Stock Visibility
ar_MA: عرض المنتجات الغير متوفرة في المخزون

en: Out Of Stock Threshold
ar_MA: عدد المنتجات المتبقية لتعليم المنتج كـ ‪)‬غير متوفر في المخزون‪(‬

en: Low Stock Threshold
ar_MA: عدد المنتجات المتبقية لتعليم المنتج كـ منخفض المخزون

en: Notification Recipient(s)
ar_MA: مستلم التنبيهات

en: Enable out of stock notifications
ar_MA: تفعيل تنبيهات المخزون الغير متوفر

en: Enable low stock notifications
ar_MA: تفعيل تنبيهات المخزون المخفض

en: Notifications
ar_MA: التنبيهات

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
ar_MA: تعليق المخزون (للطلبات الغير مدفوعة) بعد الدقائق المحددة. حين الوصول للحد المعطى من الدقائق، سيتم إلغاء الطلب. أتركه فارغًا للتعطيل.

en: Hold Stock (minutes)
ar_MA: تعليق المخزون (بالدقائق)

en: Enable stock management
ar_MA: تفعيل إدارة المخزون

en: Manage Stock
ar_MA: إدارة المخزون

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
ar_MA: لإضافة نافذة عرض الصور الخاصة بووكومرس. معرض صور المنتجات سيتم فتحه في نافذة عرض الصور.

en: Enable Lightbox for product images
ar_MA: تفعيل نافذة عرض الصور للمنتج

en: Product Image Gallery
ar_MA: معرض صور المنتج

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
ar_MA: هذا المقاس غالبًا يستخدم لمعرض صور المنتج في صفحته.

en: Product Thumbnails
ar_MA: الصور المصغرة للمنتجات

en: This is the size used by the main image on the product page.
ar_MA: هذا المقاس المستخدم بواسطة الصورة الرئيسية للمنتج في صفحته.

en: Single Product Image
ar_MA: صورة المنتج

en: This size is usually used in product listings
ar_MA: هذا المقاس غالبًا يستخدم في صفحات عرض المنتجات.

en: Catalog Images
ar_MA: صور قائمة المنتجات

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
ar_MA: تؤثر هذه الإعدادات على عرض ومقاسات صور قائمة المنتجات - العرض في واجهة المتجر قد يتأثر بتنسيقات CSS. ربما تحتاج <a href="%s">إعادة توليد الصور المصغرة</a> بعد تغيير هذه الإعدادات.

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
ar_MA: تفعيل إضافة المنتج للسلة بدون تحديث الصفحة (AJAX) في الأرشيفات

en: Redirect to the cart page after successful addition
ar_MA: التحويل إلى صفحة سلة المشتريات بعد إضافة المنتج بنجاح

en: Add to cart behaviour
ar_MA: سلوك الإضافة للسلة

en: Sort by price (desc)
ar_MA: الترتيب حسب السعر الأدنى

en: Sort by price (asc)
ar_MA: الترتيب حسب السعر الأعلى

en: Sort by most recent
ar_MA: الترتيب حسب الأحدث

en: Average Rating
ar_MA: متوسط التقييم

en: Popularity (sales)
ar_MA: الشهرة حسب المبيعات

en: Default sorting (custom ordering + name)
ar_MA: الإفتراضي

en: This controls the default sort order of the catalog.
ar_MA: هذا الخيار يحدد الترتيب الافتراضي للمنتجات في القائمة

en: Default Product Sorting
ar_MA: الترتيب الإفتراضي للمنتجات

en: Show subcategories
ar_MA: عرض التصنيفات الفرعية

en: This controls what is shown on category archives.
ar_MA: يتحكم بما سيعرض في صفحات التصنيفات.

en: Default Category Display
ar_MA: ما يعرض إفتراضيًا في صفحات التصنيفات

en: Show products
ar_MA: عرض المنتجات

en: This controls what is shown on the product archive.
ar_MA: يتحكم بما سيعرض في صفحة عرض المنتجات.

en: Shop Page Display
ar_MA: ما يعرض في صفحة المتجر

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
ar_MA: يحدد الصفحة الرئيسية لمتجرك - حيث مكان عرض منتجاتك.

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
ar_MA: اسم صفحة المتجر يمكن إستخدامه أيضًا في <a href="%s">الروابط الدائمة للمنتجات</a>.

en: Shop Page
ar_MA: صفحة المتجر

en: Shop & Product Pages
ar_MA: صفحات المتجر والمنتج

en: Display
ar_MA: العرض

en: Integration
ar_MA: التكامل

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
ar_MA: يحدد هذا الخيار عدد الأرقام بعد الفاصل. مثال لرقمين: 12.00 ومثال لثلاثة أرقام: 12.000

en: Number of Decimals
ar_MA: عدد الأرقام العشرية

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
ar_MA: يحدد هذا الخيار فاصل الأعداد العشرية في الأسعار المعروضة. مثال: 10.99, 12.00, 33.33

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
ar_MA: يحدد هذا الخيار فاصل الآلاف في الأسعار المعروضة. مثال: 1,000, 1,200, 5,555

en: This controls the position of the currency symbol.
ar_MA: يتحكم هذا الخيار بموضع عرض رمز العملة.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ar_MA: يتحكم هذا الخيار بالعملة التي تعرض بها الأسعار في المتجر وبوابات الدفع التي تقبلها.

en: Currency
ar_MA: العملة

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
ar_MA: الخيارات التالية تتعلق بكيفية عرض الأسعار في واجهة المتجر.

en: Currency Options
ar_MA: خيارات العملة

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ar_MA: هذا المتجر اختباري وهو لأغراض تجريبية &mdash; لن يتم إستقبال أي طلبات

en: Store Notice Text
ar_MA: نص التنبه

en: Enable site-wide store notice text
ar_MA: تفعيل تنبيه ليتم عرضه في جميع أرجاء المتجر.

en: Store Notice
ar_MA: تنبيه المتجر

en: Geolocate (with page caching support)
ar_MA: تحديد جغرافي (مع دعم التخزين المؤقت للصفحة)

en: Geolocate
ar_MA: تحديد جغرافي

en: Shop base address
ar_MA: عنوان المتجر

en: Specific Countries
ar_MA: دول محددة

en: Sell to All Countries
ar_MA: البيع لجميع الدول

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
ar_MA: هذا الخيار يجعلك تحد من الدول التي ترغب في البيع لها.

en: Selling Location(s)
ar_MA: دول البيع

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
ar_MA: هذه هي الدولة الأم لمشروعك. سيتم حساب الضرائب حسب دولتك.

en: Base Location
ar_MA: الدولة

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
ar_MA: اللون الرئيسي لنص محتوى البريد. الإفتراضي هو <code>#505050</code>.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
ar_MA: خلفية الصندوق الرئيسي الذي يحوي تفاصيل البريد. الإفتراضي هو <code>#fdfdfd</code>.

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
ar_MA: لون خلفية قوالب البريد الإلكتروني. الإفتراضي هو <code>#f5f5f5</code>.

en: Background Colour
ar_MA: لون الخلفية

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
ar_MA: اللون الأساسي لقوالب البريد الإلكتروني. الإفتراضي هو <code>#557da1</code>.

en: Base Colour
ar_MA: اللون الأساسي

en: Powered by WooCommerce
ar_MA: يعمل بفخر على ووكومرس

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
ar_MA: النص الظاهر في ذيل البريد الإلكتروني.

en: Header Image
ar_MA: صورة الهيدر

en: Email Template
ar_MA: قالب البريد

en: "From" Name
ar_MA: اسم "المرسل"

en: Email Sender Options
ar_MA: خيارات مرسل البريد الإلكتروني

en: Email Options
ar_MA: خيارات البريد

en: Emails
ar_MA: البريد الإلكتروني

en: Gateway ID
ar_MA: معرف البوابة

en: Gateway
ar_MA: بوابة الدفع

en: Gateway Display Order
ar_MA: ترتيب عرض بوابات الدفع

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
ar_MA: بوابات الدفع المنصبة معروضة بالأسفل. أسحب البوابات للتحكم بترتيب عرضها في واجهة المتجر.

en: Payment Gateways
ar_MA: بوابات الدفع

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
ar_MA: اسم رابط النهاية لصفحة انهاء الطلب &larr; إضافة وسيلة دفع

en: Add Payment Method
ar_MA: إضافة وسيلة دفع

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
ar_MA: اسم رابط النهاية لصفحة انهاء الطلب &larr; تم إستقبال الطلب

en: Order Received
ar_MA: تم إستلام الطلب

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
ar_MA: اسم رابط النهاية لصفحة انهاء الطلب &larr; الدفع

en: Pay
ar_MA: الدفع

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
ar_MA: أسماء روابط النهاية تضاف إلى رابط الصفحة المعروضة لتنفيذ عمليات محددة أثناء إنهاء الطلب. يجب أن تكون مختلفة وسهلة الفهم.

en: Checkout Endpoints
ar_MA: أسماء روابط النهاية لصفحة إنهاء الطلب

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
ar_MA: إذا قمت بتعيين صفحة لـ "الشروط والأحكام"، سيتم سؤال العميل بقبولها في صفحة انهاء الطلب.

en: Terms and Conditions
ar_MA: صفحة الشروط والأحكام

en: Checkout Page
ar_MA: صفحة إنهاء الطلب

en: Cart Page
ar_MA: صفحة سلة المشتريات

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
ar_MA: يجب أن تكون هذه الصفحات معده مسبقًا ليتمكن ‪)‬ووكومرس‪(‬ من إرسال العملاء لصفحة إنهاء الطلب.

en: Checkout Pages
ar_MA: صفحات إنهاء الطلب

en: Force HTTP when leaving the checkout
ar_MA: إجبار استخدام بروتوكول HTTP عند انهاء الطلب

en: Force secure checkout
ar_MA: فرض إنهاء الطلب الآمن

en: Allows customers to checkout without creating an account.
ar_MA: السماح بالعملاء بإنهاء الطلب بدون إنشاء حساب.

en: Enable guest checkout
ar_MA: تفعيل إنهاء الطلب للزوار

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
ar_MA: عند تطبيق عدة قسائم، طبّق أول قسيمة لكامل السعر وطبّق القسيمة الثانية للسعر المخصوم وهكذا.

en: Calculate coupon discounts sequentially
ar_MA: حساب خصومات القسائم تسلسليًا

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
ar_MA: بالإمكان تطبيق القسائم من خلال صفحة السلة أو صفحة إنهاء الطلب.

en: Enable the use of coupons
ar_MA: تفعيل القسائم

en: Checkout Process
ar_MA: عملية إنهاء الطلب

en: Checkout Options
ar_MA: خيارات إنهاء الطلب

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
ar_MA: التخليص والدفع

en: Enable the REST API
ar_MA: تفعيل REST API

en: General Options
ar_MA: خيارات عامة

en: Automatically generate customer password
ar_MA: توليد كلمة المرور تلقائيًا للمستخدم

en: Automatically generate username from customer email
ar_MA: توليد اسم المستخدم تلقائيًا من بريده الإلكتروني

en: Account Creation
ar_MA: انشاء حساب جديد

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
ar_MA: عرض خيار لتسجيل الدخول في صفحة انهاء الطلب في حال كان المستخدم يمتلك حساب مسبقًا

en: Enable registration on the "My Account" page
ar_MA: تفعيل التسجيل في صفحة ‪)‬حسابي‪(‬

en: Enable registration on the "Checkout" page
ar_MA: تفعيل التسجيل في صفحة (انهاء الطلب)

en: Enable Registration
ar_MA: تفعيل التسجيل

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
ar_MA: اسم رابط النهاية لتسجيل الخروج. تستطيع إضافة هذا الرابط إلى قوائم عبر إدخال رابط مخصص، مثل: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Logout
ar_MA: تسجيل الخروج

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
ar_MA: اسم رابط النهاية لصفحة حسابي &larr; نسيت كلمة المرور

en: Lost Password
ar_MA: نسيت كلمة المرور

en: Endpoint for the My Account &rarr; Addresses page
ar_MA: اسم رابط النهاية "الحساب الخاص بي" &rarr; عناوين الصفحة

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
ar_MA: اسم رابط النهاية لصفحة حسابي &larr; تعديل الحساب

en: Edit Account
ar_MA: تعديل الحساب

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
ar_MA: اسم رابط النهاية لصفحة حسابي &larr; عرض الطلب

en: View Order
ar_MA: عرض الطلب

en: My Account Endpoints
ar_MA: أسماء روابط النهاية لصفحة حساب المستخدم

en: Page contents:
ar_MA: محتويات الصفحة:

en: My Account Page
ar_MA: صفحة (حسابي)

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
ar_MA: يجب إعداد هذه الصفحات ليتمكن ووكومرس من تحديد مكان إرسال المستخدمين للصفحات المتعلقة بحساباتهم في المتجر.

en: Account Pages
ar_MA: صفحات الحساب

en: Accounts
ar_MA: الحسابات

en: Totals
ar_MA: المجموع

en: Total sales minus shipping and tax.
ar_MA: مجموع المبيعات بدون الضرائب والشحن

en: Net profit
ar_MA: الأرباح الصافية

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
ar_MA: مجموع الشحن، مع طلباتك.

en: Total Shipping
ar_MA: مجموع الشحن

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
ar_MA: مجموع المبيعات، مع طلباتك.

en: Total Sales
ar_MA: مجموع المبيعات

en: Period
ar_MA: فترة

en: No taxes found in this period
ar_MA: لم يتم العثور على ضرائب فى هذه الفترة

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
ar_MA: هذا هو إجمالى الضريبة لهذا المعدل (ضريبة الشحن + الضريبة على المنتجات).

en: Total Tax
ar_MA: مجموع الضرائب

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
ar_MA: هذا هو إجمالى ضريبة الشحن للطلبية الخاصة بك.

en: Shipping Tax Amount
ar_MA: قيمة ضريبة الشحن

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
ar_MA: هذا هو إجمالى الضرائب على الطلبية الخاصة بك.

en: Tax Amount
ar_MA: قيمة الضريبة

en: Number of Orders
ar_MA: عدد الطلبات

en: Rate
ar_MA: المبلغ

en: Units in stock
ar_MA: عدد الوحدات في المخزون

en: Parent
ar_MA: الأب

en: product
ar_MA: المنتج

en: No products found.
ar_MA: لم يتم إيجاد منتجات.

en: Sales amount
ar_MA: قيمة المبيعات

en: &larr; Choose a product to view stats
ar_MA: اختر منتجًا لعرض إحصائياته &larr;

en: Top Earners
ar_MA: الأكثر ربحًا

en: Top Freebies
ar_MA: أعلى المنتجات المجانية

en: No products found in range
ar_MA: لم يتم ايجاد منتجات

en: Top Sellers
ar_MA: الأكثر مبيعًا

en: Product Search
ar_MA: بحث المنتج

en: Reset
ar_MA: إستعادة

en: Showing reports for:
ar_MA: عرض التقارير عن:

en: %s purchases for the selected items
ar_MA: %s مشتريات للمنتجات المحددة.

en: %s sales for the selected items
ar_MA: %s مبيعات للمنتجات المحددة.

en: Net Sales amount
ar_MA: كمية صافي المبيعات

en: Gross Sales amount
ar_MA: كمية إجمالي المبيعات

en: Shipping amount
ar_MA: كمية الشحن

en: Average net sales amount
ar_MA: متوسط صافي مبلغ المبيعات

en: Number of orders
ar_MA: عدد الطلبات

en: Number of items sold
ar_MA: عدد السلع المباعة

en: %s worth of coupons used
ar_MA: %s قيمة القسائم المستخدمة

en: %s charged for shipping
ar_MA: %s تكلفة شحن الطلبات

en: %s items purchased
ar_MA: %s منتج تم شراءه

en: %s orders placed
ar_MA: %s طلبات مؤكدة

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
ar_MA: هذا هو ملخص مجموع الطلبات بعد أي مبالغ مسترجعة بإستثناء تكاليف الشحن والضرائب.

en: %s net sales in this period
ar_MA: ‏%s صافي المبيعات في هذه الفترة

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
ar_MA: هذا هو ملخص مجموع الطلبات بعد أي مبالغ مسترجعة ومتضمنًا تكاليف الشحن والضرائب.

en: %s gross sales in this period
ar_MA: ‏%s إجمالي المبيعات في هذه الفترة

en: %s average net monthly sales
ar_MA: %s متوسط المبيعات الشهرية

en: %s average net daily sales
ar_MA: %s متوسط ​​المبيعات اليومية

en: &larr; Choose a category to view stats
ar_MA: اختر تصنيفًا لعرض إحصائياته &larr;

en: All
ar_MA: الكل

en: None
ar_MA: بلا

en: Select categories&hellip;
ar_MA: اختر التصنيفات&hellip;

en: %s sales in %s
ar_MA: %s مبيعات في %s

en: No out of stock products found.
ar_MA: لم يتم العثور على منتجات غير متوفرة في المخزون

en: No low in stock products found.
ar_MA: لم يتم العثور على منتجات مخفضة المخزون.

en: new users
ar_MA: مستخدمين جدد

en: Signups
ar_MA: تسجيل حسابات

en: guest orders
ar_MA: طلبات زوار

en: customer orders
ar_MA: طلبات عملاء

en: orders
ar_MA: طلبات

en: Guest Orders
ar_MA: طلبات الزوار

en: Customer Orders
ar_MA: طلبات العملاء

en: Guest Sales
ar_MA: مبيعات الزوار

en: Customer Sales
ar_MA: مبيعات العملاء

en: %s signups in this period
ar_MA: تسجيل حسابات في هذه الفترة

en: Last order
ar_MA: الطلب الأخير

en: Money Spent
ar_MA: الأموال المنفقة

en: Location
ar_MA: الموقع

en: Username
ar_MA: اسم المستخدم

en: Name (Last, First)
ar_MA: الاسم (العائلة، الأول)

en: Link previous orders
ar_MA: ربط الطلبات السابقة

en: View orders
ar_MA: عرض الطلبات

en: Refresh stats
ar_MA: تحديث الإحصائيات

en: Search customers
ar_MA: البحث في العملاء

en: Refreshed stats for %s
ar_MA: تم تحديث إحصائيات %s

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
ar_MA[0]: %s ربط الطلبات السابقة
ar_MA[1]: %s ربط الطلبات السابقة
ar_MA[2]: %s ربط الطلبات السابقة
ar_MA[3]: %s ربط الطلبات السابقة
ar_MA[4]: %s ربط الطلبات السابقة
ar_MA[5]: %s ربط الطلبات السابقة

en: No customers found.
ar_MA: لم يتم إيجاد عملاء.

en: Customer
ar_MA: عميل

en: Discount amount
ar_MA: كمية الخصم

en: Number of coupons used
ar_MA: عدد القسائم المستخدمة

en: Export CSV
ar_MA: تصدير بصيغة CSV

en: Most Discount
ar_MA: الأكثر خصمًا

en: No coupons found in range
ar_MA: لم يتم إيجاد قسائم ضمن إختياراتك.

en: Most Popular
ar_MA: الأكثر شهرة

en: No used coupons found
ar_MA: لم يتم إيجاد قسائم مستخدمة.

en: Show
ar_MA: عرض

en: All coupons
ar_MA: جميع القسائم

en: Choose coupons&hellip;
ar_MA: &hellip;اختر القسائم

en: Filter by coupon
ar_MA: الفرز حسب القسيمة

en: Last 7 Days
ar_MA: آخر 7 أيام

en: This Month
ar_MA: الشهر الجاري

en: Last Month
ar_MA: الشهر السابق

en: Year
ar_MA: السنة الحالية

en: %s coupons used in total
ar_MA: %s مجموع الكوبونات المستخدمة

en: %s discounts in total
ar_MA: مجموع الخصومات هو %s

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
ar_MA[0]: لم يتم بيع أي عنصر في الأيام السابقة
ar_MA[1]: تم بيع عنصر واحد في الأيام السابقة
ar_MA[2]: تم بيع %d عناصر في الـ %d أيام السابقة
ar_MA[3]: تم بيع %d عناصر في الـ %d أيام السابقة
ar_MA[4]: تم بيع %d عناصر في الـ %d أيام السابقة
ar_MA[5]: تم بيع %d عناصر في الـ %d أيام السابقة

en: Sold %s worth in the last %d days
ar_MA: تم بيع %s في الـ %d أيام السابقة

en: Variation description
ar_MA: وصف النوع

en: Tax class.
ar_MA: فئة الضريبة‪.‬

en: Same as parent
ar_MA: مثل المنتج الأصلي

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
ar_MA: الأبعاد (ط×ع×ار)

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
ar_MA: أدخل وزن النوع أو دعه فارغ لاستخدام إعدادات المنتج الأصلي

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
ar_MA: أدخل الكمية لتفعيل تحديد كميات النوع، أو دعها فارغة لاستعمال اعدادات المنتج الأصلي.

en: Sale end date
ar_MA: انتهاء الأخير للبيع:

en: Sale start date
ar_MA: اليوم الأول للبيع:

en: Cancel schedule
ar_MA: إلغاء الجدولة

en: Sale price
ar_MA: سعر البيع

en: Variation price (required)
ar_MA: سعر النوع (مطلوب)

en: Regular price
ar_MA: السعر الإعتيادي

en: Enable this option to enable stock management at variation level
ar_MA: فعل هذا الخيار لتتمكن من إدارة مخزون هذا النوع.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
ar_MA: فعل هذا الخيار اذا كان المنتج غير رقمي ولا تطبق عليه رسوم الشحن.

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
ar_MA: تفعيل هذا الخيار يمكن المشتري من تحميل ملفات بعد شراء النوع.

en: Enabled
ar_MA: تفعيل

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
ar_MA: أدخل رمز تعريف لهذا النوع أو أتركه فارغ لاستخدام رمز المنتج

en: Upload an image
ar_MA: رفع صورة

en: Remove this image
ar_MA: إزالة الصورة

en: Any
ar_MA: أي

en: Insert file URL
ar_MA: أدرج الرابط

en: Choose file
ar_MA: اختر ملفًا

en: File Name
ar_MA: اسم الملف

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
ar_MA: أدخل نصًا أو بعض الخصائص. يتم فصلها بواسطة الرمز: "%s".

en: "%s" separate terms
ar_MA: "%s" منتجات منفصلة

en: Add new
ar_MA: إضافة المزيد

en: Select terms
ar_MA: تحديد الأنواع

en: Shipping Method
ar_MA: طريقة الشحن

en: Shipping Name
ar_MA: اسم الشحن

en: ID:
ar_MA: رقم التعريف:

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
ar_MA: بواسطة

en: Optional
ar_MA: إختياري

en: Or, enter tax rate ID:
ar_MA: أو أدخل رقم تعريف الضريبة:

en: Rate %
ar_MA: السعر %

en: Rate code
ar_MA: شفرة السعر

en: Tax class
ar_MA: فئة الضريبة

en: Rate name
ar_MA: اسم السعر

en: Add tax
ar_MA: اضافة ضريبة

en: Add products
ar_MA: اضافة منتجات

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
ar_MA: إعادة %s يدويًا

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
ar_MA: سوف تحتاج حل مشكلة ارجاع المبلغ يدويا بواسطة بوابة الدفع بعد استخدام هذه

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
ar_MA: مبلغ معاد %s عبر %s

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
ar_MA: بوابة الدفع المستخدمة لوضع هذا النظام لا يدعم الاسترداد التلقائي للاموال

en: Payment Gateway
ar_MA: بوابة الدفع

en: Reason for refund (optional)
ar_MA: سبب الإعادة (إختياري)

en: Refund amount
ar_MA: إعادة القيمة

en: Total available to refund
ar_MA: القيمة المتاحة لإعادتها

en: Amount already refunded
ar_MA: القيمة المعادة مسبقًا

en: Restock refunded items
ar_MA: إعادة مخزون العناصر المعادة

en: Save
ar_MA: حفظ

en: Add shipping cost
ar_MA: إضافة تكلفة شحن

en: Add fee
ar_MA: إضافة رسوم إضافية

en: Add product(s)
ar_MA: إضافة منتجات

en: Calculate Total
ar_MA: حساب المجموع

en: Calculate Taxes
ar_MA: حساب الضرائب

en: Refund
ar_MA: إعادة المبلغ

en: To edit this order change the status back to "Pending"
ar_MA: للتعديل على هذا الطلب أعد وضع الطلب إلى "في الإنتظار\

en: Refunded
ar_MA: المبلغ المعاد

en: Order Total
ar_MA: مجموع الطلب

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
ar_MA: هذه هي تكاليف تجهيز وشحن الطلب.

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
ar_MA: هذا هو مجموع الخصم. يتم تحديد الخصومات لكل خط عنصر.

en: Discount
ar_MA: خصم

en: Coupon(s) Used
ar_MA: القسائم المستخدمة

en: Tax
ar_MA: الضرائب

en: Qty
ar_MA: الكمية

en: Cost
ar_MA: التكلفة

en: Item
ar_MA: العنصر

en: After pre-tax discounts.
ar_MA: بعد الخصومات (بدون الضريبة)

en: Add&nbsp;meta
ar_MA: إضافة&nbsp;معلومات

en: Product SKU.
ar_MA: كود الصنف

en: No longer exists
ar_MA: لم يعد موجود

en: Variation ID:
ar_MA: معرف النوع

en: Product ID.
ar_MA: معرف المنتج

en: Fee Name
ar_MA: اسم الرسوم

en: Access expires
ar_MA: تنتهي مدة صلاحية الوصول الى

en: Downloads remaining
ar_MA: التحميلات المتبقيه

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
ar_MA[0]: تم التحميل %s مرة
ar_MA[1]: تم التحميل %s مرة
ar_MA[2]: تم التحميل %s مرة
ar_MA[3]: تم التحميل %s مرات
ar_MA[4]: تم التحميل %s مرة
ar_MA[5]: تم التحميل %s مرة

en: Revoke Access
ar_MA: إزالة

en: Add product gallery images
ar_MA: إضافة صور لمعرض المنتج

en: Add to gallery
ar_MA: إضافة للمعرض

en: Add Images to Product Gallery
ar_MA: إضافة صور لمعرض صور المنتج

en: Delete image
ar_MA: حذف الصورة

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
ar_MA: #%s &ndash; ملف التحميل %s لا يمكن استخدامه لانه غير موجود.

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
ar_MA: #%s &ndash; ملف التحميل %s لا يمكن استخدامه لانه امتداه ليس مناسب. الإمتداداتالمناسبه من ضمنها: %s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
ar_MA: #%s &ndash; كود المنتج يجب أن يكون مميزاً

en: Variation #%s of %s
ar_MA: النوع #%s من %s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
ar_MA: ملف التحميل %s لا يمكن استخدامه لانه غير موجود.

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
ar_MA: ملف التحميل %s لا يمكن استخدامه لان امتدادة ليس مناسب. انواع الملفات المتاحة: %s

en: Product SKU must be unique.
ar_MA: يجب أن يكون رمز التعريف مميزًا. (SKU)

en: Go to the last page
ar_MA: الإنتقال للصفحة التالية

en: Go to the next page
ar_MA: الإنتقال للصفحة الأولى

[ctx: number of pages]
en: of
ar_MA: من

en: Current page
ar_MA: الصفحة الحالية

en: Select Page
ar_MA: إختيار صفحة

en: Go to the previous page
ar_MA: الإنتقال للصفحة السابقة

en: Go to the first page
ar_MA: الإنتقال للصفحة الأولى

en: %s item | %s items
ar_MA[0]: ‏%s عنصر
ar_MA[1]: ‏%s عناصر

en: Go
ar_MA: تطبيق

en: Download expiry
ar_MA: تاريخ إنتهاء التحميل

en: Download limit
ar_MA: حدود التحميل

en: Downloadable products
ar_MA: المنتجات القابلة للتحميل

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
ar_MA: ضبط المخزون

en: Set scheduled sale dates
ar_MA: ضبط جدولة للأسعار المخصومة

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
ar_MA: تخفيض الأسعار المخصومة (قيمة ثابتة أو نسبة مئوية)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
ar_MA: رفع الأسعار المخصومة (قيمة ثابتة أو نسبة مئوية)

en: Set sale prices
ar_MA: ضبط الأسعار المخصومة

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
ar_MA: تخفيض الأسعار الإفتراضية (قيمة ثابتة أو نسبة مئوية)

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
ar_MA: رفع الأسعار الإفتراضية (قيمة ثابتة أو نسبة مئوية)

en: Set regular prices
ar_MA: ضبط أسعار إفتراضية

en: Pricing
ar_MA: التسعير

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
ar_MA: ضبط كـ (منتج رقمي)

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
ar_MA: ضبط كـ (قابل للتحميل)

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
ar_MA: ضبط كـ (مفعل)

en: Delete all variations
ar_MA: حذف جميع الأنواع

en: Create variations from all attributes
ar_MA: إنشاء أنواع من جميع الخصائص

en: Add variation
ar_MA: إضافة نوع

en: No default
ar_MA: بلا إفتراضيات

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
ar_MA: هذه هي الخصائص التي ستكون محددة مسبقًا في واجهة المتجر.

en: Default Form Values
ar_MA: القيم الإفتراضية للنموذج

en: Learn more
ar_MA: معرفة المزيد

en: Enable reviews
ar_MA: تفعيل المراجعات

en: Custom ordering position.
ar_MA: ترتيب مخصص للموضع.

en: Menu order
ar_MA: ترتيب المنتج في القائمة

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
ar_MA: fأدخل أي ملاحظة إختيارية لترسل للعميل بعد الشراء.

en: Purchase note
ar_MA: ملاحظة الشراء

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
ar_MA: حدد هذا الخيار لجعل هذا االمنتج جزءًا من منتج مجمَّع.

en: Grouping
ar_MA: التجميع

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
ar_MA: المنتجات التسويقية هي منتجات تعرض في سلة مشتريات العميل، بناءًا على المنتج الذي ينوي شراءه.

en: Cross-sells
ar_MA: منتجات تسويقية

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
ar_MA: هذه منتجات أنت توصي بها بدلًا من المنتج المعروض حاليًا للزائر، كمنتجات أكثر ربحًا أو أفضل جودةً أو أعلى سعرًا من المنتج المعروض.

en: Up-sells
ar_MA: منتجات موصى بها

en: Save attributes
ar_MA: حفظ الخصائص

en: Custom product attribute
ar_MA: خاصية خاصة بالمنتج

en: Close
ar_MA: إغلاق

en: Expand
ar_MA: توسيع

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
ar_MA: تستخدم فئات الشحن بواسطة طرق شحن معينة لتجميع منتجات متشابهة.

en: Shipping class
ar_MA: فئة الشحن

en: No shipping class
ar_MA: بلا فئة شحن

en: LxWxH in decimal form
ar_MA: الطول والعرض والارتفاع بالأرقام

en: Height
ar_MA: الارتفاع

en: Width
ar_MA: العرض

en: Length
ar_MA: الطول

en: Dimensions
ar_MA: الأبعاد

en: Weight in decimal form
ar_MA: الوزن بالأرقام

en: Weight
ar_MA: الوزن

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
ar_MA: تفعيل هذا الخيار للسماح بعملية شراء واحدة فقط لهذا المنتج

en: Sold individually
ar_MA: تباع بشكل فردي

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ar_MA: للتحكم بعرض حالة مخزون المنتج سواءًا كان (متوفر في المخزون) أو (غير متوفر في المخزون) في واجهة المتجر.

en: Stock status
ar_MA: حالة المخزون

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
ar_MA: إذا كانت إدارة المخزون مفعلة، هذا الخيار يتحكم في إتاحة الطلبات المؤجلة لهذا المنتج. إذا كان مفعل، كمية المخزون قد تقل عن 0.

en: Allow, but notify customer
ar_MA: السماح، ولكن نبِّه العميل

en: Do not allow
ar_MA: لا، لا تسمح

en: Allow backorders?
ar_MA: السماح بالطلبات المؤجلة؟

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
ar_MA: كمية المخزون. سيتم استخدامها لجميع الأنواع اذا كان هذا المنتج متعدد الأنواع، ولكن ليس عندك تحديدك لكمية المخزون لكل نوع بشكل منفصل.

en: Stock Qty
ar_MA: الكمية

en: Enable stock management at product level
ar_MA: تفعيل إدارة المخزون

en: Manage stock?
ar_MA: إدارة المخزون؟

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
ar_MA: اختيار فئة الضريبة لهذا المنتج. تستخدم فئات الضريبة على تطبيق معدلات ضريبية مختلفة محددة لأنواع معينة من المنتجات.

en: Tax Class
ar_MA: فئة الضرائب

en: Standard
ar_MA: قياسي

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
ar_MA: تحديد ما إذا كان المنتج خاضع للضرائب، أو مجرد تكلفة شحنه.

[ctx: Tax status]
en: None
ar_MA: بدون

en: Shipping only
ar_MA: للشحن فقط

en: Taxable
ar_MA: خاضع للضريبة

en: Tax Status
ar_MA: حالة الضريبة

en: Music
ar_MA: موسيقى

en: Application/Software
ar_MA: تطبيق/برنامج

en: Standard Product
ar_MA: منتج قياسي

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
ar_MA: اختر نوع التحميل - هذا يتحكم بالـ <a href="%s">schema</a>.

en: Download type
ar_MA: نوع التحميل

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
ar_MA: أكتب عدد الأيام قبل أن ينتهي رابط التحميل، أو أتركه فارغًا.

en: Never
ar_MA: أبدًا

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
ar_MA: أتركه فارغًا لعدد تحميلات غير محدود.

en: Unlimited
ar_MA: غير محدود

en: Add File
ar_MA: اضافة ملف

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
ar_MA: هذا هو URL أو المسار للملف الذى يمكن للعملاء الوصول إليه. يمكن وضع هنا العناوين (URL) المشفرة فقط.

en: File URL
ar_MA: رابط الملف

en: This is the name of the download shown to the customer.
ar_MA: هذا هو اسم التحميل الظاهر للعميل.

en: Downloadable files
ar_MA: منتجات قابله للتحميل

en: The sale will end at the beginning of the set date.
ar_MA: سينتهي الخصم في بداية التاريخ المحدد.

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
ar_MA: إلى&hellip;

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
ar_MA: من&hellip;

en: Sale price dates
ar_MA: مواعيد الخصومات

en: Schedule
ar_MA: ضبط تاريخ للسعر المخصوم

en: Sale Price
ar_MA: السعر بعد الخصم

en: Regular Price
ar_MA: السعر الإفتراضي

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
ar_MA: سيظهر هذا النص على زر الرابط الخارجي للمنتج.

[ctx: placeholder]
en: Buy product
ar_MA: شراء المنتج

en: Button text
ar_MA: نص الزر

en: Enter the external URL to the product.
ar_MA: أضف الرابط الخارجي للمنتج.

en: Product URL
ar_MA: رابط المنتج

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
ar_MA: الرمز التعريفي SKU يشير إلى (وحدة حفظ المخزون)، وهو رمز مميز لكل منتج وخدمة قابلة للشراء.

en: Stock Keeping Unit
ar_MA: الرمز التعريفي

en: Advanced
ar_MA: الإعدادات المتقدمة

en: Variations
ar_MA: الأنواع

en: Linked Products
ar_MA: المنتجات المرتبطة

en: Shipping
ar_MA: الشحن

en: Inventory
ar_MA: المخزون

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
ar_MA: المنتجات القابلة للتحميل تعطي تصريحًا لتحميل ملف بعد شراءها.

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
ar_MA: المنتجات الرقمية هي منتجات غير ملموسة ولا تشحن.

en: Product Type
ar_MA: نوع المنتج

en: Add
ar_MA: إضافة

en: Note to customer
ar_MA: ملاحظة للعميل

en: Private note
ar_MA: ملاحظة خاصة

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
ar_MA: أضف ملاحظة لتكون مرجعًا لك، أو أضف ملاحظة عميل لتنبيهه.

en: Add note
ar_MA: إضافة ملاحظة

en: There are no notes yet.
ar_MA: لا يوجد أي ملاحظات بعد.

en: Delete note
ar_MA: حذف الملاحظة

en: by %s
ar_MA: بواسطة %s

en: added on %1$s at %2$s
ar_MA: أضيفت بتاريخ %1$s في الساعة %2$s

en: Grant Access
ar_MA: السماح بالتحميل

en: Search for a downloadable product&hellip;
ar_MA: ابحث عن منتج قابل للتحميل&hellip;

en: File %d
ar_MA: الملف %d:

en: Customer's notes about the order
ar_MA: ملاحظات العميل حول الطلب

en: Customer Provided Note
ar_MA: ملاحظة للعميل

en: No shipping address set.
ar_MA: لم يتم إضافة عنوان الشحن.

en: Load shipping address
ar_MA: تحميل عنوان الشحن

en: Copy from billing
ar_MA: نسخ من عنوان الفاتورة

en: Shipping Details
ar_MA: تفاصيل الشحن

en: Transaction ID
ar_MA: معرف المعاملة

en: Other
ar_MA: المزيد

en: N/A
ar_MA: غير محدد

en: No billing address set.
ar_MA: لم يتم إضافة عنوان الفاتورة.

en: Address
ar_MA: العنوان

en: Load billing address
ar_MA: تحميل عنوان الفاتورة

en: Billing Details
ar_MA: تفاصيل الفاتورة

en: View other orders
ar_MA: عرض الطلبات الأخرى

en: Customer:
ar_MA: العميل:

en: Order status:
ar_MA: حالة الطلب:

en: h
ar_MA: س

en: Order date:
ar_MA: تاريخ الطلب:

en: General Details
ar_MA: تفاصيل عامة

en: Customer IP
ar_MA: عنوان IP العميل:

en: Payment via %s
ar_MA: الدفع عبر %s

en: Phone
ar_MA: الهاتف

en: Last Name
ar_MA: العائلة

en: First Name
ar_MA: الاسم الأول

en: Save/update the %s
ar_MA: حفظ/تحديث الـ%s

en: Save %s
ar_MA: حفظ %s

en: Apply
ar_MA: تطبيق

en: Regenerate download permissions
ar_MA: إعادة تعيين أذونات التحميل

en: Resend order emails
ar_MA: إعادة إرسال بريد الطلب

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
ar_MA: رمز القسيمة موجود بالفعل - سيفعل هذا الرمز أحدث قسيمة موجودة له.

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
ar_MA: كم مرة يمكن إستخدام هذه القسيمة بواسطة عميل واحد. أدخل البريد الإلكتروني لعنوان الفاتورة الخاص بالضيوف أو اسم المستخدم الخاص بالمستخدمين المسجلين.

en: Usage limit per user
ar_MA: حد الإستخدام لكل عميل

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
ar_MA: الحد الأقصى لعدد العناصر الفردية التي يمكن أن تنطبق عليها التخفيضات من هذه القسيمة عند استخدام تخفيضات المنتج. اتركه فارغا لتطبيقه على جميع السلع المؤهلة في عربة التسوق.

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
ar_MA: تطبيق لجميع العناصر في السلة

en: Limit usage to X items
ar_MA: حد الإستخدام لـ X عناصر

en: How many times this coupon can be used before it is void.
ar_MA: كم مرة يمكن إستخدام هذه القسيمة قبل أن تكون باطلة.

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
ar_MA: إستخدام غير محدود

en: Usage limit per coupon
ar_MA: حد الإستخدام لكل قسيمة

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
ar_MA: قائمة الإيميلات المسموحة لمقارنتها مع عنوان البريد الإلكتروني الخاص بالعميل عنده تأكيده لطلب جديد. أفصل العناوين بفاصلة.

en: No restrictions
ar_MA: بدون قيود

en: Email restrictions
ar_MA: قيود البريد الإلكتروني

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
ar_MA: المنتج لا يجب أن يكون في هذا التصنيف لكي تكون القسيمة صالحة أو لـ (المنتجات المخصومة). المنتجات في هذه التصنيفات لن تكون مخصومة.

en: No categories
ar_MA: لا تصنيفات

en: Exclude categories
ar_MA: التصنيفات المستبعدة

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
ar_MA: المنتج يجب أن يكون في هذا التصنيف لكي تكون القسيمة صالحة، أو لـ (المنتجات المخصومة). المنتجات في هذه التصنيفات ستكون مخصومة.

en: Any category
ar_MA: أي تصنيف

en: Product categories
ar_MA: تصنيفات المنتجات

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
ar_MA: المنتجات التي يجب أن لا تكون مضافة في سلة المشتريات لإستخدام القسيمة، أو لـ (المنتجات المخصومة).

en: Exclude products
ar_MA: المنتجات المستبعدة

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
ar_MA: المنتجات التي يجب أن تكون مضافة في السلة لإستخدام هذه القسيمة. أو لـ (المنتجات المخصومة).

en: Search for a product&hellip;
ar_MA: ابحث عن منتج&hellip;

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
ar_MA: حدد هذا الخيار لجعل القسيمة لا تطبق على المنتجات المخصومة. القسائم المخصصة للمنتج الواحد ستعمل فقط اذا كان المنتج غير مخصوم. القسائم المخصصة لجميع المنتجات ستعمل اذا كانت المنتجات المتواجدة في السلة غير مخصومة.

en: Exclude sale items
ar_MA: استبعاد المنتجات المخصومة

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
ar_MA: حدد هذا الخيار لجعل القسيمة غير قابلة للإستخدام مع قسائم أخرى.

en: Individual use only
ar_MA: أستخدام القسيمة لوحدها فقط

en: No maximum
ar_MA: بلا حد أقصى

en: Maximum spend
ar_MA: حد الإستخدام الأقصى

en: No minimum
ar_MA: بلا حد أدنى

en: Minimum spend
ar_MA: الحد الأدنى لقيمة المشتريات

en: Coupon expiry date
ar_MA: تاريخ إنتهاء القسيمة

en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
ar_MA: قم باختيار محدد الاختيار هذا اذا كان الكوبون يقوم بإعطاء شحن مجاني . <a href="%s">طريقة الشحن المجاني</a> يجب تفعيلها في خيارات الشحن من منطقة الشحن مع تعيين المطالبة بوجود كوبون مجاني " للحصول على الشحن المجاني" (يمكنك معاينة خيارات ومتطلبات الشحن المجاني بالإعدادات ).

en: Allow free shipping
ar_MA: السماح بالشحن المجاني

en: Value of the coupon.
ar_MA: قيمة القسيمة سواءًا كقيمة مالية أو نسبة مئوية حسب إختيارك لنوع الخصم.

en: Discount type
ar_MA: نوع الخصم

en: Usage Limits
ar_MA: حد الإستخدام

en: Usage Restriction
ar_MA: تقييد الإستخدام

en: General
ar_MA: عام

en: Sorry, there has been an error.
ar_MA: نأسف، يبدو أن هناك مشكلة.

en: Upload file and import
ar_MA: رفع الملف واستيراده

en: Delimiter
ar_MA: الفاصل

en: OR enter path to file:
ar_MA: أو أدخل مسار الملف

en: Maximum size: %s
ar_MA: الحجم الأقصى: %s

en: Choose a file from your computer:
ar_MA: اختر ملف من جهازك:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ar_MA: قبل البدء برفع الملف، يجب إصلاح الأعطال التالية:

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ar_MA: الضرائب يجب أن تكون بأعمدة محددة ومرتبة (10 columns). <a href="%s">أضغط هنا لتحميل مثال</a>.

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
ar_MA: مرحبا بك! ارفع ملف CSV يحوي الضرائب لاستيراد محتوياته إلى سوقك. اختر ملف &lrm;.csv المراد رفعه، ثم اضغط "رفع الملف واستيراده".

en: Import Tax Rates
ar_MA: استيراد الضراب

en: View Tax Rates
ar_MA: عرض الضرائب

en: All done!
ar_MA: اكتمل!

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
ar_MA: تكلمه الاستيرد  - تم استيراد<strong>%s</strong> معدلات الضرائب.

en: The CSV is invalid.
ar_MA: ملف CSV غير صالح.

en: The file does not exist, please try again.
ar_MA: الملف غير موجود، رجاءً حاول مجدد.

en: Thank you for selling with WooCommerce.
ar_MA: شكرًا لإستخدامك لووكومرس.

en: Thanks :)
ar_MA: شكرًا :)

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thanks in advance!
ar_MA: إذا كنت تحب <strong>ووكومرس</strong>الرجاء تقييمنا ب %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s. شكرا جزيلاً مسبقا!

en: HTML Email Template
ar_MA: قالب HTML للبريد الإلكتروني

en: Docs
ar_MA: التعليمات

en: Next &rsaquo;
ar_MA: التالي &lsaquo;

en: &lsaquo; Previous
ar_MA: ‏&rsaquo; السابق

en: This Webhook has no log yet.
ar_MA: لا يمتلك هذا الـ Webhook سجلًا بعد.

en: Search Webhooks
ar_MA: البحث عن Webhooks

en: Add Webhook
ar_MA: إضافة Webhook

en: Webhook created successfully.
ar_MA: تم إنشاء الـ Webhook بنجاح.

en: Webhook updated successfully.
ar_MA: تم تحديث الـ Webhook بنجاح.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
ar_MA[0]: لم يتم حذف أي Webhooks بشكل دائم.
ar_MA[1]: تم حذف Webhook واحد بشكل دائم.
ar_MA[2]: تم حذف %d Webhooks بشكل دائم.
ar_MA[3]: تم حذف %d Webhooks بشكل دائم.
ar_MA[4]: تم حذف %d Webhooks بشكل دائم.
ar_MA[5]: تم حذف %d Webhooks بشكل دائم.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
ar_MA[0]: لم يتم إسترجاع أي Webhooks من سلة المهملات.
ar_MA[1]: تم إسترجاع Webhook واحد من سلة المهملات.
ar_MA[2]: تم إسترجاع %d Webhooks من سلة المهملات.
ar_MA[3]: تم إسترجاع %d Webhooks من سلة المهملات.
ar_MA[4]: تم إسترجاع %d Webhooks من سلة المهملات.
ar_MA[5]: تم إسترجاع %d Webhooks من سلة المهملات.

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
ar_MA[0]: لم يتم نقل أي Webhooks إلى سلة المهملات.
ar_MA[1]: تم نقل Webhook واحد إلى سلة المهملات.
ar_MA[3]: تم نقل %d Webhooks إلى سلة المهملات.
ar_MA[4]: تم نقل %d Webhooks إلى سلة المهملات.
ar_MA[5]: تم نقل %d Webhooks إلى سلة المهملات.

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
ar_MA: لا تمتلك التصاريح لحذف Webhooks!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
ar_MA: لا تمتلك التصاريح لتحرير Webhooks!

en: You don't have permissions to create Webhooks!
ar_MA: لا تمتلك التصاريح لإنشاء Webhooks!

en: Webhook created on %s
ar_MA: ‏Webhook تم إنشاءه بتاريخ %s

en: Empty Trash
ar_MA: إفراغ سلة المهملات

en: Move to Trash
ar_MA: نقل لسلة المهملات

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[0]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar_MA[1]: الكل <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
ar_MA: معطلة <span class="count">(%s)</span>

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
ar_MA: متوقفة مؤقتًا <span class="count">(%s)</span>

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
ar_MA: مفعلة <span class="count">(%s)</span>

en: Delivery URL
ar_MA: رابط التوصيل

en: Topic
ar_MA: الحدث

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
ar_MA: يمكنك تعيين مواصفات ومعايير المنتج .<br/><br/><b>Note</b>: حذف بعض المواصفات سيؤدى الى حذفها تلقائيا من المنتجات والمعايير. ولكن انشاء صفه ليس كافي لتعيينها بشكل تلقائى للمنتجات.

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
ar_MA: تصنيفات المنتجات لمتجرك تدار هنا. لتغيير ترتيب التصنيفات في واجهة الموقع، تستطيع السحب والإفلات لترتيبهم.

en: Use image
ar_MA: استخدام صورة

en: Remove image
ar_MA: إزالة صورة

en: Upload/Add image
ar_MA: رفع أو إضافة صورة

en: Thumbnail
ar_MA: الصورة البارزة للتصنيف

en: Both
ar_MA: كلاهما

en: Subcategories
ar_MA: التصنيفات الفرعية

en: Products
ar_MA: منتجات

en: Display type
ar_MA: نوع العرض

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
ar_MA: تساعدك هذه الأداة بإلغاء إعدادات تتبع الإستخدام مما يتسبب بإعادة إظهار إشعار التتبع مرة أخرى وإختيار رفضه أو الموافقة عليه.

en: Reset usage tracking settings
ar_MA: إلغاء إعدادات تتبع الإستخدام

en: Reset Usage Tracking Settings
ar_MA: إلغاء إعدادات تتبع الإستخدام

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
ar_MA: <strong class="red">ملاحظة: </strong>هذا الخيار سيحذف جميع بيانات الضرائب، إستخدمه بحذر.

en: Delete ALL tax rates
ar_MA: حذف جميع بيانات الضرائب

en: Delete all WooCommerce tax rates
ar_MA: حذف جميع بيانات ضرائب المتجر

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
ar_MA: <strong class="red">ملاحظة:</strong> هذه الأداة ستنصب جميع صفحات المتجر المفقودة.  لن يتم إستبدال الصفحات المتواجدة مسبقًا.

en: Install pages
ar_MA: تنصيب الصفحات

en: Install WooCommerce Pages
ar_MA: تنصيب صفحات المتجر

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
ar_MA: <strong class="red">تحذير:</strong>  هذه الأداة ستحذف جميع بيانات جلسة العميل من قاعدة البيانات، متضمنةً أي بيانات حيّة.

en: Clear all sessions
ar_MA: مسح جميع الجلسات

en: Customer Sessions
ar_MA: جلسات العملاء

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
ar_MA: هذه الأداة ستعيد تعيين رتب المدراء والعملاء ومشرفي المتجر لرتبهم الإفتراضية. إستخدم هذه الأداة في حالة عدم قدرة المستخدمين للوصول لصفحات إدارة المتجر.

en: Reset capabilities
ar_MA: إعادة تعيين الرتب

en: Capabilities
ar_MA: الرتب

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
ar_MA: هذه الأداة ستعيد عد مصطلحات المنتجات - مفيدة في حال تغيير إعداداتك لإخفاء منتجاتك من واجهة المتجر.

en: Recount terms
ar_MA: إعادة عد الأنواع

en: Term counts
ar_MA: أعداد النوع

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
ar_MA: هذه الأداة ستمسح جميع التخزينات المنتهية من ووربريس، وليس المتجر فقط.

en: Clear expired transients
ar_MA: مسح التخزينات المنتهية

en: Expired Transients
ar_MA: التخزينات المنتهية

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
ar_MA: هذا الخيار سيمسح التخزينات المؤقتة للمنتجات والمتجر بشكل عام.

en: Clear transients
ar_MA: مسح التخزينات

en: WC Transients
ar_MA: التخزينات المؤقتة

en: Your changes have been saved.
ar_MA: تم حفظ تغييراتك بنجاح.

en: There was an error calling %s
ar_MA: عناك خطأ عطل %s

en: Usage tracking settings successfully reset.
ar_MA: تم إلغاء إعدادات تتبع الإستخدام بنجاح.

en: Tax rates successfully deleted
ar_MA: تم حذف أسعار الضريبة بنجاح

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
ar_MA: تم تنصيب جميع صفحات ووكومرس المفقودة بنجاح.

en: Sessions successfully cleared
ar_MA: تمت إزالة الجلسات بنجاح

en: Terms successfully recounted
ar_MA: الصفات أعيد عدها بنجاح

en: Roles successfully reset
ar_MA: نجحت إعادة تعيين الأساسات

en: %d Transients Rows Cleared
ar_MA: %d من عناصر الذاكرة المؤقتة تم مسحه

en: Product Transients Cleared
ar_MA: ذاكرة المنتجات المؤقتة مسحها

en: Learn more about getting started
ar_MA: اكتشف المزيد من المعلومات حول كيفية البدء

en: Get eCommerce advice in your inbox
ar_MA: استلم نصيحة عن التجارة الإلكترونية على بريدك الإلكتروني

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
ar_MA: شاهد الفيديوهات الإرشادية لووكومرس

en: Learn More
ar_MA: معرفة المزيد

en: Create your first product!
ar_MA: إضافة أول منتج لك!

en: Next Steps
ar_MA: الخطوات التالية

en: No thanks
ar_MA: لا شكرًا

en: Allow
ar_MA: السماح

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
ar_MA: هل تود جعل ووكومرس أكثر إثارةً؟ اسمح لنا بجمع بيانات تشخيصية غير حساسة لإستخدامك، وأحصل على خصم %s على مشترياتك القادمة من ووثيمز. %sالمزيد من المعلومات%s.

en: Your Store is Ready!
ar_MA: متجرك جاهز!

en: Cash on Delivery
ar_MA: الدفع عند الإستلام

en: Check Payments
ar_MA: الدفع عن طريق شيك بنكى

en: PayPal email address
ar_MA: عنوان بريدك الإلكتروني لدى باي بال

en: Rate (%)
ar_MA: السعر (٪)

en: State
ar_MA: الولاية

en: I will enter prices exclusive of tax
ar_MA: سأقوم بإدخال أسعار المنتجات غير متضمنةً الضريبة

en: I will enter prices inclusive of tax
ar_MA: سأقوم بإدخال أسعار المنتجات متضمنةً الضريبة

en: How will you enter product prices?
ar_MA: كيف ستقوم بإدخال أسعار المنتجات؟

en: Yes, I will be charging sales tax
ar_MA: نعم، سأقوم بوضع رسوم لضرائب المبيعات

en: Will you be charging sales tax?
ar_MA: هل ستقوم بوضع رسوم لضرائب المبيعات؟

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
ar_MA: نعم، سأقوم بشحن سلع مادية إلى عملائي

en: Will you be shipping products?
ar_MA: هل ستقوم بشحن منتجات لعملائك؟

en: Shipping &amp; Tax Setup
ar_MA: إعداد الشحن والضرائب

en: yd
ar_MA: ياردة

en: in
ar_MA: بوصة

en: mm
ar_MA: ميليميتر

en: cm
ar_MA: سنتيميتر

en: m
ar_MA: متر

en: Which unit should be used for product dimensions?
ar_MA: ما هي الوحدة التي تود استخدامها لأبعاد المنتجات؟

en: oz
ar_MA: أوقية

en: lbs
ar_MA: رطل

en: g
ar_MA: جرام

en: kg
ar_MA: كيلوجرام

en: Which unit should be used for product weights?
ar_MA: ما هي الوحدة التي تود استخدامها لأوزان المنتجات؟

en: Decimal Separator
ar_MA: فاصل الأرقام العشرية

en: Thousand Separator
ar_MA: فاصل الآلاف

en: Right with space
ar_MA: يسار الرقم مع مسافة

en: Left with space
ar_MA: يمين الرقم مع مسافة

en: Right
ar_MA: يسار الرقم

en: Left
ar_MA: يمين الرقم

en: Currency Position
ar_MA: موضع عرض العملة

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
ar_MA: في حال عدم توفر العملة المرغوبة، تستطيع %sإضافتها لاحقًا%s.

en: Choose a currency&hellip;
ar_MA: اختر عملةً&hellip;

en: Which currency will your store use?
ar_MA: ما هي العملة التي سيستخدمها متجرك؟

en: Where is your store based?
ar_MA: أين يقع متجرك؟

en: Store Locale Setup
ar_MA: الإعداد المحلي للمتجر

en: Skip this step
ar_MA: تجاوز هذه الخطوة

en: Continue
ar_MA: الإستمرار

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
ar_MA: بالإمكان إدارة هذه الصفحات من خلال %sنافذة الصفحات%s في لوحة التحكم بعد إنشاءها. بإمكانك التحكم بظهور هذه الصفحات في موقعك من خلال %sالمظهر > القوائم.%s

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
ar_MA: سيتمكن العملاء المسجلين بإدارة حساباتهم وتفاصيلهم وعرض طلباتهم السابقة من خلال هذه الصفحة.

[ctx: Page title]
en: My Account
ar_MA: حسابي

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
ar_MA: صفحة إنهاء الطلب ستكون حيث يدفع العملاء قيمة مشترياتهم.

[ctx: Page title]
en: Checkout
ar_MA: التخليص والدفع

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
ar_MA: صفحة السلة ستكون حيث يعرض العملاء سلة مشترياتهم ويبدأون بإنهاء الطلب.

[ctx: Page title]
en: Cart
ar_MA: السلة

en: The shop page will display your products.
ar_MA: ستعرض صفحة المتجر منتجاتك.

[ctx: Page title]
en: Shop
ar_MA: المتجر

en: Page Name
ar_MA: اسم الصفحة

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
ar_MA: يحتاج متجرك لبعض الصفحات الأساسية. سيتم إنشاء هذه %sالصفحات%s تلقائيًا (إذا لم تم تكن منشئة مسبقًا):

en: Not right now
ar_MA: ليس الآن

en: Let's Go!
ar_MA: لنبدأ الإعداد!

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
ar_MA: لا تود الإستمرار الآن؟ بإمكانك تجاوز هذه الصفحة إذا كنت لا ترغب بإستكمال هذه الخطوات في الوقت الحالي والعودة إلى لوحة تحكم ووردبريس. تستطيع العودة لهذه الصفحة في أي وقت لاحق!

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
ar_MA: شكرًا لإختيارك ووكومرس لإدارة متجرك الإلكتروني! ستساعدك هذه الصفحة لضبط الإعدادات الأساسية. <strong>هذه الخطوات إختيارية ولن تأخذ من وقتك خمس دقائق.</strong>

en: Welcome to the world of WooCommerce!
ar_MA: مرحبًا بك في عالم ووكومرس!

en: Return to the WordPress Dashboard
ar_MA: العودة إلى لوحة تحكم ووردبريس

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
ar_MA: WooCommerce> معالج الإعداد

en: Ready!
ar_MA: جاهز!

en: Payments
ar_MA: طرق الدفع

en: Shipping &amp; Tax
ar_MA: الشحن والضرائب

en: Store Locale
ar_MA: الإعدادات المحلية

en: Page Setup
ar_MA: صفحات المتجر

en: Introduction
ar_MA: مقدمة

en: Select none
ar_MA: مسح الكل

en: Select all
ar_MA: تحديد الكل

en: Choose countries&hellip;
ar_MA: اختر الدول&hellip;

en: Choose a country&hellip;
ar_MA: اختر دولة&hellip;

en: Select a page&hellip;
ar_MA: اختر صفحة&hellip;

en: Hard Crop?
ar_MA: قص الصورة؟

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
ar_MA: تم تعطيل حجم الصورة بسبب وجود فلتر يقوم بالكتابة فوق القيم الاصلية

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ar_MA: التغييرات التي قمت بها لن يتم حفظها اذا غادرت الصفحة الحالية.

en: Your settings have been saved.
ar_MA: تم حفظ إعداداتك.

en: Taxes by date
ar_MA: الضرائب بالتاريخ

en: Taxes by code
ar_MA: الضرائب بالرمز

en: Taxes
ar_MA: الضرائب

en: Most Stocked
ar_MA: الأكثر توافرًا في المخزون

en: Low in stock
ar_MA: منخفض المخزون

en: Customer List
ar_MA: قائمة العملاء

en: Customers vs. Guests
ar_MA: العملاء والزوار

en: Customers
ar_MA: العملاء

en: Coupons by date
ar_MA: القسائم حسب التاريخ

en: Sales by category
ar_MA: المبيعات حسب التصنيف

en: Sales by product
ar_MA: المبيعات حسب المنتج

en: Sales by date
ar_MA: المبيعات حسب التاريخ

en: Orders
ar_MA: الطلبات

en: Customer Shipping Address
ar_MA: عنوان الشحن للعميل

en: Email
ar_MA: البريد الإلكتروني

en: Telephone
ar_MA: الهاتف

en: State/County or state code
ar_MA: اسم المنطقة أو رمز الولاية، مثال: NY

en: State/County
ar_MA: المنطقة/الولاية

en: Select a country&hellip;
ar_MA: اختر دولة&hellip;

en: Country
ar_MA: الدولة

en: Postcode
ar_MA: الرمز البريدي

en: City
ar_MA: المدينة

en: Address 2
ar_MA: العنوان 2

en: Address 1
ar_MA: العنوان 1

en: Company
ar_MA: الشركة

en: Last name
ar_MA: اسم العائلة

en: First name
ar_MA: الاسم الأول

en: Customer Billing Address
ar_MA: عنوان فاتورة العميل

en: Cancel
ar_MA: إلغاء

en: OK
ar_MA: موافق

en: Featured Product
ar_MA: منتج مميز.

en: Enable this option to feature this product.
ar_MA: فعل هذا الخيار للمنتجات المميزة.

en: Catalog visibility:
ar_MA: عرض المنتج في:

en: Hidden
ar_MA: مخفي

en: Search
ar_MA: البحث

en: Catalog
ar_MA: قائمة المنتجات

en: Catalog/search
ar_MA: القائمة\البحث

en: Description (optional)
ar_MA: الوصف (إختياري)

en: Coupon code
ar_MA: رمز القسيمة

en: Product name
ar_MA: اسم المنتج

en: Search for a customer&hellip;
ar_MA: البحث عن عميل&hellip;

en: Show all types
ar_MA: إظهار جميع الأنواع

en: Simple product
ar_MA: منتج بسيط

en: Variable product
ar_MA: منتج متعدد الأنواع

en: External/Affiliate product
ar_MA: منتج خارجي

en: Grouped product
ar_MA: منتج مجمع

en: Show all product types
ar_MA: إظهار جميع أنواع المنتجات

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
ar_MA[0]: لم يتم تغيير حالة أي طلب.
ar_MA[1]: تم تغيير حالة طلب واحد.
ar_MA[2]: تم تغيير حالة طلبين.
ar_MA[3]: تم تغيير حالة %s طلبات
ar_MA[4]: تم تغيير حالة %s طلب
ar_MA[5]: تم تغيير حالة %s طلب

en: Order status changed by bulk edit:
ar_MA: تم تغيير حالة الطلب عبر تحرير:

en: Mark complete
ar_MA: وضع علامة (مكتمل)

en: Mark on-hold
ar_MA: وضع علامة (بإنتظار العمل عليه)

en: Mark processing
ar_MA: وضع علامة (قيد التنفيذ)

en: Sort Products
ar_MA: ترتيب المنتجات

en: Complete
ar_MA: (مكتمل)

en: Processing
ar_MA: (قيد التنفيذ)

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
ar_MA: ‏%s بواسطة %s

en: Guest
ar_MA: زائر

en: Tel:
ar_MA: الهاتف:

en: Billing
ar_MA: الفاتورة

en: %d note | %d notes
ar_MA[0]: %d ملاحظة
ar_MA[1]: %d ملاحظة

en: plus %d other note | plus %d other notes
ar_MA[0]: بالإضافة إلى %d ملاحظة أخرى
ar_MA[1]: بالإضافة إلى %d ملاحظة أخرى

en: Via
ar_MA: عبر

en: %d item | %d items
ar_MA[0]: %d منتج
ar_MA[1]: %d منتج

en: Unpublished
ar_MA: غير منشور

en: View
ar_MA: عرض

en: View &#8220;%s&#8221;
ar_MA: عرض &#8220;%s&#8221;

en: Preview
ar_MA: معاينة

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ar_MA: معاينة &#8220;%s&#8221;

en: Delete Permanently
ar_MA: حذف بشكل دائم

en: Delete this item permanently
ar_MA: حذف هذا العنصر بشكل دائم

en: Trash
ar_MA: سلة المهملات

en: Move this item to the Trash
ar_MA: نقل إلى سلة المهملات

en: Restore
ar_MA: استعادة

en: Restore this item from the Trash
ar_MA: استعادة هذا العنصر من سلة المهملات

en: Quick&nbsp;Edit
ar_MA: تحرير سريع

en: Edit this item inline
ar_MA: تحرير سريع بدون مغادرة الصفحة

en: Edit this item
ar_MA: تحرير هذا العنصر

en: No
ar_MA: لا

en: Yes
ar_MA: نعم

en: Toggle featured
ar_MA: تعليم كمنتج بارز

en: Variable
ar_MA: متعدد الأنواع

en: Simple
ar_MA: بسيط

en: Downloadable
ar_MA: منتج قابل للتحميل

en: Virtual
ar_MA: منتج رقمي

en: External/Affiliate
ar_MA: خارجي ذو صلة

en: Grouped
ar_MA: مجموعة

en: Actions
ar_MA: الإجراءات

en: Total
ar_MA: المجموع

en: Order Notes
ar_MA: ملاحظات الطلب

en: Customer Message
ar_MA: رسالة العميل

en: Ship to
ar_MA: الشحن إلى

en: Purchased
ar_MA: ما تم شراءه

en: Order
ar_MA: الطلب

en: Status
ar_MA: الحالة

en: Expiry date
ar_MA: تاريخ الانتهاء

en: Usage / Limit
ar_MA: الإستخدام / الحد

en: Product IDs
ar_MA: معرفات المنتجات

en: Coupon amount
ar_MA: قيمة القسيمة

en: Coupon type
ar_MA: نوع القسيمة

en: Code
ar_MA: الرمز

en: Date
ar_MA: التاريخ

en: Tags
ar_MA: الوسوم

en: Categories
ar_MA: التصنيفات

en: Price
ar_MA: السعر

en: Stock
ar_MA: المخزون

en: SKU
ar_MA: الرمز التعريفي

en: Image
ar_MA: الصورة

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
ar_MA[0]: %s تم استرجاع القسيمة من سلة المحذوفات.
ar_MA[1]: %s تم استرجاع القسيمة من سلة المحذوفات.

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
ar_MA[0]: %s نقلت القسيمة إلى سلة المهملات.
ar_MA[1]: %s نقلت القسيمة إلى سلة المهملات.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
ar_MA[0]: %s القسيمة حذفت بشكل دائم.
ar_MA[1]: %s القسيمة حذفت بشكل دائم.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
ar_MA[0]: %s القسيمة ليست محدثة، شخص ما قام بتحريرها.
ar_MA[1]: %s القسيمة ليست محدثة، شخص ما قام بتحريرها.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
ar_MA[0]: %s تم تحديث القسيمة.
ar_MA[1]: %s تم تحديث القسيمة.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
ar_MA[0]: %s تم استرجاع الطلب من سلة المحذوفات.
ar_MA[1]: %s تم استرجاع الطلب من سلة المحذوفات.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
ar_MA[0]: %s الطلب حذف بشكل دائم.
ar_MA[1]: %s الطلب حذف بشكل دائم.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
ar_MA[0]: %s الطلب ليس محدث، شخص ما قام بتحريره.
ar_MA[1]: %s الطلب ليس محدث، شخص ما قام بتحريره.

en: %s order updated. | %s orders updated.
ar_MA[0]: %s تم تحديث الطلب.
ar_MA[1]: %s تم تحديث الطلب.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
ar_MA[0]: %s تم استرجاع المنتج من سلة المحذوفات.
ar_MA[1]: %s تم استرجاع المنتج من سلة المحذوفات.

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
ar_MA[0]: %s نقل المنتج إلى سلة المهملات.
ar_MA[1]: %s نقل المنتج إلى سلة المهملات.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
ar_MA[0]: %s المنتج حذف بشكل دائم.
ar_MA[1]: %s المنتج حذف بشكل دائم.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
ar_MA[0]: %s المنتج ليس محدث، شخص ما قام بتحريره.
ar_MA[1]: %s المنتج ليس محدث، شخص ما قام بتحريره.

en: %s product updated. | %s products updated.
ar_MA[0]: %s تم تحديث المنتج
ar_MA[1]: %s تم تحديث المنتج

en: Coupon draft updated.
ar_MA: تم حفظ القسيمة كمسودة.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ar_MA: تمت جدولة القسيمة ليوم: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
ar_MA: تمت إضافة القسيمة.

en: Coupon saved.
ar_MA: تم حفظ القسيمة.

en: Coupon restored to revision from %s
ar_MA: تمت استعادة النسخة (%s) من القسيمة.

en: Coupon updated.
ar_MA: تم تحديث القسيمة.

en: Order updated and email sent.
ar_MA: تم تحديث الطلب وإرسال البريد.

en: Order draft updated.
ar_MA: تم حفظ الطلب كمسودة.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ar_MA: تمت جدولة الطلب ليوم: <strong>%1$s</strong>.

en: Order submitted.
ar_MA: تمت إضافة الطلب.

en: Order saved.
ar_MA: تم حفظ الطلب.

en: Order restored to revision from %s
ar_MA: تمت استعادة النسخة (%s) من الطلب.

en: Order updated.
ar_MA: تم تحديث الطلب.

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
ar_MA: تم حفظ المنتج كمسودة<a target="_blank" href="%s">معاينة المنتج</a>.

en: M j, Y @ G:i
ar_MA: M j، Y @ G:i

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
ar_MA: تمت جدولة المنتج ليوم: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المنتج</a>.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
ar_MA: تمت إضافة المنتج. <a target="_blank" href="%s">معاينة المنتج</a>.

en: Product saved.
ar_MA: تم حفظ المنتج.

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
ar_MA: تم نشر المنتج. <a href="%s">عرض المنتج</a>.

en: Product restored to revision from %s
ar_MA: تمت استعادة النسخة (%s) من المنتج.

en: Product updated.
ar_MA: تم تحديث المتج.

en: Custom field deleted.
ar_MA: تم حذف الحقل الخاص.

en: Custom field updated.
ar_MA: تم تحديث الحقل الخاص.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
ar_MA: تم تحديث المنتج. <a href="%s">عرض المنتج</a>

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
ar_MA: عند الانتهاء من تحرير المنتج الخاص بك برجاء الضغط على زر نشر ليتم نشر المنتج في المتجر

en: Publish Your Product!
ar_MA: نشر المنتج

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
ar_MA: اختياريا يمكنك تعيين فئات لمنتجاتك لجعلها أسهل للتصفح والبحث.

en: Product Categories
ar_MA: تصنيفات المنتجات

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
ar_MA: يمكنك اختياريا "وسم" للمنتجات الخاصة بك هنا. الوسوم تستخدم كوسيلة لوصف المنتجات الخاصة بك لجعلها أسهل للعملاء في العثور عليها.

en: Product Tags
ar_MA: وسوم المنتج

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
ar_MA: تحميل أو تعيين صورة للمنتج الخاص بك هنا. وسيتم عرض هذه الصورة في كتالوج المتجرالخاص بك.

en: Product Images
ar_MA: صور المنتج

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
ar_MA: إضافة ملخص سريع للمنتج الخاص بك هنا. سوف يظهرعلى صفحة المنتج تحت اسم المنتج.

en: Next you'll need to give your product a price.
ar_MA: ستحتاج لإعطاء المنتج الخاص بك سعر.

en: Prices
ar_MA: الأسعار

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
ar_MA: إذا كان شراء هذا المنتج يعطي وصول العملاء إلى ملف للتحميل، على سبيل المثال، البرمجيات، ضع علامه هنا.

en: Downloadable Products
ar_MA: المنتجات القابلة للتحميل

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
ar_MA: ضع علامة في المربع "الكترونى" إذا كان المنتج غير المادي، على سبيل المثال خدمة , و لا تحتاج إلى الشحن.

en: Virtual Products
ar_MA: منتجات افتراضية

en: Finally, external products are for linking off-site.
ar_MA: وأخيرا، المنتجات الخارجية هي لربط المنتجات من خارج الموقع.

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
ar_MA: منتجات مجمعة هي لتجميع العديد من المنتجات بسيطة الى واحدة.

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
ar_MA: المتغير للمنتجات أكثر تعقيدا مثل تي شيرت مع أحجام متعددة.

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
ar_MA: اختر نوع لهذا المنتج. بسيط هو مناسبة لمعظم السلع والخدمات المادية (نوصي إنشاء منتج بسيط في الوقت الراهن).

en: Choose Product Type
ar_MA: اختر نوع المنتج

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
ar_MA: تستطيع وضع وصف كامل لمنتجك هنا.

en: Product Description
ar_MA: وصف المنتج

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
ar_MA: إعط إسماً للمنتج الجديد الخاص بك هنا. هذا الحقل مطلوب، وسيكون ما يراه العملاء في المتجر الخاص بك.

en: Product Name
ar_MA: إسم المنتج

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
ar_MA: ادخل تركيبة مخصصة لإستخدامها. التركيبة المخصصة <strong>يجب</strong> أن تكون مدخله أو سيقوم ووردبريس بإستخدام التركيبة الإفتراضية.

en: Custom Base
ar_MA: تركيبة مخصّصة

en: Shop base with category
ar_MA: shop + التصنيف + المنتج

en: Shop base
ar_MA: shop + المنتج

en: Product
ar_MA: المنتج

en: Default
ar_MA: الإفتراضي

en: Product attribute base
ar_MA: تركيبة مخصّصة

en: Product tag base
ar_MA: تركيبة وسم المنتج

en: Product category base
ar_MA: تركيبة تصنيف المنتج

en: Cheatin&#8217; huh?
ar_MA: تتحايل، ها؟

en: Reviews
ar_MA: المراجعات

en: Coupon Data
ar_MA: بيانات القسيمة

en: %s Actions
ar_MA: إجراءات %s

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
ar_MA: ملاحظة: الصلاحيات تعطى تلقائيا عند تغير حالة الطلب إلى "جار العمل عليه\مكتمل".

en: Downloadable Product Permissions
ar_MA: صلاحيات المنتج القابل للتحميل

en: %s Notes
ar_MA: ملاحظات %s

en: %s Data
ar_MA: بيانات %s

en: Product Gallery
ar_MA: معرض صور المنتج

en: Product Data
ar_MA: بيانات المنتج

en: Product Short Description
ar_MA: الوصف المختصر للمنتج

en: Visit Store
ar_MA: زيارة المتجر

en: Add to Menu
ar_MA: إضافة إلى القائمة

en: Select All
ar_MA: تحديد الكل

en: WooCommerce Endpoints
ar_MA: نقاط نهاية ووكومرس

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
ar_MA: طلبات

en: WooCommerce Settings
ar_MA: إعدادات ووكومرس

en: Sales Reports
ar_MA: تقارير المبيعات

en: Shipping Classes
ar_MA: فئات الشحن

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
ar_MA: استورد <strong>قيم الضرائب</strong> إلى متجرك عبر ملف CSV.

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
ar_MA: أسعار ضرائب ووكومرس (CSV)

en: Official Extensions
ar_MA: الإضافات الرسمية

en: Official Themes
ar_MA: القوالب الرسمية

en: Github Project
ar_MA: مشروع Github

en: WordPress.org Project
ar_MA: مشروع WordPress.org

en: About WooCommerce
ar_MA: حول ووكومرس

en: For more information:
ar_MA: لمزيد من المعلومات:

en: Report a bug
ar_MA: التبليغ عن خطأ

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
ar_MA:  اذا وجدت أي خلل برمجي الرجاء التبليغ عنه عبر فتح تذكرة فى<a href="%s">Github issues</a>. يفضل قراءة <a href="%s">دليل المساهمة</a> يرجى ان يكون الوصف للمشكلة بشكل مختصر ودقيق حتى نستطيع الوصول للمشكلة بشكل اسرع وحلها <a href="%s">تقرير حالة النظام</a>.

en: Found a bug?
ar_MA: هل وجدت خطأً؟

en: View Education Partners
ar_MA: معاينة الشركاء

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
ar_MA: اذا كنت ترغب بمعرفة المزيد عن ووكومرس يتوجب عليك متابعة الموقع الرسمي الخاص بهم ومتابعة الدروس والدورات التعليمية الخاصة بهم

en: Education
ar_MA: التعليم

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
ar_MA: برجاء قبل طلب أي مساعدة نوصي بمراجعة صفحة حالة النظام لفحص أي مشكلة في الضبط الخاص بك للاضافة

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, %splease read our documentation%s. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
ar_MA: يجب عليك فهم التعليمات، واستخدام، أو توسيع نطاق ووكوميرسي، %sالرجاء قراءة الوثائق لدينا. سوف تجد جميع أنواع الموارد بما في ذلك قصاصات ودروس خصوصية وأكثر من ذلك بكثير.%s

en: WooCommerce 101
ar_MA: 101 ووكوميرسي

en: Managing Orders
ar_MA: ادارة الطلبات

en: Coupons
ar_MA: القسائم

en: Reports
ar_MA: تقارير

en: System Status
ar_MA: حالة النظام

en: Simple Products
ar_MA: منتجات بسيطة

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
ar_MA: فئات المنتجات، الكلمات، فئات الشحن، السمات

en: Local Pickup
ar_MA: إستلام من المتجر

en: Local Delivery
ar_MA: التوصيل المحلي

en: Free Shipping
ar_MA: الشحن المجاني

en: Simplify Commerce
ar_MA: تبسيط التجارة

en: PayPal Standard
ar_MA: ‏PayPal القياسي

en: Webhook Settings
ar_MA: اعدادات Webhook

en: Email Settings
ar_MA: خصائص البريد

en: Account Settings
ar_MA: اعدادات الحساب

en: Checkout Settings
ar_MA: إعدادات الطلب الآن

en: Tax Settings
ar_MA: إعدادات الضريبة

en: Product Settings
ar_MA: إعدادات المنتج

en: General Settings
ar_MA: الإعدادات العامّة

en: (Copy)
ar_MA: (نسخة)

en: Product creation failed, could not find original product:
ar_MA: فشلت إضافة المنتج، لا بوجد منتج أصلي:

en: No product to duplicate has been supplied!
ar_MA: لم يختر منتج لمضاعفته!

en: Copy to a new draft
ar_MA: مضاعفة

en: Duplicate
ar_MA: مضاعفة

en: Make a duplicate from this product
ar_MA: أنسخة من هذا المنتج

en: There are no product reviews yet.
ar_MA: لا توجد أي مراجعات للمنتجات بعد.

en: reviewed by
ar_MA: تمت مراجعته بواسطة

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
ar_MA[0]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون
ar_MA[1]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
ar_MA[0]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون
ar_MA[1]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
ar_MA[0]: <strong>%s طلب</strong> بإنتظار العمل عليه
ar_MA[1]: <strong>%s طلب</strong> بإنتظار العمل عليه

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
ar_MA[0]: <strong>%s طلب</strong> بإنتظار التنفيذ
ar_MA[1]: <strong>%s طلب</strong> بإنتظار التنفيذ

en: %s top seller this month (sold %d)
ar_MA: %s هو الأكثر مبيعًا لهذا الشهر (%d بيعت)

en: <strong>%s</strong> net sales this month
ar_MA: <strong>%s</strong> صافي مبيعات هذا الشهر

en: WooCommerce Status
ar_MA: حالة المتجر

en: WooCommerce Recent Reviews
ar_MA: آخر مراجعات المنتجات

en: Are you sure you want to delete this attribute?
ar_MA: هل أنت متأكد من حذف هذه الخاصية؟

en: Add Attribute
ar_MA: إضافة خاصية

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
ar_MA: خصائص المنتجات تمكنك من إضافة المزيد من البيانات عن منتج، مثل المقاس واللون. تستطيع إستخدام هذه الخصائص في الشريط الجانبي للمتجر. الرجاء ملاحظة أنه لا يمكنك إعادة تسمية أحد الخصائص لاحقًا.

en: Add New Attribute
ar_MA: إضافة خاصية جديدة

en: No attributes currently exist.
ar_MA: لا يوجد خصائص حاليًا.

en: Configure terms
ar_MA: ضبط الأنواع

en: Public
ar_MA: عام

en: Delete
ar_MA: حذف

en: Edit
ar_MA: تحرير

en: Terms
ar_MA: الأنواع

en: Order by
ar_MA: طريقة الترتيب

en: Attributes
ar_MA: خصائص

en: Update
ar_MA: تحديث

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
ar_MA: يحدد ترتيب سرد الأنواع في صفحات المنتجات في واجهة المتجر. في حال إستخدام الترتيب المخصص، تستطيع سحب وإفلات الأنواع في هذه الخاصية.

en: Term ID
ar_MA: معرف المصطلح

en: Name (numeric)
ar_MA: الاسم (رقمي)

en: Custom ordering
ar_MA: ترتيب مخصص

en: Default sort order
ar_MA: الترتيب الإفتراضي

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
ar_MA: تحدد طريقة إختيار العميل لأحد الخصائص المرتبطة بالمنتج. من خلال الدخول إلى لوحة التحكم -> المنتجات -> بيانات المنتج -> الخصائص -> القيم، <strong>النص</strong> يسمح بالأدخال اليدوي بينما <strong>قائمة الإختيار</strong> تسمح بخصائص معدة مسبقًا ومعروضة في قائمة منسدلة.

en: Type
ar_MA: النوع

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
ar_MA: فعل هذا الخيار اذا اردت ان تمتلك هذه الخاصية أرشيف للمنتجات في متجرك.

en: Enable Archives?
ar_MA: تفعيل الأرشيفات؟

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
ar_MA: “slug” هو الاسم اللطيف لشيء ما، وهو في العادة يتكون من حروف صغيرة ويحتوي على حروف، أرقام وشرطات فقط.

en: Slug
ar_MA: الاسم اللطيف

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
ar_MA: اسم الخاصية (المعروض في واجهة المتجر)

en: Error: non-existing attribute ID.
ar_MA: خطأ: ID السمة غير موجودة.

en: Edit Attribute
ar_MA: تحرير الخاصية

en: Attribute updated successfully
ar_MA: تم تحديث الخاصية بنجاح

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
ar_MA: الاسم اللطيف "%s"  مستخدم مسبقًا. الرجاء إختيار اسم آخر.

en: Please, provide an attribute name and slug.
ar_MA: فضلًا أضف اسم واسم لطيف للخاصية.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
ar_MA: Slug "%s" غير مسموح به لانه يحنوي مصطلح محجوز للبرنامج. قم بتغيره رجاءً.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
ar_MA: Slug "%s" اطول من المسموخ به (28 حرف كحد اقصى). قم بتقصيره فضلاً.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
ar_MA: هذا المنتج له معلومات ثانوية! من المستحسن ان تحذفها قبل تغير نوع المنتج.

en: You cannot add the same tax rate twice!
ar_MA: لاتستطيع إضافة معدل الضريبة مره اخرى.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
ar_MA: هل تريد منع تحميل هذا الملف بالفعل؟

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
ar_MA: لا يمكن السماح - أما أن المستخدم يمكنه التحميل بالفعل أو أن البريد الإلكتروني لم يحدد، تأكد من البريد ثم أحفظ الطلب.

en: No customer selected
ar_MA: لم تحدد العميل

en: Featured
ar_MA: بارز

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ar_MA: هل تود تحميل معلومات الشحن الخاصة بالعميل؟ هذا سيحذف أي معلومات متعلقة بالشحن تم إدخالها مسبقًا.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
ar_MA: هل تود تحميل معلومات الفاتورة الخاصة بالعميل؟ هذا سيحذف أي معلومات متعلقة بالفاتورة تم إدخالها مسبقًا.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ar_MA: نسخ معلومات الفاتورة لمعلومات الشحن؟ هذا سيحذف أي معلومات متعلقة بالشحن تم إدخالها مسبقًا.

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
ar_MA: حساب ضرائب العنصر؟ الحساب يتم حسب دولة العميل. إذا كان العنوان لم يحدد ستحسب الضرائب بدولة متجرك.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
ar_MA: هل تود حساب المجموع حسب منتجات وخصومات وتكاليف شحن الطلب؟

en: Enter a name for the new attribute term:
ar_MA: أدخل اسم قيمة الخاصية:

en: Used for variations
ar_MA: تستخدم في الأنواع

en: Visible on the product page
ar_MA: عرض في صفحة المنتج

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
ar_MA: أدخل نصًا أو بعض الخصائص. يتم فصلها بواسطة الرمز: (|).

en: Value(s)
ar_MA: القيم

en: Click to toggle
ar_MA: أضغط للتبديل

en: Remove
ar_MA: إزالة

en: Name
ar_MA: الاسم

en: Remove this attribute?
ar_MA: إزالة هذه الخاصية؟

en: Remove this item meta?
ar_MA: إزالة هذه المعلومات؟

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
ar_MA: هل أنت متأكد من حذف عامود الضريبة؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
ar_MA: هل أنت متأكد من حذف المبلغ المعاد؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
ar_MA: هل أنت متأكد من إعادة المبلغ؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: Please select some items.
ar_MA: رجاءً حدد بعض العناصر.

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
ar_MA: هل بالتأكيد تريد إزالة هذه العناصر، قد تحتاج لتعديل الكميات في المخازن يدويا إذا كان الطلب أرسل من عميل.

en: Select an option&hellip;
ar_MA: حدد خيارًا&hellip;

en: %qty% variations
ar_MA: ‏%qty% أنواع

en: %qty% variation
ar_MA: ‏%qty% نوع

en: Save changes before changing page?
ar_MA: هل تريد حفظ التغييرات قبل تغيير الصفحة؟

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ar_MA: تاريخ نهاية  البيع (التنسيق-MM-DD YYYY أو ترك فارغا)

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ar_MA: تاريخ بداية الخصم (بالصيغة YYYY-MM-DD أو أتركه فارغًا)

en: Are you sure you want to remove this variation?
ar_MA: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة هذا النوع؟

en: No variations added
ar_MA: لا تركيبات لإضافتها

en: variations added
ar_MA: تمت إضافة التركيبات

en: variation added
ar_MA: تمت إضافة التركيب

en: Set variation image
ar_MA: تحديد صورة النوع

en: Choose an image
ar_MA: اختر صورة

en: Last warning, are you sure?
ar_MA: آخر سؤال، هل أنت متأكد؟

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
ar_MA: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة جميع النوع؟ هذا لا يمكن التراجع عنه

en: Enter a value (fixed or %)
ar_MA: أدخل قيمة (عشرية أو مئوية)

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
ar_MA: ترتيب قائمة النوع (يعتمد على موضع النوع في قائمة الأنواع)

en: Enter a value
ar_MA: أدخل قيمة

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max %d per run).
ar_MA: هل أنت متأكد من رغبتك في إضافة جميع الأنواع الممكنة؟ هذا سينشأ نوع لكل خاصية لصفات المنتج (أقصى حد  %d لكل مرة).

en: Please enter in a value less than the regular price.
ar_MA: فضلًا أدخل قيمة أقل من السعر الإفتراضي.

en: Please enter in country code with two capital letters.
ar_MA: فضلًا أدخل رمز البلد بحرفين إنجليزية كبيرة (كابتل).

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
ar_MA: الرجاء إدخال قيمة المبلغ بصيغة عشرية (%s) بدون فاصل الآلاف ورمز العملة.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
ar_MA: رجاءً ادخل عددًا بشكل (٪s) بدون فاصل آلاف.

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ar_MA: جاري البحث&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ar_MA: تحميل المزيد من النتائج&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ar_MA: بإمكانك اختيار %qty% عناصر فقط

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ar_MA: بإمكانك اختيار عنصر واحد فقط

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ar_MA: الرجاء حرف %qty% حروف

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ar_MA: الرجاء حذف حرف واحد

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ar_MA: الرجاء ادخال %qty% أحرف أو أكثر

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ar_MA: الرجاء ادخال حرف واحد أو أكثر

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ar_MA: فشل التحميل

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ar_MA: لم يتم العثور على نتائج

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ar_MA: ‏%qty% نتائج متاحة. استخدم مفاتيح الأعلى والأسفل للإنتقال بينهم.

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
ar_MA: نتيجة واحدة متاحة، أضغط زر الإدخال لإختيارها.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ar_MA: فشل تنفيذ الإجراء. رجاءً حدث الصفحة وحاول مجددا

en: API Key revoked successfully.
ar_MA: تم تعطيل المفتاح بنجاخ.

en: Search Key
ar_MA: البحث عن مفتاح

en: Add Key
ar_MA: إضافة مفتاح

en: Keys/Apps
ar_MA: المفاتيح/التطبيقات

en: Unknown
ar_MA: غير معروف

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
ar_MA: %1$s  %2$s

en: Read/Write
ar_MA: قراءة/كتابة

en: Write
ar_MA: كتابة

en: Read
ar_MA: قراءة

en: Revoke
ar_MA: تعطيل

en: Revoke API Key
ar_MA: سحب مفتاح API

en: View/Edit
ar_MA: عرض/تعديل

en: ID: %d
ar_MA: الرقم التعريفي: %d

en: API Key
ar_MA: مفتاح API

en: Last Access
ar_MA: آخر وصول

en: Permissions
ar_MA: الصلاحيات

en: User
ar_MA: المستخدم

en: Consumer Key Ending In
ar_MA: نهاية المفتاح

en: Description
ar_MA: الوصف

en: keys
ar_MA: المفاتيح

en: key
ar_MA: المفتاح

en: out of 5
ar_MA: من 5

en: Rated %s out of 5
ar_MA:  التقييم %s من اصل 5

[ctx: min_price]
en: From:
ar_MA: من:

en: Out of stock
ar_MA: غير متوفر في المخزون

en: Available on backorder
ar_MA: متاح في الطلب المتأخر

en: %s in stock
ar_MA: %s في المخزن

en: Only %s left in stock
ar_MA: بقي %s فقط في المخزن

en: In stock
ar_MA: متوفر في المخزون

en: Read more
ar_MA: اقرا المزيد

en: Add to cart
ar_MA: اضف للسلة

en: Card Code
ar_MA: رمز البطاقة

en: MM / YY
ar_MA: شهر/سنة

en: Expiry (MM/YY)
ar_MA: تاريخ الإنتهاء (شهر/السنة)

en: Card Number
ar_MA: رقم الكارت

en: Item %s stock increased from %s to %s.
ar_MA: تم زيادة المخزون للمنتج #%s من %s إلى %s.

en: Order status changed from %1$s to %2$s.
ar_MA: حالة الطلب تغيرت من %1$s إلى %2$s.

note: #-#-#-#-#  tmp-woocommerce.pot (WooCommerce 2.6.14)  #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: WooCommerce
ar_MA: المتجر (ووكومرس)

en: Download
ar_MA: تحميل

en: Download %d
ar_MA: التحميل:  %d

en: Total:
ar_MA: المجموع:

en: Payment Method:
ar_MA: وسيلة الدفع:

en: Fee
ar_MA: رسوم

en: Shipping:
ar_MA: الشحن:

en: Discount:
ar_MA: الخصم

en: Subtotal:
ar_MA: المجموع الثانوي:

en: Free!
ar_MA: مجانا!

en: Backordered
ar_MA: تم طلبه متأخرا

en: Settings
ar_MA: إعدادات

en: Puerto Rico
ar_MA: بويرتو ريكو

en: Northern Mariana Islands
ar_MA: جزر ماريانا الشمالية

en: Guam
ar_MA: غوام

en: American Samoa
ar_MA: ساموا الأمريكية

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ar_MA: جورجيا

en: Prachin Buri (&#3611;&#3619;&#3634;&#3592;&#3637;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ar_MA: Phuket (&#3616;&#3641;&#3648;&#3585;&#3655;&#3605;)

en: Phrae (&#3649;&#3614;&#3619;&#3656;)
ar_MA: فرا (&#3649;&#3614;&#3619;&#3656;)

en: Ayutthaya (&#3614;&#3619;&#3632;&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3629;&#3618;&#3640;&#3608;&#3618;&#3634;)
ar_MA: أيوتثايا (&#3614;&#3619;&#3632;&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3629;&#3618;&#3640;&#3608;&#3618;&#3634;)

en: Aurora
ar_MA: ايوارا

en: Apayao
ar_MA: أباياو

en: Antique
ar_MA: عتيق

en: Albay
ar_MA: الباي

en: Aklan
ar_MA: اكلان

en: Agusan del Sur
ar_MA: اجوسان ديل سور

en: Agusan del Norte
ar_MA: اجوسان ديل نورتي

en: Abra
ar_MA: ابراه

en: Lima
ar_MA: ليما

en: Chihuahua
ar_MA: تشيهواهوا

en: Hyogo
ar_MA: هيوغو

en: Kyoto
ar_MA: كيوتو

en: Tokyo
ar_MA: طوكيو

en: Bologna
ar_MA: بولونيا

en: Tehran  (تهران)
ar_MA: طهران (تهران)

en: Khuzestan  (خوزستان)
ar_MA: خوزستان (خوزستان)

en: Uttarakhand
ar_MA: أوتاراخند

en: Telangana
ar_MA: تيلانجانا

en: Andhra Pradesh
ar_MA: أندرا برادش

en: Papua Barat
ar_MA: بابوا الغربية

en: Papua
ar_MA: بابوا

en: Maluku Utara
ar_MA: مالوكو شمالية

en: Maluku
ar_MA: مالوكو

en: Gorontalo
ar_MA: جورونتالو

en: Sulawesi Selatan
ar_MA: سولاوسي الجنوبية

en: Sulawesi Barat
ar_MA: سولاوسي الغربية

en: Sulawesi Tenggara
ar_MA: سولاوسي الجنوبية الشرقية

en: Sulawesi Tengah
ar_MA: سولاوسي الوسطى

en: Sulawesi Utara
ar_MA: سولاوسي الشمالية

en: Kalimantan Utara
ar_MA: كاليمانتان الشمالية

en: Kalimantan Selatan
ar_MA: كاليمانتان الجنوبية

en: Kalimantan Timur
ar_MA: كالمنتان الشرقية

en: Kalimantan Tengah
ar_MA: كالمنتان الوسطى

en: Kalimantan Barat
ar_MA: كالمنتان الغربية

en: Nusa Tenggara Timur
ar_MA: نوسا تنجارا شرق

en: Nusa Tenggara Barat
ar_MA: نوسا تنجارا غرب

en: Bali
ar_MA: بالي

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ar_MA: يوجياكرتا

en: Jawa Timur
ar_MA: جاوة الشرقية

en: Jawa Tengah
ar_MA: جاوة الوسطى

en: Banten
ar_MA: بانتن

en: Jawa Barat
ar_MA: جاوة الغربية

en: DKI Jakarta
ar_MA: جاكارتا

en: Lampung
ar_MA: لامبونج

en: Bengkulu
ar_MA: بنجكولو

en: Bangka Belitung
ar_MA: بانجكا - بليتونج

en: Sumatera Selatan
ar_MA: سومطرة الجنوبية

en: Jambi
ar_MA: جامبي

en: Kepulauan Riau
ar_MA: جزر رياو

en: Riau
ar_MA: رياو

en: Sumatera Barat
ar_MA: سومطرة الغربية

en: Sumatera Utara
ar_MA: سومطرة الشمالية

en: Daerah Istimewa Aceh
ar_MA: آتشيه

en: Zala
ar_MA: زاﻻ

en: Veszprém
ar_MA: فسبرم

en: Vas
ar_MA: فاس

en: Tolna
ar_MA: تولنا

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ar_MA: سابولتش-ساتمار-بريغ

en: Somogy
ar_MA: شومود

en: Pest
ar_MA: بشت

en: Nógrád
ar_MA: نوغراد

en: Komárom-Esztergom
ar_MA: كوماروم-إستركوم

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ar_MA: ياس-نادكون-سولنك

en: Heves
ar_MA: هيفيز

en: Hajdú-Bihar
ar_MA: هايدو-بيهار

en: Győr-Moson-Sopron
ar_MA: ديور-موشون-سوبرون

en: Fejér
ar_MA: فيير

en: Csongrád
ar_MA: تشونغراد

en: Budapest
ar_MA: بودابست

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ar_MA: بورسود-آبائوي-زمبلن

en: Baranya
ar_MA: بارانيا

en: Békés
ar_MA: بكيش

en: Bács-Kiskun
ar_MA: باتش-كيشكون

en: New Territories
ar_MA: Nuevos territorios

en: Valencia
ar_MA: فلينسيا

en: Toledo
ar_MA: طليطلة

en: Madrid
ar_MA: مدريد

en: Granada
ar_MA: غرينادا

en: Ceuta
ar_MA: سبتة

en: Burgos
ar_MA: براغ

en: Barcelona
ar_MA: برشلونا

en: Newfoundland and Labrador
ar_MA: نيوفاوندلاند ولابرادور

en: Sofia
ar_MA: سوفيا

en: Thakurgaon
ar_MA: ثاكرقون

en: Dhaka
ar_MA: دكا

en: Barisal
ar_MA: البرازيل

en: Barguna
ar_MA: بارجونا

en: Bandarban
ar_MA: بندربان

en: Bagerhat
ar_MA: باجيرهات

en: Tucum&aacute;n
ar_MA: توكومان

en: Tierra del Fuego
ar_MA: تييرا ديل فويغو

en: Santiago del Estero
ar_MA: سانتياغو ديل استيرو

en: Santa Fe
ar_MA: سانتا في

en: Santa Cruz
ar_MA: سانتا كروز

en: San Luis
ar_MA: سان لويس

en: San Juan
ar_MA: سان جوان

en: Salta
ar_MA: سالتا

en: R&iacute;o Negro
ar_MA: ريو نيغرو

en: Neuqu&eacute;n
ar_MA: نيكوين

en: Misiones
ar_MA: ميسيونيس

en: Mendoza
ar_MA: ميندوزا

en: La Rioja
ar_MA: لاريوخا

en: La Pampa
ar_MA: لابامبا

en: Jujuy
ar_MA: خوخوي

en: Formosa
ar_MA: تايوان

en: Entre R&iacute;os
ar_MA: انتري ريوس

en: Corrientes
ar_MA: كوريينتس

en: Chubut
ar_MA: شوبوت

en: Chaco
ar_MA: شاكو

en: Catamarca
ar_MA: كاتاماركا

en: Buenos Aires
ar_MA: بوينس أيرس

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
ar_MA: سيوداد دي بوينس آيرس المستقلة

en: Consumption tax
ar_MA: ضريبة الإستهلاك

en: Zimbabwe
ar_MA: زيمبابوي

en: Zambia
ar_MA: زامبيا

en: Yemen
ar_MA: اليمن

en: Western Sahara
ar_MA: الصحراء الغربية

en: Wallis and Futuna
ar_MA: واليس وفوتونا

en: Vietnam
ar_MA: فيتنام

en: Venezuela
ar_MA: فنزويلا

en: Vatican
ar_MA: الفاتيكان

en: Vanuatu
ar_MA: فانواتو

en: Uzbekistan
ar_MA: أوزبكستان

en: Uruguay
ar_MA: أوروغواي

en: United States (US)
ar_MA: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United Kingdom (UK)
ar_MA: المملكة المتحدة

en: United Arab Emirates
ar_MA: الإمارات العربية المتحدة

en: Ukraine
ar_MA: أوكرانيا

en: Uganda
ar_MA: أوغندا

en: Tuvalu
ar_MA: توفالو

en: Turks and Caicos Islands
ar_MA: جزر تركس وكايكوس

en: Turkmenistan
ar_MA: تركمانستان

en: Turkey
ar_MA: تركيا

en: Tunisia
ar_MA: تونس

en: Trinidad and Tobago
ar_MA: ترينيداد وتوباغو

en: Tonga
ar_MA: تونغا

en: Tokelau
ar_MA: توكيلاو

en: Togo
ar_MA: توغو

en: Timor-Leste
ar_MA: تيمور الشرقية

en: Thailand
ar_MA: تايلاند

en: Tanzania
ar_MA: تنزانيا

en: Tajikistan
ar_MA: طاجيكستان

en: Taiwan
ar_MA: تايوان

en: Syria
ar_MA: سوريا

en: Switzerland
ar_MA: سويسرا

en: Sweden
ar_MA: السويد

en: Swaziland
ar_MA: سوازيلاند

en: Svalbard and Jan Mayen
ar_MA: سفالبارد وجان ماين

en: Suriname
ar_MA: سورينام

en: Sudan
ar_MA: السودان

en: Sri Lanka
ar_MA: سريلانكا

en: Spain
ar_MA: إسبانيا

en: South Sudan
ar_MA: جنوب السودان

en: South Korea
ar_MA: كوريا الجنوبية

en: South Georgia/Sandwich Islands
ar_MA: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش

en: South Africa
ar_MA: جنوب أفريقيا

en: Somalia
ar_MA: الصومال

en: Solomon Islands
ar_MA: جزر سليمان

en: Slovenia
ar_MA: سلوفينيا

en: Slovakia
ar_MA: سلوفاكيا

en: Singapore
ar_MA: سنغافورة

en: Sierra Leone
ar_MA: سيراليون

en: Seychelles
ar_MA: سيشيل

en: Serbia
ar_MA: صربيا

en: Senegal
ar_MA: السنغال

en: Saudi Arabia
ar_MA: المملكة العربية السعودية

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ar_MA: سان تومي وبرينسيبي

en: San Marino
ar_MA: سان مارينو

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar_MA: سانت فنسنت وغرينادين

en: Saint Pierre and Miquelon
ar_MA: سان بيير وميكويلون

en: Saint Martin (Dutch part)
ar_MA: سانت مارتن (الجزءالهولندي)

en: Saint Martin (French part)
ar_MA: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Saint Lucia
ar_MA: سانت لوسيا

en: Saint Kitts and Nevis
ar_MA: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Helena
ar_MA: سانت هيلينا

en: Saint Barth&eacute;lemy
ar_MA: سانت بارتيليمي

en: Rwanda
ar_MA: رواندا

en: Russia
ar_MA: روسيا

en: Romania
ar_MA: رومانيا

en: Reunion
ar_MA: ريونيون

en: Qatar
ar_MA: قطر

en: Portugal
ar_MA: البرتغال

en: Poland
ar_MA: بولندا

en: Pitcairn
ar_MA: بيتكيرن

en: Philippines
ar_MA: الفلبين

en: Peru
ar_MA: بيرو

en: Paraguay
ar_MA: باراغواي

en: Papua New Guinea
ar_MA: بابوا غينيا الجديدة

en: Panama
ar_MA: بنما

en: Palestinian Territory
ar_MA: فلسطين

en: Pakistan
ar_MA: باكستان

en: Oman
ar_MA: سلطنة عمان

en: Norway
ar_MA: النرويج

en: North Korea
ar_MA: كوريا الشمالية

en: Norfolk Island
ar_MA: جزيرة نورفولك

en: Niue
ar_MA: نيوي

en: Nigeria
ar_MA: نيجيريا

en: Niger
ar_MA: النيجر

en: Nicaragua
ar_MA: نيكاراغوا

en: New Zealand
ar_MA: نيوزيلندا

en: New Caledonia
ar_MA: كاليدونيا الجديدة

en: Netherlands
ar_MA: هولندا

en: Nepal
ar_MA: نيبال

en: Nauru
ar_MA: ناورو

en: Namibia
ar_MA: ناميبيا

en: Myanmar
ar_MA: ميانمار

en: Mozambique
ar_MA: موزامبيق

en: Morocco
ar_MA: المغرب

en: Montserrat
ar_MA: مونتسيرات

en: Montenegro
ar_MA: الجبل الأسود

en: Mongolia
ar_MA: منغوليا

en: Monaco
ar_MA: موناكو

en: Moldova
ar_MA: مولدوفا

en: Micronesia
ar_MA: ميكرونيزيا

en: Mexico
ar_MA: المكسيك

en: Mayotte
ar_MA: جزيرة مايوت

en: Mauritius
ar_MA: موريشيوس

en: Mauritania
ar_MA: موريتانيا

en: Martinique
ar_MA: المارتينيك

en: Marshall Islands
ar_MA: جزر مارشال

en: Malta
ar_MA: مالطا

en: Mali
ar_MA: مالي

en: Maldives
ar_MA: جزر المالديف

en: Malaysia
ar_MA: ماليزيا

en: Malawi
ar_MA: مالاوي

en: Madagascar
ar_MA: مدغشقر

en: Macedonia
ar_MA: مقدونيا

en: Macao S.A.R., China
ar_MA: ماكاو

en: Luxembourg
ar_MA: لوكسمبورغ

en: Lithuania
ar_MA: ليتوانيا

en: Liechtenstein
ar_MA: ليختنشتاين

en: Libya
ar_MA: ليبيا

en: Liberia
ar_MA: ليبيريا

en: Lesotho
ar_MA: ليسوتو

en: Lebanon
ar_MA: لبنان

en: Latvia
ar_MA: لاتفيا

en: Laos
ar_MA: لاوس

en: Kyrgyzstan
ar_MA: قيرغيزستان

en: Kuwait
ar_MA: الكويت

en: Kiribati
ar_MA: كيريباتي

en: Kenya
ar_MA: كينيا

en: Kazakhstan
ar_MA: كازاخستان

en: Jordan
ar_MA: الأردن

en: Jersey
ar_MA: جيرسي

en: Japan
ar_MA: اليابان

en: Jamaica
ar_MA: جامايكا

en: Ivory Coast
ar_MA: ساحل العاج

en: Italy
ar_MA: إيطاليا

en: Israel
ar_MA: فلسطين المحتلة (إسرائيل)

en: Isle of Man
ar_MA: جزيرة مان

en: Republic of Ireland
ar_MA: جمهورية أيرلندا

en: Iraq
ar_MA: العراق

en: Iran
ar_MA: إيران

en: Indonesia
ar_MA: أندونيسيا

en: India
ar_MA: الهند

en: Iceland
ar_MA: أيسلندا

en: Hungary
ar_MA: المجر

en: Hong Kong
ar_MA: هونغ كونغ

en: Honduras
ar_MA: هندوراس

en: Heard Island and McDonald Islands
ar_MA: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Haiti
ar_MA: هايتي

en: Guyana
ar_MA: غيانا

en: Guinea-Bissau
ar_MA: غينيا بيساو

en: Guinea
ar_MA: غينيا

en: Guernsey
ar_MA: غيرنسي

en: Guatemala
ar_MA: غواتيمالا

en: Guadeloupe
ar_MA: جواديلوب

en: Grenada
ar_MA: غرينادا

en: Greenland
ar_MA: غرينلاند

en: Greece
ar_MA: اليونان

en: Gibraltar
ar_MA: جبل طارق

en: Ghana
ar_MA: غانا

en: Germany
ar_MA: ألمانيا

en: Georgia
ar_MA: جورجيا

en: Gambia
ar_MA: غامبيا

en: Gabon
ar_MA: الغابون

en: French Southern Territories
ar_MA: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: French Polynesia
ar_MA: بولينيزيا الفرنسية

en: French Guiana
ar_MA: غيانا الفرنسية

en: France
ar_MA: فرنسا

en: Finland
ar_MA: فنلندا

en: Fiji
ar_MA: فيجي

en: Faroe Islands
ar_MA: جزر فارو

en: Falkland Islands
ar_MA: جزر الفوكلاند

en: Ethiopia
ar_MA: أثيوبيا

en: Estonia
ar_MA: استونيا

en: Eritrea
ar_MA: إريتريا

en: Equatorial Guinea
ar_MA: غينيا الاستوائية

en: El Salvador
ar_MA: السلفادور

en: Egypt
ar_MA: مصر

en: Ecuador
ar_MA: الإكوادور

en: Dominican Republic
ar_MA: جمهورية الدومينيكان

en: Dominica
ar_MA: دومينيكا

en: Djibouti
ar_MA: جيبوتي

en: Denmark
ar_MA: الدنمارك

en: Czech Republic
ar_MA: الجمهورية التشيكية

en: Cyprus
ar_MA: قبرص

en: Cuba
ar_MA: كوبا

en: Croatia
ar_MA: كرواتيا

en: Costa Rica
ar_MA: كوستا ريكا

en: Cook Islands
ar_MA: جزر كوك

en: Congo (Kinshasa)
ar_MA: الكونغو (كينشاسا)

en: Congo (Brazzaville)
ar_MA: الكونغو (برازافيل)

en: Comoros
ar_MA: جزر القمر

en: Colombia
ar_MA: كولومبيا

en: Cocos (Keeling) Islands
ar_MA:  جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Christmas Island
ar_MA: جزيرة كريسماس

en: China
ar_MA: الصين

en: Chile
ar_MA: تشيلي

en: Chad
ar_MA: تشاد

en: Central African Republic
ar_MA: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Cayman Islands
ar_MA: جزر كايمان

en: Cape Verde
ar_MA: الرأس الأخضر

en: Canada
ar_MA: كندا

en: Cameroon
ar_MA: الكاميرون

en: Cambodia
ar_MA: كمبوديا

en: Burundi
ar_MA: بوروندي

en: Burkina Faso
ar_MA: بوركينا فاسو

en: Bulgaria
ar_MA: بلغاريا

en: Brunei
ar_MA: بروناي

en: British Virgin Islands
ar_MA: الجزر العذراء البريطانية

en: British Indian Ocean Territory
ar_MA: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Brazil
ar_MA: البرازيل

en: Bouvet Island
ar_MA: جزيرة بوفيت

en: Botswana
ar_MA: بوتسوانا

en: Bosnia and Herzegovina
ar_MA: البوسنة والهرسك

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ar_MA: بونير وسانت أوستاتيوس وسابا

en: Bolivia
ar_MA: بوليفيا

en: Bhutan
ar_MA: بوتان

en: Bermuda
ar_MA: برمودا

en: Benin
ar_MA: بنين

en: Belize
ar_MA: بليز

en: Belgium
ar_MA: بلجيكا

en: Belarus
ar_MA: روسيا البيضاء

en: Barbados
ar_MA: بربادوس

en: Bangladesh
ar_MA: بنغلاديش

en: Bahrain
ar_MA: البحرين

en: Bahamas
ar_MA: جزر البهاما

en: Azerbaijan
ar_MA: أذربيجان

en: Austria
ar_MA: النمسا

en: Australia
ar_MA: استراليا

en: Aruba
ar_MA: أروبا

en: Armenia
ar_MA: أرمينيا

en: Argentina
ar_MA: الأرجنتين

en: Antigua and Barbuda
ar_MA: انتيغوا وبربودا

en: Antarctica
ar_MA: القارة القطبية الجنوبية

en: Anguilla
ar_MA: أنغيلا

en: Angola
ar_MA: أنغولا

en: Andorra
ar_MA: أندورا

en: Algeria
ar_MA: الجزائر

en: Albania
ar_MA: ألبانيا

en: &#197;land Islands
ar_MA: جزر آلاند

en: Afghanistan
ar_MA: أفغانستان
